Spajanje iverice drvenim tiplovima

Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Spajanje iverice drvenim tiplovima​





Drvenim tiplovima se najčešće spajanju iverica i panel ploče ali nije retkost da se komadi masiva takođe spajaju drvenim tiplovima. Ovo je najčešći način za spajanje drveta. Služi za trajno spajanje dva drvena dela i koristi se u slučajevima gde nema velikih naprezanja kao što su fioke i drveni predmeti u domaćinstvu.


01-Spajanje%20iverice-drveni%20tipl.jpg



Drveni tiplovi se mogu kupiti već isečeni na određenu dužinu ili kao šipke koje Vi sečete na potrebnu dužinu. Brazde po njihovoj površini služe da se lepak što bolje rasporedi duž tipla i obezbedi što čvršći spoj.
Postoji više različitih prečnika drvenih tiplova. Koji od njih koristimo, zavisi od debljine iverice koju spajamo. Pravilo je da je prečnik drvenog tipla duplo manji od debljine iverice. Ukoliko su tiplovi gušće postavljeni onda može da bude i trećina debljine iverice.



Dužina na koju treba iseći tiplove zavisi, opet, od debljine iverice. Treba voditi računa da polovina tipla treba da bude u jednom komadu iverice, a druga polovina u drugom komadu iverice koje spajamo. U ovom slučaju dužina je 2 cm. Dakle, pola tipla je 1 cm i on će dosegnuti polovinu debljine iverice koja je u ovom slučaju 2 cm.

02-Spajanje%20iverice-drveni%20tipl.jpg







Da bi se dva komada iverice lepo uklopila koristićemo „kirnere“. Oni će da nam obeleže mesta na kojima treba da izbušimo rupe. Umesto njih mogu da se koriste i mali ekseri kojima je odsečena glava.

03-Spajanje%20iverice-drveni%20tipl.jpg





Da bi izbušili tačnu dubinu rupa možemo da koristimo posebne graničnike koji se montiraju na burgiju. Ovo može da zameni parče izolir trake koja se nalepi na burgiju kao što je to pokazano pri postavljanju tiple u keramičkim pločicama. Treći način je da nađete parče drveta dužine burgije i da ga skratite za dužinu koja odgovara dubini rupe. Zatim probušite to parče drveta, celom dužinom. Na drugoj strani burgija će biti otkrivena samo onoliko koliko treba da bude dubina rupe. Ukoliko rupe bušite tako da vam je ovo parče drveta na burgiji dubina rupa će uvek biti ista.

04-Spajanje%20iverice-drveni%20tipl.jpg





Ukoliko koristite kirnere prvo će te izbušiti rupe u jednom komadu iverice. Važno je da rupe budu vertikalne na površinu u kojoj se buše. Bez obzira na dužinu stranice koja se spaja najmanje se postavljaju dva drvena tipla. Razmak između tiplova je proizvoljan. Obično se kreće od 10 – 20 cm u nekim slučajevima i do 30 cm. Dubina treba da bude nekoliko milimetara veća od polovine dužine drvene tiple. Ovo je iz razloga da se lepilo bolje rasporedi po rupi i da višak ne bude istisnut na površinu. Ukoliko koristite eksere nećete u ovoj fazi bušiti rupe već će te zabiti male eksere na mesta gde planirate da postavite drvene tiplove i to tako da oni vire 5 mm iznad površine.

05-Spajanje%20iverice-drveni%20tipl.jpg






U izbušene rupe postavljaju se kirneri određenog prečnika. Oni se izrađuju u prečnicima 6, 8 i 10 mm zavisno od debljine drvene tiple.

06-Spajanje%20iverice-drveni%20tipl.jpg





Preko njih ćemo postaviti drugi komad iverice, poravnati im rubove i udariti čekićem nekoliko puta celom dužinom. Isti postupak treba uraditi ukoliko koristite male eksere.

07-Spajanje%20iverice-drveni%20tipl.jpg





Kirneri, odnosno, mali ekseri ostavili su mala udubljenja koja se nalaze tačno nasuprot rupama u drugom komadu iverice.

08-Spajanje%20iverice-drveni%20tipl.jpg






Na obeleženim mestima se trebaju izbušiti rupe. Dubina rupe treba da bude nekoliko milimetara veća nego polovina dužine tiple ali ne dublja od dve trećine debljine iverice. Ako ste koristili male eksere u ovoj fazi će te ih izvaditi iz drugog komada iverice i na mestima gde su se oni nalazili izbušiti rupe na način kako je to pre objašnjeno.

09-Spajanje%20iverice-drveni%20tipl.jpg





U rupe se sipa lepak za drvo

10-Spajanje%20iverice-drveni%20tipl.jpg





A zatim se u njih nabiju drveni tiplovi

11-Spajanje%20iverice-drveni%20tipl.jpg





Sada u rupe na drugom komadu iverice, takođe, se sipa lepak za drvo

12-Spajanje%20iverice-drveni%20tipl.jpg





A potom spajaju dva komada iverice tako da se uklope rupe, sa jedne strane, i tiplovi sa druge strane.

13-Spajanje%20iverice-drveni%20tipl.jpg






Na kraju obavezno obrišite višak lepka koji je iscureo pre nego što se stvrdne. Ovakav spoj bi trebalo učvrstiti dok se lepak ne osuši i bude sposoban da drži ova dva dela spojena.

14-Spajanje%20iverice-drveni%20tipl.jpg



Izvor:
Kod:
 mojaradionica.com
 
Član
Učlanjen(a)
27.05.2010
Poruka
17
Sigurno je da neće baš svi oni koji su u uradi sam fazonu nabavljati profi tiplericu,već će uz dobro naoštrenu olovku i precizan vinkl veoma brzo i vešto završiti obeležavanje i tiplovanje,jer u rukama Mandušića Vuka biće svaka puška ubojita.;)
 
Učlanjen(a)
15.05.2011
Poruka
126
Ja sam radio neka spajanja drvenim tiplovima i samo malo strpljenja i preciznosti je potrebno da sve ispadne kako treba
 
Član
Učlanjen(a)
15.03.2012
Poruka
19
Postovanje drugari...Ja sam u poslu sa ivericom veoma dugo.I jeste,u pravu su oni koji kazu da je tiplerica dobra,i da su po meni ekcentri najbolji,ali...kolio kosta?I ko ce je u toj meri trositi,da mu se ona isplati?Zato toplo preporucujem 4x50.Za spajanje,nema bolje.A i keksarice,malo bolje...isto nisu jeftine.Zato vinklu,sablon i sendvice spajajte sa 4x50 i sve ce biti ok...Pozdrav
 
Natrag
Top