Sony Ericsson W200i

Član
Učlanjen(a)
31.10.2009
Poruka
3.068
Imam sada sony ericsson W200 pa jel ima nesto zanimljivo o njemu
 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Sony Ericsson W200i

sony-ericsson-w200i-phone.jpg



Osnovno
Market

Status : Aktuelan
Model : W200i
Mreže : 900Mhz, 1800Mhz, 1900Mhz,

Kućište

Dimenzije : 101x44x18 mm
Težina : 85 grama
Oblik : monoblok,

Baterija

Vrsta : Li-Ion

Ostalo

Ostalo : vibracija,


Ekran
Glavni

Tip : UBC
Broj boja : (16-bit) 65.536 boja
Rezolucija : 128x160 piksela


Kamera
Glavna

Orijentacija sočiva : sa zadnje strane
Broj piksela senzora : 0.3 megapiksela
Rezolucija fotografija : (VGA) 640x480 piksela,
Ostalo : video zapis,


Zvuk
Reprodukcija

Zvučnici : mono
Melodije : polifone,
Format melodija : mid, mp3, aac,
Kanala polifonije : 40
Ostalo : spikerfon, fm radio prijemnik,


Memorija
Interna

Kapacitet : 27 MB

Eksterna

Podržani formati : Memory Stick Micro,

Softver
Operativni
sistem

Vrsta : fabrički
Podržani formati : aac, mp3, 3gp,

Funkcije

Osnovne : kalkulator, kalendar,
Napredne : photo-callerid, snimanje glasa,


Komunikacija
Lokal

Kablom na : USB port,
Bežično : infracrveni port,

Udaljeno

Prenos podataka : GPRS (115 Kb/s),
WAP pretraživač : 2.0
Email protokoli : POP3, IMAP4, SMTP,
Podržane tehnologije : SMS, MMS,

Prodajno pakovanje:
Telefon
Li-Ion baterija kapaciteta 750 mAh
Punjač
Uputstvo za upotrebu
CD sa softverom
M2 memorijska kartica (128 Mb)
USB kabl
Stereo slušalice HPM-64
Već neke dve godine Sony Ericsson posebnu pažnu obraća na muzički orijentisane uređaje, a i sama kompanija je postigla mnogo uspeha na tom polju. Međutim, skoro svaki proizvođač teži da ima muzički orijentisane ponude u različitom opsegu cena. To je i razlog zbog kojeg Sony Ericsson pokušava da održi vodeću poziciju kada je reč o ovakvim telefonima te je, u cilju toga, nedavno predstavljeno i Walkman rešenje za nezahtevne korisnike, W200i. Ne želeći nikakve komplikacije sa novim dizajnom, kompanija se odlučila na već dokazani duo. Ipak, kada je reč o ovom modelu, u suštini radi se i triu, budući da je Sony Ericsson W200i izrađen na osnovu K310i/K320i, koji imaju sve zajedničke stvari osim boje i nekih funkcionalnosti.


Model je dostupan u dve boje – bela i crna a dizajn je veoma sličan pojednostavljenoj verziji W800i i K750i. Prednja strana kao i zadnja svetlije varijante W200i obojene su bojom slonove kosti, dok je kućište oivičeno narandžastom trakom. Kod tamnije varijante Walkman logo, taster plejera i ivica džojstika je obojena narandžastom bojom. U smislu dimenzija kućište je slično kao i kod prethodnih modela. Dimenzije W200i modela 101x44x18mm mogu se uporediti sa dimenzijama W800i, 100x46x20.5mm. Sony Ericsson W200i je nešto uži sa zadnje strane ali i dalje odlično staje u šaku. Uređaj je težak 85 grama.

pic-of.jpg


Kućište ovog modela načinjeno je od plastike u koju se možete pouzdati, ali ono što se nama sviđa jeste kvalitet izrade i čvrstina koju pruža – svi detalji su dobro podešeni, ništa se ne čini labavim niti se čuje škripavi zvuk. Taster za muzički plejer nalazi se na gornjoj levoj strani, ali nema veliku svrhu budući da može samo da pokrene aplikaciju tako da korisnik mora da pritisne džojstik da bi pokrenuo numeru. Iskreno, to nije dobro rešenje. Malo niže nalazi se slot za M2 memorijsku karticu koji je pokriven zatvaračem. Sve u svemu, ovo je veoma dobro odrađeno budući da nećete imati nikakvih problema sa rukovanjem memorijskim karticama, a povrh toga, W200i se isporučuje sa karticom kapaciteta 128Mb, što nije baš mnogo prostora ali je dovoljno da ubacite jedan ili dva albuma vaše omiljene grupe. Oni koji su nezadovoljni sa ovako malo memorije mogu nabaviti M2 karticu većeg kapaciteta, trenutno je na tržištu najveća ona kapaciteta 1Gb.
Na samoj gornjoj ivici se već po tradiciji nalazi taster za uključivanje i Infrared prozorče, koji su spojeni pločom izrađenom od sjajne plastike, dok se pored njih nalaze dva otvora kroz koje se može provući traka za nošenje telefona oko vrata.
Veći deo zadnje strane telefona W200i zauzima poklopac baterije na kojem se nalazi rešetka zvučnika kao i sočivo kamera, nema zaštitnog stakla što nije ni preko potrebno. Prvo, nalaze se duboko u kućištu a drugo VGA kamera bi teško nekoga naterala da je ošteti.

Sa desne strane nalazi se taster za kontrolu jačine zvuka koji takođe služi i izmenu numera dok je uređaj u režimu reprodukcije (dugi pritisak) – ali, sve u svemu, ne razlikuje se od onoga što se može vide na W800i. Rukovanje ovim tasterom je veoma lako čak i kada ne gledate u njega.
Kao i uvek, sa donje strane nalazi se Fast Port utičnica koja vam omogućava da telefon povežete sa punjačom, USB kablom ili slušalicama, a možete odabrati bilo koje standardne 3.5mm slušalice u ovom slučaju, imajući u vidu da se Sony Ericsson slušalice sastoje iz dva dela: daljinskog upravljača, koji je i antena za radio i mikrofona, tj. slušalice.
Na gornjoj polovini prednje strane uređaja nalazi se ekran, koji se veoma sličan onome koji poseduje W800i, pokriven je tankim slojem providne plastike koja ga štiti od ogrebotina ili bilo kakvih drugih oštećenja. Ekran podržava rezoluciju 128x160 piksela, koristi UBC tehnologiju tako da slika pati od „piksel-bolesti“, te sliku nisu jasne i oštre a pored toga pri direktnim sunčevim zracima podaci na ekranu blede. Ekran ima mogućnost prikazivanja do 7 tekstualnih, ne računajući servisne linije, u drugim režimima može prikazati do 6 tekstualnih i dve servisne linije istovremeno, kao i status bar koji ukazuje na jačinu signala i status baterije. Podržava prikazivanje 65.536 boja.


Oni korisnici koji su upoznati sa Sony Ericsson-om W800i neće imati ništa novo da vide kada pogledaju tastaturu modela W200i. Svi tasteri su poređani u četiri linije koje su odvojene plastičnim umecima, ali ovaj put okvir oko tastera izrađen je od različite vrste plastike a tasteri su dosta izdvojeni od ravne površine telefona. Nemam nikakvih primedbi na tastaturu – imajući u vidu njihovu masivnost, trebalo bi dobro da se potrudite pa da pritisnite pogrešan taster. Tasteri su jednako osvetljeni naradžastim pozadinskim svetlom tako da pritiskanje tastera u mraku ne predstavlja nikakav problem kod modela W200i.
Za razliku od numeričkih tastera, džojstik i programabilni tasteri su razočaravajući. Što se tiče džojstika, veoma je tvrd tako da će vas posle 10-15 minuta igranja sa njim palac bukvalno zaboleti. Programabilni tasteri nalaze se sa levo i desno od džojstika. Za njihovu lakšu upotrebu ivice su im blago podignute na gore, ali i dalje su veoma nezgodni za korišćenje tako da su greške ovde česta stvar.

Uređaj poseduje Li-Ion bateriju kapaciteta 750mAh a proizvođač navdi da može pružiti 7 sati rada u režimu razgovora i do 360 sati u režimu mirovanja. Prilikom testiranja baterija je izdržala 2 dana uz 15 minuta razgovora, 9 sati reprodukcije muzike i obilne upotrebe drugih funkcija. Za potpuno punjenje baterije dovoljan je 1.5 sat.

Meni

Glavni meni sastoji se od 12 stavki koje su poređane u matricu 3x4 ali možete aktivirati i „izmešani“ meni budući da telefon poseduje ovu opciju. Navigacija kroz meni može se vršiti i preko džojstika ili preko brze navigacije brojevima, što je mnogo zgodnije, osim toga, struktura nekih stavki, kao što su Imenik i Istorija poziva, pruža još zgodniju upotrebu.



Telefonski imenik. Kao i kod drugih Sony Ericsson uređaja, W200i ima 1000 praznih unosa u imeniku. Svakom kontaktu može se dodeliti 5 različitih brojeva (mobilni, na poslu, kućni, faks, ostalo) ali za svaki tip možete uneti samo jedan broj, tako da je nemoguće dodati više mobilnih brojeva jednom korisniku. Pored brojeva telefona možete dodati i e-mail i URL, kućnu kao i adresu radnog mesta, datum rođendana i neke dodatne informacije. Povrh svega toga, možete ubaciti i personalnu sliku i melodije za svaki unos.

Kao što se uvek dešava sa Sony Ericsson uređajima, pristup kontaktima koji su uskladišteni na SIM kartici je najveća muka, budući da se mogu videti samo kao zasebna lista. Očigledno u kompaniji smatraju da jednom kada korisnik uzme telefon u ruke koristiće samo ugrađenu memoriju.
Ne samo da W200i može da sinhronizuje svoj imenik sa desktop računarom već dolazi sa ubačenom BackUp karakteristikom, koja je veoma korisna ukoliko želite da sačuvate mesto u kontaktima na memorijskom kartici.
Čak iako kreirate sopstvene grupe, one se mogu koristiti za slanje više poruka odjednom, budući da ih ne možete personalizovati sopstvenim slikama ili melodijama.



Poruke. Telefon W200i ne donosi ništa novo u smislu rada sa porukama u poređenju sa drugim Sony Ericsson modelima. Na početnom nivou možete odabrati SMS, MMS i glasovnu poruku. Pored toga, rad sa email-ovima je veoma jednostavan kod ovog modela – sve što treba da uradite je da unesete naziv naloga, adresu, profil internet konekcije kao i tip konekcije (POP3/IMAP). Međutim, nema nikakve razlike u poređenju sa drugim uređajima iste klase, a email poruke se mogu sačuvati na memorijskoj kartici.


Igre. Ova stavka poseduje 2 igre – QuadraPop (varijacija na temu tetris) kao i 3D arkadnu igru Treasure Towers, gde igrač treba da izađe iz kule pre nego što se ona napuni vodom.
Kreativni korisnici će biti zadovoljni sa PhotoDJ i MusicDJ aplikacijama. Prva omogućava editovanje slika dok druga omogućava da od najviše četiri melodije napravite sopstvenu.
Poslednja stavka na listi je Diktafon koji omogućava da pravite glasovne beleške, čija je dužina ograničena samo količinom slobodne memorije koju trenutno imate. Ovi klipovi se mogu koristiti kao melodije zvona.

Kamera. Ugrađena kamera može da snima fotografije u rezoluciji 640x480 piksela i karakteriše je 4x zum, kao i mogućnost snimanja video klipova (u 3gp formatu sa rezolucijom do 176x144 piskela). Podešavanja su dosta siromašna, mada se ništa drugo nije ni moglo očekivati od jeftine kamere ugrađene u model W200i.

Planer. Veoma je funkcionalan, što je uobičejeno za telefone koji nam stižu iz kompanije Sony Ericsson. Planer uključuje nekoliko stavki, kao što su kalendar, zadaci i beleške (spajanje poslednje dve stavke i ima nekog smisla, ali je proizvođač očigledno smatrao da će biti lakše ukoliko ih sve objedini).
U kalendaru modela W200i je dostupan mesečni i nedeljni pregled, sa mogućnošću unosa rasporeda za određeni dan ili podešavanja podsetnika. Loš strana je što se događajima ne mogu dodeliti tipovi, pa možete uneti ime, mesto, datum, vreme trajanja i opciono podesiti podsetnik manuelno. Ponavljanje događaja na žalost kod modela W200 nedostaje, tako da ćete u slučaju da treba da vam se neki događaj ponavlja morati da se snađete manuelnim podešavanjem.




Kod unošenja zadataka ponuđeno vam je da odaberete tip – Zadatak ili Poziv – što je binarni izbor za početak, ali na kraju krajeva dovoljno za „dan za dan“ rutinu. Unesete ime i podesite podsetnik ukoliko je naknadno potrebno.
Beleške nisu ništa posebno, mada eto omogućavaju vam dasačuvate bilo koji tekst koji unesete.



Kalkulator, brojač, štoperica i napomene su prično dugo prisutne kod Sony Ericsson telefona tako da nema potrebe nešto ih naročito opisivati već prelazimo dalje.

Aplikacije. Telefon poseduje dve ugrađene Java aplikacije: FaceWarp i Music Mate koje bi trebale korisnicima da budu poznate sa prethodnih modela. Prva od ove dve aplikacije omgućava slikanje portreta i zatim njihovo okretanje i obrtanje kako god vi to želite, dok je Music Mate vrsta priručnika za ovladavanje instrumentima.

Alarm časovnik. Iz nepoznatog razloga alarm časovnik kod modela Sony Ericsson W200i je izdvojen u specijalnu stavku menija, ali prati tragove najnesofisticiranijih modela. W200i ima da ponudi samo dva alarm časovnika: pojedinačne i alarme sa ponavljanjem, čije pokretanje može da bude isključeno određenih dana u nedelji. Melodije koje će vas buditi ili podsećati na nešto se biraju zasebno.

WAP. Nije iznenađenje što su internet konekcije dobile zasebnu stavku menija. Po podrazumevanom podešavanju W200i koristi NetFront pretraživač, koji omogućava pregled HTML stranica, kreiranje direktorijuma, pravljenje bookmark-ova itd. iako surfovanje webom nije donosilo poteškoće, prva stvar koja će vam pasti na pamet koliko su ograničene mogućnosti ovog pretraživača – komplikovane i „teške“ stranice (preko 500KB) nisu podržane.

Podešavanja Ova stavka u sebi sadrži pet tabulatora, koji regulišu pojavljivanje menija, podešavanje melodija zvona i zvučnih obaveštenja, modifikovanje profila, upravljanje pozivima i rukovanje konekcijama za podatke.
Opšta lista sadrži profile, datum i vreme, jezik menija i unosa, glasovne funkcije i sigurnosna podešavanja.
Stavka Zvuci i Alarmi vam predstavlja alate za podešavanje jačine zvuka, kao i odabir melodija, zvukova pri dolazećim porukama i zvukove pri pritiskanju tastera. Obratite pažnju, sva ova podešavanja će imati efekta samo za trenutno aktivan zvučni profil.



Podešavanja ekrana uključuju pozdainsku sliku za ekran i screensaver, teme, pozdravnu poruku, osvetljenost ekrana i časovnik za režim mirovanja. Sve ukupno kod modela W200i postoje četiri teme i to Cheerful, Default, Orange orbit i Stencil art. Poslednje tri zadržavaju izgled menija netaknutim, menjajući samo njegovu vizuelnu pojavu. Tema Cheerful je jedini izuzetak jer pretvara podrazumevani matrični izgled menija tako da izgleda kao da je upao u vrtlog. Međutim, podmeniji se ne menjaju, već izgledaju potpuno isto čak i kada se koristi ova tema.

Sekcija Pozivi je standardna, tako da ovde nisu potrebni nikakvi komentari, ali ono što privlači pažnju je koliko je meni Conectivity prazan. On sadrži samo podešavanje internet konekcije, odabir nosioca i nekoliko protokola prenosa podataka.

Plejer. Iako je ova aplikacija jedna od centralnih kada je u pitanju W200i, ne postoji ništa o njoj specijalno što bi se moglo reći – u pitanju je replika plejera koji se mogu naći kod Walkman brendiranih telefona, koji može da reprodukuje mp3 i aac melodije, kao mpeg4 kodirane video klipove. Numere se mogu reprodukovati bilo nasumično ili u nizu, ponavljanje numera je takođe omgućeno kao i liste pesama. Ekvilajzer sadrži 5 upravljivih opsega ali ukoliko ne želite da vršite manuelna podešavanja model W200i je opremljen sa nekoliko prethodno instaliranih ekvilajzera: Bass, Voice, Tremble itd. Plejer može da radi u pozadinskom režimu, a sa modelom W200i možete isključiti deo mreže zaključavajući sve funkcije sem muzičke reprodukcije.

Radioje sličan aplikacijama koje dolaze sa drugim Walkman brendiranim uređajima i nema ništa posebno što bi se izdvojilo. Ova aplikacija ima podršku za RDS i može da sačuva 20 FM stanica u svojoj memoriji. Kvalitet prijema je dobar.

Zvuk

40-glasovna polifonija koja postoji kod modela W200i ne uspeva da se baš iskaže kod mp3 numera, pa bi nešto dublji basevi bili dobrodošli. Zvučnik je prilično slab, što znači da neće ispuniti vaše verovatno visoke nade a pored toga njegova granica jačine zvuka nije naročito visoka – tako da se može vrlo lako desiti da propustite poziv kada recimo nosite telefon u džepu. Vibracija je prosečne jačine i kada recimo nosite telefon u jakni verovatno je nećete osetiti, ali je zato za ostale situacije dobra. Kvalitet prijema modela W200i je dobar i sličan kvalitetu drugih Sony Ericsson brendiranih telefona.
Bili smo veoma prijatno iznenađeni sa podrazumevanim slušalicama koje dolaze u paketu sa modelom W200i. Slušalice su standardne bubice, ali prema tvrdnji kompanije HPM-64 slušalice imaju bolje performanse na niskim frekvencijama zahvaljujući „Bass Reflex-u“. Da budem iskren, mislio sam da je u pitanju samo još jedan trik marketologa – međutim činjenice su me demantovale – u poređenju sa HPM-70 stereo slušalicama koje se isporučuju u paketu sa modelima Sony Ericsson W800i i W300i, HPM-64 slušalice isporučuju mnogo prirodniji i prodirući zvuk pravo u vaše uši. Nakon nekog vremena korišćenja ovih slušalica, jednostavno nisam mogao više da se vratim na HPM-70, iako su one subjektivno superiornije.



Izvor:Mobilni svet
 
Natrag
Top