Sola Scriptura- da li je dovoljno

Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Нико од нас не одбацује, зар толико не видиш? Проблем није Писмо, већ тумачење. Ако је Библија (реч Божија) најбоље оружије, зашто не читати упутство за употребу оних који су први користили? Који су чули и видели од оних чија су имена унутра. Уместо оних који су погубљени због своје (наше) вере, ја треба да слушам и читам упутства неких окултиста и лажних пророка? Тешко.

Имаш добар текст Јустинов, па ако имаш савести ти размисли. Он се расправљао са Јеврејима суботарима који су му се ругали. А ако те не занима, под изговором да то није у Библији, онда теби Библија више не може помоћи. Јер ти си дебело насео на предање суботарско (милеритско).

Adriane, pa kako si se usudio da izgovoris tu glupoast.

Subota nije jevresjka nego Bozija, jer On ju je upisao u Svom Dekalogu.
Drugo pa zar zbilja mislis da treba da slusamo onoga ko se ismejava sa Bozjim zakonom? Sramota nad sramotama.
Umesto toga mi slusabo Istinitog Boga Zakonodavca i Stvoritelja.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.394
И када видиш шта пишу Иринеј (око 140 - ? ) и Јустин Мученик (105 - 165), да ли доводиш у питање адвентистичко супротно тумачење? Мислиш ли да су први хришћани били у криву, сви хришћани током векова такође, а да некакве творевине из америчких забити боље познају хришћанску догматику? Питаш ли се икада?

Pitam se svakako. Međutim, ja sam sa Slapom dugo razglabao temu oko subote i Pisma pa ako si pratio našu diskusiju mogao si videti da sam citirao dosta crkvenih otaca iz II-IV veka koji recimo ukazuju na značaj subote. Zatim sam citirao neke istoričare i istorijske izvore koji ukazuju na poštovanje subote na Istoku. Upravo Praoslavlje sam pohvalio u smislu duge tradicije poštovanja subote a pomenuh Istočne Crkve koje su istorijski to činile. Tako da subota Adrijane BG nije niakakva tvorevina amerike i neznam čega već je to autohtono judeo-hrišćansko nasleđe. Takođe Biblijski tekstovi ne govore ništa protiv subote i dekaloga već ga preporučuju. Ono što je recimo Slap stalno tražio jeste stih gde se decidno traži poštovanje subote ali jasno je da ono što je objavljeno nije potrebno ponoviti već samo je dovoljno opovrgnuti i decidno navesti kako to nije potrebno više. Međutim ,Pavle uzdiže zakon(Rimljanima 7) i govori da je zapovest sveta..dekalog. Jedna od zapovesti jeste i zapovest o suboti jer se nalazi u tom dekalogu. Takođe Pavle u Kološanima ne govori o ukidanju praznika i subote već o onome što je predstavljalo sen tj. telo Hristovo prilikom tih praznika i na subotu. Tako da je jasno da Pismo nigde ne uči da je subota ukinuta niti praznici a ni drugi zakoni dati Mojsiju osim žrtve i priloga.

E zato Adriane BG, ja nesumnjam u ono što je jasno. Takođe sam objasnio da je Crkva postepeno primala i druge tradicije i neki crkveni oci su promovisali te ideje koje su kasnije postale opšte i naširoko prihvaćene. Često su dve oprečne tradicije egzistirale(najbolji primer oko subote i nedelje). Međutim, mene obavezuju samo ono što su učili apostoli i ono što su crvkeni oci prihvatili i nastavili da praktikuju od apostola. Takođe poštujem mnoge stvari crkvene tradicije van Pisma ali ako se ne suprotstavljaju u nekim tačkama izvornom učenju. Poštujem kod Katolika jaku mrežu zdravstvenih i edukativnih centara, Pravoslavni imaju jako poučnu duhovnu literaturu u pogledu podvižništva i lepe duhovne izreke. Ali opet kažem izvorna vera apostolska i nazarenska mora biti u prvom planu a ostala tradicija je dobra ako nije u suprotnosti sa Pismom. Zato imam izbalansiran stav prema nebiblijkoj tradiciji crkve i poštujem dela crkvenih otaca u onim tačkama u kojima se ne suprotstavljaju istinama Pisma.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Tvoja sekta datira u 19. stoljeće, a proročica ti je jednaka onim drugima koje sam nabrojao. Eto, zato sam malo o njima pisao.

Slape, ja ne marim sto ti moju crkvu nazivas sektom. Ako je moja crkva sekta, onda je i tvoja.

Da li ti je poznato da je Hristova Crkva iznikla kao sekta u Judajizmu?


Pa ipak je to Bozjia crkva bez obzira kako su je Jevreji nazivali.

Da danas dođe Isus, vi adventisti bi ga dva puta razapeli. Jednom zato što krši subotu, a drugi put zato što pije vino.[/QUOTE]

Slape nije ti to jedina glupost kojom osudjujes boljhe od sebe.
A sta mislis kome ce Isus reci : "Idite od Menie svi koji cinite bezakonje?"
Bezakonje je prestup Bozjeg savrsenog zakona.


Jesam li te dobro razumio? Hoćeš reći kako vi adventisti pravu vjeru baštinite od Arija i od Valdenza?[/QUOTE]

Slape, Arije je tvoj brat. Pojavio se u tvojoj crkvi, a mi nemamo nista od njega. Samo ti uzivaj sa svojim bratom. Valdenzani su bili dobri ljudi kao i mnogi drugi.
A mi smo svoju veru Nasli u Bibliji i naucili je od proroka i samog Hrista. Apostolsko ucenje je nase vere, a ti se ponosi sa Arijem i onima sto su spaljivali zive hriscane zato sto nisu hteli da prihvate njihovu jeres.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
PRIMJEDBA
> Ono sto treba dase krcani drze to je ponovljeno u NZ, a sta nije ponovljeno ne trebamo dase drzimo ,

------------------------------------
ODGOVOR
Zašto bi se ponavljalo kada je Stari zavjet autoritet?


Ovdje se jasno govori o Starom zavjetu, jer Novi nije postojao tada:


"Ovi pak bijahu plemenitiji od onih što žive u Solunu; oni primiše reč sa svim srcem, i svaki dan istraživahu po Pismu da li je to tako" (Dela 17,11)

 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.331
Slape, ja ne marim sto ti moju crkvu nazivas sektom. Ako je moja crkva sekta, onda je i tvoja.

Crkva je ona koja je rođena na Pedesetnicu i kojoj je temelj Krist. Tvoja, zovi je kako hoćeš, nastala je u 19. stoljeću i utemeljili su je ljudi s imenom i prezimenom.

Da li ti je poznato da je Hristova Crkva iznikla kao sekta u Judajizmu?

Pa ipak je to Bozjia crkva bez obzira kako su je Jevreji nazivali.

Ali vi ste ipak sekta još prije otpalog protestantizma.

Slape nije ti to jedina glupost kojom osudjujes boljhe od sebe.
A sta mislis kome ce Isus reci : "Idite od Menie svi koji cinite bezakonje?"
Bezakonje je prestup Bozjeg savrsenog zakona.

Najveće bezakonje je huliti na Duha Svetoga. A vi Adventisti upravo to činite. Iako je Isus svojoj Crkvi obećao i poslao Svetog Duha i zajamčio joj da je ni vrata paklena neće nadvladati, vi ste se svijetom razmilili da Isusa proglasite lažovom i šarlatanom. Urličete kako je, suprotno Isusovu jamstvu, njegova Crkva postala Kurva iz Otkrivenja.

Slape, Arije je tvoj brat. Pojavio se u tvojoj crkvi, a mi nemamo nista od njega.

Ista je Crkva osudila Arija, kanonizirala Bibliju i anatemizirala vas subotare (judaizante). To je naprosto činjenica.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Crkva je ona koja je rođena na Pedesetnicu i kojoj je temelj Krist. Tvoja, zovi je kako hoćeš, nastala je u 19. stoljeću i utemeljili su je ljudi s imenom i prezimenom.


Slape, toliko si se iznervirao da pokusavas sa lazima da dokazes svoju "istinu".

Lepo sam ti rekao da je moja crkva vratila se u apostolsko doba, prihvatila Hrista kao Spasitelja i priznaje Njegovu zrtvu kroz koju imamo otkupljenje od grega. Nastojim da nase ucenje bude istovetno sa Hristovim i apostolskim ucenjem, I ja sam srecan sto pripadam takoj crkvi, a ne onoj koja se povodi za pricama, sujeverjima i predanjima.


Ali vi ste ipak sekta još prije otpalog protestantizma.[/QUOTE]

Malo drugacije. Mi smo crkva za razliku one koja je naputila Hristovo ucenje.


Najveće bezakonje je huliti na Duha Svetoga. A vi Adventisti upravo to činite. Iako je Isus svojoj Crkvi obećao i poslao Svetog Duha i zajamčio joj da je ni vrata paklena neće nadvladati.

Slazem se Slape da je hula na Svetog Duha neoprostivi greh. Zato se mi Adventisti strogo pazimo da ne pohilimo na Njega.

Hvala Bogu sto nam je poslao Svetog Duha koji nas vodi, savetuje i upucuje na pravi put. Nazalost on to nemoze da cini preko crkve koje je napustila izvore apostolskog ucernja, ali On to cini preko savesti svago pojedinca.


Slape, mene voma iznenadjuje da se ti sluziz kafanskim irazima kada je rec o Gospodu Isusu Hristu. Kao i ovo
: "vi ste se svijetom razmilili da Isusa proglasite lažovom i šarlatanom."

Izvini slape, to pokazuje da ti nemas ni malo strahopostovanja, ne samo prema ljudima, nego i prema Hristu. Ti ga nazivas lazovom i sarlatanom, a Advetisti NIKAD.
Takve prostacke izraze u Bogu nikad ne izgovara nijedan pravi hriscanin. Sramota nad sramotama!

 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Što ne iznesu konkretne dokaze šta to fali Bibliji pa nije dovoljna i šta to dopunjava predanje?
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Slape, posto neprestano siris neistinu o verovanju Adventista, primorao si me da ti postiram deo zvanicnog ucenja nase Crkve:

Šta veruju adventisti?

Božja reč

Sveto Pismo, Staroga i Novog zaveta je pisana Božja reč data božanskim nadahnućem preko svetih Božjih ljudi koji su govorili i pisali onako kako ih je pokretao Sveti Duh. U ovoj Reči Bog je poverio čoveku znanje potrebno za spasenje. Sveto Pismo je nepogrešivo otkrivenje Negove volje. Ono je merilo karaktera, ogled iskustva, autoritativni tumač doktrina i pouzdana zabeleška o Božjim delima u istoriji.

Božanstvo

Postoji jedan Bog:Otac, Sin i Sveti Duh, zajednica tri lica iste večnosti. Bog je besmrtan, svemoćan, sveznajuć, iznad svega i svuda prisutan. On je beskonačan i prevazilazi moć ljudskog shvatanja, ali ipak poznat preko otkrivanja o Sebi. On je večno dostojan da Ga sva stvorenja poštuju, obožavaju i da Mu služe.

Bog Otac

Bog večni Otac je tvorac, Vrelo, Održavalac i Vladar celokupnog stvaranja. On je pravedan i svet, milostiv i pun milosrđa, spor na gnev i obilan nepokolebljivom ljubavlju i vernošću. Osobine i sila koje su se pokazali u Sinu i Svetom Duhu takođe su otkrivenje Oca.

Bog Sin

Bog večni Sin ovaploćen je u Isusu Hristu. Kroz Njega je sve stvoreno, Božji karakter je otkriven, izvršeno spasenje ljudskog roda i sud svetu. Za svu večnost živi Bog postao je i čovek Isus Hristos. Začet je Svetim Duhom i rodila ga Ga je devojka Marija. Živeo je i iskusio iskušenja kao ljudsko biće, ali je savršenim primerom pokazao Božju pravednost i ljubav. Svojim čudima On je otkrio božansku silu i umro na krstu za naše grehe i umesto nas, vaskrsnuo je iz mrtvih i vazneo se na Nebo da u nebeskoj svetinji vrši službu za nas. Doći će opet u slavi da konačno oslobodi svoj narod i obnovi sve tvari.
Bog Sveti Duh
Bog večni Duh bio je aktivan sa Ocem i Sinom prilikom stvaranja, utelovljenja i otkupljenja. On je nadahnjivao pisce Svetog Pisma. On je ispunjavao Hristov život silom. On privlači i ubeđuje ljudska bića. a one koji se odazovu, obnavlja i preobražava u Božji lik. Poslat od Oca i Sina da bude stalno sa Njegovom decom, On daje duhovne darove Crkvi, opunomoćuje je da svedoči za Hrista, i u skladu sa Svetim pismom, uvodi je u svaku istinu.

ČOVEK

Stvaranje
Bog je tvorac svega. On je u svetom pismu otkrio verodostojan izveštaj o svojoj stvaralačkoj delatnosti. Za šest dana Gospod je stvorio "nebo i zemlju", sva bića na Zemlji i počinuo sedmog dana te prve sedmice. Na taj način On je uspostavio Subotu kao večnu uspomenu na svoje završeno stvaralačko delo. Prvi čovek i žena stvoreni su po Božjem obličju kao kruna stvaralačkog dela. Čoveku je data vlast nad svetom, ali i odgovornost da se brine o njemu. Kada je stvaranje sveta bilo završeno, svet je bio "veoma dobar" spreman da objavljuje Božju slavu.
Čovekova priroda

Čovek i žena stvoreni su po Božjem obličju sa individualnošću, sa mogućnošću i slobodom mišljenja i delovanja. Iako su stvoreni kao nezavisna bića, svaki čovek je nedeljiva celina tela, duha i duše, koja zavisi od Boga za život, disanje i sve ostalo. Kada su postali neposlušni Bogu, naši prvi roditelji su poricali svoju zavisnost od Njega, odvojili se od Boga i pali sa svoga visokoga položaja. Božji lik u njima bio je pokvaren i oni su postali podložni grehu. Njihovi naslednici učestvuju u ovoj paloj prirodi i njenim posledicama. Oni su rođeni sa slabostima i sklonostima ka zlu. Međutim, Bog je u Hristu pomirio svet sa sobom i svojim Duhom obnavlja smrtnike koji se kaju u lik njihovog Tvorca. Stvoreni na slavu Bogu, oni su pozvani da Ga vole, da vole jedni druge i vode brigu o svojoj životnoj sredini.
SPASENJE

Velika borba

Ceo ljudski rod obuhvaćen je velikom borbom između Hrista i sotone u odnosu na Božji karakter, Njegov zakon i Njegovu vladavinu nad svemirom. Ovaj sukob nastao je na nebu kada je jedno stvoreno biće, obdareno slobodom izbora, u samouzvišenju uvelo duh pobune u ovaj svet i navelo na greh Adama i Evu. Ovaj čovekov greh imao je za ishod izopačenost Božjeg obličja u ljudskom rodu, metež u stvorenom svetu i njegovo konačno uništenje u vreme potopa celog sveta. Posmatran od svih stvorenih bića, ovaj svet postao je poprište sveopšteg sukoba iz koga će Bog ljubavi na kraju izaći opravdan. Da bi pomogao svome narodu u ovoj borbi, Hristos šalje Svetog Duha i odane anđele da ga vode, zaštite i podupru na putu spasenja.

Hristov život, smrt i vaskrsenje
U Hristovom životu savršene poslušnosti Božjoj volji, u Njegovoj patnji, smrti i vaskrsenju Bog je dao jedino sredstvo pomirenja za ljudski greh, tako da oni koji verom prihvate ovo pomirenje mogu imati večni život, a celokupno stvaranje može bolje razumeti Tvorčevu bezgraničnu i svetu ljubav. Ovo savršeno pomirenje opravdava pravedost Božjeg zakona i milostivost Njegovog karaktera; jer ovo dvoje osuđuju naš greh i daju nam oproštenje. Hristova smrt je zamena i otkupljenje koje vrši pomirenje i preobražaj. Hristovo vaskrsenje objavljuje Božju pobedu nad silama zla, a onima koji prihvataju pomirenje daje čvrsto obećanje o konačnoj pobedi nad grehom i smrću. Ono objavljuje dostojanstvo Gospoda Isusa Hrista pred kojim će se saviti svako koleno na Nebu i na Zemlji.

Iskustvo spasenja

U beskrajnoj ljubavi i milosti Bog je učinio Hrista, koji nije znao za greh, grehom za nas, tako da u Njemu možemo biti učinjeni Božjom pravdom. Vođeni Svetim Duhom mi osećamo svoju potrebu, priznajemo svoju grešnost, kajemo se zbog svojih prestupa, i upražnjavamo veru u Isusa kao Gospoda i Hrista, kao Zamene i Primera. Ova vera koja prima spasenje dolazi preko božanske sile Reči i dar je Božje milosti. Kroz Hrista mi smo opravdani, usvojeni kao Božji sinovi i kćeri i oslobođeni od vlasti greha. Nanovo smo rođeni i posvećeni Duhom; Duh obnavlja naše umove, upisuje Božji zakon ljubavi u naša srca i mi dobijamo silu da živimo svetim životom. Time što ostajemo u Njemu, postajemo sudeonici u božanskoj prirodi i imamo jemstvo spasenja sada i na sudu.

CRKVA
Crkva je zajednica vernika koji priznaju Isusa Hrista za Gospoda i Spasitelja. Nastavljajući za Božjim narodom iz starozavetnog doba, mi smo pozvani iz sveta; i skupljamo se radi bogosluženja, bratske zajednice, proučavanja Božje Reči, proslavljanja Večere Gospodnje, službe celom ljudskom rodu i objavljivanja Jevanđelja celom svetu. Crkva dobija svoje ovlašćenje od Hrista koji je utelovljena Reč iz Svetoga pisma koje je pisana reč. Crkva je Božja porodica. Usvojeni od Njega, njeni članovi žive utemeljeni na Novom zavetu. Crkva je Hristovo telo, zajednica vere čija je glava sam Hristos. Crkva je nevesta za koju je Hristos umro da bi mogao da je posveti i očisti. Prilikom svog pobedonosnog dolaska On će staviti preda se slavnu Crkvu, verne svih vekova, otkupljenu Njegovom krvlju; bez mane ili mrštine, svetu i bez mrlje.

Eto Slape, iz ovoga ti i svi ostali mogu da vide u sta i kako Adventisti veruju. Pa posle ovoga Slape, molim te nemoj vise da nam pripisujes ono u sta si uveren da mi ne verujemo.
 
Natrag
Top