Sočivo - izvor energije, proteina i vitamina

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Sočivo - izvor energije, proteina i vitamina

01. mart 2010. 10:14 > 10:16
Za mahunarke se kaže da su othranile čovečanstvo. Među njima velika zasluga pripada sočivu (Lens esculenta), nutritivno vrednoj namirnici uzgajanoj još u mlađem kamenom dobu. Spada u grupu zrnastih mahunarki, kao što su pasulj, grašak, bob...

v162160p0.jpg

Spada u grupu zrnastih mahunarki, kao što su pasulj, grašak, bob... Danas u svetu postoji oko četrdesetak sorti sočiva, koje se međusobno razlikuju po boji, veličini i obliku. Međutim, svima je zajedničko da ne sadrže zasićene masnoće i štetni holesterol, dok su izvanredan izvor rastvorljivih i nerastvorljivih vlakana.

Zbog visoke koncentracije vitamina B i velikih količina ugljenih hidrata, sočivo predstavlja i energetski vrednu namirnicu. Ova kombinacija sastojaka čini je idealnom za aktivne osobe, sportiste i ljude izložene velikim fizičkim naporima.

Zahvaljujući složenom sastavu i prisutnim vlaknima, ugljeni hidrati iz sočiva, nakon obroka, postepeno odlaze u krvotok, što je još jedna njegova prednost, tako da osoba i nekoliko sati posle obroka oseća snagu, što je posebno važno za one koji povremeno imaju napade hipoglikemije. Sočivo je, takođe, odličan izvor proteina i vlakana, gde, primera radi, sto grama ove namirnice obezbeđuje 48 odsto proteina i 46 odsto vlakana od preporučenih dnevnih potreba, piše "Život Plus".

Preporučuje se kombinovanje sočiva sa različitim žitaricama u istom obroku, jer se samo na taj način dobija uravnoteženi sastav esencijalnih aminokiselina, neophodnih ljudskom organizmu. Osim toga, zbog bogatstva u proteinima sočivo je poželjno da se kombinuje i sa jajima i mesom.

Sočivo je u lekovitom smislu svakako vredna namirnica, jer njegova rastvorljiva vlakna snižavaju nivo glukoze i holesterola u krvi, i na taj način smanjuju potrebu organizma za insulinom kod osoba obolelih od dijabetesa.

S druge strane, nerastvorljiva vlakna pospešuju varenje i skraćuju vreme zadržavanja hrane u digestivnom traktu, zbog čega se smatraju dobrom zaštitom u smanjivanju rizika od pojave karcinoma debelog creva. Sočivo je i pravi rudnik vitamina B kompleksa, koji povoljno utiču na nervni sistem, dok visoka koncentracija gvožđa pomaže u sprečavanju pojave slabokrvnosti. Bogatstvo kalijuma doprinosi regulisanju srčanog ritma i prometu materija u organizmu, kontroliše ravnotežu vode, pa samim tim i krvni pritisak.

Da bi se sačuvali svi vredni sastojci ove namirnice, treba da se čuva u hermetički zatvorenoj posudi na hladnom, suvom i tamnom mestu, ali ne duže od pola godine. Kuvano sočivo u frižideru može da stoji najduže tri dana.

Odlično ide sa paradajzom, crnim i belim lukom, mesom, suhomesnatim proizvodima, maslinovim uljem, kao i sa ovčjim i kozjim sirom. Može da se posluži kao glavno jelo - varivo ili supa, namaz ili salata, ali i kao prilog mesu, sa testeninama, palentom. Brašno od sočiva može i da se pomeša sa brašnom drugih žitarica u pripremi hleba i kolača.

Nažalost, naša kuhinja nema često na meniju ovu namirnicu. Radije se priprema pasulj, koji je sočivo i potisnuo dolaskom u Evropu. Međutim, nutricionisti ističu da je prednost, kada su u pitanju ove dve namirnice, na strani sočiva.

Sočivo se brže kuva, bogatije je belančevinama i ugljenim hidratima, ne zaostaje u vitaminima i mineralima, energetska vrednost mu je neznatno manja. Uz to, dobri poznavaoci tvrde da je sočivo ukusnije od pasulja.

(MONDO, foto: Guliver/Getty Images)




 
Natrag
Top