Slike koje su posramile svet

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.547
Slike koje su posramile svet
RTS
Ceo svet zanemeo je kada je pre dva dana na naslovnim stranama svih medija osvanula fotografija beživotnog tela trogodišnjeg Ajlana, koji se utopio kod obale turskog letovališta Bodrum. Tokom proteklih decenija, fotografije mnogih tragičnih događaja i kriznih situacija izazvale su gnev javnosti i dovele do njihovog rešavanja.

661716_decak02-foto-tanjug-ap_f.jpg



Nilufer Demir odgovorna je za fotografiju malog Ajlana Kurdija, koja je poslužila kao katalizator preko potrebnog rešavanja izbegličke krize.


- Kada sam shvatila da ne mogu ništa da uradim za njega pomislila sam da moram da ga fotografišem da pokažem svetu tragediju. Nadam se da će utisak koji je fotografija izazvala pomoći postizanju rešenja - rekla je Nilufer za Si-En-En.

663049_-tiananmen01apfoto-ap_f.jpg


Kineske vlasti poslale su 1989. godine tenkove na Tijenanmen kako bi se brutalno obračunale sa radnicima i studentima koji su protestovali. U celom haosu, jedan čovek izašao je ispred kolone tenkova, a Džef Vajdener je bio tu da uhvati momenat.

- On je čitav svet podsetio šta je to hrabrost. Bio je to trenutak kada se istorija prerušila u alegoriju koju kamera najbolje ispisuje - bio je komentar magazina Tajm.

663048_padajuci-covek01apfoto-ap_ff.jpg


„Padajući čovek“ je fotografija koju je napravio Ričard Dru iz Asošiejted presa kada je nepoznati čovek iskočio iz zapaljene severne kule Svetskog trgovinskog centra 11. septembra 2001. godine.

Čovek na fotografiji, kojem još nije otkriven identitet, bio je jedan od onih zarobljenih u gornjim spratovima nebodera koji su iskočili kako bi pobegli od vatre i dima.

593579_kevincarterchildvulturesudan_f.jpg


Južnoafrički fotograf Kevin Karter dobio je Pulicerovu nagradu za svoje izveštavanje o gladi u Sudanu. Marta 1993. godine, dok je boravio u Sudanu, Karter se pripremao da fotografiše izgladnelo novorođenče kada je odmah pored sleteo lešinar. Karter je izvršio samoubistvo tri meseca nakon osvajanja Pulicerove nagrade.

663047_abu-ghraib01apfoto-ap_ff.jpg


Fotografije mučenja u zatvoru „Abu Graib“ šokirale su svet i američke saveznike, ali i većinu ljudi unutar SAD. Serija fotografija pokazala je mučenje i zlostavljanje iračkih zatvorenika od strane grupe američkih vojnika.

663046_kim-puk01apfoto-ap_f.jpg


Kim Puk bila je jedna od žrtava američkog bombardovanja napalmom južnog Vijetnama 1972. godine. Fotografija petoro dece, među kojima je Kim, otreznila je svetsku javnost i pokazala strahote sukoba u Vijetnamu.

Istoričari su većinom saglasni da su česti novinarski izveštaji i strašne fotografije, posebno ova, imali ogroman uticaj na stanovništvo u SAD, što je rezultiralo nasilnim antiratnim protestima i globalnom kampanjom za prekid ratnih dejstava.

663050_kultne-fotografije-01-foto-profimedia-rs_f.jpg


Bekstvo Hansa Konrada Šumana iz istočnog u zapadni Berlin uhvatio je svojim objektivom Peter Libing. Fotografija napravljena 1961. godine, prema mišljenju mnogih istoričara, na savršen način ilustruje stanje očaja tokom Hladnog rata.

663051_kultne-fotografije-02-foto-profimedia-rs_f.jpg


Linč dva mlada crnca, Tomasa Šipa i Ejba Smita, koji su prebijeni i obešeni o drvo u dvorištu sudnice u Marionu u Indijani fotografisao je Lorens Bejtler 1930. godine.

Bejtler, lokalni fotograf, nije ni slutio da će njegova fotografija umnogome doprineti u borbi za prava crnaca i manjina u SAD, ali i inspirisati pesmu "Strange Fruit", koju je napisao Ejbl Mirpol, a izvela Bili Holidej.

663045_nagasaki01apfoto-ap_ff.jpg


Eksplozija atomske bombe bačene na Nagasaki, kada je poginulo 80.000 ljudi, sabrala je u sebi sve strahote rata i razaranja. Oblak u obliku pečurke, koji je fotografisala posada američkog bombardera, bio je bila najbolji dokaz čovekove destruktivne prirode.
 
Natrag
Top