Šest pravila za fer svađu

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Šest pravila za fer svađu

Budi.in




U vezama, nesuglasice su neizbježan dio cijelog iskustva, ali ne morate se baš svađati na mrtvo ime. Čuli smo negdje savjet za uspješne veze koji kaže "neka je seks prljav, a svađe čiste." Evo par savjeta kako se držati barem drugog dijela izreke (a za prvi možete također pronaći pokoji članak).

1. Uzmite time out
Kada osjećate da prepirka raste, uzmite koji minut da saberete misli. Svi znamo da ljutnja i bijes nimalo ne pomažu bilo kakvoj prepirki. Slijedeći put kad se naljutite na svoju značajnu polovicu, recite mu da trebate 10 minuta da se smirite prije nego nastavite prepirku i izložite svoju stranu. Bitno u svemu je da mu kažete da vam treba koja minuta vremena, nemojte samo izjuriti i zalupiti vratima.

2. Postavite ograničenje
Primjerice, ako se dogodilo prije 48 sati, ne možete to spominjati. Osim ako ne zatražite dozvolu da popričate o specifičnoj situaciji. Nemojte lupati glavom o zid ako se stalno suočavate s istom situacijom, ali raspravljajte o onome konkretnom (dakle nema korištenja izraza "ti uvijek" ili "ti nikad").

3. Držite se teme
Nemojte pribjegavati vrijeđanju ili psovanju, što se u trenutku usijane glave može dogoditi. Budite fer, dajte i drugoj strani da izloži svoju verziju i saslušajte ga, bez vrijeđanja ili iznošenja starih pogrešaka. Spominjanje činjenice da ne podnosite njegovu mamu ili onoga "kad ste radi njega zakasnili na sestrinu svadbu prije 2 godine" vam neće donijeti ništa produktivno.

4. Znajte zašto se svađate

Poanta je da se svađamo jer se volimo. Štogod bio razlog svađe, prepiremo se jer nas ne razumije netko čije nam razumijevanje treba, kao i da ta osoba ne čini više to što nas uzrujava. Ponavljamo, psovanje i vrijeđanje ovdje zaista neće pomoći. Podsjetite se da se prepirete da riješite problem a ne da se izvičete jedno na drugo.

5. Razvedrite se
Ako osjećate da situacija izmiče kontroli, pokušajte je malo razvedriti. Neka to ne bude na njegov račun, ali šala mala će vas natjerati da se pregrupirate i sagledate širu sliku. Nabacite vragolasti osmjeh na lice i recite mu da ako se želi nastaviti svađati, da to mora učiniti bez odjeće.

6. Popustite... malo
U pitanju bi mogla biti naznaka puno većih problema u vezi, ako ni jedna strana ne želi popustiti za zajednički pozitivan ishod. Zapamtite osjećaje koje ste podijelili pa skupa smislite kako ćete riješiti situaciju. Super je osjećaj ispričati se i čuti to isto od druge strane, zatim shvatiti što se upravo dogodilo pa smisliti rješenje. Svađajte se prema starom izviđačkom pravilu, i ostavite stvari boljima nego što su bile.



 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640

1. Uzmite time out
Kada osjećate da prepirka raste, uzmite koji minut da saberete misli. Svi znamo da ljutnja i bijes nimalo ne pomažu bilo kakvoj prepirki. Slijedeći put kad se naljutite na svoju značajnu polovicu, recite mu da trebate 10 minuta da se smirite prije nego nastavite prepirku i izložite svoju stranu. Bitno u svemu je da mu kažete da vam treba koja minuta vremena, nemojte samo izjuriti i zalupiti vratima.


Po meni najbitnije u takvim situacijama.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
3. Držite se teme
Nemojte pribjegavati vrijeđanju ili psovanju, što se u trenutku usijane glave može dogoditi. Budite fer, dajte i drugoj strani da izloži svoju verziju i saslušajte ga, bez vrijeđanja ili iznošenja starih pogrešaka. Spominjanje činjenice da ne podnosite njegovu mamu ili onoga "kad ste radi njega zakasnili na sestrinu svadbu prije 2 godine" vam neće donijeti ništa produktivno.

Mislim da je i ovo jako bitno. Koliko puta se desi da svađa ode toliko daleko, da se partneri više i ne sećaju zbog čega su u startu krenuli da se svađaju. Izvuku se stvari od ko zna kad, sve što je nekad ostalo prećutano, a od svega toga ničeg pametnog nema.
 
Član
Učlanjen(a)
22.10.2009
Poruka
688
Super je ovaj tekst! Samo ja imam poblem - moj muž ne ume i ne voli da se svađa! I tako ja jadna, sama se izvrištim a on me gleda i kaže - u redu! Grrrrrrrrr....
To nije fer! Hoću fer svađu!
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Super je ovaj tekst! Samo ja imam poblem - moj muž ne ume i ne voli da se svađa! I tako ja jadna, sama se izvrištim a on me gleda i kaže - u redu! Grrrrrrrrr....
To nije fer! Hoću fer svađu!

I ja imam sličan problem, dušice draga, ali sam se na to i navikla, pa i ne pokušavam. Zajedno smo skoro sedam godina a da ni glas nismo povisili jedno na drugo. A kažu da baš i nije zdravo.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Svako od ovih pravila ima svoj smisao i sigruno je da daje rezultate. To će da prođe jednom, dva puta, više puta ali jednom će da stane kad me iznervira činjenica da sam "žrtva" te miroljubive taktike. Neki put zaista želim da se svađam :)
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
7. Kad prvih 6. tačaka ne pomognu, navucite rukavice sebi i dragoj, ali se borite samo jednom rukom! Fer? :dance2:
 
Natrag
Top