Šest meseci do vantelesne oplodnje

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=2]Šest meseci do vantelesne oplodnje
[/h]Novosti


U programu vantelesne oplodnje uskoro opet najverovatnije i privatnici. Na postupak se u klinikama čeka do pola godine




U Srbiji se na vantelesnu oplodnju (VTO) o trošku osiguranja trenutno čeka i do šest meseci. Zato u Ministarstvu zdravlja razmišljaju da se u program ponovo uključe privatne klinike, ali i da se prošire kapaciteti državnog zdravstva za vantelesnu oplodnju.

Četiri državna centra: KC Srbije, KC Vojvodine, KC Niš i GAK „Narodni front“ trenutno ne mogu da zbrinu sve parove koji se prijavljuju za ovaj postupak.

- Planiramo da Republičkom fondu zdravstvenog osiguranja predložimo da raspiše tender za privatne klinike kako bi se izbeglo čekanje za VTO - kažu u Ministarstvu zdravlja.

Do sredine prošle godine parovi su na vantelesnu oplodnju upućivani i u šest privatnih klinika, sa kojima ugovor tada nije obnovljen jer je procenjeno da sve prijavljene mogu da prime četiri državne klinike. U međuvremenu su, međutim, formirani „redovi“ za VTO o trošku osiguranja. U GAK „Narodni front“ i Institutu za ginekologiju i akušerstvo KCS kažu da nove pacijentkinje ne mogu da primaju do juna.

01.jpg


- Četiri državne klinike su za ovu godinu povećale planirani broj parova kojima će pružiti uslugu vantelesne oplodnje na 1.400 u okviru redovnog rada i 500-550 u okviru dopunskog rada - kaže za „Novosti“ dr Zoran Stanković, specijalista ginekologije i akušerstva i predsednik Republičke stručne komisije za biomedicinski potpomognutu oplodnju (BMPO). - Ovo je veoma značajno povećanje kapaciteta četiri državne klinike u odnosu na raniji period. U najavi je i povećanje kapaciteta otvaranjem novih državnih centara za BMPO.

U Ministarstvu zdravlja kažu da je u planu da se sa postupcima vantelesne oplodnje uskoro počne i u KBC „Zemun“ i u Opštoj bolnici u Subotici.

Predložene su i izmene u kriterijumima i potrebnim analizama za ulazak u proces biomedicinski potpomognute oplodnje. Starosna granica ostaje ista - 40 godina, kao i broj pokušaja VTO o trošku RFZO - dva.

- Predložene promene bi trebalo da pojednostave i olakšaju parovima zakazivanje i ostvarivanje usluga BMPO - objašnjava dr Stanković. - Neke od predloženih promena su da budu obuhvaćeni i parovi bez obzira na to da li jedan od partnera ima decu iz ranije veze, da se smanji broj traženih analiza za ulazak u postupke BMPO, da se produži rok trajanja pojedinih analiza na 12 meseci, da parovi mogu da biraju: jedan ciklus u kome se ovulacija stimuliše lekovima ili dva pokušaja iz nestimulisanog ciklusa.

SVAKA ČETVRTA USPEŠNA

OD 2006. godine, od kada se iz kase osiguranja finansira vantelesna oplodnja, dosad je kroz ovaj program prošlo više od 4.500 parova, i rođeno je više od 1.000 beba. Kada se izvede prosek iz šest privatnih i četiri državne klinike, u koje su žene upućivane na VTO, uspešnost postupaka bila je 22,73 odsto.

 
Natrag
Top