Savez Srba u Austriji iznenađen saopštenjem Ministarstva za dijasporu

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Savez Srba u Austriji iznenađen saopštenjem Ministarstva za dijasporu
mzd_1.jpg
Izvor: politika.rs

Savez Srba u Austriji, krovna organizacija Srpskih klubova u ovoj zemlji iznenađen je saopštenjem Ministarstava za dijasporu Srbije u kome se navodi da je taj Savez zatražio od austrijskih vlasti status nacionalne manjine za oko 300.000 Srba koji žive u “ Alpskoj Republici ”.
Savez Srba nije zvanično podneo nikakav zahtev da Srpska zajednica u ovoj državi dobije status nacionalne manjine, izjavio je Tanjugu predsednik te organizacije Dragiša Vasiljević, dodavši da je iznenađen subotnjim saopštenje Ministarstav za dijasporu. “
Koliko znam, ni moje saradnike, ni mene niko nije konsultovao, niti bilo šta pitao u vezi sa podnošenjem zahteva za dobijanje statusa nacionalne manjine”, rekao je Vasiljević. “Zaista ne znam ko je to mogao da uradi, odnosno kako je Ministarstvo mimo prethodnih konsultacija sa nama i drugim Srpskim predstavnicima u Austriji, pre svega crkvom, izdalo saopštenje u kome stoji da je srpska zajednica podnela zahtev da se dobije status nacionalne manjine. Razgovarao sam sa saradnicima i odlučili smo da iznesemo satav Saveza tim povodom”, dodao je on.
Ovo pitanje na poslednjih nekoliko sednica nije uopšte bilo na dnevnom redu, niti je bilo razgovora o tome sa Ministarstvo za dijasporu ili crkvom. “Naša zajednica u Austriji bez sumnje zaslužuje da dobije status nacionalne manjine. Ispunajvamo sve uslove, počev od brojnosti, koja je najvažniji uslov. Međutim, to ne može sam Savez Srba da uradi. To je ozbiljna tema i zahteva da se svi naši relevantni činioci, pogotovo ovde u Austriji, uključe u dogovor sa Ministarstvo za dijasporu. U tolikoj čudi ovakav potez institucije iz matice”, zaključio je Vasiljević.
Za dobijanje statusa nacionalne manjine, prema Ustavu Austrije, poterbno je da zajednica koja to želi može da dokaže prisustvo od 150 godina jedne svoje institucije u ovoj zemlji.
Srbi su ove godine ispunili ovaj uslov, pošto je crkvena opština Srpske pravoslane crkve ove godine napunila 150 gonina postojanja.
Međutim, na Austrijskoj starani ne postoji spremnost da Srbima, koji su u ovu zemlju došli većinom krajem 60-ih godina prošlog veka, kao “gastarbajteri” odobri ovaj status
 
Natrag
Top