Samsung S7350

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Samsung S7350

samsung_gt_s7350_ultra_s.jpg


Adekvatna cena, standardne karakteristike i odsustvo velikog broja karakteristika kao što je broj piksela ili veličina ekrana ovde su centralna stvar zajedno sa ergonomijom i lakoćom upotrebe – a to je tačno ono što će ciljna grupa S7350 i tražiti. Proteklih godina Samsung je prikupio veliki broj ljudi koji su koristili telefone sa kliznim mehanizmom a neki od njih su i danas ostali lojalni ovom brendu. To je ono što nas čini sigurnima da S7350 Ultra nije običan proizvod, naprotiv, to je mainstream ponuda koja će sigurno zabeležiti duže vreme trajanja nego obično, pa je to razlog zašto njegova platforma uključuje veći broj karakteristika nego što je to današnjim korisnicima potrebno. Na primer, čini se da je malo verovatno da će veliki broj njihovih vlasnika početi da koriste GPS na regularnoj osnovi – mogu pokušati ali to će biti sve. Međutim, od suštinske je važnosti upoznati ih sa novim tehnologijama kao i omogućiti nastupajućim modelima da kapitalizuju korisnički glas za određenim karakteristikama na koje nailaze u njihovim prethodnim telefonima.
Ono što želimo da kažemo jeste da S8300 UltraTouch zadovoljava potrebe korisnika koji vode računa o tehnologiji dok je model S7350 Ultra namenjen ljudima sa manje sofisticiranim ukusom. Povrh toga oba telefona će odgovarati i muškarcima i ženama; opseg korisnika koji je obuhvaćen je prilično širok, 25-40 godina.
Ovde ćemo se zaustaviti a poslednja stvar koju ćemo naglasiti jeste to da je S7350 teška artiljerija kompanije Samsung koja nadmašuje sve ostale ponude u ovom segmentu, budući da nema nikakvih značajnijih nedostataka na bilo kom frontu, za razliku od konkurencije.

Dizajn, veličina, kontrole

Što se fizičkog dizajna tiče S7350 je gotovo istovetna kopija S8300 sa samo nekoliko razlika, kao što je set navigacionih tastera i nedostatak HOLD tastera (budući da ovde nema nikakvu upotrebu). Dimenzije telefona su 110x51.5x12.7mm a težak je 108 grama, tako da S7350 nije glomazan a imajući u vidu da je tanak i visok sigurno je da dobro izgleda, a osim toga odlično staje u bilo koji džep ili tašnu. U prvo vreme neće biti velikog izbora boja, već će biti dostupan samo u srebrnoj i mlečno beloj boji (slično U900 Soul kolor šemi).
I tastatura i zadnja strana su usklađene sa bojom telefona. Iako telefon karakteriše mehanizam sa oprugom, on ne radi onako kako bi se očekivalo od Samsung brendiranog uređaja. Jedini lagani način da se S7350 jednostavno otvori jeste da postavite vaš prst direktno na ekran i da ga gurnete na gore. Sigurno je da vam ekran neće biti čist ali S3750 nije toliko osetljiv na prašinu i prljavštinu koja ostaje nakon dodira. Ekran je uokviren metalnim okvirom i to je jedini detalj od metala koji možete videti ovde – ostatak kućišta telefona izrađen je od plastike, što je pravo razočaranje kada se setimo koliko je metalnim umetaka bilo u prethodnim telefonima. Za izradu modela S3750 je korišćena matirana plastika otporna na habanje. Isti tip plastike je korišćen i za izradu modela D900 i U600, što znači da ćete ipak nakon dužeg korišćenja ovog telefona na njegovoj površini videti tragove koji su nastali malim ogrebotinama. Iako ove ogrebotine nisu nešto strašno, ipak oduzimaju telefonu nekoliko poena u ovom odeljku. Zaista želim da verujem da ukoliko se pažljivo odnosite prema modelu S7350 on će nepromenjeno izgledati najmanje pola godine.

Sa leve strane nalazi se taster za kontrolu jačine zvuka zajendo sa rupicom mikrofona. Sa desne strane se nalazi microUSB priključak preko kojeg možete povezati slušalice, punjač i kablove za prenos podataka.Na žalost, model S7350 ne poseduje 3.5mm audio priključak. Još jedna stvar koju bi trebalo pomenuti je da telefon podržava svu Nokia brendiranu dodatnu opremu. Takođe, sa desne strane se nalazi taster za zaključavanje ekrana iako bi za ovu svrhu mnogo bolje odgovarao klizni taster. Na kraju pomenućemo da se ovde nalazi i posvećeni taster kamere i to je sve što trebamo reći o bočnim stranama telefona.
Telefon sa zadnje strane na gornjoj polovini ima 5MP kamera, LED blic i ogledalo za slikanje samog sebe. Iznad ekrana je smeštena sekundarna kamera za video-konferencije zajedno sa senzorom ambijentalnog osvetljenja.

Ekran

Widescreen ekran ovog telefona je dužine dijagonale 2.6“ i ima mogućnost prikazivanja slike rezolucije 240x400 piksela (34x56mm, TFT, 16 miliona boja). Prva stvar koju smo primetili a koja razlikuje ekran ovog telefona od onog koji postoji kod modela S8300 nije njegova smanjena dijagonala koja i nije toliko važna već to što model S7350 karakterišu manje prirodne boje. Upravo je to ono što razdvaja AMOLED od TFT ekrana, iako se ni za ekran modela S7350 ne bi moglo reći da je loš po današnjim standardima.


S7350 je prvi Samsung-ov telefon koji koristi adaptivno pozadinsko osvetljenje ekrana koje reaguje ne samo na očitavanje senzora ambijentalnog osvetljenja već takođe i na tip sadržaja koji je prikazan na ekranu u datom momentu – na ovaj način, on podešava višu jačinu osvetljenja kada pretražujete web odnosno smanjuje je kada igrate igricu i nalazite se na otvorenom. Ista tehnologija je korišćena i kod modela Nokia 6700.
Ekran može da prikaže 14 tekstualnih i 3 servisne linije. Ali ovu brojku možete povećati do čak 24 linije kada čitate poruke u zavisnosti od veličine fonta koju ste izabrali. Taster za regulaciju jačine zvuka vam takođe omogućava da skrolujete stranice i ne menja veličinu fonta (kao kod M8800). Ono što je bitno je to da za razliku od ostalih ponuda S7350 karakteriše veliki font koji je veoma čitljiv sa gotovo svakog rastojanja.
Ekran modela S7350 pod direktnim sunčevim zracima prilično izbledi, što u značajnoj meri umanjuje njegovu vidljivost, ali se ipak i dalje ponaša bolje od modela M8800 Pixon.
Telefon takođe poseduje senzor pokreta koji omogućava da slika bude prikazana na odgovarajući način kako god okrenete telefon.

Tastatura

Navigaciona grupa modela S7350 je laka za korišćenje, u najvećoj meri zahvaljujući dovoljno velikim tasterima. Četvorosmerni navigacioni pad blago štrči izvan kućišta pa ga je stoga lako locirati dodirom. Numerička tastatura koristi dizajn pojedinačne ploče, pri čemu je svaki red tastera odvojen od druga dva tankim trakama. Iako ovo ne zvuči baš naročito ergonomski kada su upitanju tastature koje se koriste kod modernih telefona nismo primetili nikakve značajne nedostatke kod ove (iako nam se čini da bi tasteri mogli možda da imaju neznatno dublju putanju).


Baterija

Telefon koristi Li-Ion-sku bateriju kapaciteta 880mAh, koja može da obezbedi 350 časova rada telefona u režimu mirovanja odnosno oko 4.5 sata razgovora. U situacijama pri kojima je teritorija slabije pokrivena mrežom, telefon jednim punjenjem baterije uspeva da ostane online oko 2 dana uz nešto više od jednog časa poziva, malo provere elektronske pošte i do tri časa slušanja radija. Oni koji više koriste internet na ovom telefonu neće moći da računaju da će im bateirja trajati duže od dana. Na osnovu svega ovoga zaključujemo da Samsung S7350 može korisniku da obezbedi 1-2 dana rada uz prosečno korišćenje. Za potpuno punjenje bateirje potrebno je oko 2 časa.


Povezivanje

Bluetooth. Telefon podržava različite profile, kao što su slušalica, Handsfree, serijskog porta, dial up mrežnog povezivanja, transfera fajlova, “guranja” objekata, osnovnog štampanja, A2DP, Dual Profile Bluetooth. EDR omogućeni Bluetooth 2.1 je dostupan na telefonu. Bežičnim slušalicama model S7350 upravlja bez ikakvih problema.


USB-povezivanje.
U meniju možete da odaberete tri režima: Media, Mass Storage, Samsung PC Studio. Kada je povezan sa PC-jem preko USB-a, S7350 se automatski puni.
U USB Mass Storage režimu, S7350 se pojavljuje na desktopu računara bez potrebe za instaliranjem dodatnih driver-a, tako da je odmah po povezivanju spreman za rad. Brzina prenosa podataka je 1200Kb/s.
Nećete biti u mogućnosti da koristite Bluetooth konektivnost modela S7350 zajedno sa USB-om - biće potrebno da isključite Bluetooth bez obzira na njegov status (bilo da je povezan i prenosi podatke ili ne) što je vrlo nezgodno.

Takođe, za GSM mreže je dostupna EDGE konektivnost klase 10.

Memorija, memorijske kartice

Telefon se isporučuje sa 100 Mb ugrađene memorije – ovaj skladišni prostor je na raspolaganju korisniku (verzije koje će biti dostupne preko operatera ćeposedovati 75MB memrije). Memorijska kartica se prikazuje kao posebna sekcija tako da ne možete pristupiti kartici odnosno internoj memoriji u isto vreme. Model S7350 takođe poseduje menadžer fajlova koji vam omogućava da kopirate fajlove sa i na memorijsku kartu. Prilikom testiranja nije bilo nikakvih problema pri radu sa 32GB microSD memorijskom karticom.
Nije nam se dopalo to koliko je vremena modelu S7350 potrebno da iskopira fajlove sa skladišnog kapaciteta na memorijsku karticu – zapravo, uspeo je da prebaci fajl veličine 50MB za sedam minuta, što je prilično sporo za današnje standarde.

Performanse

Performanse modela S7350 vas sigurno neće oduševiti – u suštini je to sve kombinacija mogućnosti najnovijih i najboljih ponuda Samsung-a, iako ima i nekih razlika. Može vršiti više zadataka odjednom uz Java aplikacije, što znači da pored zatvaranja aplikacije možete i da je minimizujete i ponovo pozovete. Međutim, nema nigde task manager-a tako da ćete morati da tražite po meniju telefona da podignete spuštene aplikacije (videćete različitu ikonu odmah pored svih trenutno pokrenutih aplikacija). Korišćenjem Connectivity podešavanja telefona možete podesiti pozadinsku internet konekciju za pokretanje Java aplikacija što vam omogućava da imate IM klijent i neke druge aplikacije u pozadini (mi smo uspeli da imamo 8 pokrenutih aplikacija istovremeno). S7350 takođe podržava 3D JSR uključujući i sve JBenchmark testove. Što se tiče Samsung-a to je veliki korak kada se uzme u obzir koliko je problematična bila Java na prethodnim ponudama. Pored toga, od sada možete instalirati nove aplikacije ne samo bežičnim putem već i preko internog skladišta telefona ali i memorijske kartice. Java aplikacije takođe ne mogu preći 1MB veličine.

Kamera

Iako Samsung S7350 nije telefon koji je specifično namenjen fotografisanju on poseduje prilično pristojnu kameru, čiji interfejs je u potpunosti izmenjen tako da radi sa ne-osetljivim na dodir kontrolama ovog uređaja. Specifikacije kamere modela S7350 su sledeće:
5 MP CMOS modul, 1/4"
x4 digitalni zum (na žalost nema optičkog zuma)
LED blic
Minimalno makro rastojanje – 10 cm
Detektovanje lica/režim osmeha
ISO – 100, 200, 400

S7350 koristi landscape interfejs kamere i omogućava korisniku da podesi sva podešavanja u hodu odabirom potrebne opcije u horizontalnom baru koji se nalazi u gornjem delu ekrana. Sve u svemu, interfejs kamere izgleda veoma sličan kao onaj koji se koristi kod uređaja CyberShot serije Sony Ericsson telefona.

Telefon je takođe opremljen GPS prijemnikom koji međutim zadržava nizak profil u svim menijima izuzev aplikacije kamere gde omogućava geografsko označavanje.
Govorićemo više o Face Link režimu telefona kada dođemo do foto pretraživača modela S7350. Poslednja stvar koju treba pomenuti pre nego što pređemo na podešavanja kamere se odnosi na to da telefon poseduje stabilizator slike (koji koristimo kada nije moguće podesiti ISO nivo).
Rezolucije:
2560x1920
2048x1536
1600x1200
640x480
400x240 (wide)

Korišćenjem menija podešavanja možete odabrati specijalni režim za fotografisanje fragmenata teksta, iako verovatno ovo nikada nećete koristiti obzirom da i Auto režim kod modela S7220 odlično podešava sve opcije i podešavanja i isporučuje kristalno jasne slike.

Panorama režim

Panorama režim modela S7350 je značajan ne samo zbog njegove rezolucije slike već i zato što je način na koji možete kreirati panoramske slike. U osnovi, jedina stvar koju treba da uradite je da snimite prvu sliku u nizu i zatim počnete da pomerate kameru sa leva na desno – S7350 će automatski pokrenuti okidač za drugu i treću fotografiju i zatim sve od ovih fotografija spojiti u jednu sliku. I dok je sa jedne strane vrlo zgodno što je korisnicima na raspolaganju softver koji ceo posao radi za vas nećete biti u mogućnost da uživate u maksimalnom kvalitetu ovih fotografija baš zbog gore pomenutog ograničenja po pitanju rezolucije.

Video

Model S3750 može da snima video klipove u nekoliko rezolucija pri čemu je najviša 720x480 piskela pri 30fps (i QVGA pri 120fps). Kada snimate video možete ga zumirati i smanjivati sliku ili primeniti jedan od prethodno instaliranih efekata. Sve u svemu, kvalitet video klipova snimjenih ovim telefonom je prilično dobar, iako imamo jednu zamerku kada je u pitanju snimanje video klipova modelom S7350 a to je što se baterija isprazni za svega 35 minuta.

GPS

GPS modulu ovog telefona je potrebno oko 4 minuta da s eu potpunosti pokrene, ali obzirom da podržava A-GPS, vreme pokretanja je smanjeno na minut ili tek nešto više. Jedan od naših glavnih primedbi za model S7350 je to što njegova baterija može da traje svega 2 sata i 15 minuta u ovom režimu. Prema tome ukoliko ste se spremili za dugačku šetnju nemojte očekivati da ćete moći dugo da koristite njegovu GPS funkcionalnost osim ukoliko nemate rezervnu bateriju pri sebi. Sa druge strane S7350 je prilično koristan kada je u pitanju navigacija prilikom vožnje kolima zahvaljujući jasnoj i glasnoj glasom vođenoj navigaciji. Telefon ne poseduje nijednu prethodno instaliranu navigacionu aplikaciju.
 
Natrag
Top