SAD uvode novi sistem signaliziranja terorističke opasnosti

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
SAD uvode novi sistem signaliziranja terorističke opasnosti





Tanjug | 09. 04. 2011. - 10:57h | Foto: AP

VAŠINGTON - Novi sistem signaliziranja povećanja terorističke opasnosti u SAD imaće, umesto postojećih pet boja, samo dva nivoa upozorenja povišena i neposredna opasnost koji će biti proglašeni pod određenim okolnostima i za ograničeni vremenski period, navodi se u nacrtu plana Ministarstva za unutrašnju bezbednost.

12237_0605-new-york-foto-ap_f.jpg
Zgrada Svetskog trgovinskog centra bila je 2001. meta terorističkog napada

Kako se planira, neka od upozorenja na terorističku opasnost mogu se u potpunosti uskratiti javnosti, u slučaju da se proceni da takva pretnja može da oda neku obaveštajnu operaciju ili da poremeti tekuću istragu.

Dokument na 19 stranica, označen samo za zvaničnu upotrebu, sa datumom od 1. aprila, opisuje detalje onoga što bi se događalo iza scene kada vlada bude procenila da bi teroristi mogli naškoditi Americi.


Ašošijeted pres, koji je imao uvid u taj nacrt, navodi da se u njemu opisuje procedura obaveštavanja članova Kongresa, zatim zvaničnika za borbu protiv terorizma u državama i gradovima, pa onda guverenera i gradonačelnika, i na kraju javnosti.

Navode se čak i detalji o tome koliko minuta američki zvaničnici mogu da čekaju pre nego što organizuju sastanak povodom pretnje. Za taj takozvani Nacionalni savetodavni sistem protiv terorizma, nadležna je sekretar za unutrašnju bezbednost Dženet Napolitano.

  • Novi sistem upozoravanja će koristiti i internet društvene mreže Fejsbuk i Tviter, kada to bude primereno, ali samo pošto savezni, državni i lokalni lideri budu o tome obavešteni.
Očekuje se da će novi sistem na snagu stupiti 27. aprila. Prema nacrtu, povišena opasnost treba da upozori na uverljivu pretnju Americi. Njome se neće precizirati vreme ili meta, ali će javiti o terorističkim trendovima sa kojima, po mišljenju obaveštajnih službi, javnost treba da bude upoznata da bi se sprečio napad. Takvo upozorenje ne može da traje duže od 30 dana, ali može da bude produženo.

Neposredna opasnost bi upozorila na uverljivu, specifičnu i predstojeću terorističku pretnju ili da je u toku napad protiv SAD. Takvo upozorenje moglo bi da traje najviše sedam dana, i neće moći da bude produženo.


Vlada je uvek u dilemi koliko informacija može da podeli sa javnošću, nekada u strahu da ne poremeti rad policije i službi bezbednosti.


Dosadašnji sistem signaliziranja povišene opasnosti, koji je uveden posle terorističkih napada 11. septembra 2001. godine, koristi pet boja: zelena boja signalizira nisku opasnost napada, plava uopšteni rizik od napada, žuta značajan rizik, narandžasta visoki rizik, a crvena - upozorenje na ozbiljnu pretnju.


Od kako je sistem uveden, SAD nisu nikada bile ispod žute pretnje. Takav način bojenog upozoravanja, međutim, kritikovan je kao suviše neodređen da bi bio koristan i postao je tema šala u tok-šou pragramima. Novi sistem trebalo bi da bude jednostavniji za razumevanje i precizniji.
 
Natrag
Top