S.O.S. - Elektronika

Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
413
Najverovatnije je "crko" osigurac,eventualno zasitni otpor u mreznom delu-pretvaracu: Ili za izlaz: 5/12v sto napaja PAL dekoder i memoriju,ili : 200v sto napaja RGB.Za svaki ovaj napon imas posebno osigurac.Ovo vazi za sasije B10.20...do B40.Za novije B100-200 malo se razlikuje.Uglavnom na svim EI sasijama ima obelezeno gde koji napon treba da bude,pa je sa instrumentom lako utvrditi koji nedostaje. Moguce je i "proboj" diode ili "suv" elektrolit za ova napajanja.Moze da bude i nedostatak G2 napona,koji sa kaskade ide na podnozje ekrana(katodne cevi).Ovde isto treba proveriti RGB napone 100-150v.
Druga mogucnost je da je "odlepio" neki termicki otpor ili sam PAL dekoder,RGB ili memorija ne rade.Ovo se vec ne moze objasniti u ovakvom jednom postu,pozz
 
Član
Učlanjen(a)
10.08.2011
Poruka
26
pokusao sam kaskada je nova menjao sam je je skoro .tada je ton imao a ekran nije hteo da se osvetli posle zamene radio je malo vreme ali sliku je imao nekako bledu i od jednom izgubio i to
 
Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
413
Ajde ovako:
Da bi malo smanjili velicine ovih postova,koje nas samo udaljava od problema,potrebno je da tacno znam o kom modelu TV-a pricamo.Pored toga,treba da imas najosnovnije: univerzalni AVO-metar,elektricnu shemu TV-a i naravno,neko znanje.Ako tv ima posebno kaskadu i VN trafo,radi se o sasiji B10,20 ili B30.Kada oboris (spustis)sasiju,isprati crveno-zeleno-plavi-(RGB)- trakasti kabl,koji sa plocice podnozja ekrana ide na modul sa leve strane sasije.To je-RGB pojacivac. Odmah pored njega je modul-PAL dekoder.Pogledaj da li je sa jednim IC kolom-(TDA 3560,61,62) ili sa dva IC kola.

TV EI B20.jpg


Ovo je sasija B20.Zavisno od modela,kod tebe kaskada moze biti odmah pored VN trafoa,a ne gore kao na slici.Ono zeleno sa leve strane je-linija za kasnjenje-na PAL dekoderu.E na tom modulu pogledaj koji je IC,kako sam ti vec napisao.Ako mozes,uslikaj ovako tvoju sasiju,pa okaci sliku,ako ne,napisi ovo sto sam naznacio,pozz
 
Poslednja izmena:
Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
pozdrav, zanima me da li je neko radio sa simensovim PLC mikrokontrolerima, ima li kakvih tutorijala na srpskom , treba da pocnem da radim na njima pa mi je dobrodoslo bilo sta u vezi sa njima al po mogucnosti na srpskom . Da naglasim da se radi i o programi STEP 7.
Znaci ako neko ima nesto o tome nek pise,i uvod bi mi dobrodosao.Hvala

Nadam se da će ti ovo biti od pomoći


Kod:
[URL]http://serbianforum.org/ftn/275402-simulacija-plc-kontrolera.html#post858331[/URL]
 
Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
413
Cika Urednice...
Tema koju je zapoceo korisnik-zbevac-gde sam ja postovao,jos nije okoncana-cekam njegov dodatni post kako bi nastavio sa odgovorom.Mislim da je tvoj post-odgovor trebao da se nalazi ispod pitanja korisnika-zeroycool-slozices se da se ovako cela tema "pretumbava" i postaje nepregledna,pozz
 
Član
Učlanjen(a)
10.08.2011
Poruka
26
ljudi izvinite nije u pitanju ta marka tv je niski ali je noviji sad sam bas gledao ima ic kolo tda8362a sad neznam koja je sasija sumljam na to kolo jos jednom izvinite
 
Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
413
Kako je krenulo,na kraju ce biti neki drugi TV a ne niski.Ovo je moj treci post,a ja jos uvek izigravam "Nostradamusa" ili "Vidovitu Zorku" i pogadjam koji je tv u pitanju...
Sasija B100 ili B105.Verzija sa dodatnim display-om i verzija sa grafickim prikazom na ekranu.To sto si zamenio je:VN trafo sa kaskadom u istom kucistu.Na njemu imas dva potenciometra:Jedan je za fokus,a drugi za screen-(G2)-napon.Smanji taj napon pa vidi da li ce se izgubiti povratne linije na ekranu.Kako ove EI serije TV-a imaju specificne VN trafoe, pitanje je da li si "ubo" onaj pravi.To sto tv kako-tako radi,nije merodavno.

Pre zamene ovog IC-a proveri sve bitne napone. Stabilizator +8V koji napaja ic na pin-10 izvod, elektrolite.Po semi proveri sve prikazane napone koji se odnose kada ic radi.Na podnozju ekrana,isto po shemi proveri RGB katodne napone-(50-120V),i G2 napon-(200-600V),blok kondenzator 10nF i varnicar(ako ga ima).Ima tu jos gomila stvari koju treba proveriti pre zamene IC-a.
Samo ic kolo: TDA 8362a iza ove oznake,u zagradi ima-(2Y,3Y,4Y...).Nekada je broj Y jako bitan da bude isti.Obrati paznju kakav ic stavljas.Sa nekim drugim ic kolom,moze se desiti da ti tv uopste ne proradi,ili da radi sa nekom novom greskom.Nije lose za probu,staviti ic podnozje:mozes da kombinujes ic bez lemljenja.
Ako nemas,elektricnu shemu B100-3 sa TDA 8362a u PDF-u preuzmi sa linka:

Kod:
[URL="http://www.multiupload.com/P3MNJS6QE5"][/URL][url]http://www.multiupload.com/P3MNJS6QE5[/url]
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
10.08.2011
Poruka
26
pokusao sam sa G2 NAPONOM KAD GA SMANJIM LINIJE SE IZGUBE OSTANE NEKA NEKA KAO SIVA BOJA ,A TDA 8362 CU DA MENJAM SAMO DA NABAVIM
 
Član
Učlanjen(a)
26.06.2010
Poruka
28
Technics SA DX 850 CRKO IZLAZ (B)

Interesuje me da li se moraju mijenjati oba izlaza i koliko je kesha izmjena. Bilo bi pozeljno da znam koji je dio otisao, tj njegovu oznaku...
Hvala unaprijed.
 
Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
413
Technics je poznat da u izlaznom NF stepenu upotrebi "hibrid ic"-znaci u jednom kucistu se nalaze oba izlazna stepena.U tom slucaju,kod "crkavanja"jednog izlaza,bukvalno,mora se menjati i onaj koji radi,jer su u istom kucistu.Nisam uspeo da pronadjem el.shemu i pogledam kako je resen ovaj tvoj izlazni NF.Mozes da otvoris taj tvoj receiver,i nazad,gde je ventilator,na tom hladnjaku pogledas koji je izlazni IC i njegovu oznaku.Onda bi otprilike mogao da ti kazem i njegovu cenu,ovako...

Sa druge strane,besmisleno je da nagadjamo.Mozda je izlazni NF stepen resen drugacije,a mozda uopste nije on "crko".Potrebno je pregledati uredjaj,tacno ustanoviti sta je "crklo",pa onda da ovde diskutujemo i dajemo mesljenja i savete.Tek tada mozes da kalkulises i cenu popravke,ovako...Pozz
 
Natrag
Top