S.O.S. - Elektronika

Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
S.O.S. - Elektronika













[ATTENTION]Cilj ove teme je da ovdje postavljate Vaša pitanja, dajete sugestije i razmjenjujete iskustva sa drugima. Zato vas molimo da poštujete pravila ovog podforuma, kako bi i drugim forumašima olakšali snalaženje na forumu. Unaprijed hvala - staff SF-a[/ATTENTION]


 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2010
Poruka
83
YAMAHA R1 2000god

imam yamahu r1 i sad uplaim kontakt sve ok i obrtaji treba mi okrenu ceo krug i ono dodje do 8000 obrtaja i tu stanje i vrati se i sad kad upalim motor i krenem radi do 2500 obrtaja i stane na nulu i tu stoji pa onda opet dodje sam od sebe do 8000 i tako dali neko zna kako se to moze srediti ili sta je u pitanju???
 
Član
Učlanjen(a)
22.07.2010
Poruka
15
Trazim pomoc za zvucnike

Cao!
Imam jedan problem, imam zvucnike Fischer (iz '80ih) 2 puta po 100W, pravi mali mocnici, medjutim ne mogu da ih povezem sa kompjuterom, ako bi neko bio ljubazan da mi objasni kako da resim ovaj problem, bio bih mu veoma zahvalan.... :D

Unaped HVAAAAAAALA!!!!!!!!! :)
 
Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
413
Nisi napisao kakav je prikljucak na te zvucnike.Na slici levo,vidis popularnu"bananu"3.5mm,uticnica kakva ide u komp.U njoj ima tri kontakta-(levi-desni kanal i minusi zvucnika,spojeni zajedno)-nisam mogao sliku da nadjem da okacim."Rasniras"taj kabl koji izlazi za levi i desni zvucnik.U svakom tom kablu imas oklop-(minus zvucnika)i srednji kraj-(plus).Slicno kao antenski koaksialni kabl.
Na slici desno su kontakti spajanja izvoda na zvucniku-popularne "stipaljke" ili slicno ovoj slici.

zvucnik 1.jpg


Ako je kod tebe neka druga kombinacija izvoda,navedi koja ili jos bolje,okaci sliku.Ovde postoje bezbroj resenja,reduciri,lemljenje uticnice.Ja sam naveo prvo koje mi je palo na pamet.Ako ne resis problem, navedi mi ove stavke sto sam pomenuo,ili jos bolje, neke slike,pa cemo resiti problem,pozz
 
Član
Učlanjen(a)
17.10.2011
Poruka
1
mali elektro motor

da li neko zna kako da spojim mali elekri motor od 5v da mi radi sa pauzama kao zmigavci na autu, ocu da pokusam sa cipom ne555. . . HVALA.
 
Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
413
Mali elektro motor?
Treba tip i podaci motora:snaga-(W),opseg napajanja-(V),da li ima regulaciju,namenski od cega je sam motor,kao i svrha u koju ces ga ti koristiti.
Koliki je ocekivani izvor napajanja-da li taj sklop treba da radi u autu ili ne?
Motoru je potrebno neko vreme da postigne odredjenu snagu-(u zavisnosti sta nameravas da on pokrece),pa i ovo treba uzeti u obzir-moze se napraviti i mehinicki prenos,a motor da stalno radi- (slicno brisacima kod nekih automobila).Ako je sklop za auto,moze se koristiti i automat migavca.Postoje i vremensi podesivi relei,gde mozes da podesis prag ukljucenja i interval trajanja.

Ako hoces da pravis tajmer,mislim da je u tvom slucaju potreban i rele koji ce da se aktivira i daje napajanje motoru,(eventualno sklop sa tiristorom ili triakom).
Moze se koristiti: astabilni multivibrator sa dva tranzistora,IC kolo: ne555,CD4541-(namenski bas za digitalni tajmer)ili nesto slicno.

Ti malo prostudiraj moj post pa odluci.Mozda postoji bolje,prakticnije i za tebe jednostavnije resenje,
ali potrebno je da znam ove podatke sto sam ti naveo,pa cemo nesto da smislimo.Ako opet,zelis samo shemu,javi,pa cu ti okaciti nesto sa ne555,pozz
 
Član
Učlanjen(a)
31.10.2011
Poruka
5
Zujanje zvucnika

Potrebno mi je resenja za problem zujanja zvucnika. Pokusacu da razlozim problem koji imam. Imam sistem 5.1 zvucnika koji je povezan na komp i tv. Zvucnici zuje konstantno, ustanovio sam da kada izvadim iz kompa prikljucak za zvucnike oni ne zuji. Kako resiti to? <br>Isto sta sam primetio da mi se javljaju smetnje na tvu kada ga koristim kao monitor. Javljaju mu se linije kojie setaju ekranom. Predpostavljam da je to smetnja nekih od kablova. Kako to resiti???
 
Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
413
Da li je to zujanje ili brujanje,da li je konstantan (isti)zvuk na svim kanalima,?
Da li je to aktivni 5.1 system sa pojacalom(obicno u wooferu-bas zvucniku),posebno AV reciver(ili nesto slicno)-sa odvojenim zvucnicima-napisi model ili okaci sliku-5.1 zvucnici su jako sirok pojam...
Da li neka druga kombinacija zvucnika radi dobro,da li je i u kompu 5.1 audio system-(koji je model kartice ili maticne ploce(ako je audio integrisan)na koji izlaz kompa su prikljuceni,takodje podaci modela ili slika?

Da li si testirao taj 5.1 system na nekom drugom uredjaju?
Da li si menjao polozaj kablova(levi-desni,prednji-zadnji),probao jedan po jedan kanal,kolika je duzina i tip-(debljina,presek) kablova,vrsta prikljucaka:(cinc,3.5mm),plasticni,metalni,zaliveni ili lemljeni na izlazu kompa i ulazu u taj 5.1 system?
Za pocetak,TV nemoj da prikljucujes, da bi donekle ustanovili da li je problem do 5.1 systema,kompa ili(izlaz-ulaz)veze izmedju njih,pozz
 
Član
Učlanjen(a)
22.04.2011
Poruka
85
PLC mikrokontroleri

pozdrav, zanima me da li je neko radio sa simensovim PLC mikrokontrolerima, ima li kakvih tutorijala na srpskom , treba da pocnem da radim na njima pa mi je dobrodoslo bilo sta u vezi sa njima al po mogucnosti na srpskom . Da naglasim da se radi i o programi STEP 7.
Znaci ako neko ima nesto o tome nek pise,i uvod bi mi dobrodosao.Hvala
 
Član
Učlanjen(a)
10.08.2011
Poruka
26
ei tv sivi ekran

imam problem sa tv prestao je da radi pojavio se sivi ekran sa povratnim belim linijama ton ima a sliku ne i neradi displej na tv
 
Natrag
Top