Rusija

Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Jakutija

Jakutsk – najhladniji grad na svetu



Nenad Milosavljević | Jan 03, 2011 | muški magazin

Jakutsk_theater.jpg


Zima… Svi trčkaramo okolo za što toplijom garderobom, kritikujemo toplane što nas ne greju na +10 stepeni i strahovito brinemo kako ćemo preživeti kada se temperatura spusti na pet, šest stepeni ispod nule… Zahtevamo da kršine gradskog prevoza imaju klima uređaje, kupujemo PVC stolariju, ugrađujemo toplotnu izolaciju u zidove, naručujemo vunene čarape od baba i tetaka sa sela, a džemperi sa Sirogojna idu k’o ćeten alva…



Jakutsk3-300x223.jpg



Scenario dobro poznat u Srbiji iz godine u godinu, i posle čovek da kaže kako nismo razmaženi. E, pa jesmo. Kako? Pa, voleo bih da vidim kako bismo se snašli na nekoj hladnijoj geografskoj širini. U Jakutsku, na primer.
A Jakutsk je najhladniji grad na svetu, smešten u sibirskoj nedođiji 4.888 kilometara daleko od Moskve, a nedaleko od polarnog kruga (450 kilometara južno) i nedaleko od Ojmjakona, najhladnije tačke na planeti zemlji. Tamo se sigurno ne bismo žalili na hladnoću na -5 stepeni Celzijusovih i to iz jednog prostog razlog – na toj temperaturi je u Jakutsku vrućina. Jer, kako drugačije i možeš da gledaš na stvari u gradu u kojem je januarska srednja temperatura -43,2°C?


Jakutsk – led i pesak

P1100416-300x225.jpg



Po podacima iz 2005. godine, Jakutsk ima 236.000 stanovnika. Glavni je grad ruske republike Jakutije, a kroz njega protiče reka Lena, koja je značajna jer grad veći deo vode za upotrebu uzima iz ove reke. Razlog tome je što je tlo toliko smrznuto (to se zove permafrost; dakle, nema pravog leda već je zemlja promrzla i usled toga strahovito tvrda i suva) da bi bilo potrebno bušiti nekoliko stotina metara u dubinu da bi se došlo do vode. Zbog pomenute prirode zemljišta, stanovnici Jakutska takođe moraju da grade vrlo duboke betonske temelje za svoje kuće kako bi isti izdržali ogroman pritisak. Tlo se sastoji samo od ledenih kristala i peska, tako da temelji moraju pažljivo da se naprave kako bi se očuvala struktura permafrosta; ukoliko bi došlo do topljenja ledenih kristala zbog toplote zgrada, ostao bi samo porozan pesak koji ne bi bio dovoljan da izdrži pritisak građevina i sve bi se srušilo.
U Jakutsku mnogi motori i postrojenja ostaju upaljeni tokom noći jer više ne bi mogli da se pokrenu ukoliko bi stali na temperaturi od -50 stepeni, na koliko se često spušta živa u termometrima.


Jakutsk2-300x255.jpg



Sve to i nije čudno s obzirom na blizinu pomenutog Ojmjakona, sela sa 800 stanovnika, u kojem se temperatura spušta i do –68°C i gde se mleko u trgovinama seče na kocke, a odeća se pravi isključivo od krzna jer je svaki drugi materijal na tako niskim temperaturama praktično neupotrebljiv.
U letnjim mesecima temperatura ume da se popne i do 40 stepeni, ali će vas u zimskim danima lokalci upozoravati da ne nosite naočare kad izlazite napolje jer vam se zbog hladnoće može desiti da vam ostanu zalepljene za kožu, što nikako ne bi bilo prijatno. Kada je temperatura oko -40 stepeni, lokalci će konstatovati da je “hladno, ali ne previše”. Nenaviknutog došljaka će, međutim, na toj temperaturi otkriveni delovi kože najpre početi da peckaju, potom da bole i na kraju da utrnu, što nije dobro jer to znači da u taj deo kože više ne dolazi krv.


Jakutsk31-300x223.jpg


Smrznuto bogatstvo


Jakutljani za svoju regiju vole da kažu da raspolaže svim elementima periodnog sistema. Priroda im je uskratila toplo vreme, ali ne i prirodna bogatstva, pa tako osim raznih ruda poseduju i veliki broj jezera, pravih rezervoara kvalitetne vode, za koja kažu da ih ima toliko da bi svako mogao da prisvoji po jedno. Oblast Jakutije poznata je kao jedna od dijamantima najbogatijih oblasti na svetu (iz nje potiče 20 odsto svetske proizvodnje sirovih dijamanata), tako da je grad krcat kompanijama koje se bave minerskim poslovima.
Vremenska razlika između Moskve i Jakutska iznosi celih šest sati. U 19. veku je bilo potrebno tri meseca da se prevali put između dva grada, a danas se avionom to može učiniti za šest sati. Može se tamo stići i 2.000 kilometar dugim “Putem mrtvih”, koji se koristi tokom zime i preko kojeg se od Moskve do Jakutska može stići za dve nedelje. Koriste ga uglavnom kamiondžije koje putuju u paru i tokom puta nikada ne gase motor, jer bi njegovo gašenje u takvim uslovima istovremeno značilo i sigurnu smrt za šofere. Put je dobio ime po brojnim robijašima iz Gulaga koji su umrli tokom njegove izgradnje.


Jakutsk1.jpg



Što se klope tiče, ne očekuj da ćeš tamo pronaći picu ili neku drugu zapadnjačku fast food treš hranu; u Jakutsku se specijaliteti prave od konjskog mesa. To mogu biti šnicle ili garnirana džigerica, ali će svakako biti zdravo i bez aditiva i konzervansa. Osim toga, na meniju su i meso irvasa i nekoliko vrsta sušija. Votka se podrazumeva.
Iako klima jeste hladna, žitelji Jakutska slove za gostoprimljiv i topao narod. Grad na rubu sveta nešto je što svakako vredi videti, a u međuvremenu nije loše ni u susret predstojećoj zimi, pročitati nešto o najhladnijem gradu na svetu. Ako ništa drugo, videćemo da nama i nije toliko hladno na minus petnaest i da nema potrebe previše dramiti oko toga. Štaviše, naše zime su Nik Sloterova tropska vrelina u odnosu na jakutsku verziju tog pojma.


P1100406.jpg
P1100404.jpg
P1090817.jpg
 
Poslednja izmena od urednika:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Nižnji Novgorod: Lepota u ledu

Nižnji Novgorod: Lepota u ledu

Darko DOZET | 17. januar 2011. 12:19 | Večernje novosti

Reporter “Novosti” u Nižnjem Novgorodu, gradu koji je nekada zbog ekonomske moći nosio epitet “kormilo Rusije”



novgorod4_75x45.jpg
4_75x45.jpg
kais-1_75x45.jpg
Noovgorod_75x45.jpg
kais_75x45.jpg
Aranke_75x45.jpg
Noovgorod%20%282%29_75x45.jpg
pecarosi_75x45.jpg
oruzju_75x45.jpg
Novgorod3_75x45.jpg
monument_75x45.jpg
Aranke1_75x45.jpg
Novgorod%20%281%29_75x45.jpg


novgorod4_620x0.jpg


putovanje_310x186.jpg


Geografskim odlikama Nižnji Novgorod neodoljivo podseća na prestonicu Srbije. Podigao ga je Jurijij od Rusije, u 13. veku, na obalama i uzvišenjima iznad dve najfrekfentnije reke Rusije, na ušću Oke u impozantnu Volgu. Baš kao Kalemegdan, uzvišen i prkosan stoji nižnjenovgorodski Kremlj, a, sa druge strane, poput našeg Zemuna, je grad Bor.
Uobičajenih minus 25 stepeni za ovo doba godine u Nižnjem Novgorodu, zbog viskog procenta vlage zamagljuju i dah i vid, ali nimalo ne usporavavaju gradsku vrevu. Milion i trista hiljada stanovnika, po čemu je Nižnji četvrti po veličini u Rusiji, živi užurbano u gradu čije obale povezuje šest mostova. Oni kojima se još više žuri, a odvažni su, usuđuju se da automobilom pređu zaleđene reke.

- Brate, ovaj led je toliko debeo da bi izdržao tenk, a kamoli auto! - hvale se temperamentni i avanturama skloni Novgorođani.

Nižnji, kako od milja zovu svoj grad, zbog mnoštva fabrika i instituta u njegovoj oblasti, koje rade za potrebe vojne i nuklearne industrije, bio je od 1959. do 1991. zabranjen grad za strance i turiste. To se krajem 90-ih potpuno izmenilo, pa je Nižnji postao nezaobilazna destinacija velikim kruzerima koji sa belosvetskim turistima krstare ruskim rekama.
Monotoniju sivila fabričkih hala i socrealističke arhitekture razbijaju obnovljene fasade zdanja preostalih iz vremena carske Rusije, te čudesni koloriti na stotine manastira i crkava podignutih iz pepela ubrzo posle propasti komunizma.
Grad živi od avio industrije, brodogradnje, informacione tehnologije i auto industrije. Fabrika aviona "Sokol" je samo za vreme Drugog svetskog rata proizvela 18.000 aviona tipa "istrebljivač". Avion MIG-21 najprodavanija je vojna letelica na svetu. Ovde je i "rodna kuća" ponosa savremene ruske avijacije, najboljeg borbenog aviona na svetu MIG-35.
Najveća među nižnjenovgorodskim fabrikama za proizvodnju automobila i kamiona je "Gaz", u kojoj je u najboljim danima radilo oko 150.000 radnika. Trenutno, zbog krize, zapošljava tek oko 30.000 radnika svih struka.
Od svih znamenitih sugrađana, Nižnjenovgorodci su najviše ponosni na Valerija Pavloviča Čkalova, probnog pilota čije su akrobacije avionom izazivale divljenje i poštovanje ruskih prijatelja i neprijatelja širom planete.
- Spomenik Čkalovu najveći je u gradu i nalazi se na jednoj od najlepših lokacija, na platou između tvrđave i univerziteta, s pogledom na ušće - ponosno nam kazuje Vera Tarasova, direktor jednog od 40 muzeja.

Zbog jake industrije i zagađenja koje od nje dolaze, gradske arhitekte pobrinule su se da grad ponese i epitet "zeleni". U gradu postoji mnoštvo parkova koji se prostiru na oko hiljadu hektara, a najlepši i najveći među njima je park "Švajcarska" na čak 380 hektara. Ni kultura nije zapostavljena. Grad ima osam profesionalnih teatara.
- Nama, Novgorođanima, atrakcija su velelepni planetarijum i profesionalni cirkus školovanih artista čije predstave ostavljaju publiku bez daha - hvali se student Sergej Gustov.
Grad je i centar sajamskog i kongresnog turizma. Godišnje se na Nižnjenovgorodskoj "jarmarki" održi više od 50 sajmova i kongresa. Ovaj sajam datira iz 17. veka i jedan je od najposećenijih u Rusiji. Hoteli primaju 4.000 gostiju. Više od 200 restorana,oko 500 kafića i isto toliko objekata sa brzom hranom, ugađa gostima sa svih meridijana.
Upravo zbog čuvenog sajma i vizije nekadašnjih vlastodržaca, ovaj grad je u u 18. veku bio finansijski moćniji i od Moskve i Sankt Peterburga, pa je zbog toga nosio i epitet "kormilo Rusije".
Ruski carevi često su bili fascinirani onim što se radi u "provinciji", pa su uvidevši neke znamenitosti naređivali ili da se iste prenesu u Moskvu i Petrograd, ili da se tamo naprave iste takve, samo veće! Čuveni Isakijevski saborni hram u Petrogradu napravljen je, po naređenju cara, po ugledu na Preobraženjsku sajamsku crkvu u Nižnjem. Spomenik Minjinu i Požarskom bili su prvi spomenici podignuti ne u čast gospodara, već u čast narodnih junaka. Spomenik je carskim ukazom prenesen na Crveni trg u Moskvi, gde i danas stoji pred Hramom Vasilija Blaženog.
Verovali li ne, ovdašnji pecaroši ni zimi se ne lišavaju svog hobija. Na pecanje se po izuzetno niskim temperaturama ne nosi štap, već samo najlon, udica i bušilica. Jer, led na sredini Volge dostiže debljinu i do jednog metra. Pecate li po ovoj hladnoći iz strasti ili zbog pukog preživljavanja? Na ovo pitanje odgovoreno nam je gromkim smehom. Ispopstavilo se da su to direktori jedne od najvećih firmi u Nižnjem, a da je pecanje na ledu omiljeni hobi ovdašnjih muškaraca. Predusretljivi "ledeni pecaroši" nude svakog namernika votkom i čajem. Dodaju i dva ruska saveta: "Ne veruj Rusu koji ne pije" i "Nisi Rusa upoznao dok se s njim ne opiješ".
Za ljubitelje prirode pravi raj, oblasti koje dele reke Oka i Volga na svom ukrštanju predstavljaju i granicu prirodne vegetacije Tajgi na severu, šumovitih stepa na istoku i mešovitih šuma na zapadnom, kontinentalnom delu Rusije. Ukoliko imate dobre domaćine, sa sličnim afinitetima kao što su vaši, provod i odmor su zagarantovani.
Kolega Fotograf Mihail Timofejev vodi nas kolima u obilazak idiličnih sela udaljenih stotinak kilometara od Nižnjeg. Putevi su presvučeni sa 15-ak centimetara debelim ledom i prošarani kraterima nastalim usled ogromnih količina soli. Ali, niko za to ne mari, Timofejev gazi stotku.
Nižu se sela i gradići: Šumilovo, Berezovka, Bogorodsk, Troica, Šapkino, Vjazovec, ušuškani u snežni ogrtač. Konačno odredište "derevnja" Aranki, skrajnuta je daleko od puta u šumovitu stepu. Selo iz bajke. Kuće drvene, stare po nekoliko stotina godina. Kao da su se seljani takmičili ko će lepše da izrezbari i ukrasi svoje prozore. Ovim duborezima pozavideli bi mnogi muzeji sveta.
Lepuškasta i šarmantna, kako samo Ruskinja ume da bude, Sonja Pigalova nam kazuje da je to selo jedna od omiljenih destinacija umetnika iz vaskolike Rusije. Dolaze da bi u njemu našli duhovni mir i inspiraciju za svoja dela. Malobrojni, uglavnom vremešni meštani, na trenutak su šokirani našom malom ekspedicijom, našim kamerama i aparatima, ali se već posle prvih nekoliko razmenjenih reči otvara duša slovenska, a sa njom i sva vrata u ovom simpatičnom selu.
Zima je, dan je kratak kao tren, a naša čula bi duže da uživaju u ovoj idili. Dok napuštamo selo išarano zamrznutim rečicama, konstatujemo da bajke nisu izmišljene, na mestima kao što je selo Aranke one stvarno postoje.

BIO JE I GORKI
Nižnji Novgorod od 1932. do 1990. godine nosio je ime Gorki, po čuvenom sovjetskom piscu Maksimu Gorkom, čiji spomenik krasi jedan od glavnih gradskih trgova. Potom mu je vraćeno istorijsko ime. Na oko 1.000 kilometara severozapadno, nalazi se grad Novgorod ili Veliki Novgorod koji je, gle ruskog paradoksa, višestruko manji od Nižnjeg Novgoroda. Inače, Nižnji Novgorod ima brojne pobratime iz sveta, između ostalih: nemački Esen, američka Filadelfija, finski Tampe, austrijski Linc, kineski Jinan, južnokoreanski Suvon, ukrajinski Harkov, kubanski Mantanzas i srpski Novi Sad.

BRŽE BEZ SEMAFORA
Milionski grad, a semafori se mogu izbrojati na prste obe ruke. Saobraćajke, međutim, nisu nimalo brojnije nego u drugim evropskim gradovima, krcatim semaforima. Vladimir Solovljev, jedan od gradskih ministara Nižnjeg Novgoroda, ovako to objašnjava: - Pa kada bismo mi stigli na odredište kada bismo svako malo zastajali na semaforu?




 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Nepoznata mjesta za dobar odmor – Soči i Adler



Izvor: studio88.ba

Svake godine naiđe neka nova destinacija u ponudi turističkih agencija, svake godine plane neki novi, nenadani aranžman, za koji još nismo čuli, koji kod nas još nije stekao popularnost. Tako je jedne godine naišla sramežljiva Bugarska, onda nepoznata i "sumnjiva" Turska, a danas je odlazak u te zemlje već redovna pojava... Imate dubok džep i ide vam se negdje gdje "naših" nema? Želite biti atraktivni svojim prijateljima kada dođete sa pričama sa putovanja? Nemate puno novca, a želite novu zabavu na nekom "nepoznatom mjestu"? Probajte neko novo ljetovanje... Evo prvog od pet prijedloga!

get_img

Soči - Pogled s mora

Soči i Adler
Ako ste se pitali gdje se to ruski bogataši, milijarderi i njima slični sunčaju kada su u Rusiji, odgovor je: u Sočiju. Soči, zajedno sa svojom rivijerom, predstavlja jedan od najdužih urbanih kompleksa na svijetu - njegova neprekinuta urbana površina, zajedno sa obližnjim gradovima iznosi 145 kilometara, od čega su 118 kilometara pješčane plaže. Obećava, zar ne? More. Crno more, Ruska rivijera.
8603.jpg

Na njegovim ulicama ne raste obično drveće: ulično drveće su palme, eukaliptusi, čempresi, banane, bambusi. Od ruske zime, Soči "brani" zid Kavkaza, koji ne dozvoljava sjevernim vjetrovima da "udaraju" svojim hladnim valovima od more. Ovo je suptropska Rusija i jedan od najsjevernijih suptropskih gradova svijeta.
plaz.jpg

Nalazi se na geografskoj širini, recimo, Splita (43,5 stepena SGŠ) i 145 kilometara njegove dužine dijele se na četiri administrativne regije: Adler, najjužnije ljetovalište Rusije, od abhaske granice na rijeci egzotičnog imena Psou, do sela Kudepsta (ništa manje egzotično!), zatim na Hostinski region, Soči i Lazarevku, sve do rijeke Magri.

get_img

Suptropska Rusija


Ruska elita i radnička klasa susreću se ovdje, kao što se miješaju i sanatorijumi sa luksuznim vilama, Radisson hoteli sa radničkim odmaralištima i mercedesi sa moskvičima. Doduše, do ovdje se stiže isključivo avionom.

Grad je poznat po jedrenju, skijanju na vodi, ali i po ljekovitim pansionima socijalističkog tipa. Tu su i "dače" rukovodilaca, danas poznate vile za klasu Romana Abramoviča, koji navrati ovdje kada nije u Londonu ili Moskvi. Smještaj je moguće naći u svim varijantama: od najjeftinijeg do superluksuznog.

Srednja temperatura kupališne sezone, koja traje od ožujka do listopada, je nekih 22 °C, dok je tijekom ljeta oko 30°C. Soči u cjelini pripada nacionalnom parku, što govori samo po sebi. Zanimljiva stvar je da se u ruskim turističkim časopisima uvijek može vidjeti sljedeća reklama: "Ako ste mislili da ćete dolaskom u Soči prekinuti svoju kazališnu sezonu, prevarili ste se! Kazalište u Sočiju organizira svakodnevno gostovanja vrhunskih kazališta iz ostatka Rusije, ali i Ukrajine: Boljšoj teatar, baleti, Petrogradska opera... Neće vam biti dosadno!" Nevjerojatno, zar ne?

get_img

Adler Sochi, Russia


Kome se još u BiH, kada je na moru, ide na balet? Ali, Rusima se ide. Ne treba zaboraviti da su tek dolaskom ruskih izbjeglica, početkom 20-ih godina prošlog stoljeća, Yugoslaveni prvi put vidjeli ljude koji šetaju pse na ulici, piju crni čaj, daju psima lična imena i "daju" djecu na balet. Razlika u balkanskoj i ruskoj civilizaciji je velika, stoga pokušajte prevažići predrasude, inače ćete biti vrlo iznenađeni našim niskim nivoom kulture i ponašanja.
_6172857.jpg

Neki od festivala u Sočiju su već legendarni: Kinotavr, filmski festival, ali i modne revije (po čemu liči na Kotor) ili Festival piva (po čemu može da liči na bilo koji grad!).

560.jpg

782.jpg

Adler-Soči

Jedan od specijalnih doživljaja je odlazak u Adler, ravničarski grad pored Sočija, u kome su plaže najljepše, u kome nema toliko gužvi, i tek se počinje sa masovnom gradnjom hotela i klubova. Adler je idealan za obiteljski odmor, ukoliko zaista želite odmor.

get_img

Sljedeća Zimska olimpijada odvija se u Sočiju


Nekih 45 kilometara sjeverno od Sočija nalazi se skijalište Krasnaja Poljana (Crvena Poljana), gdje je sve do travnja moguće skijati, slično Libanu ili Crnoj Gori. Soči je, paradoksalno, iako ljetovalište, isto tako i grad-kandidat za sljedeću Zimsku olimpijadu! Naravno i ljeti je moguće otići na sjajan kavkaski treking po čistom zraku, daleko od morske vreve.
logo_sochi.jpg

Moguće je napraviti i sjajne ekskurzije u obližnju Abhaziju, službeno u sastavu Gruzije: jeftina i prelijepa ljetovališta sovjetske elite, poput Gagre i prijestolnice Suhumija idealan su odabir da se u njima provede nekoliko dana. Ne treba propustiti ni veličanstveni manastir Novi Atos (Novij Afon) u mjestu Pitsunda, okružen čempresima, morem i brdima!
 
Član
Učlanjen(a)
31.12.2009
Poruka
3
Topla preporuka da se u Moskvi poseti [SIZE=+1]GOSUDARSTVENNAJA TRETJAKOVSKAJA GALERJA, [/SIZE][SIZE=-1]Lavruzinskij per 10, za sve ljubitelje ruskog slikarstva.

5644127_l.jpeg

[/SIZE]
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Vozom od Moskve do Pekinga i nazad

16. 08. 2011. 08:00h | Srna

Vozom od Moskve do Pekinga i nazad


Ruska železnička kompanija (RZD) pokrenula je novi međunarodni turistički voz Moskva - Peking i u povratnom smeru, saopštila je informativna služba kompanije.

1.jpg
Voz transsibirske železnice

Voz kreće iz Moskve, a u Peking stiže 29. avgusta. Tokom dve sedmice putovanja voz će svraćati u Kazan (Tatarstan), Jekaterinburg (Ural), Novosibirsk (zapadni Sibir), Krasnojarsk i Irkutsk (istočni Sibir), Ulan-Ude (Buriati/ Ulan-Bator /Mongolija/ i Erlian /Kina).


2.jpg
Put kojim ide transsibirska pruga

Program predviđa boravak na Bajkalskom jezeru i jednu noć u mongolskoj jurti.
Voz ima spavaće vagone, dva vagona-restorana, vagon bar i tuš-vagon.


Putovanje organizuje turistička agencija Ruske železničke kompanije i Inturist.



 
Poslednja izmena od urednika:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Moskovski Crveni trg

Moskovski Crveni trg


Blic

Srce Rusije je moskovski Crveni trg, koji je zbog svoje lepote i brojnih vrednih građevina koje se tu nalaze, upisan na UNESCO-vu listu svetske baštine. Crveni trg je dug 695 m, a širok 130 m. Iza sebe ima burnu i bogatu istoriju, kao i svaka njegova građevina. Predstavljamo vam dve zgrade koje se nalaze na najpoznatijem moskovskom trgu: hram Sv. Vasilija Blaženog i Kazanjsku katedralu.

91920_hram-sv.-vasilija-blazenog---bernt-rostad_af.jpg

Hram Sv. Vasilija Blaženog foto: Bernt Rostad/flickr.com



Hram Sv. Vasilija Blaženog

Hram Sv. Vasilija Blaženog građen je u periodu od 1555. do 1561. godine, i ima ukupno 11 tornjeva. Gradnju hrama naredio je car Ivan IV Grozni, na istočnoj strani nalazi se kapela i grob Vasilija Blaženog, po kome je crkva i dobila ime. U velelepnoj unutrašnjosti crkve nalaze se bronzane statue Dmitrija Požarskog (kneza ruske dinastije Rurik) i Kuzme Minjina (jednog od heroja ruske istorije). Arhitekta ovog prelepog hrama bio je Postnik Jakovljev, koga je, kako legenda kaže, oslepeo Ivan Grozni, jer nije želeo da on još negde na svetu napravi neku građevinu ovakve lepote.

91921_kazanjska-katedrala----drpleishner_af.jpg

Kazanjska katedrala foto: DrPleishner/flickr.com



Kazanjska katedrala

Kazanjska katedrala ulepšava severozapadni deo trga. Prvi put je sagrađena oko 1630. godine, ali izgled kakav danas vidimo ne datira iz tog perioda, jer je katedrala nekoliko puta rušena i obnavljana. Katedrala je izgrađena u čast oslobođenja Moskve od poljsko-litvanske agresije, a podigao je princ Dimitrije Požarski. Međutim, izgorela je u požaru 1632. godine, pa je obnovljena 1932, zatim su je komunisti srušili 1936, ali je katedrala opet podignuta 1993. godine. Upravo iz te godine datira njen današnji izgled. Ime katedrale potiče od ikone Bogorodice Kazanjske, najvažnije ikone katedrale.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Ekstremni turizam: Paganska, kriminalna, ukusna Rusija...

Ekstremni turizam: Paganska, kriminalna, ukusna Rusija...

Neobične ekskurzije postaju sve popularnije u Moskvi i drugim ruskim gradovima i sve se više "takmiče" sa tradicionalnim vidovima turizma.

Mnoge turističke agencije i vodiči pokušavaju da privuku klijente intrigantnim oglasima u kojima obećavaju da će pokazati "nepoznatu Moskvu", "kriminalnu Moskvu", "pagansku Moskvu" i tome slično.

1.jpg
Da bi privukli turiste, Rusi "izmišljaju" neobične ture

"Broj naših klijenata stalno raste. Jedna od naših ekskurzija zove se 'Tragom moskovskih duhova'. Pokazujemo kuće i mjesta u Moskvi povezana sa legendama o duhovima. To je veoma popularno, jer su ljudi oduvek bili zainteresovani za misticizam", kaže Rima Fajzulina, direktor jedne turističke agencije "Glasu Rusije".

Među izletima koje nudi ova i druge agencije u Moskvi su ekskurzije peške i autobusima, ture za zaljubljene i za usamljene, za ljubitelje mode i muzike, za decu i starije ljude i šta god možete da zamislite. I naravno, sada mnoge kompanije pripremaju nove oblike ekskurzije posebno za predstojeću Novu godinu.

"Jedna od novih ekskurzija koju sada pripremamo zove se 'Ukusna Moskva'. To će biti poseta mesta gde su nekada bili čuveni restorani, a posetićemo i današnje poznate restorane. Naravno, izletnici će ući u neke restorane i probati neke od njihovih specijaliteta", kaže osnivač i šef jedne privatne moskovske turističke agencije Julija Abramova.

Po krovovima ili pod zemljom

Degustiranje raznih specijaliteta može da bude uzbudljivo, a traganje za duhovima veoma ekstremno, ali ako želite nešto zaista specijalno treba da odete u Sankt Peterburg i uključite se u jednu ekskurziju koju nudi jedna turistička agencija – penjanje po krovovima Sankt Peterburga, navodi "Glas Rusije".

Direktor ove agencije koja se zove "Paralelni svet" Inesa Gromova kaže da je ovakav turistički izlet u stvari veoma opasan.
"Naši vodiči, obukom koju imaju, ne mogu da garantuju 100 odsto bezbednost klijenata. Ne može svako da učestvuje - ne smete biti mlađi od 18 godina, morate da ispunite zahtev mesec dana unapred i morate da odradite određene pripreme pre samog izleta. Osim toga, nije sva odeća niti obuća dobra za ovu ekskurziju. Penjemo se na krovove nekoliko zgrada u gradu, odakle se vidi reka Neva ili centar grada, a penjemo se kroz prozore na vrhu. Morate da budete veoma oprezni na ovakvim ekskurzijama", rekla je ona.

2.jpg
Da li vas privlači pentranje po krovovima zgrada u Sankt Peterburgu? Ima i to u ponudi..

Ako penjanje po krovovima nije dovoljno ekstremno za nekoga onda može da proba da silazi u dubine. U stvari, posete gradskim podzemnim tunelima veoma su opasne i zato zabranjene i nezakonite, ali još se može naći vodič koji će odvesti goste pod zemlju, na njihovu ili svoju vlastitu odgovornost.

U Moskvi, ipak, postoje legalne podzemne posete, kao što su ekskurzije u metrou.
Inicijator ovih projekata pod nazivom "Dođi da vidiš neobičnu Moskvu" Natalija Leonova kaže da ekskurzija počinje na jednoj od najstarijih stanica moskovskog metroa "Sokolniki". Vodič nosi naočare i beretku u stilu tridesetih godina 20. veka i posetiocima nudi soda-vodu u boci koja je oblika i stila u kojoj se soda-voda prodavala u to vreme. To stvara atmosferu vremena kada je otvorena prva linija metroa u Moskvi.

"Naša agencija nudi još jednu ekskurziju, koja je veoma popularna, a to je poseta podzemnom bunkeru na dubini od 63 metra u naselju Taganka u Moskvi. Malo ljudi zna da je ovo naselje, gde su živeli mnogi vrhunski vojni komandanti u vreme Sovjeta, imalo mnogo tajnih podzemnih skrovišta", rekla je Leonova.

- Ekskurzije, kao što su ove, veoma su skupe. Ali dok god su ljudi spremni da osete ili iskuse nešto ekstremno, pa čak i ako to košta, ovaj vid turizma ostaće popularan, zaključuje "Glas Rusije".

Izvor: Srna




 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Upoznajte Soči - ponos Rusije

Soči, grad koji se nalazi na crnomorskoj obali i jedno od omiljenih mesta za odmor i provod kako domaćih, tako i stranih turista, pun saobraćaja, višespratnica, s urbanim stavom, ove godine je i domaćin Zimskih olimpijskih igara.

1_zpsaea01e38.jpg

Soči će gostiti najbolje zimske sportiste planete

U znaku priprema za Olimpijadu u Sočiju Rusi su se dosetili da razmrdaju građane koji putuju metroom tako što će im izdati kartu po ceni od 30 čučnjeva. Aparati ispred kojih je postavljena plava staza postavljeni su tako da putnik stane pred kameru i napravi 30 čučnjeva i zaradi svoju kartu za prevoz. Građani su lepo prihvatili ovaj izazov. Zimske olimpijske igre u Sočiju 2014. počinju 7. februara, a traju do 23. februara.

Nekih 45 kilometara severno od Sočija nalazi se skijalište Krasnaja poljana ili Crvena poljana, gde je moguće skijati sve do aprila. Soči je, inače, rodno mesto Lava Tolstoja.

Bogati ulagači su se jako potrudili da pretvore Soči u odmaralište svetske klase. Uspeli su u tome, iako su se nalazili miljama daleko od obale Crnog mora.


Naravno, leti je moguće otići na sjajan kavkaski treking po čistom vazduhu, daleko od morske vreve. Ne treba propustiti ni veličanstveni manastir Novi Atos u mestu Pitsunda, okružen čempresima, morem i brdima.

Ruska elita i radnička klasa susreću se ovde, kao što se mešaju i sanatorijumi sa luksuznim vilama, "Radison" hoteli sa radničkim odmaralištima i "mercedesi" sa "moskvičima". Doduše, ovde se stiže isključivo avionom.

Smeštaj je moguće naći u svim varijantama, od najjeftinijeg do superluksuznog. Soči u celini pripada nacionalnom parku, što govori samo po sebi. Interesantna stvar je da se u ruskim turističkim časopisima uvek može videti reklama "Ako ste mislili da ćete dolaskom u Soči prekinuti svoju pozorišnu sezonu, prevarili ste se! Pozorište u Sočiju organizuje svakodnevno gostovanja vrhunskih pozorišta iz ostatka Rusije, ali i Ukrajine, kao što su: Boljšoj teatar, baleti, Petrogradska opera... Neće vam biti dosadno!".

Razlika u balkanskoj i ruskoj civilizaciji je velika, stoga pokušajte da prevaziđete predrasude, inače ćete biti vrlo iznenađeni našim niskim nivoom kulture i ponašanja. Neki od festivala u Sočiju su već legendarni: Kinotavr, filmski festival, ali i modne revije ili Festival piva. Jedan od specijalnih doživljaja je odlazak u Adler, ravničarski grad pored Sočija, u kome su plaže najljepše, u kome nema toliko gužvi i tek se počinje sa masovnom gradnjom hotela i klubova. Adler je idealan za porodični odmor ukoliko zaista želite odmor.

Izvor: Glas Srpske
 
Natrag
Top