RS: Korupciju osetio svaki četvrti student

RS: Korupciju osetio svaki četvrti student












Izvor:
Novosti.rs









SVAKI četvrti student ima lično iskustvo u vezi s korupcijom. To znači da je na neki način platio polaganje ispita, ili je to od njega traženo. Čak više od polovine budućih akademskih građana smatra da je korupcija u visokom obrazovanju dominantno obeležje fakulteta u Bosni i Hercegovini.

Navedeni podaci dobijeni su istraživanjem „Transparensi internešnela BiH“, koje je sprovedeno među 2.000 studenata i 500 zaposlenih sa privatnih i javnih univerziteta u deset gradova BiH.


reg-rs-korupcija-na-fakulte_310x186.jpg



- Najčešće je reč o direktnom plaćanju novcem, gde jedan ispit košta oko 2.000 maraka. Međutim, plaća se i seksualnim uslugama, obavljanjem kućnih poslova, ili se nameće studentu da mora da kupi određene knjige - kaže Najil Kurtić, voditelj istraživanja.

Korupciji na fakultetima, po uverenju samih studenata, najviše pogoduje održavanje ispita u četiri oka i to u kabinetima, nepridržavanje zakazanih termina i neformalna druženja studenata sa nastavnicima i asistentima.

- Čak 36,6 odsto studenata smatra da obim korupcije ugrožava nivo znanja i da iza većine diploma ne stoji znanje. Zbog toga su zabrinuti za svoju budućnost, dok osoblje u istom postotku negira da korupcija utiče na kvalitet diploma - kaže Kurtić.

Bez obzira na sve, čak 46 odsto studenata bi pribeglo korupciji, ukoliko ne bi bilo drugog načina da položi ispit. Oni smatraju da ovaj stav deli većina njihovih kolega.

Kad je reč o nastavnom i administrativnom osoblju univerziteta, istraživanje je pokazalo da većinom nisu upoznati sa antikorupcijskim propisima i da ne znaju da je usvojena strategija ili akcioni plan za borbu protiv korupcije.


- Veliki broj zaposlenih na fakultetima zna za korupciju, ali nije spremno da to potvrdi čak i u anonimnom istraživanju i to zbog potrebe da sačuvaju dobru sliku o svojoj matičnoj instituciji, ili zbog straha od zameranja - kaže Ivana Korajlić, rukovodilac istraživanja.

Kao vodeće razloge za korupciju navode se loši uslovi i slaba opremljenost fakulteta, ekonomska kriza i nedorečenost propisa na univerzitetima.

Ministar prosvete i kulture Anton Kasipović rekao je da je apsolutno neprihvatljivo da bilo koji profesor bazira svoj autoritet na odnosu supremacije profesora prema studentu i da bilo ko uzima mito na fakultetu, navodeći da je to pitanje sa kojim se mora suočiti i Fakultet i Univerzitet u Banjaluci.


UZ PROFESORA ĆELIĆA


STUDENTI Univerziteta u Banjaluci u prvom paviljonu Studentskog centra „Nikola Tesla“ okačili su pre dva dana transparent sa porukom „Svi smo mi profesor Ćelić“.

Želeli su na ovaj način da pokažu da podržavaju javne nastupe profesora Momira Ćelića, koji zajedno sa njima ukazuje na korupciju i nepotizam na Univerzitetu, iznoseći i neke primere. Spomenuo je tako da je porazno da za Medicinski fakultet u Banjaluci važi slogan: „Tu me cene, tu kupujem“.


 
Natrag
Top