Reggae muzika

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Prema nekim autorima jamajcanska narodna (folk) kultura je izvorna africka kultura, nepokvarena evropskim uticajem. Drugi smatraju da je presudan uticaj engleske kulture, s obzirom da je Jamajka decenijama bila engleska kolonija. Ustvari se nijedna od ove dve definicije ne moze apsolutno prihvatiti - jamajcanska kultura je po svojim korenima africka i taj uticaj je u znatnoj meri izrazen u svim vidovima jamajcanskog narodnog stvaralastva, medjutim taj africki uticaj je pretrpeo velike izmene usled visevekovnog kolonijalnog ropstva i uticaja koje su evropski, odnosno engleski doseljenici imali.

Najuocljiviji africki uticaj ogleda se u Pokomaniji (Pocomania ili Kumina), africkom kultu obozavanja predaka, ciji rituali obuhvataju i pevanje i igranje. Pokomanija je u velikoj meri povezana i sa kultovima kao sto su Myalism, Zion Revival i Revivalism, s tim da je prvi vise africki, drugi vise hriscanski orijentisan, dok treci kombinuje oba ova uticaja. Pokomanija posebno dobija na znacaju od 60-tih godina 19. veka. U ovom periodu izrazen je uticaj hriscanstva u vidu crkvenih himni, koje su izvodjene na "africki" nacin - krace strofe se naizmenicno ponavljaju, najcesce jedan glas vodi dok ostali zatim ponavljaju, ovakvo pevanje je najcesce praceno snaznim ritmom na perkusijama. Ovaj nacin pevanja i sviranje prihvatice kasnije Rastafarijanci u svojim Nyabinghi himnama.
Pocomania

Jamajcanska muzika je oduvek kombinovala ritam Afrike i melodiju Evrope. Prva siroko rasprostranjena muzicka forma na Jamajci bio je quadrille. Nastao je iz pokusaja crnackih seoskih bendova da kopiraju evropsku muziku za igru, odnosno muziku koju su evropljani igrali na svojim balovima. Quadrille bendovi su kao osnovu koristili narodne pesme Jamajke. Obicno su se sastojali od dve gitare, bendza, frule i violine.

Krajem 19-tog veka bila je izrazena velika stopa migracije u zemlje Centralne Amerike, kao sto su Kuba, Panama i Kostarika. Vecina ovih emigranata su bili sezonski radnici, koji su se zatim vracali na Jamajku donoseci nove kulturne uticaje. Kuba je, geografski, najblizi sused Jamajke, zato i ne cudi da je osnovni ritam menta slican onome kod kubanske rumbe. Medjutim, postoji jasna razlika u muzici bivsih engleskih i latinskih kolonija. Dok se muzika bivsih engleskih kolonija (R&B, Calypso, reggae) obicno zasniva na pravilnom, konstantnom ritmu, muzika bivsih spanskih i portugalskih kolonija (samba, meringue, rumba) je najcesce poliritmicna i, na neki nacin, vise africka. Ovo objasnjava zasto reggae ima mnogo vise slicnosti sa kalipsom nego sa rumbom, iako je Trinidad mnogo udaljeniji u odnosu na Jamajku nego Kuba. Bez obzira na svoje poreklo, mento je bio najpopularnija muzicka forma na Jamajci sve do 30-tih godina 20. veka. Cak je i danas mento zadrzao nesto od svoje popularnosti, pre svega u seoskim oblastima. Mento bendovi se najcesce imaju gitaru, frulu, bendzo, violinu, pikolo flautu, rumba kutiju, sejkere i zvecke. Jedan od najpoznatijih mento izvodjaca bio je "Sugar Belly" Walker.

Pocetkom dvadesetog veka Jamajcani sve cesce odlaze u SAD na rad, najcesce na plantazama pamuka. Sa sobom donose do tada nepoznat zvuk na Jamajci - americki R&B (rhythm&blues).

Izvor :Reggae sajt

Kakvo je vaše mišljenje o ovoj vrsti muzike?Ako neko sluša ovaj pravac muzike koji su vam omiljeni izvođaći i pesme?



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Pre svega Bob Marley - kralj reggae muzike, apsolutno SVE što je čovek ikada uradio, stvarno ne znam šta više volim, pa recimo da je esencija svega izašla na albumu "Legend".
A onda naravno i Peter Tosh, Eddy Grant, pa i naš "Del Arno band".
Reggae je sasvim posebna muzika. Vole je skoro svi. Od metalaca, preko rokera, do pankera. Jednostavno je zarazan.
Pre par godina je "Del Arno" imao koncert za Novu godinu na ulici, pored Starog dvora u Beogradu. Primetila sam da i ljudi koji samo šetaju, prolaze ne zaustavljajući se, skakuću u ritmu muzike. Potpuno nesvesno. To je jednostavno ritam koji te "nosi"... :)
 
Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
5.533
Nekada tako desi mi se da mi se sluša reggae i onda pustim nešto sa kompa što imam ili tražim po wooglu :)
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Vrlo malo slušam reggae, jednostavno mi ne prirasta srcu emocija koja ova muzika nosi i uopšte takvo shvatanje muzike ne odgovara. Ali s druge strane nemam ništa protiv ljudi koji pronalaze neke njene unutrašnje vrednosti i u tome uživaju. Malo mi smeta što je kod nas sa usponom Eyesburn-a krajem devedesetih počela veštački da se stvara atmosfera o izuzetnoj vrednosti ove muzike koja prevazilazi vreme prelazi preko kriza i trendova koji karakterišu druge muzičke pravce. Mada s druge strane ne slažem se baš i sa Rambovim stavom u vezi ove muzike i njenih izvođača (Rasta mana kafu prži - uživo) :)

Jedna od malobrojnih pesama iz ovog pravca koje mi se sviđaju je npr
Inner Circle - Bad Boys
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Potpuno smo zapostavili reggae, a zaslužio je mnogo više. 'Ajmo, koja vam je omiljena reggae pesma?
Ja ću da krenem sa kraljem... :)

[YOUTUBE]S5FCdx7Dn0o[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]ffCmFDzaYyQ&feature[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]jrcA6j-GRE8&feature[/YOUTUBE]

Ne znam ni sama šta više volim, jer volim ceo njegov opus. :)
 
Član
Učlanjen(a)
29.10.2009
Poruka
1.416

[YOUTUBE]pru2CqLXWoI[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]IO2cASApO6w&feature=related[/YOUTUBE]




2hnz9t2.gif

64pe77.jpg

 
Poslednja izmena:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
[YOUTUBE]B4nF-BTclRM[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]tIb3yPzv-e4&feature[/YOUTUBE]
 
Član
Učlanjen(a)
29.10.2009
Poruka
1.416
Wayne wade - Lady


[YOUTUBE]fcDPyl9ZnLE&feature=related[/YOUTUBE]




2hnz9t2.gif

64pe77.jpg

 
Poslednja izmena:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
[YOUTUBE]vMw8QVwIMwk[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]zhker3RS-T0[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]z3eF8FlyTIE[/YOUTUBE]
 
Natrag
Top