Ram memorija 4GB

Član
Učlanjen(a)
13.03.2012
Poruka
47
slike.php
Izvadio sam jednu memoriju od 2GB i normalno mi pokazuje da radi sa 2GB. Stavio sam 2GB + 1GB i laptop pokazuje da ima 3GB i da radi sa 3GB. Verovatno toshiba nemoze sa vise od 3GB.

slike.php
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Pa ocigledno da ovo nema nikakve veze sa grafickom, ali je tvoj glavni problem sto toshiba A110 uopste nije kompletan naziv za to sto ti imas - ima raznih modela. Evo ja bas sad gledam u jedan model podrzava 4 GB rama, a drugi podrzava svega 2GB.

Znaci, posle ono toshiba A110 stoji povlaka i onda dolazi prava sifra modela. Inace nesto ne verujem da podrazava neparnu memoriju, to 3 je uvek bilo vezano za ogranicenje 32-bitnih sistema.

Postoje ti modeli koji podrzavaju 2X1GB, ali onda nebi moglo nikako da uglavis 3GB, jer bi i sam proizvodjac bio srecan da to navede. Nije valjda budala da sam sebi reklamira manji kapaciitet, a moze vise.

Znaci prvo kad ti bude po volji navedi tacan naziv tog lapa, i ako moze da pokusamo da mu konfigurisemo Win. U stvari ti proveri odmah sta kaze na sajtu proizvodjaca, pa javi da zasucemo rukave.
 
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Specifications for Toshiba Satellite A110-370

CPU: Intel Core Solo 1.86 GHz
Standard Memory: 256MB,512MB,1GB or 2GB (Removable)
Maximum Memory: 4 GB
System Class: Desktop PC
Expansion: 2 Sockets
Memory Comments:

Mfgr’s System P/N’s: PSAB0E-01K00UGR

These systems are configurable from Toshiba and, depending on region, may ship with either DDR2-533 or DDR2-667. These can be mixed, however, when mixed they will default to DDR2-533.

[hl]If 4GB is installed, the recognized memory may be reduced to 3.5GB or less (depending on system configuration and memory allocation).[/hl]

Na zalost taj model podrzava 4GB, ali to nije zalosna vest, nego je to neka zlokobna serija, verovatno los Bios. Izgleda da maximum ako imas srece moze da bude 3.5 GB.
Nema mu leka.
Pa dobro i to je resen problem :D
 
Učlanjen(a)
08.07.2010
Poruka
2.685
Sve što si ti @eliteyu naveo je OK. ali i dalje nisi odgovorio na moje veoma bitno pitanje:
Kako si došao do podatka o količini dostupnog RAM-a??? Ovako, ili kroz task manager.
RAM.jpg

Na ovoj slici se vidi da ovaj komp ima 4GB RAM-a, ali da je za Windows dostupno 3GB. To je zato jer sam ja u BIOS-u za grafički deo ovog APU-a dodelio 1 GB RAM.

Grafikadapter Typ : Mobile Intel® 945GM Express Chipset
Grafikspeicher : bis zu 128 MB
RAM Typ : UMA
Angeschlossener Bus : 16x PCI Express

Ovo je podatak o tvojoj grafici na lap topu (podatak sa Tošibinog sajta). Ovde stoji da je maksimalno za grafiku moguće dodeliti 128 MB. Po ovome, ako tvoj lap-top u sebi ima 4GB ram-a, Windows treba da vidi sebi na raspolaganju nepunih 3,9 GB.

Dakle, proveri kako je u BIOS-u podešena grafika, ažuriraj po potrebi BIOS i "batali" taj win 7 x64. Čudno mi se on ponaša. On treba UVEK da prijavi dostupnu količinu RAM-a umanjenu za onoliko koliko je dodeljeno za integrisani grafički adapter.

Ovaj podatak koji je prijatelj @Bazlik naveo o dostupnost RAM-a mi govori pre da je taj neko ko je to napisao pokušao da na komp sa 4 GB RAM stavi x86 (32-bitni) OS. Normalno je da 32-bitni OS ne adresira pravilno svih 4 GB.
 
Član
Učlanjen(a)
13.03.2012
Poruka
47
Task managerom.

Nema veze, sta je tu je. U taj laptop sam stavio najjaci procesor sto prihvata ta ploca i to radi mnogo bolje nego neki dosta noviji laptopovi koji imaju neki AMD procesor. Pa sam mislio da stavim i memorije 4GB ali evo nece. Uglavnom zahvaljujem na interesovanju za ovaj moj slucaj.
Inace ja koristim windows 7 32 i to radi super. Tako da nemenjam to.

Pozdrav.
 
Poslednja izmena od urednika:
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.072
Task managerom.

Nema veze, sta je tu je. U taj laptop sam stavio najjaci procesor sto prihvata ta ploca i to radi mnogo bolje nego neki dosta noviji laptopovi koji imaju neki AMD procesor. Pa sam mislio da stavim i memorije 4GB ali evo nece. Uglavnom zahvaljujem na interesovanju za ovaj moj slucaj.
Inace ja koristim windows 7 32 i to radi super. Tako da nemenjam to.

Pozdrav.

Instalirajte x64 operativni sistem, da bi ste mogli da koristite sva 4Gb ram memorije.
 
Član
Učlanjen(a)
13.03.2012
Poruka
47
Evo adrese slike:
Kod:
http://dodaj.rs/image/30022.html
 
Poslednja izmena od urednika:
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Instalirajte x64 operativni sistem, da bi ste mogli da koristite sva 4Gb ram memorije.
U prvom postu je jasno naveo da je instalirao 64-bitni sistem, a u petom postu je napisao da je to isto probao sa Win 10 64-bit sistem.
Znaci nije mu uspelo sa te dve 64-bitne verzije, a u 16 postu je dopisao samo kao konstataciju da je zadovoljan 32 bitnim sistemom.

*************
Ovde je resenje za taj problem, u run ukucaj komandu [hl]msconfig[/hl] i lupi enter.
Obavezno navedi broj procesora i definisi velicinu memorije.
Slika je s drugog foruma, pa kredit ide njima.
56567d1267120304-memory-set-maximum-amount-used-windows-default.jpg

Ajde evo ceo sajt da ne prevodim.
Kod:
https://www.sevenforums.com/tutorials/66482-memory-set-maximum-amount-used-windows.html
Ako nece, probaj [hl]Win8.1[/hl] za test ...bolje azurira problem.
Takodje pozdravi kolegu @Salac UE ko zna mozda ovo uspe kod njega,
i restart obavezan.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top