Radovi u Photoshopu - moji tutorijali

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Neznam zašto ti tako brzo izbriše slike tutorijala probaj s ovim hostom PiXhost - Free Image Hosting .
Ono gdje su slike nestale (na drugoj strani), su malo stariji tutorijali na koje su slike postavljenje pomoću Tini Pic-a. Više ne radim sa tim serverom, pa se nadam se da se to neće dešavati sa kasnijim tutorijalima. Popraviću to kada budem imao vremena. U svakom slučaju, hvala!
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
Ono gdje su slike nestale (na drugoj strani), su malo stariji tutorijali na koje su slike postavljenje pomoću Tini Pic-a. Više ne radim sa tim serverom, pa se nadam se da se to neće dešavati sa kasnijim tutorijalima. Popraviću to kada budem imao vremena. U svakom slučaju, hvala!

Tema je odlicna i koristi server koji ja koristim kada obnavljas slike .......obidji moje slike.....
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-24

ZAČARANI KRUG

Otvorite novi dokumenat veličine 400x400 px. i pomoću Paint Bucket Tool, obojite ga bojom # 605ca9. Dodajte novi Layer sloj Create a new layer. Marker linijama podijelite dokumenat po vertikali i horizontali. Odaberite alatku Elliptical Marquee Tool i držeći pritisnit Shift, napravite pravilnu kružnu selekciju i oboji te je bojom # 818181 (slika 1). Potom u meni traci otvorite dijaloški prozor na opciji Select i kliknite na Transform Selection. Kada vam se pojavi selekcija oko kruga, kliknite na bilo koji kvadratić te selekcije, a potom kliknite na ikonicu u meni traci, označenu strelicom na slici 2.
Ewpbz.jpg


Stavite kursor miša ispod slova H i kada vam se pojavi dvosmjerna strelica, pritisnite lijevi taster miša i vucite u lijevu stranu. Smanjite selekciju za oko 70%. Kliknite potom na Elliptical Marquee Tool > Apply, a onda pritisnite Ctrl + X. Sada bi dokumenat morao izgledati kao na slici 3. Dvostrukim klikom na Layer sloj 1, otvorite radni prozor Layer Style (slika 4), odaberite opciju Bevel & Emboss i podesite sve vrijednosti kao na slici 4. Ako ste sve uradili kako treba, sada će dokumenat imati izgled kao na slici 5.

Ajdg4.jpg

Odaberite Pen Tool i obilježite dokumenat linijama po dijagonalama. ( Stavite vrh alatke u gornji lijevi ugao dukumenta i jednom kliknite. Potom kliknite u donji desni ugao dokumenta. Isto to uradite i sa drugom dijagonalom) Kada ste to uradili, dodajte novi Layer sloj i odaberite alatku Brush Tool (Hard Round). Podesite joj veličinu na 40 px. Odaberite neku boju po želji i kliknite na gornji dio kruga, tačno na markirnu liniju, tako da vam otisak koji će alatka ostaviti, ne prelazi ivice kruga. (Pogledajte na slici 7 kako sam ja to radio) Kliknite dvostrukim klikom na Layer sloj na kome radimo i otvorite ponovo radni prozor Layer Style. Odaberite, kao i u prvom slučaju, Bevel & Emboss i podesite sve vrijednosti kao na slici 6. Potvrdite na OK. Dodajte novi Layer sloj, odaberite drugu boju, kliknite na donji dio kruga – opet na markirnu liniju, i ponovite sve radnje kao i u prvom slučaju. To ćete uraditi sa ovom veličinom alatke još dva puta – na desnoj i lijevoj strani kruga, uvijek sa drugačijom bojom i na novom Layer sloju. Potom smanjite veličinu Brush Tool na 30 px. i radite sve kao i u prethodnom slučaju, s tim što ćete sada postavljati otiske alatke na dijagonalnim linijama koje su obilježene Pen Tool-om.

nIfu2.jpg

U konačnici, kada sve završite, dokumenat bi trebao da izgleda kao na slici 7, a Layer kartica treba da ima 10 slojeva – devet na kojima smo radili i deseti Background. Kliknite desnim klikom na Layer sloj 9 (jer je on selektovan) i u dijaloškom prozoru kliknite na Convert to Smart Object. Isto to uradite i sa svim ostalim slojevima. Sada sloj Layer 1 prevucite u vrh, iznad sloja Layer 9. Posle ovih radnji, Layer kartica bi trebalo da izgleda kao na slici 8, a dokumenat kao na slici 5.
92whe1.jpg

Prelazimo na animaciju. Otvaramo Window i u padajućem prozoru odabermo Timeline. Potvrdimo to na radnoj traci koja će se pojaviti u dnu radnog prostora, klikom na Create Video Timeline. Dobićemo novu radnu traku kao na slici 9. Na njoj se vide tri gornja sloja sa Layer kartice. Ostale možemo vidjeti pomjeranjem klizača na desnoj strani radne trake. Kliknemo na malu trokutić ikonicu na koju pokazuje strelica na slici 9. Otvoriće nam se padajući prozor, pa ćemo imati situaciju kao na slici 10. Čekiramo kružnu ikonicu ispred riječi Transform (označeno strelicom). Te radnje ćemo ponoviti na svim slojevima. Dakle, prvo ispred svakog sloja otvaramo mali dijaloški prozor klikom na trokutastu ikonicu (slika 9), a potom čekiramo označenu kružnu ikonicu (slika 10). Selektujemo Layer sloj 2 i pritisnemo Ctrl + T. Na gornjem dijelu kruga će se pojaviti selekcija gdje smo osavili plavu kuglu. Uđemo kursorom unutar selekcije i prevučemo kuglu tačno na sredinu kruga, a orjentir za to su nam markirne linije. Potvrdimo promjenu na Elliptical Marquee Tool > Apply. Zatim selektujemo Layer sloj 3 i isto uradimo sa sledećom kuglom – postavimo je tačno na onu prethodnu. Isto uradimo i sa slojevima 4 i 5. Imaćemo potom situaciju kao na slici 11.
GvQst.jpg

Pomjerimo pokazivač na radnoj traci u desno, do prvog podioka. Selektujemo sve Layer slojeve, izuzev Background sloja. Pritisnemo Ctrl + T. Oko kruga na dokumentu će se pojaviti selekcija. Idemo kursorom van te selekcije – gornji desni ugao i zarotiramo selekciju u desnu stranu za 180°. Pošto je teško kursorom naštimati tačko 180 stepeni, jednostavno u prozorčić pored uglomjera u meni traci, ukucamo: 180,00. Kliknemo na Elliptical Marquee Tool i potvrdimo na Apply. Sada selektujemo Layer sloj 2, pritisnemo Ctrl + T i kada nam se pojavi selkcija oko kugli unutar kruga, uđemo kursorum u selekciju i izguramo plavu kuglu u gornji dio (gdje je i bila ranije) i sakrijemo je pod obod kruga. Potvrdimo to klikom na Elliptical Marquee Tool > Apply ili Place. Isto uradimo i sa preostale tri kugle.

Sada pokazivač na radnoj traci pomjerimo udesno za još jedan podiok. Opet selektujemo sve Layer slojeve izuzev Backgrounda, Pritisnemo Ctrl + T i zarotiramo selekciju za daljih 180°. Potom selektujemo Layer sloj 6 i pritisnemo Ctrl + T. Pojaviće nam se selekcija na obodu kruga. Sada radimo obrnutu ranju od one prve kada smo skrivali veće kugle. Dakle, uđemo kursorom u selekciju i prevučemo manju kuglu u centar kruga i potvrdimo na Elliptical Marquee Tool > Place. Selektujemo Layer sloj 7 i radimo isti postupak, a tako ćemo uraditi i sa slojevima 8 i 9.
1U5nCe.jpg

Na radnoj traci ćemo imati situaciju kao na slici 12. Idemo kursorom na klizač koji pokazuje crvena strelica na slici 12 i prevučemo ga na lijevu stranu do pokazivača, kako to pokazuje crvena strelica na slici 13. Isto uradimo i sa slojem na koji pokazuje zelena strelica. Ako želimo da animaciju usporimo, klinemo na ikonicu u gornjem desnom uglu koju pokazuje žuta strelica na slici 13, i u dijaloškom prozoru odaberemo opciju Set Timeline Frame Rate. Otvormo novi dijaloški okvir i izaberemo (ili upišemo) novu vrijednost po želji. Veća vrijednost znači sporiju animaciju i obrnuto.

Magicni-kruge59c7.gif


zacarani-krug.gif
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-25

UPOTREBA FILTERA LIQUIFY


oumR2M.jpg

Slika 1

Ovaj filter je svemoćna alatka u Photoshopu, kojom možete transformisati sliku kako želite, između ostalog, od debeljuškaste napraviti šlang osobu, a to ćemo pokazati u ovom tutorijalu. Na slici 1 vidite ukratko opisane funkcije pojedinih alatki, a i ovu pozamašnu gospođu, od koje ćemo, pomoću ovoga filtera, napraviti manekenku!

Kada otvorite sliku u Photoshopu na kojoj želite raditi, u meni traci kliknite na Filter i u padajućem dijaloškom prozoru odaberite Liquify. Pojaviće vam se radni prozor kao na slici 1. Počnite sa alatkom „Širenje i sužavanje slike“, kojom možete proširivati ili sužavati (smanjivati) rubove slike. Pri tome imajte na umu da, ukoliko odaberete veću veličinu alatke, ( a to određujete na opciji Brush Size) na rubovima slike ćete intervenisati na većoj površini i obrnuto. Ako negdje pretjerate ili bilo kako pogriješite, to lako ispravljate alatkom „Poništavanje svih radnji“. Ako želite da intervenišete na manjoj površini, recimo, na ustima (kao što sam ja radio), prvo adekvatno smanjite veličinu alatke, a zatim odaberite alatku „Maska za ograničavanje radnji“ i njome osjenčite prostor oko usta (slika 2). Time sprečavate da se prilikom intervencije na ustima, deformiše njihova okolina. Kada završite, alatkom za brisanje maske, obrišite masku. Masku možete upotrebljavati i na svim drugim površinama, kako većim tako i manjim, kada želite da susjednu površinu sačuvate od deformisanja.

Evo šta smo na kraju napravili:

UeRpAajd.jpg
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-26


KAKO DNEVNU SLIKU PRETVORITI U NOĆNU?

Pomoću Filtera i drugih alatau Photoshopu, možemo uspješno dnevnu fotografiju pretvoriti u noćnu, tako da izgleda da je snimljena u večernjim, odnosno noćnim satima. Evo kako to možemo uraditi:

Otvorite fotografiju na kojoj želite raditi. Ja sam odabrao fotografiju dubrovačkog Straduna (slika1).

5vP6ReACB.jpg

Prvo u meni traci otvorite Image i u dijaloškom prozoru odaberite Adjustments > Brightness/Contrast, i postavite klizače na vrijednosti kao na slici 3. Dobićete situaciju kao na slici 2.

HseFhZ.jpg

Upotrijebite sada alatku za selekciju Magic Wand Tool
LCtvz2.jpg
i selektujte samo nebo, kao što pokazuje slika 4, te ponovo idite na Brightness/Contrast i još malo zatamnite nebo- Brightness -95, a Contrast 34 (slika 4). Prije nego izađete iz selekcije neba, memorišite je. U meni trci otvorite Select > Save Selection, u prozoru koji će vam se otvoriti upišite u polju Name „Nebo“ i potvrdite na OK. Sada idite na Edit > Copy > Edit > Paste. Dobili smo novi Layer sloj na kome je samo nebo. Selektujte sloj Background. Otvorite ponovo Filter > Blur > Field Blur i podesite veličinu Blura na 8, kako to pokazuje slika 5 i potvrdite na OK. ( Podešavanje ćete uraditi tako što ćete doći kursorim miša na bijelu kružnicu oko središnje tačke i držeći pritisnut lijevi taster miša, tu kružnicu možete povećavati i smanjivati po želji). Ovu radnju radimo da bi ublažili oštre konture dnevne slike.

Sada ćemo „naslikati“ malo zvijeza na nebu. Kliknemo na sloj Layer 1. Potom otvorimo dijaloški prozor na Select > Load Selection > OK. Vratili smo selekciju neba. Pritsnemo slovo D na tastaturi, da u setu boja dobijemo čistu crnu i bijelu boju. Postavimo bijelu boju kao Foreground i alatkom Paint Bucket Tool
FZD3xLHv.jpg
,
zalijemo nebo bijelom bojom. Izađemo iz selekcije (Ctrl + D). Idemo na Filter > Reticulation i podesimo vrijednosti kao na slici 6. (Napomena: Kod starijih verzija Photoshopa, filter Reticulation se nalazi u opciji Sketch, a kod Photoshopa Cs6, on se nalazi u Filter Gallery)
wlF5Ro.jpg

Sada na Layer paleti treba da promijenite model stapanja ovog sloja sa Normal na Color Dodge. Ako želite pojačati sjaj zvijezda, ili ako se ne vide, idite ponovo na Adjustments > Brightness/Contrast i pojačajte Brightness i Contrast do vrijednosti koja će vas zadovoljiti. Evo kako konačno izgleda noćna slika:

DzJCQXZy0U.jpg


Na kraju, ne zaboravite zalijepiti (stopiti) slojeve. Pritisnite istovremeno Ctrl i Shift a potom kliknite na slovo E.



 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-27

NEONSKI TEKST I NJEGOVA ANIMACIJA

U ovom tutorijalu ćemo naučiti kako da napravimo neonski tekst i kako potom da ga animiramo. Smislite površinu na kojoj ćete raditi – zid, neka fasada, portal i sl. Na slici 1 vidite koju sam ja fotografiju odabrao. Poželjno je da fotografija na kojoj radite ima rezoluciju 150 px.

BixDPJU.jpg


Kada ste odabrali fotografiju prvo pritisnite Ctrl + 0 (nula). Zatim kliknite na ikonicu u dnu Layer palete Create new fill...
n3HhCF.jpg
i kada vam se otvori dijaloški prozor, odaberite Levels i pomjerite donji klizač u lijevo, dok ne dobijete vrijednost osvjetljenja 70 (slika3). Na slici 2 vidite posledice ove radnje. (tekst je kasnije ispisan)

2710Q.jpg


Sada odaberemo Type Tool, te vrstu i veličinu fonta po želji i čistom bijelom bojom napišemo tekst. Ja sam odabrao font Freestyle Script, a veličinu 48 pt. U meni traci otvorite Layer > Resterize > Type, a potom pritisnite Ctrl + T. Selekecija koju ćete dobiti oko teksta, omogućava vam da tekst pozicionirate po želji. Kliknite potom na Enter. Vidite na slici 2 kako sada izgleda slika. Pritisnite Ctrl i kliknite na ikonu sloja „Kafana Stari mlin“. Dobićete selekciju oko teksta. Idite sada na meni traku Select > Save Selection i u polje Name upišite „Tekst“. Potvrdite na OK. Ponovo idite na Select > Modify > Contract i u prozoru (slika 4) upišite vrijednost Contract By kao na slici i potvrdite na OK. ( Napomena: ova vrijednost odgovara ovoj velični fonta, a kod drugačijih veličina i ona je različita.) Sada kliknite na tipku Delete na tastaturi, a potom na Ctrl + D, da izađete iz selekcije. Slika 5 pokazuje

kako slova sada izgledaju. Idemo dalje. Kliknite dvostrukim klikom na Layer sloj „Kafana Stari mlin“, da dobijete Layer Style prozor. Prvo kliknite na opciju Color Overlay (slika 6 crvena strelica), a potom na prozorčić za odabir boja (plava strelica) i kada vam se pojavi paleta za izbor boja (slika 7), upišite u polje za izbor 6eaafb. Potvrdite na OK.

M15K3y.jpg


Zatim odaberete opciju Outer Glow na istom radnom prozoru i po istom postupku kao u prethodnom slučaju, kliknete na prozorčić za odabir boja, a u polju za izbor, ovoga puta upišete šifru 065bff i potvrdite na OK. Na paleti Elements, povećajte Size na 10 px. Na kraju kliknete na opciju Drop Shadow, provjerite da li je Blend Mode Multiply (ako nije postavite), povećajte Opacity na 100% i potvrdite na OK. Kliknite na Ctrl + J, a potom dvostrukim klikom na Layer sloju Outer Glow (označen na slici 8), ponovo otvorite Layer Style prozor. Prvo otvorite Blend Mode prozor i odaberite Color Dodge. Zatim povećajte Opcity na 100%. Otvorite prozorčić za izbor boja i u polje za izbor upišite šifru boje 5b8ff9 i potvrdite na OK. U paleti Elements povećajte Size na 100 px. Dečekirajte opciju Drop Shadow i kliknite na OK.

vDk7yYce2.jpg

Dodajte novi Layer sloj i nazovite ga „Osvjetljenje“. Pritisnite Ctrl i kliknite na ikonicu Layer sloja „Kafana Stari mlin“ – odmah ispod novo dodatog sloja. Potom otvorite Select > Modifi > Contract i u dijaloški prozor (slika4) upišite 1. Prije nego nastavite dalje, pritisnite slovo D, da dobijete crnu i bijelu boju u setu za boje. Pritisnite Ctrl + Delete, a zatim Ctrl + D. Sada idete na Blend Mode i odaberite opciju Overlay. Selektujte Layer sloj 1 (Layers 1) i dodajte novi sloj. Nazovite ga „Sjaj“. Sada u Layers meni traci otvorite opciju Channels (slika 9), pritisnite Ctrl i kliknite na sloj „Tekst“. Ponovo otvorite Layer opciju. Otvorite Select > Rafine Edge i na prozoru koji će se otvoriti, postavite vrijednosti kao na slici 10. Potom pritisnite Ctrl + Delete, pa opet Ctrl + D. Sada u Blend Mode odaberemo opciju Overlay. Sledi dvostruki klik na sloj „Sjaj“. Na prozoru Layer Style kliknite na opciju Color Overlay, zatim na prozorčić za odabir boja i u polje za odabir upišite šifru 0042ff. U Blend Mode odaberite opciju Color, Opacity postavite na 70% i potvrdite na OK. Dodajte novi Layer sloj i nazovite ga „Sjaj 2“. Ponovo u meni traci na Layer kartici otvorite Cannels (slika 9) i kao i u prvom slučaju, pritisnite Ctrl i kliknite na sloj „Tekst“. Vratite se ponovo na Layer. Na meni traci orvaramo Select > Rafine Edge i ovoga puta podesimo Feather na 50 px, a Shift Edge na 40 px. i potvrdimo na OK. Sledi Ctrl + Delete, pa potom Ctrl + D. Na Blend Mode ponovo odaberemo opciju Overlay.

mLF3bPgX.jpg

Preostaje još da animiramo ovo što smo radili. Prvo „oslijepimo“ (klikom na ikonicu oka) sve Layer slojeve, izuzev slojeva Background, Levels 1 i sloja na vrhu „Osvjetljenje“. U meni traci otvorimo Window i kliknemo na Animation ili Timeline (ovisno o verziji Photoshopa). U oba slučaja radimo sa framovima (slika 12). Prvo dupliramo Fram 1, klikom na ikonicu koju pokazuje strelica, a zatim dodamo „oči“ na svim oslijepljenim Layer slojevima, izuzev sloja „Sjaj“. Odredimo vrijeme trajanja Framova, i to je to!

Napomena: Ako se slova uopšte ne vide posle „gašenja“ neonske svjetlosti, a vi želite da se vide, selektujte fram 1, zatim kliknite dva puta na Color Overlay u sloju „Osvjetljenje“ i u Layer Style prozoru otvorite izbornik boja, te dodajite neku svjetliju sivu boju, a rezultate izbora možete pratiti na glavnom dokumentu. Kada vas izbor zadovolji, potvrdite na OK.

stari-mlin.gif
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top