Radovi u bašti tokom maja

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Maj je mesec pun kolorita. Na sve strane blistaju cvetni oblaci. U cvetu su spiree, rododendroni, voće... Svoju cvetnu sezonu započinju i balkonske cvetnice. Drveće i žbunje je već olistalo, a travnjaci se kose, sada već po drugi ili treći put. Uobičajeno je da posle tri šišanja trave, treba orezivati i žive ograde.
basta_u_maju.jpg


Upravo tokom maja je vreme za sledeću akciju i oko Vaših sadnica za buduću čudesnu živu ogradu. Rasadnik Sil Club Vam i ovog puta daje informacije o aktuelnoj nezi sadnica.
Da bi se podstakla razgranatost, nove izdanke, izrasle na više od 15cm, skratite (bez obzira na to što biljčice lepo izgledaju), a kraćim grančicama samo odrežite vrh, tako da dužina grančica ostane približno ista - oko 10 -15cm i ostavite ih da dalje rastu, uz obilno zalivanje. Ukoliko niste zadovoljni sa gustinom grančica, samo hrabro orezujte. Opšte je pravilo da se orezivanje vrši svaki put kada nove grančice dostignu dužinu od 15-20 cm i to na udaljnosti od 15 cm od mesta prethodnog orezivanja.

Nakon orezivanja višegodišnje biljke, njen rast će biti intenzivniji od svih ranijih viđenih.

Na štetočine životinjskog porekla ove godine ne treba računati. Naime, jači mraz u trajanju od nekoliko dana je učinio da one uginu u tlu.
radovi_u_basti%282%29.jpg


Veoma je važno da su biljke u Vašoj bašti spremne za predstojeći period. Pod ovim se prvenstveno misli na njihovu snabdevenost hranljivim materijama. Ako đubrenje niste obavili do sada, učinite to tokom maja. Snabdevenost vodom je zadovoljavajuća, tako da većini biljaka nije neophodno dopunsko zalivanje, jer je zemljište vlažno.

Uklanjajte precvetale cvetove sa žbunova, kako ne bi narušavali estetski utisak, a i kako bi ste obezbedili prostor za otvaranje novih. Redovno uklanjajte korov, ukoliko problem korova niste rešili trajnije, postavljanjem malča, folije ili kamenčića.

Ako prilikom održavanja Vaših žbunova, živih ograda ili cvetnih leja imate problema sa korovskim biljkama, što je čest slučaj ukoliko su površine velike, Sil Club preporučuje postavljanje jedne od gore navedenih zaštita.

Malč predstavlja usitnjenu koru, uglavnom četinarskih stabala. Postoji u raličitoj veličini i boji. Boja zavisi od vrste drveta čija je kora, ali se takođe može i bojiti specijalnim bojama. Postavlja se na pripremljeno zemljište, odnosno na prekopano zemljište bez korova. Pre postavljanja kore, potrebno je po površini rasporediti azotno đubrivo (npr. NPK), jer se kora vremenom razlaže i prilikom tog procesa vezuje određenu količinu azota iz zemljišta. Sloj koji je efikasan je minimum 5 cm debljine. Efikasnost ove zaštite ogleda se u inhibitornom dejstvu na korovske biljke, zatim u očuvanju vlažnosti zemljišta, pomaže biljkama tokom zimskog perioda.
 
Natrag
Top