racunanje prenosa i obrtaja

Član
Učlanjen(a)
06.12.2012
Poruka
406
zna li iko formulu za racunanje obrtaja,ja sam ju negde imao al se zagubilo.racunanje prenosa sa elektro motora na drugu osovinu pomocu remena,i onda se izborom precnika remenica odredjuje broj obrtaja i snaga na drugoj osovini.to sam racunao al nemogu naci formulu nigde
 
Član
Učlanjen(a)
26.07.2012
Poruka
455
evo sam ti iščeprkao nešto na tu temu, dosta je detaljno obrađeno, nadam se da će ti pomoći!

Kod:
http://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q=izra%C4%8Dunavanje%20prenosnog%20odnosa&source=web&cd=2&cad=rja&ved=0CDQQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.fsb.unizg.hr%2Felemstroj%2Fmehanicke%2Fpdf%2FOsnovni.pdf&ei=UUxiUaTYIIip4gSZpoHoBg&usg=AFQjCNGMNXrKw0eFffvud-PT3kdKDg2vYg

pozz!
 
Učlanjen(a)
18.09.2014
Poruka
2
ovako
Standardna formula glasi: N1/N2=D2/D1, gde su oznake N1 =br. obrtaja pogonkog vratila, N2= br. obrtaja gonjenog vratila, D1= prečnik pogonske remenice, a D2= je prečnik gonjene remenice.

primer imate motor od 2800 obrtaja motora sa remenicom precnika 5 cm. (ovo je onaj od ves masine stariji tip sa dve brzine) imate drugu vecu gonjenu remenicu precnika 30 cm. koliko je obrtaja na bubnju tj. na velikoj remenici?

N1 je 2800
N2 je nepoznato X
D1 5 santimetra
D2 30 santimetra

A formula za izracunavanje je N1xD1/D2=X tj. 2800x5/30=467 a vodi se na 450 obrtaja centrifuge verovatno kad se optereti sa 4.5 kg. vesa padne broj obrtaja.

E sad mozda ce ovo nekom da treba ko nije vodio racuna u osnovnoj skoli ( nisam ni ja vodio dovoljno racuna ali nema veze)
Prenos je preko remena ili kaisa
PITANjA za pametnije od mene glase
imam noviji motor sa cetkicama on je 585w 10500 obrtaja u minuti precnik remenice 2 cm. gonjene remenice 31 cm.
677 obrtaja koja je sila na gonjenoj remenici i kako da racunam silu ili obrtni moment

Drugi motor je asinhroni od 500w i 1300 obrtaja precnik remenice 7 cm. i gonjene remenice 35 cm i ima 260 obrtaja

Na onima od 10 i vise metara vidjao sam lance i reduktore to bih izbegao ako je moguce
Meni je na trakastom transporteru duzine 6 m. potrebno da traka ide brzinom od 1.5 do 2.5 metara u sekundi sirina trake je 35 cm. debljina 5 mm i precnik pogonskog valjka je 9 cm. koji motor je bolje da namestim od ova dva za jace sigurno znam da mogu da voze ovo uz pomoc redukcije a ja bih hteo da iskoristim ovo sto imam pa makar ga i usporio i na 0.5 metara u sekundi samo da mogu da rade, koje remenice i koji remeni ce mi trebati.. totalna zbrka mi je u vezi ovog mozda nisam objasnio kako treba ako neko nesto zna neka pise Hvala
 
Natrag
Top