Prvi dan primene zakona: Pušači traže svoju paradu!

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
BEOGRAD 12. 11. 2010
PRESS

Prvi dan primene zakona: Pušači traže svoju paradu!


Umetnici Narodnog pozorišta u Beogradu, ogorčeni zabranom pušenja, traže da kao gejevi paradiraju gradom, ali sa cigaretom u ustima!


0816-Nemanja-Jovanovic.jpg


Puš-pauza...
Umetnici pred Narodnim pozorištem


U Srbiji se poštuje Zakon o zaštiti stanovništva od duvanskog dima, kojim je od juče pušenje zabranjeno u svim zatvorenim javnim prostorima. Ljudi puše ispred prodavnica, na parkinzima, na ulici... Punom parom rade samo kafići u kojima je odvojen pušački deo, dok su oni u tržnim centrima i na fakultetima prazni. Svi se boje visokih kazni, koje se kreću od 30.000 do čak milion dinara.

Da li vas pogađa zabrana pušenja?
Dragan Nikolić, glumac

- Pre devet godina sam ostavio pušenje. Bio sam strastveni pušač, možda najgori. Pušio sam sto cigareta dnevno, i zato me sada ne pogađa ovaj zakon, ali razumem one koji ga negoduju.

Žarko Paspalj, bivši košarkaš

- Nijedan zakon koji je represivan ne može da donese korist. Pre bi trebalo poraditi na edukaciji ljudi. S druge strane, ova zemlja ima hiljade drugih problema kojima bi trebalo da se vlast pozabavi jer se ljudi iz godine u godinu sve teže bore za opstanak.

Slobodan Homen, državni sekretar Ministarstva pravde

- S obzirom na to da sam pre dve nedelje postao tata, iako sam strastveni pušač, imam nameru da smanjim pušenje, tako da mi je ovaj zakon dobrodošao jer će mi pomoći u tome.

Gordan Kičić, glumac

- Mene i te kako pogađa ovaj zakon jer nigde u pozorištu ne može da se zapali cigareta. Mi nemamo, niti nam je dozvoljena prosebna prostorija za pušenje. Uopšte ne znamo kako ćemo raditi predstave u kojima se puši.

Većina pušača, međutim, otvoreno negoduje zbog zakona i spremna je da se udruži, pa čak i da organizuje protest poput nedavne Parade ponosa. Najglasniji su glumci i umetnici. U Narodnom pozorištu u Beogradu ogorčeni su zbog zabrane pušenja u ustanovama kulture i spremni su zbog toga da osnuju udruženje pušača, koje bi štitilo njihova prava. Traže i da im država dozvoli da organizuju paradu, poput one koju je nedavno imala gej populacija, na kojoj bi oni paradirali sa cigaretom u ustima.

Umetnici rezignirani

Boban Zdravković (52) je jedan od njih.
- U ovoj zgradi postoje dva kafića i 1.000 zaposlenih. Kafić na spratu ima terasu koju bi mogli da nam otvore, ali ni to neće. Zato ćemo mi osnovati udruženje pušača i organizovati paradu. Ako je država dozvolila gejevima, zašto ne bi i nama. S tim što ćemo mi šetati sa cigaretama u ustima - kaže Zdravković.
Njegov kolega Zoran Konstadinović (50) dodaje da oba kafića u zgradi pozorišta zvrje prazna, i da je jedan čak snizio cenu espreso kafe sa 60 na 40 dinara za pušače.
- Za nepušače, odnosno one koji piju kafu u kafiću, ostala je stara cena. To nama, međutim, ništa ne znači, jer gubimo dosta od pauze dok siđemo ispred zgrade - žali se Konstadinović, koji na pitanje da li glumci smeju da zapale cigaretu na pozornici, ako je to u scenariju, objašnjava:
- Ustanova bi morala da nabavi ekološke cigare, a jedna takva košta 100 dolara.
s2
0804-Nemanja-Jovanovic.jpg


Snalažljivo...
Za pušače kafa 20 dinara jeftinija


Prvi dan primene zakona ugostitelji i menadžeri firmi, institucija, domova zdravlja i fakulteta dočekali su spremno.
Vlasnici čiji su ugostiteljski objekti manji od 80 kvadrata uglavnom su se opredelili za goste pušače. Lokali veće površine podelili su prostor za pušače i za nepušače. Najmanje 50 odsto stolova namenjeno je nepušačima, i oni se nalaze bliže ulaznim vratima. Kafići i restorani su već juče bili obeleženi nalepnicama A4 formata koje ukazuju na to kakvog je opredeljenja lokal. Njih ima čak i na ulaznim vratima pekara, knjižara, butika...

0815-Nemanja-Jovanovic.jpg


Zvrji prazno...
Kafići na Filološkom fakultetu i u tržnom centru „Milenijum"


Za razliku od ugostitelja koji su imali mogućnost da „izaberu" goste i koji ne očekuju pad prometa, vlasnici čiji se kafići i restorani nalaze u okviru ustanova u kojima je pušenje apsolutno zabranjeno, poput fakulteta ili tržnih centara, hvataju se za glavu. Promet im je već juče opao za 70 odsto, boje se da će morati da stave ključ u bravu.
- Do juče su ovde studenti maltene sedeli jedni drugima u krilu. Pogledajte sada. Nema žive duše. Nema posla, promet nam je pao za 50 odsto i pitanje je da li ćemo svi mi zaposleni zadržati posao - kaže jedna od radnica kafića „Piramida" na Filološkom fakultetu.

Bez kazni

Inspektori Ministarstva zdravlja juče nisu napisali nijednu kaznu zbog nepoštovanja Zakona o zaštiti stanovništva od duvanskog dima. Oni su juče obavili nadzor u zdravstvenim ustanovama i Ministarstvu zdravlja.
Ministar zdravlja Tomica Milosavljević rekao je da puna primena zakona predstavlja značajan korak napred, koji će na dužu stazu u periodu od 10 godina sigurno imati pozitivne rezultate po zdravlje i ekonomske efekte.

Opao posao

Prazni su i kafići u tržnim centrima. U kafeu „Vanila vumen" u beogradskom tržnom centru „Milenijum" kažu da se plaše da će morati da stave ključ u bravu.
- Ovde su dolazili svi pušači koji rade u tržnom centru, koji sada izlaze napolje da bi zapalili cigaretu - kažu u ovom kafiću.
Lekarima i pacijentima pušenje nije dozvoljeno ni ispred ulaza u zdravstvenu ustanovu. Glavna sestra Doma zdravlja „Stari grad" u Beogradu dr Ljiljana Lučić objasnila je za naš list da je pušenje dozvoljeno tek 50 metara od ulaza.
- Mi smo još pre dve godine ukinuli posebnu prostoriju za pušače. Sada smo odredili i zaposlene koji će kontrolisati poštovanje zakona - objasnila je dr Lučić.

Svi na ulici

NIŠ - U Nišu se puši samo na otvorenom, pa je ulica ispred Fonda socijalnog osiguranja, na primer, juče bila puna službenika - pušača.Novinari „Narodnih novina" juče su čitavog dana gunđali protiv zabrane, ali su svi odlazili u posebnu prostoriju da bi tamo „popušili jednu s nogu". (D. K.)

Pauza na parkingu

KRAGUJEVAC - Ispred poslovnih prostora u Kragujevcu juče su počela druženja pušača koji su proterani iz kancelarija. Pušači iz kragujevačkog suda okupili su se u grupicama na parkingu, stari sef poslužio im je kao podmetač za pepeljaru. (M. R.)

Još se provlače

KRUŠEVAC - Zakon se u Kruševcu strogo primenjuje u bolnici, domovima zdravlja, opštinskim zgradama, školama, vrtićima, pozorištu, medijima, ustanovama od javnog značaja. U kafićima i kafanama, međutim, još nije definisana pušačka zona, pa su svi pušači, zahvaljujući neobično visokim temperaturama za novembar, u baštama. (D. I.)

Boje se kazni

SUBOTICA - Pušači u Subotici „dime" ispred banaka, pekara, prodavnica, firmi. Niko se zbog astronomskih kazni ne usuđuje da zapali cigaretu na radnom mestu, ali svi se slažu da je trebalo i pušačima obezbediti mesto za njihov „porok".


Još strašnije slike bolesnih na kutijama cigareta

Američka Agencija za hranu i lekove (FDA) odlučila je da objavi rat pušačima i još više im ogadi cigarete. Na svako pakovanje cigareta namerava da stavi ilustracije koje prikazuju ljude obolele od raka i drugih bolesti, decu koja se guše od dima, pa čak i leševe. U Sjedinjenim Američkim Državama godišnje zbog pušenja umire oko 440.000 osoba, a oko 46 miliona odraslih strastveni su pušači. Takođe, oko 19,5 odsto tinejdžera puši.
- Novom kampanjom FDA počinje borbu protiv pušenja. Stoga želimo da napravimo dramatične promene na kutijama cigareta kako bi posledice pušenja duvana bile vidljive svakome ko kupi cigarete - rekli su iz FDA.
Napravili su 36 ilustracija, a do juna 2011. će izabrati njih devet koje će proizvođači morati da stave na kutije cigareta do oktobra 2012. godine. Takve ilustracije već postoje u nekim zemljama.


Svakoga dana u Srbiji se popuši 73 miliona cigareta, Srbi dnevno popuše oko 3.100.000 evra n Pušenje je druga po redu zavisnost, odmah posle heroina n U Srbiji puši 34 odsto stanovništva n Zbog uticaja duvanskog dima u našoj zemlji godišnje umre 16.000 osoba n 76,9 odsto dece u Srbiji živi u domu u kome drugi puše u njihovom prisustvu n Kod mladih starosti od 13 do 15 godina 8,8 odsto dečaka i 8,3 devojčica navode da sada puše n 44,9 odsto zaposlenih izloženo je duvanskom dimu na radnom mestu n 74 odsto nepušača u svom organizmu ima nikotin

LJ. RAČIĆ
 
Natrag
Top