Prostor i vrijeme

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Kako poimamo svojstva prostora i vremena? U fizici je to "četverodimenzionalni kontinuum u kojem se kombinuju tri dimenzije prostora i dimenzija vremena, radi geometrijskog predstvaljanja kretanja." U nauku je vrijeme kao četvrta dimenzija, uvedeno tek početkom dvadesetog vijeka.
Međutim, postoji li vrijeme? Prostor možemo bez nekih većih teškoća zamisliti kao entitet koji postoji nezavisno od materije, odnosno, drugih entiteta. Oni ga, menje-više, samo popunjavaju. Ali, vrijeme se otima takvom poimanju. Njega je teško zamisliti kao entitet ili neku datost koja postoji nazavisno od drugih entiteta. Lakše ga se može shvatiti kao mjeru, kojoj smo dali ime vrijeme, a kojom mjerimo naše bitisanje, odnosno, naše trajanje u prostoru.
Zašto onda vrijeme postoji kao četvrta dimenzija? To je pitanje "koje spada na sam rub domašaja znanstvene metode, zajedno s pitanjima kao što su "Zašto postoji svemir?" ili"Zašto postoji gravitacija?" Na takva pitanja zasad nema odgovora, između ostalog i zato što se znanost prvenstveno bavi "Kako" pitanjima, a "Zašto" pitanja obično ostavlja filozofima."
Da li je, dakle, vrijeme, kao četvrta dimenzija samo naša fikcija, naša imaginacija - nestvarna i neralna, jer ne nalikuje ostalim trima dimenzijama prostora?
 
Član
Učlanjen(a)
26.04.2011
Poruka
277
Ne znam da li se ovdje ocekuje strucni pristup sa formulama za izracunavanje,onda nemam puno za reci!
Tema je aktuelna ,zanimljiva i bilo bi dobro da se malo razgrne magla koja po meni skriva nesto cudesno.
Sam pojam vreme je intrigantan,prolaznost,putovanje kroz vreme,kolko smo udaljeni jedno od drugog,kolko su daleko zvezde i planete,d
da li je moguce ukrotiti vreme,biti u isto vreme na dva mesta,kolko traje dan na jugu i severu ,na mesecu,jupiteru?
misao i vreme, ma na toliko stvari bi volela pronaci odgovor i drago mi je sto je pokrenuta ova tema!
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ne znam da li se ovdje ocekuje strucni pristup sa formulama za izracunavanje,onda nemam puno za reci!
Tema je aktuelna ,zanimljiva i bilo bi dobro da se malo razgrne magla koja po meni skriva nesto cudesno.
Sam pojam vreme je intrigantan,prolaznost,putovanje kroz vreme,kolko smo udaljeni jedno od drugog,kolko su daleko zvezde i planete,d
da li je moguce ukrotiti vreme,biti u isto vreme na dva mesta,kolko traje dan na jugu i severu ,na mesecu,jupiteru?
misao i vreme, ma na toliko stvari bi volela pronaci odgovor i drago mi je sto je pokrenuta ova tema!
Ne, nisu ovdje neophodne (ali, nisu ni nepoželjne) akademske i stručne rasprave, formule i aksiome, o prostoru i vremenu, nego upravo obična razmišljanja običnih smrtnika i njihova mala "filozofiranja" o fenomenu vremena.
 
Član
Učlanjen(a)
26.04.2011
Poruka
277
Kako definisati vreme,da li ono kao dimenzija postoji,da li krece,siri?Da li je gubljenje vremena raspravljati na temu vremena.Dok pisem da li se krecem kroz vreme,ili gubim vreme:)tj. ja sedim a vreme tece,prolazi?A ako je vreme konstanta,kako to da starimo,kako pojedine stvari imaju rok trajanja.Da li sve sto radimo zastareva i ovaj tren je proslost?Da li je moguce da se vreme rasprostire valno i da se ponavlja,kao sto se ciklicno ponavljaju periodi goisnjih doba?
Gledajuci svetlost zvezde koja je umrla hiljadama godina pre,pitam se da li trenutak rodjenja,umiranja i naseg postojanja,ce se negdje u nekom drugom vremenu i prostoru ponoviti identicno....da li je vreme energija?Pitanja se samo mnoze kako covjek razmislja i sve sam dalje od nekog prihvatljivog odgovora.....
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Vreme daje odgovor na pitanje ''kada'', a prostor daje odgovor na pitanje ''gde''...I jedno i drugo daju okvir životu, jer bez vremena i prostora bili bismo skroz dezorjentisani. Ne znam koliko bi sve imalo smisla, kada ne bismo znali kada i gde...

Pitanje je da li bismo imali pravu predstavu o tome, šta je san, radno vreme, vreme odmora, gde smo...Pitanje je da li bi život bio monoton i dosadan, jer nisi u život uneo ''graničnik ali i podsticaj'', a to je vreme...Koliko nas ograničava, toliko nas i podstiče da budem brži, ambiciozniji...
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
"Jedan Svemir - jedno vrijeme. Vrijeme ne postoji! Postoji samo granica između prošlosti i budućnosti - postoji samo SADA! I postoji PROMJENA koja se u ljudskoj svijesti manifestuje kao - VRIJEME, kao brzina promjene, broj događanja,… Vrijeme je odraz promjena fizičke stvarnosti - u ljudskoj svijesti. Ljudska svijest stvara pojam promjene, veličine promjene, brzine promjene i na osnovu upoređivanja promjena stvara pojam vrijeme. Prošlost je bila - nema je više. Budućnost još nije došla - ni ona trenutno ne postoji. Postoji samo SADA."
 
Učlanjen(a)
10.10.2011
Poruka
89
Kako poimamo svojstva prostora i vremena? U fizici je to "četverodimenzionalni kontinuum u kojem se kombinuju tri dimenzije prostora i dimenzija vremena, radi geometrijskog predstvaljanja kretanja." U nauku je vrijeme kao četvrta dimenzija, uvedeno tek početkom dvadesetog vijeka.
Međutim, postoji li vrijeme? Prostor možemo bez nekih većih teškoća zamisliti kao entitet koji postoji nezavisno od materije, odnosno, drugih entiteta. Oni ga, menje-više, samo popunjavaju. Ali, vrijeme se otima takvom poimanju. Njega je teško zamisliti kao entitet ili neku datost koja postoji nazavisno od drugih entiteta. Lakše ga se može shvatiti kao mjeru, kojoj smo dali ime vrijeme, a kojom mjerimo naše bitisanje, odnosno, naše trajanje u prostoru.
Zašto onda vrijeme postoji kao četvrta dimenzija? To je pitanje "koje spada na sam rub domašaja znanstvene metode, zajedno s pitanjima kao što su "Zašto postoji svemir?" ili"Zašto postoji gravitacija?" Na takva pitanja zasad nema odgovora, između ostalog i zato što se znanost prvenstveno bavi "Kako" pitanjima, a "Zašto" pitanja obično ostavlja filozofima."
Da li je, dakle, vrijeme, kao četvrta dimenzija samo naša fikcija, naša imaginacija - nestvarna i neralna, jer ne nalikuje ostalim trima dimenzijama prostora?
da vrlo zanimljiva tema,
kao prvo pitanje je koliko mi poznajemo i razumijemo uopšte šta su to dimenzije,
npr jedna dimenzija ne postoji(to bi bila duž koja nema debljinu što je nemoguće),
zatim druga dimenzija ne postoji( to bi bio npr. kvadrat koji opet nema debljinu, što je nemoguće), ovdje govorim o materijalnom , ne o matematičkom, a i u matematici je isto evidentno,
zato se ispostavlja da je jedino trodimenzionalnost moguća,
e sad o prostoru,
prostor nema veličinu, njegova jedina karakteristika je neograničenost u svakom segmentu, to je teško za razumjeti na profani način,
˝U početku bješe bezdan, i tama nad bezdanom˝ tako stari zavjet opisuje momenat prije početka stvaranja svjetlosti, tj. disperzije svjetlosnih zraka kroz ˝bezdan˝
ovom polaznom tačkom stvaranja počinje i fenomen vremena,

nema drugog mjerila za vrijeme u kosmosu osim kretanja(npr, pomak između dvje tačke na satu označava jednu sekundu)

problem sa vremenom i kretanjem , je u tome što se(kao u gornjem primjeru) između bilo koje dvije tačke u prostoru, pa i one dvije na satu, nalazi beskrajno mnogo pozicija(stotinka, hiljadinka, mikrosekunda itd...), dakle
da bi se prešlo iz jedne pozicije u drugu potrebno je preći čitav ˝bezdan˝ mogućih međupozicija,

kvantna mehanika ima rješenje za to,

naime kada bilo koje tjelo prelazi u naredni položaj ono ne prelazi ˝bezdan˝ nego ˝skače˝ tj. da pojasnm-
- tjelo jednostavno ne prelazi međuprostor između dvije date tačke već se na početku nalazi u jednoj poziciji, već se sljedećeg trena nalazi u drugoj(to je nešto kao mađioničarski trik materije i energije koja je uvjek u kretanju), a da se u međuvremenu nije našlo ni u jednoj međupoziciji,
to je kao da brojimo jedan dva tri ... , a pri tom preskačemo decimale, 1,1-1,2 ...1,5 ...1,9, itd... ne znam da li je ovo najjasnije,
inače se kvantna mehanika bavi paradoksalnim fenomenima kretanja- kretanje=vrijeme
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Za mene su i prostor i vrijeme neograničene kategorije,stoga se o njima ne može raspravljati, niti se mogu sabiti u formule i količine.
 
Član
Učlanjen(a)
17.04.2010
Poruka
44
Da izađem iz hejterskog duha, da uđem malo u prosvetiteljski i pridonesem :


Znam da je mindfuck i da je ovakvo štivo teško za poimanje u stvarnom svetu, al nije valjda ovako MONUMENTALAN topik zamro? Baš me interesuju i razmišljanja drugih.
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
07.04.2012
Poruka
4
Teško je definisati prostorstatički,lakše u kretanju,a tad je to jedinstveno kretanje koje MI kompariramo...
Vreme je samo Sada,prošlost više nije (samo tragovi u mozgu),a budućnost još nije (moguća samo konkluzija o SADA koje
kretanjem sledi ili se "vidi"pretpostavljanjem-imaginacijom...)
Bergsonovo "trajanje" su beli miševi alkosa...:screen::)
 
Natrag
Top