Prošireni kapilari – kako ih lečiti?

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.990
Prošireni kapilari – kako ih lečiti?

B92
08.06.2010 10:14




Prošireni kapilari su mali krvni sudovi koji se kod nekih osoba usled nasledne osnove i uticaja hormonskih faktora prošire i stvaraju plavi i/ili crveni crtež na koži.

U preko 90% slučajeva su samo estetski problem, često su (ali ne i obavezno) povezani sa slabošću vena, a u samo malom broju slučajeva ukazuju na oboljenje unutrašnjih organa. Najčešće se javljaju na nogama i na licu.

Koji su uzroci nastanka proširenih kapilara?


Uzrok nastanka nije sasvim poznat, ali se zna da postoji nasledna osnova, jer je primećeno da jednojajčani blizanci mogu da imaju pojavu proširenih kapilara na istim mestima na telu. Osim genetike, promene hormonskog statusa imaju ulogu u njihovom nastanku: pubertet, trudnoća, oralni kontraceptivi i terapija hormonima mogu da povećaju sklonost ka nastanku proširenja kapilara. Kod osoba svetle puti, za nastanak proširenja kapilara na licu odgovorno je, pored genetike i hormonskih uticaja, UV zračenje i izlaganje suncu koje pravi oštećenja na malim krvnim sudovima na koži lica. Vrlo retko, pojava proširenih kapilara na licu vezana je za sistemsku sklerozu, a nagla pojava velikog broja paukolikih (spider) kapilara na trupu vezana je za oboljenje jetre u poodmaklom stadijumu.

Gde se najčešće javljaju proširenja kapilara?


Duž nogu se javljaju crveni ili plavi kapilari, koji prave linije, razgranate oblike ili paukolike crteže. Ponekad osim estetskih smetnji, njihova pojava može biti praćena i bolom, posebno ako se radi o većim krvnim sudovima ili osećajem peckanja. Promene se češće javljaju i kod osoba koje imaju i druge simptome slabosti vena: oticanje nogu pri dužem stajanju, posebno leti, ili osećaj težine u nogama. Višak telesne težine i neaktivnost, dugo sedenje mogu da povećaju sklonost ka stvaranju proširenih kapilara. U suštni uzrok ovih promen an akođi j epopuštanej venkih zalistaka i njihove funkcije da vraćaju krv ka srcu u pravcu suprotnom od gravitacije, i posledično povećanje pritiska u tkivu kože.

Prošireni kapilari na licu najčešće su crvene boje sa centralnom crvenim jezercem i ponekad okolnim paukolikim crtežom. Često osobe misle da se radi o akni, koja dugo ne prolazi, ali je u stavri reč o proširenju krvnog suda, a česšće se javlja kod osoba blede puti, i posledica je izlaganja suncu i oštećenja kapilara pod uticajem pre svega UVA zračenja. Poseban oblik proširenja kapilara i malih krvnih sudova (telangiektazija) na licu ali i na trupu javlja se kod nekih sistemskih bolesti (sistemska skleroza, mastocitoza).

Da li se nešto može učiniti da se zaustavi pojava novih kapilara kod tome sklonih osoba?


Ako govorimo o proširenim venskim kapilarima nogu, svakako treba smanjiti svaki višak telesne težine, i povećati fizičku aktivnost. Smanjenje telesne težine rasteretiće vensku pumpu, a fizička aktivnost i razvijanje mišićne mase nogu olakšati rad vena nogu a time i pritisak na krvne sudove kože.dovoljan unos tečnosti i vlaknaste hrane smanjuje mogućnost zatvora koji dodatno pogoršava vensku insuficijenciju, a ishrana sa manje soli smanjuje i oticanje nogu povezanos a slabošću vena. Ukoliko uz porširene kapialre postoji i osećaj težine u nogama, i oticanje nogu neophodno je obratiti se lekaru, učiniti ultrazvučni pregled vena i ukoliko se utvrdi slabost dubokih vena, započeti korišćenje elastičnih čarapa za vene i po potrebi venotonika.

Za kapilare na licu, neophodna je pre svega zaštita od sunca – pre svega izbegavanje boravka na suncu, i nošenje zaštitne odeće (šešir, naočare) i korišćenej kremova sa visokim zaštitnim faktorom za lice.

Na koji način se prošireni kapilari na licu mogu ukloniti?


Kapilari na licu se najlakše uklanjau raiotalasima ili eketrohirurški ukoliko se radi o malom broju izolovanih promena. Ukoliko se radi o brojnim kapilarima na licu, pojedini laseri (PDL laser, pre svega) mogu imati dobre efekte, koji nažalost nisu trajni.

Koji su načini uklanjanja kapilara na nogama?


Posle učinjenog ultrazvučnog pregleda dubokih vena, kojim se utvrđuje da li postoji venska insuficijencija, na osnovu pregleda, lekar odlučuje da li će se kapilari uklanjati pomoću lasera ili putem skleroterapije.

Šta je skleroterapija?


Skleroterapija kapilara je dugo poznata metoda sa visokim procentom efikasnosti u uklanjanju kapilara, posle jednog ili, češće 2-3 ponavljane intervencije. Skleroterapija podrazumeva primenu tečnosti koja se ubrizgava veoma tankom iglom u sam kapilar a koja dovodi do njihovog nestajanja. Savremena sredstva za sklerozaciju su se pokazala kako veoma efikasna, tako i veoma sigurna i bez značajnih neželjenih efekata. Sam tretman praćen je minimalnim bolom, jer se primenjuje veoma tanka igla, i kada se radi o maloj površini, tretman kratko traje. Posle tretmana potrebno je tokom 5-7 dana koristiti elastični zavoj na regiji koja je tretirana da bi se osiguralo da će kapilair u potpunosti nestati. Sklerozacija vena je metoda izbor akod osoba tamnije puti i sa manjim jasno ograničenim regijama sa proširenim kapilarima, kao i kod osboa kod koji je tretman laseorm nije bio efikasan.

Koji laseri se mogu koristiti u tretmanu kapilara?


Za plave kapilare koriste se diodni laser, dok se za crvene kapialre koriste pulsed dye laser ili IPL. Najčešće jedan tretman nije dovoljan već se željeni efekat postiže njihovim ponavljanje. Tretman laseorm je pogodan kod osoba svetle puti sa jasnim kontrastom izmežu boje kože i boje kapilara, i kod kojih postoje veće regiej zahvaćene promenama.

 
Natrag
Top