Proširene vene

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Ima leka za proširene vene

Ovo oboljenje najčešće se javlja kod žena koje su gojazne, rađale su više puta, koriste oralna kontraceptivna sredstva, imaju tu bolest u porodici ili su nedovoljno fizički aktivne. Operativna metoda lečenja daje odlične rezultate, ali je preventive najbolji način borbe sa proširenim venama.



Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije oko 30 odsto populacije pati zbog različitih problema sa venama.Vene su krvni sudovi koji vraćaju krv iz kapilara ka srcu (u obrnutom smeru u odnosu na arterije). Venski sistem kod čoveka se sastoji iz površnih i dubokih vena, koje su spojene sistemom spojnih vena. Kada se govori o proširenim venama misli se upravo na površne vene koje se nalaze ispod same kože.

Proširene (varikozne) vene, sa udruženim simptomima i komplikacijama, čine najčešće oboljenje krvnih sudova nogu. Mada se proširene vene mogu pojaviti bilo gde u venskom sistemu čoveka, najčešće su u donjim ekstremitetima. Varikoziteti mogu biti različite veličine − od malih mrežastih promena do velikih izbočenih vena koje mogu biti u jednoj ograničenoj zoni ili zahvataju čitav venski sistem.

Proširene vene su oboljenje koje je izazvano nedovoljno poznatim faktorima. Češće je kod žena (i to kod višerotki, gojaznih, kod onih u čijoj porodici je već bilo ovakvog oboljenja, kod onih koje koriste oralna kontraceptivna sredstva, kao i u slučaju nedovoljne fizičke aktivnosti). Ovo oboljenje je znatno češće u razvijenim zemljama što se dovodi u vezu sa unošenjem hrane sa malo ostataka.

Suštinski gledano venska oboljenja su najverovatnije posledica nedovoljno usavršenih evolucionih procesa uspravljanja čoveka na dve noge.


Većina bolesnika sa venskim oboljenjima ne shvata ozbiljnost svog stanja. Značajna učestalost venskih oboljenja (70 odsto svih oboljenja krvnih sudova kod čoveka čine upravo bolesti vena), nepravilno lečenje i loši rezultati doprinose značajnoj pojavi invaliditeta, čestih odsustvovanja sa posla i nemogućnosti obavljanja pojedinih profesija, posebno onih koje zahtevaju dugotrajno stajanje.

U osnovi svih venskih oboljenja nalazi se oštećenje njihovih zalistaka (valvula) ili poremećaj protoka zbog ugruška − venska tromboza.




Praktične mere samopomoći za prevenciju i lečenje venskih oboljenja:
− Izbegavanja dugog stajanja
− Podizanje podnožja kreveta za oko 15 cm
− Dovoljna fizička aktivnost (plivanje, brza šetnja)
− Elastični zavoji ili elastične čarape za one sa proširenim venama
− Smanjenje telesne težine
− Izbegavanje izlaganja nogu uslovima povišene temperature (sunčanje, sauna, kupanje u vrućoj vodi)
− Hidromasaža nogu (tuširanje naizmenično hladnom i toplom vodom, od stopala prema preponama)

Klinička slika proširenih vena podrazumeva proširene i izvijugane vene na nogama, obično obostrano. Pri tome, subjektivni simptomi u smislu bolova, zamora, težine u listovima ili otoka mogu ali i ne moraju postojati.

Karakteristično je da simptomi prestaju kada se noga podigne iznad nivoa kuka. Može postojati tamna prebojenost kože stopala i potkolenice.

Dijagnoza se postavlja jednostavno. Anamneza, inspekcija (posmatranje), palpacija (pregled pipanjem), funkcionalni testovi koji ne zahtevaju posebnu opremu nego znanje i iskustvo lekara, a i ultrazvučna ispitivanja (dopler i dupleks sken).

U lečenju proširenih vena koriste se operativne i neoperativne metode. Uopšte uzev, hirurško odstranjenje obolelih vena je definitivno lečenje zato što su rezultati odlični, s tim da pre započetog lečenja hirurg mora da ispita funkcionalni status dubokih vena i zalistaka vena spojnica.

U tom cilju se radi ultrazvučni dupleks sken venskog sistema nogu, koji je u rukama obučenog i iskusnog sonografiste odlična alatka kojom se potpuno bezbolno isključuje tromboza dubokih vena.


Idealni pacijent za operativno lečenje je onaj sa oboljenjem samo površnih vena (zdrave duboke i vene spojnice). Pogodan je i pacijent sa zdravim dubokim venama a oštećenim spojnicama.

Neoperativno lečenje tako]e ima svoje mesto. Rezervisano je za pacijente kod kojih postoje minimalni varikoziteti, zatim za one kod kojih postoje kontraindikacije za operaciju ili kod onih kod kojih postoji istovremeno oboljenje i površnih i dubokih vena.

Neoperativno lečenje podrazumeva elastične bandaže, korišćenje specijalnih elastičnih čarapa (i to ne bilo kakvih nego tačno propisanih od nadležnog hirurga − određen stepen pritiska i tačne mere obima i dužine nogu), povremeno podizanje nogu iznad nivoa kuka, vežbe za mišiće nogu, izbegavanje stajanja.

Posebnu pažnju trebalo bi posvetiti problemu bolesti vena u trudnoći.
Pacijenti sa problemom proširenih vena treba na vreme da se jave lekaru, s obzirom na to da je preventivna medicina najefikasniji i najjevtiniji način lečenja.



Autor teksta je dr Borisav Mandić, specijalista opšte hirurgije
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Proširene vene otežavaju korak

Proširene vene otežavaju korak


Ako sve češće osećate bol i težinu u nogama prilikom obavljanja svakodnevnih aktivnosti, otiču vam noge, imate grčeve u mišićima, brzo se zamarate prilikom hoda, svrbi vas i peče koža, odmah se obratite lekaru jer je vrlo verovatno da patite od proširenih vena.


26339_venefotoshutterstock_f.jpg


Proširene vene mogu da se jave u bilo kom delu tela, ali su najčešće i najuočljivije na nogama. Ova bolest nastaje usled urođene i/ili stečene slabosti venskog zida, kada se krvni sud abnormalno proširi ili se izvijuga ispod površine kože, pa vena nema normalan pravac pružanja.

– Normalan prečnik venskog krvnog suda na nogama je do četiri milimetra, a kod pacijenata koji pate od ove bolesti vene dostižu prečnik od sedam, osam ili čak 20 milimetara. Nekada imaju izgled plavih ili ljubičastih venskih spletova okruženih crvenim kapilarima ispod površine kože, pa zato za njih kažemo paukolike vene. Vidljive su golim okom. Međutim, i dublje postavljene površine vena mogu da budu proširene, što se ne vidi golim okom, već se samo zapaža da je koža tamnije prebojena – objašnjava doktor Dragan Vasić, specijalista interne medicine, angiolog iz Kliničkog centra Srbije.

Pravi uzrok još nepoznat

Pravi razlog i uzrok nastanka proširenih vena još nije otkriven, ali se smatra da genetski faktor u kombinaciji s drugim provocirajućim faktorima doprinosi razvoju bolesti.

Dakle, ukoliko neko od bližih članova porodice, naročito po ženskoj liniji, boluje od proširenih vena, veća je mogućnost da se bolest ispolji i kod potomaka. Osim naslednog faktora, postoji i niz provocirajućih koji doprinose razvoju bolesti. Neki od njih su gojaznost, zanimanja koja zahtevaju duže stajanje ili sedenje u mestu, hormonski poremećaji, naročito u toku trudnoće ili u menopauzi, povećanje pritiska u trbuhu i često naprezanje usled zatvora, nošenje odeće koja preterano steže stomak i karlicu, upotreba nekih lekova (kortikosteroidi), česte povrede kože, prekomerno sunčanje ili boravak u prostorijama koje su pretople, ili pak ranije hirurško lečenje vena. Bolest se najčešće ispoljava između 30. i 60. godine starosti.


Obično se kaže da je to bolest žena jer one mnogo češće obolevaju od muškaraca. Žene ih obično prvi put primete posle trudnoće. U nekim slučajevima, kada osoba obavlja takav posao gde više od šest sati sedi, moguće je da vena postane vijugava, vidljiva i proširena, što je znak da se odmah javi lekaru – kaže dr Vasić.

Naš sagovornik kaže da pušenje i neadekvatna ishrana mogu da doprinesu pogoršanju stanja, kao i nošenje obuće s pertlama.

Dijagnoza

Kada pacijent primeti neki od simptoma i javi se lekaru, prvo je potrebno proceniti stanje krvnih sudova kliničkim pregledom. Pacijentu, koji ostaje samo u donjem vešu vez čarapa i obuće, pažljivo se pregledaju obe noge. Kao dopunska dijagnostička metoda koristi se ultrazvučni pregled. Njime se može videti kakvo je stanje površinskih i dubokih vena. Na osnovu godina starosti pacijenta i stanja, kože planira se dalje lečenje.

Lečenje

Valjalo bi znati, napominje doktor Vasić, da se operacija kao metod lečenja proširenih vena ne može primeniti kod svih pacijenata, kao što se to obično u narodu misli. Operativno će biti lečeni samo oni pacijenti kod kojih je dva ili više puta u toku jedne godine došlo do pojave tromboflebitisa, to jest, zapaljenja vena. Operacija je takođe opravdana i kod onih pacijenata kod kojih su vene enormno proširene i kod kojih već postoje i kožne promene sa slabošću venskih zalistaka u nivou prepona. Isto tako, ako je neko ekstremno gojazan, neće moći na operaciju. U ostalim situacijama koriste se lekovi, gelovi za ublažavanje tegoba i nošenje kompresivnih čarapa ili zavoja.

– Treba znati da su kompresivne čarape „lek“ i da se ne smeju na svoju ruku kupovati u apotekama. Nošenje čarapa prepisuje lekar, a koju vrstu će prepisati, zavisi od stepena oštećenja vena. Svaka čarapa ima svoj stepen stezanja i nivo do koga se proteže: do kolena, pola natkolenice, do prepone. Čarape mogu da se nose i preventivno – kaže doktor Vasić, i dodaje da se za ublažavanje tegoba pacijentima preporučuju i razni gelovi. Oni neće izlečiti proširene vene niti će one nestati, ali će bitno ublažiti simptome. To su uglavnom preparati na bazi divljeg kestena koji su u širokoj upotrebi. Mogu se dati i nešto jači preparati hepatrombin i lioton gel koji se inače koriste u terapijske svrhe kod upala vena. Pacijentima sa izraženim tegobama prepisuju se i određeni lekovi koji u 90 odsto slučajeva ublažavaju tegobe.

Šta pomaže

- korigujte telesnu težinu;
- izbegavajte duže stajanje u mestu i sedenje sa prekrštenim ili nogama koje vise;
- kad god je moguće treba podići noge iznad nivoa srca;
- odeća i obuća treba da budu udobne i da ne stežu preterano;
- izbegavajte preterano zagrevanje i sunčanje;
- uveče tuširajte noge hladnom vodom ili završite tuširanje laganom masažom nogu pokretima nagore, prema srcu;
- dugotrajno sedenje ili stajanje prekidajte pauzama hodanja ili vežbanjem mišića nogu pomeranjem stopala gore-dole.


Žene više pogođene

Oko 50 odsto žena starosti između 40 i 50 godina i gotovo 75 odsto žena starosti između 60 i 70 godina boluju od varikozne bolesti. Nasuprot tome, oko 25 odsto muškaraca starosti između 40 i 50 godina i oko 50 odsto muškaraca starijih od 75 godina boluju od proširenih vena.


Izvor: Blic/Žiža Antonijević
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Proširene vene - saveti i prevencija

Proširene vene - saveti i prevencija

Ljepota.ba 19.06.2010 09:21



Svaka druga žena se tokom života suoči sa problemom varikoziteta, odnosno proširenih vena. Radi se o nasljednoj bolesti koja nastaje zbog oštećenja zalistaka u venama, zbog čega dolazi do poremećaja protoka krvi.

Naime, krv se zbog toga ne može uredno vratiti iz periferije prema centralnom cirkulatornom organu, odnosno srcu, te dolazi do zastoja. Osim gena, krivci za ovu bolest su i pretjerana tjelesna težina, kontracepcijske pilule, uska obuća i visoke potpetice, kao i dugo stajanje i sjedenje. Zbog poremećaja cirkulacije naši mišići ne dobijaju dovoljno hranjivih materija, a nisu u mogućnosti ni eliminirati otpadne supstance, koje veoma često podražuju nervne završetke u mišićima, uzrokojući nastanak grčeva.
Najveći neprijatelj proširenih vena je dugo stajanje i sjedenje, jer čak i nekoliko koraka, kao minimalna aktivnost, pomaže u odvodu krvi iz nogu. Preporučuju se duži odmori, nošenje elastičnih zavoja, kao i smanjenje tjelesne težine uz nošenje anatomske obuće i izbjegavanje toplote, poput one u saunama i solariju.





 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Med i peršun za proširene vene

Med i peršun za proširene vene

Ljepota.ba 28.07.2010 11:55



Osobe koje imaju problema sa proširenim venama, posebne tegobe osjećaju upravo u letnjem periodu. Donosimo vam jednostavan recept narodne medicine, kako da napravite prirodne obloge od meda i peršuna, i tako olakšate svoje tegobe.

Jedan struk peršuna usitnite što je više moguće, te mu dodajte oko 200 grama meda. Dobijenu smjesu dobro izmješajte, da se sastojci što bolje sjedine.

Tanak sloj ljekovitog pripravka razmažite po gazi i previjte sa njim bolno mjesto sa proširenim venama. Oblogu je potrebno mijenjati nekoliko puta dnevno, i to u trajanju oko 2 sedmice. Dok držite oblogu, ispod noge stavite jastučić ili peškir, kako bi bila u blago podignutom položaju.

Narodna medicina i fitoterapija nam nudi biljku kao lijek za svaku bolest. Vrijedi pokušati.





 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Proširene vene - simptomi i saveti

Proširene vene - simptomi i saveti

Ljepota.ba 11.08.2010 22:33



Proširene vene obično ne podrazumijevaju bol, pa morate potražiti druge znakove.

- Jesu li vaše vene tamnoplave, ili tamnoljubičaste? Prvi simptom proširenih vena je promjena boje.
- Nabrekle vene su alarm za uzbunu. Ako su vidno povećane, onda nešto definitivno nije uredu.
- Neki ljudi doživljavaju iznenadno lupanje srca, pa se i to smatra jednim od simptoma.
- Provjerite krvni pritisak. Skoro svi sa ovim problemom imaju nizak krvni pritisak.
- Boja kože se mijenja, posebno u području članaka gdje može biti čak i smeđa.
- Svrbež je čest problem. Ako je tako i kod vas, pokušajte se ne češati. Postoje preparati koji mogu pomoći s tim simptomom.
- Još jedan čest znak je umor, pogotovo na kraju dana. Iscrpljeni ste, i kao da vas sve boli bez konkretnog razloga.

Navedeni znakovi mogu indicirati na ovaj problem, no samodijagnoza nekad zna biti pogrešna i jedini siguran način da se (raz)uvjerite da imate proširene vene je odlazak doktoru.





 
Član
Učlanjen(a)
11.07.2010
Poruka
37
To je tacno,svi preventivni predlozi mogu pomoci,ali kada se pojavi jedna mreza povratka nema. Ja sam zbog prirode svog posla morala stajati 4 do 8 sati,jednostavno se ne moze drugacije i uprkos tome sto koristim gelove i kreme,kilaza mi je normalna...sada samo mogu usporiti dalji razvoj,ali kada se vratim na posao opet ista prica.
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2010
Poruka
1
Ja sam cula za dr.Milica iz Niskom klinickog centra, samo neznam kako doci do njega. Bio je na RTS u jutarnjem programu. Ima izvanredne rezutate u lecenju prosirenih vena , cak i neki patent....neku carapu koja leci prosirene vene bez operacije. Ta carapa ima i ime ali ja ga nisam zapamtila. Inace cesto boravi u Americi gde primenjuju taj njegov patent kao revolucionaran.
Ako neko ima saznanja o tome kako ga kontaktirati neka se oglasi... Hvala
 
Član
Učlanjen(a)
29.11.2010
Poruka
1
Cameron, dr Milic i dr Zivic rade u KC u Nisu i tamo ih mozes naci.
Carapa se zove TUBULKUS i moze se naruciti u bolje snabdevenim apotekama. Pakovanje sadrzi jedan par carapa i dodatak koji omogucava lakse navlacenje carape. Cena je oko 100 EURA. Kupuje se iskljucivo po meri, mozes i sama uzeti meru ali je bolje da to ucini farmaceut kod koga narucujes. Inace, navlaci se ujutru, pre ustajanja iz kreveta i nosi ceo dan, do odlaska u krevet. Uz nosenje Tubulkusa, preporucuje se setnja.
 
Natrag
Top