Propovedanje mrtvima

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
A zašto si dodao tekstu nepostojeći izraz "zivim dusama" kad tamo pise "DUHOVIMA"? A ovaj "duhovi" potpuno "izbacio"?
Zasto falsifikujes tekst?

To nije falsifikacija nego objašnjenje. Stavljanje zagrada je sasvim normalno. Kao kada stoji zamjenica pa u zagradi Isus.

Zar su tebi "duhovi" = "zive duse"?
Jel ti to namerno radis?

Vidiš d aje stih stavljen u kontekstu Potopa gdje su spomenute duše. Dakle duhovi (umovi) u tamnici (grijeha) su ljudi.

Evo tekst u originalu:

"Kojim sišavši propoveda i DUHOVIMA koji su u tamnici"

Tu piše i tamnica. Kao što ni tamnica nije bukvalni zatvor, tako ni duhovi nisu bukvalni duhovi nego ljudi.

"Duhovi" ne mogu biti "duse",

Vidiš da u ovom stihu mogu i jesu. I tamnica nije bukvalna tamnica, nego grijeh.

kako si ti nas naveo da mislimo, jer apostol Petar pravi jasnu razliku izmedju ta dva pojma, evo sledeci stih:

"Koji nekad ne hteše da slušaju kad ih
očekivaše Božije trpljenje u vreme Nojevo, kad se građaše kovčeg, u kome malo, to jeste osam DUŠA, ostade od vode."

To nije razlikovanje nego stavljanje konteksta u doba Noja i Potopa.

A zasto Petar pravi razliku izmedju pojma "duhovi" i "duse" u tekstu?

Vidiš da ne pravi razliku u ovim stihovima. Po tebi bi ispalo da nigdje ne piše Bog ne govori Bog, kao da ne postoje zamjenice i odgovarajuće riječi koje znače isto u tom kontekstu.

Zato sto su prvi "duhovi umrlih" a drugi su "ljudi".

Pa ko je u grijehu on je duhovno mrtav. Ovako fizički živ.

Znaci nije tacno ovo tvoje da su: "duhovi = zive duse".
Samo hoces da nas prevaris, jel tako?

Dokazao sam da jesu u tom stihu. ti si već prevaren lažnom naukom svoje crkve.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
To nije falsifikacija nego objašnjenje. Stavljanje zagrada je sasvim normalno. Kao kada stoji zamjenica pa u zagradi Isus.

Kako nije falsifikovanje, kada si potpuno izbacio rec ''Duhovi''?
Da si hteo objasniti ne bi je potpuno izbacio i namesto nje stavio ''zive duse''.

Vidiš d aje stih stavljen u kontekstu Potopa gdje su spomenute duše. Dakle duhovi (umovi) u tamnici (grijeha) su ljudi.

U kontekstu govori o potopu, i postupno razvija temu, te kaze:

Jer i Hristos jedanput za grehe naše postrada, pravednik za nepravednike, da nas privede k Bogu, ubijen, istina, bivši telom, no oživevši Duhom; U TOM JE STANJU SISAO i propovedao i duhovima koji su u tamnici,

Tekst ti precizno kaze da je ''U TOM STANJU''(vaskrslom) sisao i propovedao Duhovima u tamnici.
Stoga to ne moze biti ''proslo vreme''.

Izraz ''Duhovi'' se nigde u Bibliji ne koristi za ''um''.
Uvek se koristi za ''necistog bestelesnog duha'' i sl. evo: luka 4:36;1. timotiju 4:1;
Dok ''Tamnica'' znaci doslovno ''zatvor'' na grckom i ti bi je sad izmanipulisao.

Dokazi da se izraz ''duhovi'' odnosi na ''um''.
Izvoli stihovima...

Dokazi mi da tamo ''Isus nije u vaskrslom stanju'' sisao i propovedao.
Izvoli..


Vidiš da ne pravi razliku u ovim stihovima. Po tebi bi ispalo da nigdje ne piše Bog ne govori Bog, kao da ne postoje zamjenice i odgovarajuće riječi koje znače isto u tom kontekstu.

Ovo nisu zamenice.
Dokazi da se izraz ''duhovi'' i ''duse'' koriste jedna umesto druge.
Navedi mi stihove. Izvoli.
Ali ako nemas takve stihove onda izmisljas.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Uzalud sve ovo mi ponavljamo, stalno ista pitanja i odgovori..
Marko.
Ako je "telo = dusa ziva".
Kazi mi kako ces ti da vaskrsnes coveka, hoces sakupiti njegov prah i formirati "isto telo"?
Jer znamo da je po adv. teologiji "telo = dusa ziva".

Mire, vrlo mi je zao sto cu te ovoga puta razocarati, ali mora da ti kazem, da adventisti ne uce niti veruju da je TELO DUSA.
Vrati se gore i ponovo procitaj moj kometar gde sam naveo tekst koji je sam po sebi dovolno jasan, a on glasi: "A STVORI GOSPOD BOG COVEKA OD PRAHA ZEMALJSKOGA I DUNU MU U NOS DAH ZIVOTNI, I POSTA COVEK DUSA ZIVA." 1. Mojsijeva 2,7.
Mire, da li tekst kaze, da kada je Bog napravioi coveka od gline, da je tada bio i dusa? Vidis da ne kaze tako.
Nego, kada i kako je nastala dusa? "I DUNU MU U NOS DAH ZIVOTNI I POSTADE COVEK DUSA ZIVA."


Prevod Stvarnost je malo jasniji: "Jahve, Bog napravi covjeka od praha zemaljskoga i u nozdrve mu udahne dah zivota. TAKO POSTADE COVEK ZIVA DUSA." Postanje 2,7.
Prema tome, ako neko tvrdi da je telo dusa, gresi, jer telo nije dusa. Ako neko tvrdi da je dah zivotni dus, gresi, ni to nije dusa.

Dusa je produkt ili posledica SPAJANJA DAHA ZIVOTNOG SA TELOM I TO DVOJE SAMO KAD SU ZAJEDNO CINE DUSU, a dok su bili razdvojeni i tada je postojala materija i dah zivotni, ali dusa nije postojala. Dusa je postala kao rezultat spajanje tela sa dahom zivotnim.

Isto tako, kad covek umire, desava se obrnuti proces, Bog uzma od materije dah zivota koji je dao, telo odlazi u grob, a tom prilikom dusa se gubi. Ono sto postoji to su izvestaji koji se vode na nebu o svakom pojedincu. Imena pravednika zapisana su u Knjizi zivota na nebu: "NEGO SE RADUJTE STO SU VASA IMENA ZAPISANA NA NEBESIMA.", rekao je Hristos. Luka 10,20.


Prilikom vaskrsenja Bog ce ponovo spojiti dah zivotni sa mrtvom materijom i ponovo ce postati ona ista dusa ziva.
U Knjizi proroka Danila pise: "SUD SEDE I KNJIGE SE OTVORISE." 7,10. Apostolu Jovanu pokazano je: "I VIDJEH MRTVACE MALE I VELIKE GDE STOJE PRED BOGOM, I KNJIGE SE OTVORISE; I DRUGA S EKNJIGA OTVORI KOJA JE KNJIGA ZIVOTA I SUD PRIMISE MRTVACI KAO STO JE NAPISANO U KNJIGAMA, PO DELIMA SVOJIM. " Otkrivenje 20,12.

Prema ovom postoji knjiga dobrih dela i knjiga zivota, jer Danhilo i Jovan navode knjige, a ne knjigu.

Verni Svedok izjavljuje kada ce ljudi primiti svoju plato: "EVO CU DOCI SKORO I PLATA MOJA SA MNOM DA DAM SVAKOME PO DELIMA NJEGOVIM." Otkrivenje 22,12.
Zato je za sve nas veom znacajan Hristov Doalzak i vaskrsenje pravednika.

"KOJI POBEDI ON CE SE OBUCI U HALJINE BELE, I NECU IZBRISATI IMENA NJEGOVA IZ KJNJIGE ZIVOTA." Otkrivenje 3,5.
Prema Hristovoj izjaviu, cak i oni koji su nekad bili verni i poslusni, ako do kraja nisu izvojevali Bozjom miloscu pobedu nad grehom, njihova imena mogu biti izbrisana iz Knjige zivota, a to znaci da gube vecni zivot..

Mire: Da bi dobio "istog coveka"(a ne njegovu kopiju) on mora da "bude isto telo". Ali biblija uci suprotno je napisao(la):
Mire, pa nije tako. Prilikom vaskrsenja nase telo bice obnovljeno i prilgodjeno drugim uslovima zivota, ali licnost ostaje ista. To pokazuje Hristovo javljanje posle vakrsenja. Marija Magdalina prepoznala Ga je po glasu kada joj je rekao MARIJA!
Isus da bi uverio ucenike da je to ON, pokazao im je rane na rukama i nogama. To ce ostati zaivek tako. Pre vasksenja Isus je bio vezan za smrtno telo i nije mogao da udje kroz zatvorena vrata, a posle vaskrsenja to je lako mogao. Isto tako u smrtnom telu ne bi mogo putovati po vasion, ali posle vaskrsenje je mogao.

Sve najbollje
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Dusa je produkt ili posledica SPAJANJA DAHA ZIVOTNOG SA TELOM I TO DVOJE SAMO KAD SU ZAJEDNO CINE DUSU, a dok su bili razdvojeni i tada je postojala materija i dah zivotni, ali dusa nije postojala. Dusa je postala kao rezultat spajanje tela sa dahom zivotnim.
Naravno, o ovome ja svo vreme govorim, psota covek dusa ziva, a ne covej je dusa ziva.Dusa se koristi u raznim kontekstima za razlicite pojmove.
DVOJE SAMO KAD SU ZAJEDNO CINE DUSU
Ovo je netacno jer Hristos jasno govori da telo mogu ubiti, ali ne i dusu.
Isto tako, kad covek umire, desava se obrnuti proces, Bog uzma od materije dah zivota koji je dao, telo odlazi u grob, a tom prilikom dusa se gubi.
To nigde u Svetom Pismu ne pise.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Dokaz da se misli na mrtve ljude duhovno je ovdje.

Efescima 2,1I vas koji bijaste mrtvi za prestupljenja i grijehe svoje,

Dakle mrtvima se propovijdalo ne bukvalno mrtvima nego duhovno mrtvima. A bili su živi.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Dokaz da se misli na mrtve ljude duhovno je ovdje.

Efescima 2,1I vas koji bijaste mrtvi za prestupljenja i grijehe svoje,

Dakle mrtvima se propovijdalo ne bukvalno mrtvima nego duhovno mrtvima. A bili su živi.

To nije dokaz, jer je drugi kontekst.
U kontekstu 1.petrove se ne moze govoriti o "duhovno mrtvima". Ti skakuces sa teksta na tekst i sklapas stihove koji nemaju nikakve medjusobne veze jedno s drugim.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Kološanima 2,13On i vas, koji bijaste mrtvi zbog prijestupa i neobrezanosti svoga tijela, i vas on oživi zajedno s njime. Milostivo nam je oprostio sve prijestupe,

Opet dokaz.
 
Natrag
Top