Propovedanje mrtvima

Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Човече, тотално је други контекст. Не можеш тако да злоупотребљаваш Писмо само зато што се негде појављује иста реч. Потпуно је друго значење и контекст. У овоме стиху се говори о мртвима, не о људима у греху.

Тај проблем су приметили многи теолози. Не може се тако користити једна реч само зато што се користи на више места. Зато се и говори о прозном излагању, што би рекли: шта је песник желео да каже.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Adriane opet si kiksao. I vas koji bijaste mrtvi zbog prijestupa i grijehova svojih---- Efescima.

Mrtvi znači BITI U GRIJEHU.

zato i piše da se mrtvima propovijeda Jevanđelje, živim ljudima koji su u grijehu.

Ja ne znam koliko treba biti neinteligentan ili zaludjen pa ne pogledati prethodni stih, koji govori o SUDU BOZJEM?

"Ali će oni poloziti račun onome, koji je spreman da
SUDI ZIVIMA I MRTVIMA."(1. pet. 4:5)

Je li Tripo, reci sada, jel se ovde govori o "duhovno mrtvima"?
Da li su "zivi" i ovde "duhovno zivi"???
I jel Bozji sud o kojem se ovde govori "izmisljeni duhovni sud"?

A to ti je prethodni stih!
I sta onda kaze sledeci stih?

"JER SE ZATO I MRTVIMA PROPOVEDALO EVANDJELJE, DA BUDU SUDJENI kao ljudi tijelom, a po Bogu da žive Duhom."(1. pet. 4:6).

Jedan stih se nastavlja na drugi, i kao sto je onaj u prvom stihu, "realan sud", tako je i "drugi realan", i kao sto su u prethodnom stihu "mrtvi, pravi mrtvaci" tako su i u drugom stihu "mrtvi zaista mrtvi".

Jel shvatas sad, ili ti treba jos crtati?


A za onaj u (1.pet. 3:19), to je tek smesno:
"I propovedi DUHOVIMA koji su u tamnici"
Tebi su "duhovi"="tela" i tebi su "duhovi"=“zivi ljudi", treba li uopste komentar na to?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
"Ali će oni poloziti račun onome, koji je spreman da
SUDI ZIVIMA I MRTVIMA."(1. pet. 4:5)

Pa i mrtvima a jesi čitao kada ih vaskrsne nakon 1000 godina. Opet primaju sud dok su živi.

Je li Tripo, reci sada, jel se ovde govori o "duhovno mrtvima"?
Da li su "zivi" i ovde "duhovno zivi"???

Odg. sam ti dao u prethodnom komentaru.

"JER SE ZATO I MRTVIMA PROPOVEDALO EVANDJELJE, DA BUDU SUDJENI kao ljudi tijelom, a po Bogu da žive Duhom."(1. pet. 4:6).

Pa mrtvima u grijehu. Kako onda da mrtvi žive, pa duhu znači duhovno, a ne tjelesno u tjelesnim željama.

Pavle kaže da izađemo iz tijela, misli se na grijeh. A ne misli bukvalno da se izađe iz tijela. Kao i ovaj.

Rimljanima 8,9, A vi niste u tijelu, nego u Duhu, ako Duh Božji prebiva u vama. ...

Ne msiliš valjda da Pavle bukvalno misli da nisu u tijelu. Tijelo predstavlja grijeh, a duh duhovnost.

Rimljanima 8,5 Jer koji su po tijelu tjelesno misle, a koji su po duhu duhovno misle.
Rimljanima 8,6 Jer tjelesno mudrovanje smrt je, a duhovno mudrovanje život je i mir.
Rimljanima 8,7 Jer tjelesno mudrovanje neprijateljstvo je Bogu, jer se ne pokorava zakonu Božijemu niti može.
Rimljanima 8,8 A koji su u tijelu ne mogu Bogu ugoditi.
Rimljanima 8,9 A vi niste u tijelu nego u duhu; jer Duh Božij u vama živi. A ako ko nema Duha Hristova, on nije njegov.

Jel shvatas sad, ili ti treba jos crtati?

Ovdje dokazuješ svoj p....... karakter.

A za onaj u (1.pet. 3:19), to je tek smesno:
"I propovedi DUHOVIMA koji su u tamnici"
Tebi su "duhovi"="tela" i tebi su "duhovi"=“zivi ljudi", treba li uopste komentar na to?

To nije smiješno, tvoja nauka je žalosna.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Pa i mrtvima a jesi čitao kada ih vaskrsne nakon 1000 godina. Opet primaju sud dok su živi.
Pa i kakve to veze ima?
Hoces da kazes da u prvom stihu govori o doslovnom sudu"(doslovnim mrtvima) a u drugom govori o "duhovnom sudu"(duhovno mrtvima)???
Šališ se?
Zar ne vidis da se "jedan nastavlja na drugi" i da se "drugi stih obrazlaze prvim"?
Ako su "povezani" znaci da o istom govore.
Znaci ako su u prvom "mrtvi doslovno mrtvi" onda su i u drugom stihu.

Zar tebi veznik: "ZATO" ne pokazuje da se on "nadovezuje na prethodno receno" o "doslovnim mrtvima"?
Lepo ti kaze parafraziram: "ZATO im se propovedalo da bi mogli biti SUDJENI".

Navodi ti cak i "razlog", vidi se da su povezani stihovi, "ne prica on o jednom" a onda "iznenada skace na nesto drugo". Pa ko tako razmislja?

Navescu oba stiha zajedno, u potpunosti je jasno o cemu se radi:


"Ali će oni poloziti račun onome, koji je spreman da
SUDI ZIVIMA I MRTVIMA.

JER SE ZATO I MRTVIMA PROPOVEDALO EVANDJELJE, DA BUDU SUDJENI kao ljudi tijelom, a po Bogu da žive Duhom."(1. pet. 4:6).
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Pa i kakve to veze ima?
Hoces da kazes da u prvom stihu govori o doslovnom sudu"(doslovnim mrtvima) a u drugom govori o "duhovnom sudu"(duhovno mrtvima)???

Pa nisu doslovno mrtvi.

Zar ne vidis da se "jedan nastavlja na drugi" i da se "drugi stih obrazlaze prvim"?

Opet ne dokazuje tvoju tvrdnju. Mrtvima u grijehu se propovijedalo Jevanđelje. Ne mrtvima doslovno. Kako mrtvima da propovijedaš kada mrtvi ne znaju ništa.

Zar tebi veznik: "ZATO" ne pokazuje da se on "nadovezuje na prethodno receno" o "doslovnim mrtvima"?
Lepo ti kaze parafraziram: "ZATO im se propovedalo da bi mogli biti SUDJENI".

Pa živima, svakom se propovijeda da bi mu se imalo po čemu suditi. Niko nema izgovora.

JER SE ZATO I MRTVIMA PROPOVEDALO EVANDJELJE, DA BUDU SUDJENI kao ljudi tijelom, a po Bogu da žive Duhom."(1. pet. 4:6).

Pa suđeni ako ostanu u grijehu. Propovijedalo im se da bi živjeli po duhu, duhovno. Naravno zaobišao si ono što sam dao od Pavle.

Pa mrtvima u grijehu. Kako onda da mrtvi žive, pa duhu znači duhovno, a ne tjelesno u tjelesnim željama.

Pavle kaže da izađemo iz tijela, misli se na grijeh. A ne misli bukvalno da se izađe iz tijela. Kao i ovaj.

Rimljanima 8,9, A vi niste u tijelu, nego u Duhu, ako Duh Božji prebiva u vama. ...

Ne msiliš valjda da Pavle bukvalno misli da nisu u tijelu. Tijelo predstavlja grijeh, a duh duhovnost.

Rimljanima 8,5 Jer koji su po tijelu tjelesno misle, a koji su po duhu duhovno misle.
Rimljanima 8,6 Jer tjelesno mudrovanje smrt je, a duhovno mudrovanje život je i mir.
Rimljanima 8,7 Jer tjelesno mudrovanje neprijateljstvo je Bogu, jer se ne pokorava zakonu Božijemu niti može.
Rimljanima 8,8 A koji su u tijelu ne mogu Bogu ugoditi.
Rimljanima 8,9 A vi niste u tijelu nego u duhu; jer Duh Božij u vama živi. A ako ko nema Duha Hristova, on nije njegov.

Dakle vršiš selekciju stihova da bi izbjegao neugodnost svoje nemoći da dokažeš da se bukvalno mrtvima propovijedalo Jevanđelje.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Pa nisu doslovno mrtvi.

Znaci u prvom stihu nisu ''doslovno mrtvi'', vec su ''duhovno mrtvi" i ''sud je duhovan izmisljen'' jel tako???

"Ali će oni poloziti račun onome, koji je spreman da
SUDI ZIVIMA I MRTVIMA."(1. pet. 4:5)

Sad pogledaj prethodni stih:

''Zato se čude što vi ne trčite s njima u to isto NEUREDNO ZIVLJENJE, i hule na vas. ... ONI CE DATI ODGOVOR... SUDI ZIVIMA I MRTVIMA... ZATO SE I MRTVIMA PROPOVEDI...'' (1. pet 4:4)

Jel vidis ti kontekst i povezanost ili si slep???
Govori o ''stvarnim gresnicima'', ''kaze da ce odgovarati Hristu na dan suda'' ,kaze ''da ce se pojaviti na realnom Hristovom sudu'' i onda nastavlja i kaze ''da se I MRTVIMA ZATO PROPOVEDALO EVANDJELJE da bi bili sudjeni''

Kontekst NE DOZVOLJAVA DA SE TU RADI O ''DUHOVNO MRTVIMA''.
Tim pre jer je i u prethodnom poglavlju ''govorio o mrtvima u hadu''.

opet ne dokazuje tvoju tvrdnju. Mrtvima u grijehu se propovijedalo Jevanđelje. Ne mrtvima doslovno. Kako mrtvima da propovijedaš kada mrtvi ne znaju ništa.

Ne znaju u tvojoj masti..

Dakle vršiš selekciju stihova da bi izbjegao neugodnost svoje nemoći da dokažeš da se bukvalno mrtvima propovijedalo Jevanđelje.

Tebi da nacrtas ne bi vredelo.
Koja selekcija, vidimo selekciju kod vas, ovaj stih izbegavate..
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Znaci u prvom stihu nisu ''doslovno mrtvi'', vec su ''duhovno mrtvi" i ''sud je duhovan izmisljen'' jel tako???

Nemoj da nečasno vodiš raspravu i da mi guraš riječi u usta.

"Ali će oni poloziti račun onome, koji je spreman da
SUDI ZIVIMA I MRTVIMA."(1. pet. 4:5)

Mrtvima nepravednima po vaskrsenju nakon 1000 godina.

Sad pogledaj prethodni stih:

''Zato se čude što vi ne trčite s njima u to isto NEUREDNO ZIVLJENJE, i hule na vas. ... ONI CE DATI ODGOVOR... SUDI ZIVIMA I MRTVIMA... ZATO SE I MRTVIMA PROPOVEDI...'' (1. pet 4:4)

Kako mrtvima ako ne znaju ništa. Kako može doslovno mrtvima propovcijeda Jevanđelje. Dokaži da mrtvi razmišljaju i da su svijesni.

Očigledno je da ni oko ovoga ne poznaješ temu.

Jel vidis ti kontekst i povezanost ili si slep???

Opet otkrivaš svoj karakter.

Govori o ''stvarnim gresnicima'', ''kaze da ce odgovarati Hristu na dan suda'' ,kaze ''da ce se pojaviti na realnom Hristovom sudu'' i onda nastavlja i kaze ''da se I MRTVIMA ZATO PROPOVEDALO EVANDJELJE da bi bili sudjeni''

Dokaži da se može mrtvima (bukvalno) propovijedati Jevanđelje.

Ne znaju u tvojoj masti..

Onda i u Solomonovoj. Dakle nemaš arg. u Bibliji. A ja ih hvala Bogu imam.

Mrtvi ne znaju ništa Propovednik 9,5-10

Mrtvi ne hvale Boga Isaija 38,18-19.

Mrtvi nemaju misli Psalam 146,4.

I kako je propovjedano mrtvima, ako ne znaju ništa. Nemaju ni misli niti hvale Boga.

Tebi da nacrtas ne bi vredelo.
Koja selekcija, vidimo selekciju kod vas, ovaj stih izbegavate..

Sve što govoriš meni je dokaz da nemaš nauku u Bibliji i to važi za tebe. Opet si preskočio stihove apostola Pavla.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Opet otkrivaš svoj karakter.

Moj karakter je u redu.
To nije nikakva uvredljiva niti ruzna rec, kad kazes ''lupas gluposti'' ili ''jesi li ti slep''(hteo bi da te trgnem malo), ne mislim ja da te uvredim(ni najmanje), zar mislis da ti ne bih pritekao u pomoc i pomogao kao Bratu za sve sto ti zatreba?
Izvini ako ti smeta, necu to vise reci..

Dokaži da se može mrtvima (bukvalno) propovijedati Jevanđelje.

Naveo sam ti (1. pet 3 poglavlje), pa opet ne vredi:

''U njemu je sišao i propovijedao DUHOVIMA, koji su bili u tamnici''

Ti kazes da su ''duhovi'' = ''tela'' i da je on ''propovedao zivim ljudima''.
Kako DUH moze biti telo???

Osim toga u sledecem stihu on pravi razliku izmedju ove dve reci, nazivajuci ''zive ljude'' - ''dusama'':

''U kojem se malo, to jest, OSAM DUSA, spasilo vodom.''

Ocigledno je da on pravi razliku izmedju ''Duhova''(mrtvih) i ''dusa''(zivih).
Ali ti ne pravis tu razliku i zato je tvoje ucenje pogresno.

Lepo sam ti pokazao s ovim , i dokazao da se mrtvima ''moze propovedati evandjelje''.

Onda i u Solomonovoj. Dakle nemaš arg. u Bibliji. A ja ih hvala Bogu imam.

Mrtvi ne znaju ništa Propovednik 9,5-10

Mrtvi ne hvale Boga Isaija 38,18-19.

Mrtvi nemaju misli Psalam 146,4.

Ovo je SZ.
U SZ ''ne veruju svi pisci biblije ni u vaskrsenje'', pa ti opet neces reci ''da nema vaskrsenja''.

Propovednik kaze:

''Jer ko će biti izabran? U živih svih ima nadanja; i psu živom bolje je nego mrtvom lavu.''
''Niti im ima plate, jer im se spomen zaboravio.''

''Sve biva svima jednako: pravedniku biva kao bezbožniku, dobrom i čistom kao nečistom''

Drugim recima Propovednik kaze: ''nakon smrti nema nista, svi idu na isto mesto, vaskrsenja niti nema..
''Niti im ima plate'' , ''niti ce pravednici bolje proci nakon smrti'', ''niti su pravednici izabrani''.
E, vi takvog coveka uzimate za ''dogmu'', a on nije imao ''svest o Hristu'' ''niti je verovao u vaskrsenje''.
Trebamo li sada reci da zato sto neki pisac biblije ''ne uci vaskrsenju'', da zato to ni NZ ne uci???
E to je ono sto vi radite kada govorite o Dusi i Duhu.

Sve što govoriš meni je dokaz da nemaš nauku u Bibliji i to važi za tebe. Opet si preskočio stihove apostola Pavla.

Sva nauka sto ja govorim je u Bibliji, ali tvoja nije.
Nisam ja nista preskocio, ti stihovi se nalaze u drugom delu biblije i sa Petrovim recima nemaju nista zajednicko..
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Наравно да не види. И да га удари по глави не би видео. Слобода у Христу је и слобода ума, поред слободе од греха. Шта то значи? Значи да стварно слободан ум хришћански може да види и када његова матична црква (православна, католичка, протестантска) покушава да одређеним средствима манипулише умовима, те да тако може да користи те умове за своју корист или за извршавање неких "реформи".

Слободан ум одмах реагује и преиспитује оно што му се пласира, док заробљен ум без икакве провере прихвата програм, и све што се не подудара са програмом аутоматски не бива забележено као могућност.




Др Волтер Мартин даје основне показатеље како култови користе Библију да врбују људе (хришћане) и како препознати такве.


 
Poslednja izmena:
Natrag
Top