Propolis

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
[FONT=Arial,Helvetica]Propolis

Opis :
Propolis (pcelinji lepak) je zajednicko ime za smesu smolastih supstanci koje pcela skuplja sa cvetova razlicitih biljaka. To je smolasta materija dobijena delovanjem sekretornih žlezda bogatih fermentima. Ona je specificnog izgleda, jedinstvenog nagorkog ukusa, karakteristicnog i aromaticnog mirisa. Intezivnim proucavanjem utvrdjeno je da je to prirodni baktericid, anestetik, antioksidant, antiseptik, antibiotik, da deluje protiv vecine virusa ukljucujuci i virus gripa. i da je odlican u borbi protiv gljivica i parazita. Pcele sakupljaju biljni materijal za proizvodnju propolisa kada se pojavi oštecenje (pukotina, otvor) na košnici, ali i pojava "uljeza" ih podstice na proizvodnju propolisa.Ostaci nepoželjnih gostiju u košnici (insekti, puževi, žabe) nalaženi su obloženi propolisom i izolovani, a njihovo tkivo koje nije istrulilo podstakli su naucnike da se zainteresuju za njegov sastav. Tako je utvrdeno da je propolis smolasta materija koju pcele sakupljaju iz biljnog materijala i posebnim nacinom prerade stvaraju supstancu karakteristicnog izgleda, boje i mirisa.
[/FONT] [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Sastav i boja propolisa zavise od biljnih vrsta sa kojih pcele prikupljaju materijal i od godišnjeg doba. Sastavljen je od 50% smole, 30% voska, 10% etarskih ulja, 5% cvetnog praha i 5% drugih supstanci. Flavonoidi u najvecoj meri uticu na dejstvo propolisa. Laboratorijskim ispitivanjima je dokazano antiinflamatorno (protivupalno), antimikrobno, antivirusno, imunostimulativno... delovanje. [/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Sama rec propolis dolazi od grcke reci: pro(pre) i polis (grad) i to ime je verovatno došlo zbog toga što pcele koriste ovu smolu da suze ulaz u košnice. Do skora se propolis u košnici uzimao kao smetnja jer se, kada je topao, jako lepi za prste a kada je hladan puca kod otvaranja košnice i vadenja okvira što dodatno uznemirava pcele. [/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]U pogledu hemijskog sastava propolis je vrlo kompleksna materija i zbog toga postoje velike razlike u uzorcima. Sastav nekog reprezantivnog uzorka izgledao bi ovako: voskovi 30%; smole i balzami 55%; etericna ulja 10% i oko 10% polena. U propolisu ima dosta flavonskih komponenti ciji je hemijski sastav veoma komplikovan. Boja propolisa varira od zelenkaste do braonkasto-crvene.[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]I pored toga što je na obicnoj temperaturi mek a na višoj lepljiv, propolis postaje cvrst i lomljjiv kada se ohladi. Hladan propolis se može mlevenjem pretvoriti u prah[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]propolis - pcelinja smola - simbol snage i oštrine. On je jedan od onih mudrih lekova prirode koji ubija sve što je smetnja zdravom organizmu. Istovremeno cuva zdravo tkivo i leci obolelo. Cist propolis sam je po sebi vec balzam: to je smola sa razlicitim etarskim uljima i drugim biološki aktivnim komponentama. Ukus mu je trpak i oštar, pece na jeziku, a miris karakteristican, varira od vrste do vrste, ali uvek je prijatan.[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]
propolis1.jpg


Kod nas se propolis može dobiti kao smola, ali i kao vec pripremljen rastvor, najcešce alkoholni, ili uljni, pre svega namenjen deci. Postoje i propolisne masti za spoljnu upotrebu. U alkoholu se najbolje rastvaraju sve komponente propolisa, a to su: etarska ulja, kompleks flavonoida, mikroelementi, vitamini... Od svih pcelinjih eliksira, propolis je najizdržljiviji i najstabilniji.
Biološka svojstva propolisa su raznovrsna. Nauka je potvrdila da propolis ubija mikroorganizme, viruse, gljivice, smanjujuci njihovu životnu sposobnost. Deluje lokalno anesteticki, zaustavlja svrab i deluje umirujuce; dovoljno je namazati grudi pre spavanja propolisom alkoholaturom pa ce se umiriti kašalj i obezbediti dubok san.
[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Propolisne masti su odlicne za rane koje teško zarastaju, kao i za mnoga kožna oboljenja: opadanje kose u vidu pecata, upalu kože nastalu spoljnim nadražajem, za gljivicna oboljenja kože i vlasišta, piodermiju, ekcem, seboreju, epidermofitiju (gljivicna oboljenja kože i noktiju)...[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Propolis ima svojstvo da koci nenormalno razmnožavanje celija (citostaticko delovanje) i leci dobrocudne tumore. Poznata su regenerativna, epitelizirajuca i dermatoplasticka svojstva ovog balzama. On brzo obnavlja pozledena tkiva i ubrzava njihovo zarastanje. NJegovo delovanje protiv mikroba, krvarenje, opekotine i protivupalno dejstvo izuzetno je efikasno kod svih vrsta rana, cireva, opekotina i dr.
Zapaženo je delovanje propolisa kao sredstva za pojacavanje znojenja i diurezu. U nauci je poznata i kao antioksidans, antivitaminozno i antitoksicko sredstvo. U slucaju teških dijareja, gde su mnogi drugi lekovi zakazali, propolis se pojavljuje kao mocno i vrlo efikasno sredstvo, koje nema negativnih propratnih efekata.
Kao vrhunski aktivni biostimulator, propolis doprinosi poboljšanju opšteg stanja organizma, povecanju telesne težine i normalizaciji
[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Interesantno je ukazati na to da su Stradivarius i mnogi drugi italijanski majstori za izradu violina iz Kremone koristili propolis kao glavni sastojak svojih lakova. Propolis se u SSSR-u i drugim istocno-evropskim zemljama upotrebljava u veterinarskoj i humanoj medicini za spravljanje raznih masti i melema za rane, posekotine, cireve i druga kožna oboljenja. Propolis se koristi i u obliku alkoholidnih tinktura, za lecenje ušnih oboljenja, desni i raznih oboljenja usta.[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Propolis služi pcelama vec hiljadama godina kao dezinfekciona materija (poliraju sace i oblažu zidove košnice). Za covekov organizam je koristan zbog toga što deluje kao antibiotik na bakterije narocito za lecenje opekotina, posekotina i raznih rana na koži, pomaže i kod zubobolje, upale desni, neprijatnog zadaha, hemoroida, upale mokracnih kanala, svraba, gastritisa, uzimati 3-4 puta po 15 kapi na kocku šecera ili u šolju caja za decu 10 kapi za vreme bolesti.

Herbateka
[/FONT]
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Propolis - čudesna riznica zdravlja

Propolis - čudesna riznica zdravlja

She portal 25.02.2010 21:14



Prirodni antibiotik i zaštitnik organizma. Po porekluu propolis je izlučina tkiva pupoljaka ili kore drveća. To je mešavina sitnih smolastih čestica biljaka i izlučevina iz pčelinjih čeljusnih žljezda

Pčelama propolis prije svega služi za dezinfekciju košnice, odnosno za borbu protiv bakterijskih procesa i gljivica, te za zatvaranje pukotina.
No, njime i poliraju stanice saća koje služe kao skladišta za med, pelud (cvjetni prah) i kao kolijevka za ličinke. Služi im i za sprječavanje zaraza u košnicama i balzamiranje uljeza koje ne mogu izbaciti.
Propolis je kao lijek poznat još od antičkih vremena.


Širok spektar delotvornih utecaja

Sastav propolisa vrlo je složen i sadrži više od 60 prirodnih kemijskih supstancija. Stoga ima širok spektar djelovanja, koji je znanstveno potvrđen, od antibakterijskog , antivirusnog, antigljivičnog , protuupalnog ,anitoksidacijskog (sadrži flavonoide kojima se pripisuje najveća djelotvornost propolisa jer neutraliziraju nakupljanje vrlo štetnih tvari u organizmu - slobodnih radikala i na taj način pomažu u liječenju ateroskleroze, tumora, dijabetesa, tegoba probavnog sustava...) do antialergijskog djelovanja.
U ljudskom organizmu djeluje kao biostimulator jer potiče specifična antitijela. Propolis se upotrebljava i u stomatologiji kao sredstvo za liječenje paradontoze i jačanje zubnog mesa. Uz matičnu mliječ, zauzima mjesto u samom vrhu prirodnih anitoksidansa.
Zbog svojih karakteristika i iznimnog djelovanja na ljudsko zdravlje, mnogi ga liječnici preporučuju za svakodnevnu upotrebu (unutarnju i vanjsku) kao prirodni lijek. Smatraju ga zlatnim proizvodom košnice i lijekom 21. stoljeća.
Proizvodi na bazi propolisa na tržištu su u različitim oblicima: otopine, pastile, kapsule, medne mješavine, masti, kreme.Vrlo je bitno obratiti pozornost na postotak propolisa u otopinama ili njegovu količinu, koja se razlikuje od proizvoda do proizvoda. Količina propolisa upućuje ponajprije na količinu aktivne tvari koja je direktno vezana na djelotvornost proizvoda.

Slatki spremnik vitamina

Pelud je hrana za pčele i vrlo je važan činitelj u njihovu rastu i razvoju. To je jedinstven dar prirode, optimalno uravnotežen i upotpunjen omjer vrijednih prirodnih sastojaka. Svako zrnce sadrži sve sastojke nužne za zdrav život i normalan razvoj organizma.
Sadrži punovrijedne bjelančevine, slobodne aminokiseline, šećere, mineralne tvari, masti, eterična ulja i hormone. Vitamini nađeni u peludi su: tiamin (B1), riboflavin (B2), piridoksin (B6), provitamin A, vitamin R (rutin), folna kiselina, nikotinska kiselina, pantotenska kiselina, vitamin D i već dobro poznati antioksidansi askorbinska kiselina (C) i vitamin E.
Dokaza o njegovoj učinkovitosti danas je sve više: pozitivno utječe na rast i razvoj, povećava plodnost, povećava broj leukocita i eritrocita, poboljšava cirkulaciju krvi i krvnu sliku, ima biostimulativna i regenerativna svojstva (jetra), djeluje na metabolizam lipida (smanjuje razinu povećanih triglicerida i kolesterola), usporava starenje, arterije i srčani mišić, djelotvoran je kod iscrpljenosti (bogatstvo vitamina) i poboljšava vid.
Pozitivno djeluje kod anemije i hipertenzije, umiruje preopterećeni živčani sustav i olakšava probleme probavnog sustava. Pelud poboljšava imunološki sustav i jača antioksidacijsku obranu organizma. Sve u svemu, prirodna je pomoć za dobru vitalnost (više energije, živahnost, izdržljivost, ublažavanje posljedica stresa, bolji metabolizam...), a sve se više koristi i u kozmetici.
Pelud sadrži vodu i podložna je kvarenju, pa ju je potrebno čuvati u hladnjaku. Stoga se suši, pri čemu ne gubi nutritivna svojstva nego samo vodu. Sušena pelud nalazi se u većini pčelinjih proizvoda na tržištu, kao što su pastile, rinfuza pelud - zrnca peludi, kapsule, medne mješavine...

Dodaci prehrani na bazi pčelinjih proizvoda

Da bi pčelinji proizvodi bili što ukusniji, jednostavniji za konzumaciju i bliži korisnicima, pobrinule su se mnoge tvrtke koje ih plasiraju na tržište u obliku dodataka prehrani.
Dodaci prehrani namijenjeni su poboljšanju fizičke i psihičke sposobnosti čovjeka te utječu na mogućnost tijela da se bori protiv bolesti i stresa. Nadopunjuju prehranu tvarima koje se normalnim unosom hrane u organizam ne dobivaju u dovoljnoj količini i pomažu u održavanju pravilnih fizioloških funkcija organizma, a sve u svrhu povoljna učinka na zdravlje i povećanja opće otpornosti organizma na stresne vanjske utjecaje.
Svu hranu vrlo je bitno dobro sažvakati i otopiti u ustima, što pogotovo vrijedi za pčelinje proizvode, jer tako organizam putem žlijezda slinovnica u potpunosti apsorbira njihova svojstva i iskoristi ih.
Kod pčelinjih proizvoda nema mogućnosti predoziranja, kumulativnih štetnih učinaka i ne stvaraju ovisnost. Primjereni su za sve dobne skupine. Matična mliječ, propolis i pelud pogodni su i za dijabetičare.

Med + propolis + pelud + matična mliječ = Čudesna riznica zdravlja



 
Natrag
Top