Promena kontrole korisnickih racuna (UAC)

ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
Kontrola korisnickih racuna (UAC)
pomaze tako sto sprecava potencijalno stetne programe da izvrse promene u vasem racunaru i obavestava vas pre izvrsenja svake promene a koje zahtevaju
administratorsku
dozvolu. Naravno ima vise nivoa kontrole korisnickih racuna (UAC) koje vi mozete sami po zelji i postaviti . Morate biti prijavljeni kao administrator da bi mogli napraviti sve korake iz ovog tutorijala...

Postoje 4 nivoa UAC i to u tabeli sa opisom izgleda ovako.....

[TABLE="class: cms_table_grid, width: 0"]
<tbody>[TR]
[TD]Postavljanje[/TD]
[TD]Opis[/TD]
[TD]Sigurnost
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Uvek me obavesti -
Always notify me
[/TD]
[TD]

  • Vi ćete biti obaviješteni prije aplikacije napraviti promjene na vašem računalu ili na postavke sustava Windows koji zahtijevaju administratorske dozvole.
  • Kad ste obaviješteni, zaslon će se zatamniti, a vi ga mora odobriti ili odbiti zahtjev u dijaloškom okviru UAC prije nego što možete učiniti ništa drugo na računalu.
[/TD]
[TD]

  • Ovo je najsigurnija postavka.
  • Kad ste obaviješteni, trebali biste pažljivo pročitati sadržaj svakog dijaloškog okvira prije nego što dopušta izmjene da se na vaše računalo.
  • Vidi Upozorenje okvir u nastavku.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Obavesti me samo kada aplikacije pokusavaju napraviti promene u mom računaru(default)-

Notify me only when apps try to make changes to my computer
(default)
[/TD]
[TD]

  • Vi ćete biti obaviješteni prije aplikacije napraviti promjene na vašem računalu koji zahtijevaju administratorske dozvole.
  • Vi ćete biti obaviješteni ako app pokušava napraviti promjene u Windows okruženju.
  • Nećete biti obaviješteni ako pokušate napraviti promjene Windows postavki koje zahtijevaju administratorske dozvole.
[/TD]
[TD]

  • To je obično sigurna dopustiti izmjene da se na postavke sustava Windows bez da se o tome obavijesti. Međutim, određene aplikacije koje dolaze s Windowsima može imati naredbe ili podataka prošao na njih, i zlonamjerni softver može iskoristiti ovu pomoću ove aplikacije za instalaciju datoteke ili mijenjati postavke na računalu.Uvijek morate biti oprezni o tome koje aplikacije omogućuju vam za rad na računalu.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Obavesti me samo kada aplikacije pokušavaju napraviti izmene na mom računaru (ne prigušuje moj desktop)-

Notify me only when apps try to make changes to my computer (don't dim my desktop)
[/TD]
[TD]

  • Vi ćete biti obaviješteni prije aplikacije napraviti promjene na vašem računalu koji zahtijevaju administratorske dozvole.
  • Vi ćete biti obaviješteni ako app pokušava napraviti promjene u Windows okruženju.
  • Nećete biti obaviješteni ako pokušate napraviti promjene Windows postavki koje zahtijevaju administratorske dozvole.
[/TD]
[TD]

  • Ova postavka je isti kao i "Obavijesti me samo kada aplikacije pokušati napraviti promjene na moje računalo", ali vaš desktop neće biti zasjenjena.
  • Ako se odlučite za ovu opciju, ostale aplikacije mogli ometati vizualni izgled okvira UAC dijaloškom. To je sigurnosni rizik, pogotovo ako postoji malware na računalu.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Nikad me ne obavestite-

Never notify me
[/TD]
[TD]

  • Nećete biti obaviješteni pre nego što su sve promene na vašem računalu. Ako ste prijavljeni kao administrator, aplikacije mogu napraviti izmene na vaše računalo bez vašeg znanja.
  • Ako ste prijavljeni kao standardni korisnik, sve promene koje zahtijevaju administratorske dozvole automatski će biti odbijene.
[/TD]
[TD]

  • Ovo je najmanje sigurna postavka. Kad postavite UAC da nikada o tome obavijestiti, otvorite svoje računalo na potencijalne sigurnosne rizike.
  • Ako ste postavili UAC da nikada o tome obavijestiti, trebali biste biti oprezni o tome koje aplikacije možete pokrenuti, jer oni će imati isti pristup računalu kao što učiniti.To uključuje čitanje i promjene u zaštićenim područjima sustava, vaše osobne podatke, spremljene datoteke, i sve drugo pohranjene na računalu. Apps će također moći komunicirati i prenositi informacije i iz svega računalu povezuje s, uključujući i internet.
[/TD]
[/TR]
</tbody>[/TABLE]


Promene mozete obaviti na sledeci nacin.....Stanite misem na donji desni ugao desktopa a zatim klikom misa izaberite Settings opciju.....broj 1

6fJvRjw2QG.png


U novom prozoru klikom misa izaberite Control Panel.....broj 2

p1PQH.png


U Control Panelu pronadite i klikom misa izaberite User Accounts....broj 3

RLHnDZ.png


Zatim u user Accounts prozoru pronaci i klikom misa izabrati opciju Change user accounts control settings...broj 4

fq1zON9.png


Sada kada smo dosli do UAC prozora povlacenjem klizaca mozemo odrediti nivo UAC koji zelimo postaviti.....broj 5 (Poslednji dole nivo je Nikada me ne obavestite dok je prvi odozgore u vrhu nivo Uvek me obavesti).Posto postavili klizac na zeljeni nivo preostaje jos da kliknete misem na dugme OK....broj 6

xZQhkwpi.png


Restartujte racunar i imacete postavljeni UAC nivo....
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
Sva ova stelovanja mozete postici i preko vec kreiranih .reg fajlova.Vec kreirani fajl mozete downloadovati sa sledece adrese......

Always notify me - Uvek me obavesti

:download:

1AzbR.gif



Notify me only when apps try to make changes to my computer (default) -
Obavesti me samo kada aplikacije pokusavaju napraviti promene u mom računaru(default)

:download:

iMPCKNx2.gif


Notify me only when apps try to make changes to my computer (don't dim my desktop) -
Obavesti me samo kada aplikacije pokušavaju napraviti izmene na mom računaru (ne prigušuje moj desktop)

:download:

MUn2P.gif




Never notify me - Nikad me ne obavestite

:download:

oPmT8.gif


Kako da izvucete fajl iz ove slike objasnjeno je u ovoj temi

Posto dobili na desktopu .reg fajl dupli klik misem na njega......broj 1 a zatim u novom prozoru odcekirajte opciju Always ask before opening this file....broj 2,a zatim kliknite misem na dugme Run.....broj 3

Vny52.png



U novom prozoru kliknite misem na dugme Yes.....broj 4

6ra1soEuD.png


A zatim preostaje jos da kliknete misem na dugme OK......broj 5

eGosB1t.png


Sada imate u racunaru postavljen zeljeni UAC nivo.....
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
U PDF.....

:download:

[raw]<iframe src="https://skydrive.live.com/embed?cid=37BC32D29066020F&resid=37BC32D29066020F%211553&authkey=AB3uT7jkvKx4jW0&em=2" width="476" height="288" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>[/raw]
 
Natrag
Top