Promašaji Adventne crkve

Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Vidi brate moj, rukopolaze Sveti Duh, tako je i Biblijski. Ne moze iskljuceni vladika da prenosi kontinuitet. Taj kontinuitet je u okviru crkve. Jer Duh je u crkvi, i cim se neko odvoji od crkve, ili ga crkva iskljuci, on vise nema pravo u njeno ime delovati, odnosno u ime Hrista.

Znas da je Juda bio jedan od apostola, i on je otpao, izdao je Hrista.. To je kao da me sad pitas, da li bi juda koji je izdao Hrista, mogao da prenosi kontinuitet.

Pa svasta!

Tako i ovi, koje pominjes, nemaju prava ista prenositi, jer su iz raznoraznih razloga otpali..

Crkva deluje kao "telo", a ne nikako pojedinacno, kao da svaki pojedinac moze nezavisno da prenosi kontinuitet, to tako ne moze..

Zato je i moj odgovor tebi tacan, kontinuitet se prenosi samo preko onih koji su clanovi crkve, a koji su u njoj ostali, a ne od onih koji su iskljuceni ili je napustili..

To sto ste vi zamislili, je "otpad", da neko moze van crkve prenositi kontinuitet, toga nema...

Ja znam da bi vi voleli da je to moguce..


Mire, brate, jako cenim ovaj tvoj odgovor kao i druge.
Ja se slazem sa tobom, da iskljuceni ne bi mogao da prenosi kontinuitet ni hirotoniju, ali eto dokazao sam ti da ipak i to postoj, ali to nije tako vazno. Otpada ima u svim crkvama.


Nego molim te obrati paznju na ovo sto cu ti sada izneti:


1. Vatikanska delegacija 1054 u Carigradu, na celu sa kardinalom Humbertom i ostalim biskupima i teolozima. koji su dosli da naprave red u Pravoslavnoj crkvi, ISKLJUCILI SU CELU PRAVOSLAVNU CRKVU. Secas se da su dekret o iskljucenju stavili na trpezu u katedrali Sveta Sofija. Znaci da je cela istocna Crkva tada iskljucena.


Sada se vrati gore pa procitaj sta si rekao a sto ja mislim da je ispravno, da iskljuceni ne moze da nosi kontinuitet ni hirotoniju, jer njegovo prenosenje nije zakonito, jer je isklljucen.
Mozes li nam objasniti, sta se u Pravoslavnoj crkvi tada desilo sa hirotonijom i kontinuitetom?

2. Kada je Mihajlo Kirularije Patirijar u Carigradu, primio dekret o iskljucenju, ne samo on nego i svi drugi episkopi zakljucili su da to jeste bilo ISKLJUCENJE CELE CRKVE.

3. Zbog toga sto su shvatili da su iskljuceni, patrijar je skupio svoje saradnike episkope i oni su iskljucili Katolicku crkvu. Tako vidis, da su obe Crkve reciprocno iskljucile jedna drugu i obe su reagovale kao da su ta iskljucenja punovazna.


4. Sta se tada deslilo sa hirotonijom i kontinuitetom posto su obe crkve bile iskljucene? Zar to nije logicno da kontinuitet i hirotonija , ako ne pre, onda makar tada bili su isgubljeni?
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Drago mi je cika Miko,
ali zar to isto ne rade i ostale verske organizacije?
Na kakav to drugciji nacin adventisticka crkva proslavlja Boga Tvorca neba i Zemlje i na koji nacin vrsi jevandjeliziranje?

Rise, hvala ti na pitanju. Nije jedina Adventisticka crkva koja obavlja Gospodnji posao, to manje ili vise rade mnoge hriscanske crkve. Tako ja ne zelim da omalovazim niciji trud u tom poslu.
Vrlo dobro poznat mi je i trud vas JS. Vec ranije sam rekao da hodanje od kuce do kuce i prenoenje poruka ni jedna verska zajednica ne obavlja tako verno i dosledno, kao vi.

Medjutim, kod vas to je JEDINI NACIN POSECIVANJE DOMOV I SIRENJE VASE LITERATUR. To je dobro, ali vi ste odbacili velika pomagala koja postoje u nase vreme.

Posto me pitas kako mi jevandjeliziram svet?
Evo kako:
1. I mi posecujemo one koji zele da slusaju i propovedano im licno.


2. Mi upotreblajvamo mnoge radio i TV stanice i imamo verske programe na stotine TV stanica. Ja sam licno godinama imao te programe.


3. I mi imamo vise od 50 izdavackih kuca koje neprestano stampaju literatoru i imamo kolportere koji od vrata do vrata raznose tu literaturu.


4. Zatim mi imamo odlican vaspitni siste. Imamo vise od 5000 skola od osnovne do univerziteta. Preko tih skola hiljade studenata, ne samo da su primile solidno vaspitanje, nego su postali i adventisti. ImamoTeoloske skole od fakulteta do univerziteta na kojima nasi djaci mogu dobiti fakultetsko obrazovanje, magistraturu i doktorat iz Teologije.


5. Crkva takodje ima zdravstveni sitem. Ima oko 176 bolnica, mnoge klinike, ambulante i medicinske skole u kojima se skoluju medicinski strucnjaci.


6. Imamo dobrotbvornu organizaciju ADRA koja je u svetu priznata kao i Crveni krt i registrovana u vise od 200 zemalja. Ona je na delu u slucaju rata, elementarnih nepogoda, zamljotresa i drugih nevolja. U takvim slucajevima ADRA je uveka tamo na delu.

Takodje imamo staracke domove i domove za sirocadi.
Rise, tebi je to kao studentu Biblije vrlo dobro poznato, da je Hristos vise vremena posvetio lecenju nego propovedanju. Tako po Hristovom primeru mi verujemo da dobrotvorna organizacija u skolopu zdravstvenih institucija, poduprta vaspitnim organizacijama su veoma korisna u propovedanju Jevandjelja.

To je ukratko recenmo o onome sto Crkva upotrebljava u svojoj sluzbi Bogu i svetu.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Pa Laodikejac,
moras mi reci tacno mesto iz knjige proroka Danila na osonovu koga ste poceli merenje vremena,zar ne?
Sto se tice odvajanja ,zamolio bih te da mi to malo bolje objasnis.Da li postoji samo jedna adventisticka crkva ,kao sto je naprimer srpska pravoslavna crkva,ili ima vise adventistickih crkvi kao sto ima spsc,pa bugarska,pa crnogorska pravoslavna crkva itd...?


Rise, ovo tvoje pitanje nije bas dovoljno jasno. Postoji Advebntisticka crkva skoro u svim drzavama sveta i u svim narodima. Nego mislim da sam naslutio o cemu ti mislis. Na nesrecvu, i medju adventistima postoje neka odvajanja, sto ni malo nije za pohvalu.
Medjutim ni ona Crkva koju je Hristos osnovao nije bila jednistvena, samo od 12 apostola Juda izdade svoga Gospoda, Petar ga se odrece javno, svi osim najmladjega Jovana, za vreme raspeca uklonili su se malo dalje i cekali sa nestrpljenjem da vide kakav ce kraj biti. Pa cak ni posle izlivanja Svetog Duha, Crkva nije bila savrsena eto samo mozes da vidis, Ananija i Safira, lazu. Pavle pise za svoga saradnika Dimasa da ga ostavi, jer mu je omileo ovaj svet.

Drugo, vrlo dobro mi je poznato taj rascep i kod vas. Secas li se slucaja onih sedam direktora i bune koju su podigli protiv vodhstva vase organizaci i ta podela i danas postoji. Ja licno to ne volim pa gde god se pojavila ali pocevsi od Adama i Eve pocinje podela, Avelj zivljase po Bozjoj volji a Kajin po svojoj i neprijateljstvo medju njima dostiglo je vrhunac da je Kajin ubio svoga dobroga brata Avelja.
Podela je bila i za vreme Potopa, samo Noje i njegova porodisa ostala je verna Bogu a svi ostali su otpali i propali u potopu. Neprijatelja bpropovednika istine bilo je i za vreme Hrista i korz sve vekove.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Mire, brate, jako cenim ovaj tvoj odgovor kao i druge.
Ja se slazem sa tobom, da iskljuceni ne bi mogao da prenosi kontinuitet ni hirotoniju, ali eto dokazao sam ti da ipak i to postoj, ali to nije tako vazno. Otpada ima u svim crkvama.


Nego molim te obrati paznju na ovo sto cu ti sada izneti:


1. Vatikanska delegacija 1054 u Carigradu, na celu sa kardinalom Humbertom i ostalim biskupima i teolozima. koji su dosli da naprave red u Pravoslavnoj crkvi, ISKLJUCILI SU CELU PRAVOSLAVNU CRKVU. Secas se da su dekret o iskljucenju stavili na trpezu u katedrali Sveta Sofija. Znaci da je cela istocna Crkva tada iskljucena.


Sada se vrati gore pa procitaj sta si rekao a sto ja mislim da je ispravno, da iskljuceni ne moze da nosi kontinuitet ni hirotoniju, jer njegovo prenosenje nije zakonito, jer je isklljucen.
Mozes li nam objasniti, sta se u Pravoslavnoj crkvi tada desilo sa hirotonijom i kontinuitetom?

2. Kada je Mihajlo Kirularije Patirijar u Carigradu, primio dekret o iskljucenju, ne samo on nego i svi drugi episkopi zakljucili su da to jeste bilo ISKLJUCENJE CELE CRKVE.

3. Zbog toga sto su shvatili da su iskljuceni, patrijar je skupio svoje saradnike episkope i oni su iskljucili Katolicku crkvu. Tako vidis, da su obe Crkve reciprocno iskljucile jedna drugu i obe su reagovale kao da su ta iskljucenja punovazna.


4. Sta se tada deslilo sa hirotonijom i kontinuitetom posto su obe crkve bile iskljucene? Zar to nije logicno da kontinuitet i hirotonija , ako ne pre, onda makar tada bili su isgubljeni?

Rekao sam Marko da zapadna crkva nije postupala po kanonu. Odluke se donose kada se saberu svi patrijarsi, pa ih onda vodi Sveti Duh, ovde toga nije bilo, vec je jedan patrijarh, "jedan od jednakih", umislio da je on veci od drugih, i on iskljucujuci druge, samog je sebe iskljucio.

To je Papa.

Istocna crkva onda sa pravom ekskomunicira zapadnu, i to je validno..

Ti sad mozes pokusavati sta god, ali ne mozes dokazati da je zapadna crkva postupala po kanonu i pravilima kada je iskljucila istocnu...

Jos nesto da te pitam, ti znas istoriju. Da li si igde procitao da iz pravoslavne crkve nastaju sekte (hocu reci da se neko odelio) ???
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Rekao sam Marko da zapadna crkva nije postupala po kanonu. Odluke se donose kada se saberu svi patrijarsi, pa ih onda vodi Sveti Duh, ovde toga nije bilo, vec je jedan patrijarh, "jedan od jednakih", umislio da je on veci od drugih, i on iskljucujuci druge, samog je sebe iskljucio.

To je Papa.

Istocna crkva onda sa pravom ekskomunicira zapadnu, i to je validno..

Ti sad mozes pokusavati sta god, ali ne mozes dokazati da je zapadna crkva postupala po kanonu i pravilima kada je iskljucila istocnu...

Jos nesto da te pitam, ti znas istoriju. Da li si igde procitao da iz pravoslavne crkve nastaju sekte (hocu reci da se neko odelio) ???

Brate Mire,
Hvala na lepom odgovoru.
Da je l054 vatikanska delegacija postupala drsko, neispravno, slazem se. Da li ima pravo grupa episkopa sa kardinalom da iskljuce ijednu crkvu? ja mislima da nemaju.

Ali pazi sada, posto je patrijar Kirularije postupio na isti nacina kao i kardinal Humberto, sakupio svoje pristalice i iskljucio zapadnu crkvu, zar onda nisu obe crkve isklljucene?
Ako pak ti negiras Humbertovo iskljucenje, pa kako bi ISKLJUCENJE patrijarha Kirularija bilo ispravno kad je on i svi njegovi su bilui vec iskljuceni. Moze li iskljuceni primenjivati ikakvu crkvenu disciplinu? Znas da ne moze. A ovde se radi o iskljucenju CRKVE. Zar nije trebalo da se sakupi VASELJENSKI SABOR u kom su bile obe crkve i da taj sabor resi sta je zakonito a sta nije?

Ovako Humerto je nasupio kao gazda u kuci, a Kiluralije nije bio nista bolji od njega. Nijedan ni drugi nisu imali ni malo bratske ljubavi da postuju jedan drugoga nego su postupali kao neke kabadahija. Tako ako se slazes da je Kirularijevo iskljucenje zapadne crkve ispravno onda je svakako Humbertovo ispravnije jer, on jos nije bio iskljucen, a patrijar i njegove pristalice su vec bile iskljuicene i njihovo siljucenbje je jos manje vredno nego Humbertovo.

Tako sami su na taj nacin prekinuli taj tvoj kontinuitet i hirotoniju, jer si i sam izjavio da iskljuceni ne moze da ih prenopsi.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Secam se kada sam ja hteo da upisem Teologiju, nisam mogao, jer nisam clan crkve. Da li se u medjuvremenu nesto promenilo?

Gde si ti hteo da se upises i kada? U Beogradu pre mnogo godina, skola je bila mala, a kandidata za Teologiju je bilo mnogo, pa ni svi adventisti nisu mogli da se upisu.

A da ti pravo kazem, ne znam odgovor na tvoje pitanje, jer do danmas nisma se sreo s njim.
Secam se da je jedan student iz Armenije, mislim da je pravoslavac, pre vise godina studirao zajedno sa mojim sinom i stanovali su u istom
internatu na adventistickom univerzitetu. Sad sam nazvao sina, koji je na univerzitetu, da ga pitam, ali ne mogu da ga dobijem.
U svim nasim skolama mogu da studiraju i oni koji nisu clanovi crkve. Toliko ja znam, ali kad dobijem sina javicu ti ako slucajno postoje drugacija pravila.

Neki od nasih studenata studirali su Teologiju na drugim univerzitetima. Cak je dr. Backiocie studirao na Gregoriianskom univerzitetu u Rimu.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Brate Mire,
Hvala na lepom odgovoru.
Da je l054 vatikanska delegacija postupala drsko, neispravno, slazem se. Da li ima pravo grupa episkopa sa kardinalom da iskljuce ijednu crkvu? ja mislima da nemaju.

Ali pazi sada, posto je patrijar Kirularije postupio na isti nacina kao i kardinal Humberto, sakupio svoje pristalice i iskljucio zapadnu crkvu, zar onda nisu obe crkve isklljucene?
Ako pak ti negiras Humbertovo iskljucenje, pa kako bi ISKLJUCENJE patrijarha Kirularija bilo ispravno kad je on i svi njegovi su bilui vec iskljuceni. Moze li iskljuceni primenjivati ikakvu crkvenu disciplinu? Znas da ne moze. A ovde se radi o iskljucenju CRKVE. Zar nije trebalo da se sakupi VASELJENSKI SABOR u kom su bile obe crkve i da taj sabor resi sta je zakonito a sta nije?

Ovako Humerto je nasupio kao gazda u kuci, a Kiluralije nije bio nista bolji od njega. Nijedan ni drugi nisu imali ni malo bratske ljubavi da postuju jedan drugoga nego su postupali kao neke kabadahija. Tako ako se slazes da je Kirularijevo iskljucenje zapadne crkve ispravno onda je svakako Humbertovo ispravnije jer, on jos nije bio iskljucen, a patrijar i njegove pristalice su vec bile iskljuicene i njihovo siljucenbje je jos manje vredno nego Humbertovo.

Tako sami su na taj nacin prekinuli taj tvoj kontinuitet i hirotoniju, jer si i sam izjavio da iskljuceni ne moze da ih prenopsi.

Marko, ustrojstvo istocne crkve je utemeljeno na "apostolskoj" (episkopalnoj) sabornosti. A mi smo taj nacin odlucivanja zadrzali od iskona.

Papa nije postovao tu sabornost, jer je on kao jedan od "patrijarha" (episkopa) , trazio "prijemstvo" u odlucivanju, i to pozivajuci se na nasledstvo Svetog Petra..

Dakle "on ne postuje nacin rada crkve"!

Sam rascep, i nije zapocet 1054. godine, vec zapravo 867. kada je Fotije sazvao sabor , a gde je "osudjeno ucenje Pape".

Carigradski sabor je 879. gde su prisustvovali legati tadasnjeg Pape, priznao Fotija za jednog od Patrijarha, i time je dat legitimitet prethodnoj odluci sabora, koja je osudila Papu.

Papa je "zbacen", a bila je proglasena "jednakost istocne i zapadne crkve", cime je Papa doziveo najveci udarac.

Dakle, nasa crkva je u slucaju rascepa, "postupala po kanonu" ( i neprestano sazivala sabore zbog ucenja pape ) , dok je 1054. je samo "kulminacija" postojeceg stanja.

To je bio "proces", a ne "samoinicijativna odluka Patrijarha Kerularija ".

Inace, ne moze Papa (naslednik), cije je ucenje o "prijemstvu" "osudjeno na saboru" , da po istom ucenju insistira na "prijemstvu", i da nekoga iskljucuje!

To je nelegalno!!!

Sto je jos vaznije, u takvoj situaciji, nije se moglo (a nije se ni moralo) insiatirati na kanonu, jer je osuda Papinog ucenja "vec postojala od ranije" (kanonski i legalno donesena na saboru).

Znaci, dragi moj Marko, Mihajlo Kerularije ovde samo "potvrdjuje" ranije odluke sabora, te "konstatuje" da je takvo ucenje Pape u suprotnosti sa kanonom te sa "punim pravom" ekskomunicira zapadnu crkvu!

Pravoslavna crkva je u ovom slucaju kao sto vidis, "cista"!

Ja znam da ti pokusavas "osporiti kontinuitet", tvrdnjom da su crkve "smoinicijativno" i van priznatog kanona , jedna drugu iskljucile.

Ali "to nije tako".

I Marko, zar ti stvarno ocekujes da Mihajlo Kerularije "sazove sabor", da bi iskljucio zapadnu, kada znas da ovi ne bi ni dosli?

Kerularije, stoga postupa po ranijim, vec potvrdjenim odlukama sabora iz 867.

Pogledaj malo istoriju, pre nego sto iznosis ovakve tvrdnje.

Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Gde si ti hteo da se upises i kada? U Beogradu pre mnogo godina, skola je bila mala, a kandidata za Teologiju je bilo mnogo, pa ni svi adventisti nisu mogli da se upisu.

Ja sam se druzio sa jednim Pastorom u to vreme, bilo je to 2010. , veoma fin mladi covek, zajedno smo svirali u crkvi, i ja sam jos tada zeleo da upisem teologiju, zapravo on je predlozio, a imam papire i dan danas. Trebalo je da se polaze prijemni, poznavanje Velike Borbe, i jos nesto. Pastor je trebalo da da preporuku, a ja sam razumeo da moras biti krsten (kako da da preporuku ako nisi clan crkve? Sad ne znam jel to tako). Buduci da je za mesec dana kretala godina, ja nisam imao para, i nisam otisao.

Svakako bi zeleo da upisem jednom..
Zato pitam.

A da ti pravo kazem, ne znam odgovor na tvoje pitanje, jer do danmas nisma se sreo s njim.
Secam se da je jedan student iz Armenije, mislim da je pravoslavac, pre vise godina studirao zajedno sa mojim sinom i stanovali su u istom
internatu na adventistickom univerzitetu. Sad sam nazvao sina, koji je na univerzitetu, da ga pitam, ali ne mogu da ga dobijem.
U svim nasim skolama mogu da studiraju i oni koji nisu clanovi crkve. Toliko ja znam, ali kad dobijem sina javicu ti ako slucajno postoje drugacija pravila.

Neki od nasih studenata studirali su Teologiju na drugim univerzitetima. Cak je dr. Backiocie studirao na Gregoriianskom univerzitetu u Rimu.

Da, to znam, Miroslav Pujic je zavrsio protestantski fakultet, ali mi nije poznato da li pravoslavac moze studirati kod vas..
Evo sad si mi rekao, ali ipak mislim da je tada bila neka navala, i da mozda i nije moglo..

A rekao sam ti i u privatnoj poruci, cini mi se, da su moji bili pioniri na ovim prostorima i da je crkva u NS izgradjena na mestu kuce mog rodjaka koju je on poklonio crkvi. Mnogi su i dan danas tamo, u australiji mi je rodjak koji je adv. pesnik, mnogi su i teolozi..

Elem, bez obzira na nase neslaganje ovde, i sto neki misle da ja imam nesto protiv adventista, posebno Tripo to misli, ili da ja ne poznajem adventizam, to nije tacno.

Ja nemam nista protiv adventista, niti ovde pisem zato da se njima suprotstavljam. Upravo je suprotno, adventisti su dobri ljudi, i ja ih cenim. Kao sto i tebe postujem, i zelim to da znas..

Nego, prosto ne mogu da cutim na neke neistine, jer mi savest to ne dozvoljava, zato i pisem, jer me svaka nepravda boli, a tako je i u privatnom zivotu..
Volim pravdu, istinu i postenje..

Cak i da sam adventista, i da se neisnovano pise protiv pravoslavlja, ja bi opet ustao protiv toga..

Voleo bih zaista da mi dokazete da ja gresim kada je u pitanju doktrina, jer ja svaki vas dokaz uzimam u obzir, i tako ce uvek biti..
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Marko, ustrojstvo istocne crkve je utemeljeno na "apostolskoj" (episkopalnoj) sabornosti. A mi smo taj nacin odlucivanja zadrzali od iskona.

Papa nije postovao tu sabornost, jer je on kao jedan od "patrijarha" (episkopa) , trazio "prijemstvo" u odlucivanju, i to pozivajuci se na nasledstvo Svetog Petra..

Dakle "on ne postuje nacin rada crkve"!

Sam rascep, i nije zapocet 1054. godine, vec zapravo 867. kada je Fotije sazvao sabor , a gde je "osudjeno ucenje Pape".

Carigradski sabor je 879. gde su prisustvovali legati tadasnjeg Pape, priznao Fotija za jednog od Patrijarha, i time je dat legitimitet prethodnoj odluci sabora, koja je osudila Papu.

Papa je "zbacen", a bila je proglasena "jednakost istocne i zapadne crkve", cime je Papa doziveo najveci udarac.

Dakle, nasa crkva je u slucaju rascepa, "postupala po kanonu" ( i neprestano sazivala sabore zbog ucenja pape ) , dok je 1054. je samo "kulminacija" postojeceg stanja.

To je bio "proces", a ne "samoinicijativna odluka Patrijarha Kerularija ".

Inace, ne moze Papa (naslednik), cije je ucenje o "prijemstvu" "osudjeno na saboru" , da po istom ucenju insistira na "prijemstvu", i da nekoga iskljucuje!

To je nelegalno!!!

Sto je jos vaznije, u takvoj situaciji, nije se moglo (a nije se ni moralo) insiatirati na kanonu, jer je osuda Papinog ucenja "vec postojala od ranije" (kanonski i legalno donesena na saboru).

Znaci, dragi moj Marko, Mihajlo Kerularije ovde samo "potvrdjuje" ranije odluke sabora, te "konstatuje" da je takvo ucenje Pape u suprotnosti sa kanonom te sa "punim pravom" ekskomunicira zapadnu crkvu!

Pravoslavna crkva je u ovom slucaju kao sto vidis, "cista"!

Postovanje Mire,

O kakvom papi ti ovde govoris? Pa nije papa iskljkucio Istocnu crkvu, nego kardinal Humberto sa svojom delegacijom sa biskupima i teolozima koji su bili dosli u Carigrad da rese problem koji je postojao izmedju dve crkve.

Da je papa oduvek uzdizao sebe iznad svih ostalih, to mi je poznato. Da se predstavlja da je glava cele Crkve i to dobor znam. Da li je kardinal Humberto sa ostalim biskupima i svestenicima koji su bili s njim imao pravo da iskljuci Pravoslavnu crkvu, mislim da nije.

Medjutim, Kiluralije nista bolje nije postupio prema katolicima nego Humkberto. Kiluralije i nekoliko episkopa oko njega predstavlja grupu episkoma kao sto je imao i Humberto.
Oni nisu imali pravo da iskljuce Zapadnu crkvu. Medjutim, po pravilima Crkve, to je mogao da ucuini samo Sabor, a Sabor nije bio sazvan, nego je do izraza dosla mrznja i samovolja, najpre Humberta i njegovih saradinika, a isto tako i Kiluralija i njegovih istopisljenika. Obadve crkve su jednako krive za raskol. Tako je kontinuitet i hirotonija,ako ne pre, ali nasuigurno su isgubljeni 1054. godine. Nijedna od te dve crkve nije is tog blata izasla cista.
Daleko je ostalo apostolasko preimucstvto, crkve su nastavile borbu bez njega.
 
Natrag
Top