Problem sa grafickom Ati HD Radeon 3870

Učlanjen(a)
13.01.2010
Poruka
345
Pomoc dobri ljudi! Zanima me necije misljenje, savet. Naime imam Ati HD Radeon 3870 512 mb 256bit. Jutros kada sam hteo da startujem meni omiljenu igru ( War thunder) crash ( crna slika, bele linije). Video sam poruku da su mi display driveri otisli , posle toga win 8.1 pobrljavio i morao sam da reinstaliram sistem. Instalirao sam onda win 7. Ali opet isto, War thunder kresuje nekoliko sekundi po pokretanju igre. Probao sam i Pes 2015 on izdrzi malo duze i ali opet crna slika , bele linije i ide restart racunara. Cak sam i kompresorom cistio unutrasnjost kucista. E ono sto me najvise buni a i cudi je da taj problem imam samo po pokretanju igara. Evo sistem Win 7 fino radi vec 10h, cak sam gledao i HD filmove. Da li je to problem samo do drivera ili je graficka kartica na izdisaju? Jos jednom da napomenem da sam i War thunder i Pes 2015 bez problema igrao i na win 7 i win 8.1. Unapred hvala.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
13.01.2010
Poruka
345
Mozda ti napajanje nije dovoljno jako za tu grafiku.Kada igrac igrice povuce jacu struju i ne mrda,a sve ostalo radi normalno.

Verovatno si u pravu. Ili je napajanje ili graficka. Konfiguracija je stara 6 god. Intel Core 2 Duo E 7400 2.8 Ghz, Asus P5Ql Pro, 4gb ram, kuciste Codegen Briza 400w. Do danasnjeg dana sve radilo bez greske, nijedan kvar.
 
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Mozda nesto nije u redu sa drajverima za "Direct 3D Acceleration",skini neku stariju verziju drajvera ,pa vidi...takodje ukucaj u start :dxdiag i pretisni enter,zatim testiraj sve opcije i proveri direct x fajlove.Instaliraj neku manje zahtevnu igru sa "3D engineom" i startuj.Ovo su samo saveti,jer ako je otiso cip za 3D onda mu nema pomoci,ako na toj ploci slucajno imas integrisanu grafiku probaj znaci sa njom da li hoce(nadam se da ima integrisana).
Proveri u kompjuteru da li je sve dobro povezano(slot za graficku),posto kazes da ti skoro riknuo Win,prekontrolisii kablove(ako su bez kocnice,onda imas problem).Znaci probaj sve opcije pre nego kupis novu graficku,da ne ispadne da je ona na kraju ispravna.
U svakom slucaju skini stariju verziju drajvera ,a te sad sto imas uninstaliraj...ako mislis da je napajanje u pitanju ,ti onda iskljuci neki manje vazni periferni uredjaj,pa probaj bez njega.Dobio si savet na gomilu...sta se moze,srecno.
 
Učlanjen(a)
13.01.2010
Poruka
345
proveri koja komponenta se najvise ugreje prilikom restarta racunara, verovatno su negde kondenzatori zavrsili svoj vek, to ako znas mozes i sam da promenis
Posle restarta sve temperature su bile normalne. Iste kao ranije kad nije bilo problema. CPU 48, HDD 33, GPU 60, maticna ploca 30 stepeni
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
13.01.2010
Poruka
345
Mozda nesto nije u redu sa drajverima za "Direct 3D Acceleration",skini neku stariju verziju drajvera ,pa vidi...takodje ukucaj u start :dxdiag i pretisni enter,zatim testiraj sve opcije i proveri direct x fajlove.Instaliraj neku manje zahtevnu igru sa "3D engineom" i startuj.Ovo su samo saveti,jer ako je otiso cip za 3D onda mu nema pomoci,ako na toj ploci slucajno imas integrisanu grafiku probaj znaci sa njom da li hoce(nadam se da ima integrisana).
Proveri u kompjuteru da li je sve dobro povezano(slot za graficku),posto kazes da ti skoro riknuo Win,prekontrolisii kablove(ako su bez kocnice,onda imas problem).Znaci probaj sve opcije pre nego kupis novu graficku,da ne ispadne da je ona na kraju ispravna.
U svakom slucaju skini stariju verziju drajvera ,a te sad sto imas uninstaliraj...ako mislis da je napajanje u pitanju ,ti onda iskljuci neki manje vazni periferni uredjaj,pa probaj bez njega.Dobio si savet na gomilu...sta se moze,srecno.

Win 8.1 sam oborio bas iz tog razloga, stavio win 7 rekoh driveri. Nemam integrisanu graficku. Zato mi i cudno sto je sve ok, komp radi normalno ali cim udjem u bilo koju igricu ukoci i crn ekran, ili se sam restartuje ili moram ja da ga restartujem. Testirao sam ram preko memtesta sve je ok, procesor je ok jer nema povecanja temperature, jedino je povecana temperatura graficke 60, ali i to je normalno nekad je isla i do 70 stepeni kada duze igram. Uradio sam i dxdiag i nema problema nikakvih. Verovatno je napajanje ili sama graficka. Evo mog dxdiag.
 

Prilozi

  • DxDiag.txt
    25,1 KB · Pregleda: 5
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
13.01.2010
Poruka
345
Pokusao sam da rasteretim napajanje tako sto sam iskljucio jedan HDD jer je on napajanje delio sa rezacem. Taj novi HDD sam stavio pre 5-6 meseci i u nedostatku kabla iz napajanja morao sam da stavim da deli sa rezacem. Ali problem isti. Igra ukoci, crn ekran, bele linije. Ali sada sam sacekao nisam restartovao, pojavio se plavi ekran i neke greske. Ako se neko razume prilozicu Minidump greske i sam dmp fajl (uploadovao sam ga na megu jer nikako da ga ubacim ovde).
Kod:
https://mega.co.nz/#!HNVTVBwI!aLoCpnE5MeBRzlSd6pkZc1pS_mSkp39IsN17_sVdAT0

Otvorio sam dmp fajl:

Untitled.jpg
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Cekaj jel ovo neka fora da pokupis zahvale od naivnih s ovim slikama (gde se pa ovo doseti)ili ti treba pomoc,jel si instalirao druge drajvere ko sto rekosmo malopre,ako slucajno imas neku stariju karticu ,ubaci je pa probaj sa njom,na zalost ovo je vrhunac koji moze da ocekujes na forumu,znaci savet sa draverima je osnova kad dobijes plavi ekran smrti ili ti nedostaju osnovni drajveri za maticnu koji obicno idu prvi.Serviser je naravno najgora opcija,ali pod ovim okolnostima mozda i ne tako los izbor.Ako ti je to napajanje recimo dotrajalo ,pa ne daje dovoljno snage ,moze da se desi i da stvarno nesto ode(sto kosta vise od 3 zahvale).
 
¯™¯
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
21.11.2009
Poruka
28.451
Mrzi me da ulazim dublje u pricu .
Ati drajveri prave problem 99%.
Probaj bez njih .
Poznat je taj problem sa Ati drajverima i karticama o tome se na netu pisalo mesecima.
Takodje kolko god mislis da nema veze ima veze kako su ti u podesavanjima namesteni podeseni playeri i 3D u njima.
Da je napajanje u pitanuu restartovao bi ti se komp malo malo, cim napon padne ispod 12.
A ima slucajeva ,moze da se desi i da ti problem pravi kuler na grafickoj.
 
Natrag
Top