problem oko boot-a na hdd

MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.072
Mozes samo 3 puta pokrenuti startup repair sa win 7 dvd, u recovery modu. Ili uradi ono sa Miljanainog linka iz cmd.
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.388
Ponavljam prvo se instalira Xp on na aktivnoj particiji upisuje svoj boot loader zatim instaliraš sedmicu ili osmicu i ona na isto mesto upisuje svoj loader i dodaje xp-eov loader na svoj meni. Kada butuješ dobijaš sedmicin meni za izbor osa. Osmica ti dodaje čak svoj lep grafički meni stim da ako izabereš stariji os sistem se restartuje prvo da bi ušao u xp. E sada ako bi instalirao XP izgubio bi sedmicu ili osmicu. U tom slučaju moraš da digneš sistem sa instlacionog diska i opcijom repair to se može popraviti lako. Naravno u većini slučajeva pomaže i Easy BCD ja sam ga koristio par puta i može ti vratiti xp u meni ako se kojim slučajem izgubi. Sto mu gromova.

Ne slazem se da mora prvo podici stariji OS pa noviji, to nije nikakvo pravilo i to pravilo vazi samo za upgrade, ovde nije u pitanju upgrade OS-a, vec diferentni oblik boot loadera i raspored boot loader-a u primarni MBR, preko kojeg se moze odabrati zeljeni OS, dakle, poenta je da se u primarni MBR, upisuje komanda za boot loader druge particije na kojoj je OS, nebitno je koji je kernel, jer kernel ne odredjuje vrstu boot loadera, vec MBR primarne particije.
A tacno je da se posle instalacije XP-a (u slucaju da je prvo instaliran win 7 i prijavi greska prilikom restartovanja racunara Error loading Operating System ili slicno), moze popraviti MBR, odnosno proknjizi boot loader XP-a u MBR-u C, sa originalnog diska win 7 kroz Command prompt, kucanjem komandi:
bootrec /FixMbr
bootrec /FixBoot
bootrec /RebuildBcd
Posto je prepravljen MBR delimicno i pokrenuta 7-ica, instalira se Easy BCD, pristupi se podesavanju programa:
Sa leve strane prozora nalazi se tab Add New Entry, zatim se u njemu ide na Tab Windows, zatim pod stavkom Type, iz padajuceg menija odaberes Windows NT/2k/XP/2k3 i checkira se box Automatically detect correct drive.
Pod stavkom Name upises zeljeni naziv OS-a ili Microsoft Windows XP.
Kada se sve to odradi klik na dugme Add entry
Dalje, sa leve strane prozora odabrati tab BCD Deployment, u njemu pod sekcijom MBR Configuration options uraditi sledece:
checkrati box gde pise Install the Windows Vista/7 bootloader to the MBR i klik na dugme Write MBR
Zatvoriti Easy BCD i restartovati racunar to je sva nauka, sto se tice kreiranja novog MBR-a.
 
Natrag
Top