Prisustvo oca na porođaju

Učlanjen(a)
22.02.2011
Poruka
2
Nije zgodno da muz bude na porodjeju,zbog padanja u nesvest!!!Svi skacu da mu pomognu!!!A porodilja .....Mada kazu da takvi muskarci vise postuju svojhu zenu
 
TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Tata na porođaju - da ili ne?

[h=1]Tata na porođaju - da ili ne?[/h]Prisustvo budućih očeva porođaju je praksa koja se već dugo primenjuje na Zapadu i koja je tamo potpuno uobičajena i pokrivena zdravstvenim osiguranjem. U Srbiji to još uvek nije toliko popularno, usluga se najčešće naplaćuje ali poslednjih godina tate sve više žele da budu svedoci rođenja svojih naslednika.

2508743744f09f30b9d7d9379424758_orig.jpg


Iako su neka strana istraživanja pokazala da je prisustvo muža u porođajnoj sali korisno za trudnice, sa tim se ne slažu baš svi doktori jer smatraju da su buduće mame pod još većim stresom i teže se koncentrišu na sam čin rađanja deteta.

Međutim to ne sprečava očeve u svetu da gledaju rođenje svog mališana i to vrlo rado rade.

[h=2]Iskustva tata
[/h]
7243862804f09f30be3c9d531442048_v4%20big.jpg


Ali kako stoje stvari u Srbiji? Mišljenja su podeljena i idu iz krajnosti u krajnost. Žene bi uglavnom volele muževe pored sebe ali oni, bar u početku, nevoljno na to pristaju. Međutim kada sve prođe, vrlo su srećni i govore kako bi rado to opet učinili.

Svoje iskustvo na ovu temu sa nama je podelilo nekoliko tata.

Jedan od njih je i Nebojša Atanacković čija se žena porodila u Kanadi.

“To je bilo nešto što se prosto podrazumevalo, kada već postoji mogućnost i kada je u Kanadi to potpuno normalno. Velika većina očeva ne samo da prisustvuje porođaju već provodi sve vreme boravka u bolnici sa majkom i detetom. Ne postoji termini za posete i slične stvari. Jednostavno mužu je dozvoljeno da neograničeno vreme bude sa majkom i sa bebom uoči, za vreme i nakon porođaja dokle god je majka u bolnici,” kaže Nebojša za b92.

“Ovde za taj čin procedura ne postoji. Jednostavno dođete, obuku vas u sterilni mantil i uđete u salu. Ja sam na porođaj došao avionom iz Beograda! Ranije sam kupio kartu, a ženi je termin (za carski rez) bio pomeren nešto ranije, na kraju je ispalo tako da su lekarka i supruga čekali na mene direktno sa aerodroma da bi otpočeli porođaj.

Dakle i na carskom rezu se dozvoljava prisustvo iako je to hirurška intervencija. Radi se sa lokalnom anestezijom (mislim da je epidural u pitanju) ja se nalazim iza neke vrste zastora koji prolazi negde visinom grudi majke koja je na operacionom stolu, sedim pored nje, razgovoramo i slušamo sta se dešava, sve dok hirurg na kraju ne izvuce bebu,” kaže Nebojša.

U Kanadi se za ovo zadovoljstvo ništa ne plaća.

“Zdravstvo je kompletno pokriveno tako sa se ništa ne plaća a kamoli ovako nešto. I na kraju preporučio bih svakako svim budućim očevima da, ako imaju priliku, budu pored svoje žene dok se beba rađa, naročito ako je reč o carskom rezu jer majka ne može fizički da prihvati bebu tako da je veoma važno da dete oseti kontakt sa roditeljom odnosno u ovom slučaju sa mnom, koji sam tu i mogu da ga prihvatim na nekoliko sekundi doduše ali skoro neposredno nakon porođaja, kaže Nebojša.

Uroš Mihailović je u Kotorskom porodilištu, po želji supruge Kristine, planirao da joj u tim trenucima pruži podršku i bude pored nje. Međutim ona se porodila toliko brzo da nije stigao ni da dođe do bolnice.

“Što se prisustva na porođaju tiče, u prvom planu mi je bilo, da ukoliko mogu, pružim podršku supruzi u tome i da prosto ima nekog svog pored sebe. Sa druge strane, hteo sam da doživim da vidim bebu odmah kad izađe, jer u suprotnom ovde mora da se čeka do 3 dana

nakon porođaja da bi muž video dete. A i biće da sam odgledao previše filmova gde je sve to pomalo smešno i romantično, što u realnosti baš i nije slučaj.”

“Jedna od prvih stvari koju su počele da me kolebaju jeste preporuka samog ginekologa koji je bio na ženinom porođaju, da mnogi muškarci, nakon što posmatraju sam čin porođaja postanu prilično seksualno disfunkcionalni, i to je čak potvrđena naučna studija, koja po meni

ima smisla. Ali dobro, ne moram da gledam šta se dešava dole. Druga stvar je ta da se u istoriji kotorske (ili bilo koje druge) bolnice nikad nije desio slučaj da muškarac prisustvuje porođaju. U principu me nije bilo briga oko tog ‘lokalnog kodeksa ponašanja’ već što sam

morao da idem na niz lekarskih ispitivanja, pa tek onda sa nalazima kod rukovodstva bolnice koje donosi odluku da li mogu ili ne da prisustvujem porođaju. Iskreno, sad iz ove perspektive nakon svega nisam baš sasvim siguran da bih umeo najbolje da se ponašam u porođajnoj sali. Srećom sve je prošlo u najboljem redu, a i ovako sam bio nervozan, mislim da bih pao u nesvest i morali bi da me reanimiraju posle,” kaže Uroš.

Marko Gojgić je takođe prisustvovao rođenju svog deteta u Zvezdarskoj bolnici.

“To je bila ideja moje žene, ja čak nisam ni znao da ta mogućnost postoji kod nas. Ali kada je ona saznala i rekla mi je da to želi moram priznati da mi se to nije svidelo na početku, ali pošto sam video koliko bi to njoj značilo onda sam pristao,“ kaže Marko.

„Na kraju je to ispalo super iskustvo, i svim bih ga preporučio. Da sam znao da je takav osećaj ne bih se dvoumio i naravno, opet bih isto uradio,“ rekao je Marko.

[h=2]Koliko izdvojiti za ovo zadovoljstvo?
[/h]
19631977314f09f30c36d4b095258300_v4%20big.jpg


A kako se i u kojim našim porodilištima može organizovati prisustvo očeva na porođaju?

„Kod nas u Zvezdarskom porodilištu dozvoljeno je prisustvo očeva na porođaju. Nekada se ta usluga naplaćivala 2.000 dinara, ali je sada potpuno besplatna. Ako muškarac to želi mora da uradi bris grla i nosa 2 nedelje pre termina. Ako su svi nalazi čisti bez problema može da bude uz svoju ženu tokom rođenja bebe. Mi ga opremamo, oblačimo mu mantil, kapu, natikače i dolazi u porođajnu salu kada ga pozovemo tj, kada žena prođe sve pripreme. Ne znam tačno koliko tata je do sad tražilo da prisustvuje porođaju ali je to poslednjih godina sve popularnije u Srbiji,“ rekla je prim. dr Aleksandra Mladenović, specijalista ginekologije i akušerstva.

U porodilištu u Višegradskoj je porođaj u prisustvu odabrane osobe uveden u redovnu praksu 2008. godine.

“Odabrana osoba (muž, sestra, majka, kuma...) ima obavezu da nekolika dana pre očekivanog porođaja uradi bris grla i nosa i pokaže rezultate uoči dolaska u porodilište,” rekla je za B92 prim. Zorica Mladenović Bogdanović.

Pošto je reč o vanstandardnoj usluzi koja se ne obezbeđuje u obaveznom zdrastvenom osiguranju, odabrana osoba uplaćuje iznos od 5.000 dinara.

“Porođaj u prisustvu još jedne osobe obavlja se u delu porodilišta koji je posebno prilagođen za ovakvu vrstu porođaja. U 2011. bilo je 140 ovakvih slučajeva,” rekla je prim. dr Mladenović Bogdanović.

U porodilištu Narodni front ova usluga se takođe naplaćuje 5.000 dinara, i procedura je ista kao i u Zvezdari. Od njih saznajemo da sve više očeva žele da budu svedoci rađanja svog deteta.

Kako nezvanično sanzajemo od mame koja se porodila u Zemunskoj bolnici pre godinu i po dana, tamo nije dozvoljeno prisustvo oca na porođaju. Najviše zbog same zaštite beba i prevencije potencijalne infekcije. Takođe, bebu očevi ne mogu da vide do izlaska iz porodilišta.
KBC Dragiša Mišović takođe nema mogućnost prisustva očeva porođaju niti planiraju da je uvode, rekli su nam iz ove ustanove.

Dakle očevi, iako vam možda izgleda zastrašujuće da gledate svoju bebu dok se rađa, nijedan tata koji je to uradio se nije pokajao. Ako vas žena zamoli da joj u tim teškim i divnim trenucima budete podrška i držite je za ruku, pristanite... sigurno se nećete pokajati.

B92


 
Član
Učlanjen(a)
17.05.2012
Poruka
5
Otac i treba da prisustvuje na porodjaju da vidi kakve sve bolove zena pretrpi...
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2012
Poruka
13
Ja sam jako htela da on prisustvuje porodjaju, ali sam se na kraju predomislila, nisam htela da me vidi "takvu"...
Mislim da ne treba da netreba da budu prisutni, neka se kući malo nerviraju... salim se :)
 
Član
Učlanjen(a)
11.03.2010
Poruka
34
Otac i treba da prisustvuje na porodjaju da vidi kakve sve bolove zena pretrpi...
Sva tri puta porodila sam se sa epiduralom, dakle bezbolno. Mm nije prisustvovao niti bih volela da je bio tu. Ne mislim da je to nešto što bi uticalo na poštovanje koje mi se ukazuje. Ne pričamo o ljudima koji su toliko neozbiljni da porodjaj poistovećuju sa pronalaženjem bebe u kupusu.
Zašto ne bih volela da mm bude na porodjaju? Iako ne boli, tokom perioda dilatacije i naročito dok se beba izguruje napolje mame ispuštaju raznorazne zvuke, prave grimase. Ponavljam, iako ne boli, to je fizički teško, kao što bi bilo teško gurati kamion. Nema šanse da bi on shvatio da se naprežem, a ne da patim od bolova. Kako nikako ne bi mogao da mi pomogne, verujem da bi se osećamo nemoćno. Ne želim da takva osećanja povezuje sa rođenjem naše dece. Mada, ovo se odnosi samo na mog dragog.
 
Učlanjen(a)
12.02.2013
Poruka
15
Voljela bih da otac djeteta prisustvuje, jer bi mi ulijevao dodatnu snagu, hrabrio me. Bojim se doktora, pa i to utice na moj stav.
Jedna od prijateljica kaze da prirodnim putem vise ne bi radjala (jako tezak prvi porod), ako opet ostane trudna platice carski i muz joj ne treba.
Druga opet ne zeli da je voljeni muskarac vidi u takvom izdanju. Jedno je vec rodila, a drugo je na putu, ali misli da neka izdanja zene muskarac moze i preskociti, ako nije nuzno da ih vidi.
 
Član
Učlanjen(a)
16.08.2010
Poruka
9
Moj muž je prisustvovao rođenju prve ćerkice, a sada će za par meseci daće Bog opet prisustvovati i drugom porođaju. Bez obzira kako i gde se porađala želim ga pored sebe i on želi da bude tu, a pogotovo u Srbiji gde te babice odmah drugačije gledaju, ne smeju da pisnu (čast izuzecima). Iskreno, nikako drugačije i ne bih mogla, bez njega bih premrla od straha, sama, ranjiva... Volela bih da je ovo normalna stvar i smatram da se to ne treba plaćati, ali šta da se radi, gde smo tu smo. Zaista svim ženama preporučujem, to je jedan od najlepših događaja u životu i sa ženom treba da bude najvažnija osoba koja u tom trenutku može da postoji... a i kako to uskratiti muškarcu. Zaista smatram da bi svaki zaljubljen muškarac uživao u rođenju svog deta. Moj muž je snimao i svo vreme uživao, a sam porođaj u većem broju slučajeva nije uopšte strašan, pogotovo kada se dobije epidural :)
 
Član
Učlanjen(a)
16.08.2010
Poruka
9
Ah da, neko napisa da se neće nijedan muškarac napisati da je uživao u porođaju svoje žene, e sad ne bih da teram muža da se prijavljuje i napiše - taj sam :) hehe
A rećiću svim ženama koje se dvoume i ponekom zalutalom muškarcu koji se interesuje zašto. Zato što moj muž kao i svaki drugi muškarac uglavnom ne čita niti zalaze na ove teme. Oni prosto odu tamo, prisustvuju i to sve zadrže za sebe, što je i logično,ne idu po komšiluku i firmi sa ratnim pričama iz porodilišta, to muškarci ne rade, ne zato što ih je sramota već zato što oni o tome ne razgovaraju i nemaju potrebe da se na to vraćaju ili dele svoje emocije kao žene. Znate da sam u pravu zar ne :)
 
Natrag
Top