prioritet uredjaja

Član
Učlanjen(a)
06.12.2012
Poruka
406
zanima me zasto se vrsi dzamperisanje hdd ili optickog uredjaja, kad je sve to moguce odraditi preko biosa?
imao sam neki stari hdd koji sam spojio na isti ata kabal sa dvd rezacom bez dzampera i radilo je.
a u biosu sam mogao da podesim koji ce biti glavni bez obzira.
meni su u skoli govorili da ti tako treba,pa me interesuje zasto i dali se gubi nesto ako se ne dzamperise?
unapred hvala
 
Član
Učlanjen(a)
10.11.2009
Poruka
1.654
dzampere ti trebaju kad imas vise hdd-ova, podesavas master i slave
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.318
Stavi dzampere i na HDD-u i na optickom uredjaju da budu oba primar,pa probaj u BIOS-u podesi sa kojeg ce uredjaja da pokrene komp i javi mi sta je bilo.Ako su obe komponente na ATA prikljucku,moraju dzamperi biti podeseni kao u BIOS-u.Ako su SATA onda ce krenuti sa HDD-a koji je prikacen na prvom slotu iako je u BIOS-u namesten CD Room,ako nije ubacen Instalacioni CD ili DWD.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
06.12.2012
Poruka
406
ja sam pokusavao sa 2 hdd jedan je bio primar a na drugom nije bilo uopste dzampera i mogao sam ga podesit da bude prvi u biosu
 
Učlanjen(a)
29.09.2011
Poruka
84
Nisu, ali čovek verovatno misli na prioritet kojim PC butuje diskove, to jest sa kog će harda prvo podići sistem...Malo je pomešao lončiće.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.318
Za darka0000.Namesti dzamper i na taj drugi na isto mesto i vidi dal ce komp krenuti.Tebi je tako,ovaj drugi bez dzampera bio neutralan i zati si mogao da ih pokreces koji podesis u BIOS-u.Inace na ATA HDD-ima moraju dzamperi biti rasporedjeni na primar i slejv i tako i u BIOS-u da bi komp mogao da radi, a tako mora biti i samo sa jednim HDD-om i optickim uredjajem.pa ma kakav BIOS bio.E sa SATA HDD-ima je druga stvar,ima nekih mogucnosti koje nemaju ATA.
 
Član
Učlanjen(a)
06.12.2012
Poruka
406
razumijem satu,a bas cu pokusati da stavim oba na primar da vidim sta ce da bude,a verujem ja tebi samo me zanimalo.hvala ti na pojasnjenjima
 
Član
Učlanjen(a)
01.02.2013
Poruka
105
Tvoje takozvano podesavanje je takozvana Kabl selekcija koju je BIOS prihvatio kao boot sa HDD ili CD-a nebitno i to su opcije koje imas u BIOS svaki oblik spajanja HDD-A ILI CD-a preko dzampera na drugi nacin nebi bio bas jednostavan za pokretanje boota iz BIOSA.Moze se jednostavno desiti mnogo problema ako prioriteti na dzmperima nisu pravilno podeseni i ispostovani.Znaci nisi bio u skoli kad je bio drugi dio lekcije o dzamperima.
 
Natrag
Top