Preminuo glumac Rade Marković

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
BEOGRAD 11. 09. 2010
TANJUG

Preminuo glumac Rade Marković




Poznati pozorišni glumac Rade Marković umro je u 89. godini, rečeno je danas Tanjugu u Ministarstvu kulture Srbije

Marković je umro u Zaboku, u Hrvatskoj.

Rade Marković, rođen 1921. godine u Beogradu, studirao je Tehnički a potom Filozofski fakultet u Beogradu, ali se posvetio glumi, igrajući najpre u amaterskoj grupi na Kolarcu.

U Beogradskom dramskom pozorištu igrao je više od deceniju i po, često u predstavama sa svojom suprugom Oliverom Marković.

Glumio je u blizu 100 filmova.

Posleratne generacije sećaju ga se i kao spikera prvih izdanja "Filmskih novosti", koje su u to vreme bile poseban vid javnog informisanja. Bio je spiker i u mnogim kratkometražnim filmovima.

Marković je režirao dva dokumentarna filma.

Na pozorišnim daskama, gde je ostvario blizu 200 uloga, igrao i posle odlaska u penziju. Na premijeri pozorišnog komada "Zlatno tele" u Narodnom pozorištu Beograd, na osnovu tekstova Iljfa i Petrova, trebalo je da igra 6. oktobra. Taj komad režira njegov sin, poznati filmski i pozorišni reditelj Goran Marković.

Rade Marković je bio i profesor glume na Akademiji pozorišne umetnosti u Novom Sadu.

Vreme i mesto sahrane naknadno će biti objavljeni.





 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Voleo umetnost u sebi

Voleo umetnost u sebi

V. V. S. | 14. septembar 2010. 20:50 | Večernje novosti

Komemoracija Radetu Markoviću (1921 – 2010) održana u utorak. Od glumca se oprostili prijatelji i kolege



KOLEGE i prijatelji u utorak su se u Beogradskom dramskom pozorištu, sa scene na kojoj je počeo, oprostili od glumačkog barda i jednog od osnivača teatra na Crvenom krstu, Radeta Markovića (1921 - 2010).
- Kažu da glumci nemaju godine, a evo nas ovde da se poklonimo senima jednog od najstarijih među nama, najmlađih duhom i jednom od najboljih koje smo imali - reči su Đurđije Cvetić. - Zahvalna sam mu što nas je obasipao slapovima duhovitosti, mudrosti i šarma, pokazujući nam kako se uz veliki trud dolazi do lakoće igre na sceni.
Dragan Vujić Vujke posvetio je profesoru pesmu, a Milica Zarić podsetila kako je govorio da pozorište nije život jer bi bio dosadan, već život i po...
- Ne prođe ni jedan dan da ne pomislim na moga profesora. Kod njega sam odlazio po mudrost, znanje, razgovore i izazove - rekao je Srđan Timarov. - Od profesora sam naučio da umetnost treba voleti u sebi, da gluma nastaje iz tišine.
O svom ocu - ali i kolegi - govorio je na kraju i Goran Marković. Podelio je sa prijateljima neke lepe uspomene i lične trenutke, svedočeći o velikoj očevoj želji da na sceni bude do kraja života. Uz setan osmeh, prepričao je jedan od njihovih poslednjih, “radnih” dijaloga, povodom angažmana u predstavi “Zlatno tele” u Narodnom pozorištu. Trebalo je da Rade igra lik čija prva rečenica glasi: “Ja sam Funt. Imam devedeset godina”.
- Pročitao je tekst i rekao: “Jeste mala uloga, ali je efektna”. A onda, u svom stilu, duhovito dodao: “Moraću da se šminkam jer ja još nemam devedeset godina!”
Sahrana Radeta Markovića je u sredu u 15.30 časova u Aleji zaslužnih građana.





 
Član
Učlanjen(a)
22.05.2010
Poruka
138
Divan glumac.Gledao sam ga prošle godine u Narodnom pozorištu.Igrao je u dubokoj starosti.Porodici saučešće.
 
Natrag
Top