Pravoslavlje VS Katolicanstvo

Član
Učlanjen(a)
16.01.2012
Poruka
361
tum5e brate sta to pises?Nije valjda da ne razumes o cemu ti pise brat Adrian?On ti daje konkretne stihove iz Biblije da Bog mrzi bilo koji vid idola ili likova evo procitaj kratko i jasno sto ti sada stavim:

"Ne pravi sebi lika (kip) ni oblicja (slike) bilo sta sto je gore na nebu, ili dole na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im sluzi. Jer ja, gospod, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kaznjavam greh otaca - onih koji me mrze - na deci do treceg i cetvrtog kolena, a iskazujem milosrdje hiljadama koji me vole i vrse moje zapovedi." (2 mojs. 20:4-6)

(ZNACI BILO STA!!!! GORE NA NEBU I NA ZEMLJI ILI U VODAMA I POD ZEMLJOM!!! NE KLANJAJ IMA NITI SLUZI)Ovo je jasno samo pravim hriscanima koji vole i veruju Hristu.Ako uporedimo sve crkve s pravoslavnom SPC-va ima najvise likova u crkvi („Sta ima hram Bozji sa idolima?“ (2. Kor 6:16) misli se i na likove takodje.

Budi siguran da ti u crkvi nikad nece pokazati ove stihove, jer nije u njihovom interesu da ti ih pokazu sta mislis zasto?
poslusaj mene i brata Adriana mi ti ne zelimo zlo a samo dobro brate tum5e.




"Pazite dobro! Onoga dana kada vam je gospod, Bog vas, govorio isred ognja na Horebu, niste videli nikakvog lika, da se ne biste pokvarili, te da ne biste pravili sebi kakvog klesanog lika, kipa muskog ili zenskog oblicja ... ne daj se zavesti, da padnes pred njima i da im se poklonis, jer ih Gospod, Bog tvoj, prepusti svima drugim narodima pod celim nebom." (Peta mojs. 4:15,16,19)Znaci ovde jasno pise niste videli nikakvog lika na Horebu da se nebi pokvarili!!!!te da nebiste pravili lika klesanoga muskog i zenskog!!!! to je to sto moras da shvatis po svaku cenu! inace dzaba ti tvoja vera kad ides u propast samo zbog nekih ikona ili kipova.

Kao ilustracija biblije to je u redu ali ljudi koji su na ikonama se postuju kao sveci sto krsi zapoved (
"Ne pravi sebi lika (kip) ni oblicja (slike) bilo sta sto je gore na nebu, ili dole na zemlji, ili u vodama pod zemljom.) ZNACI NISTA STO JE GORE,DOLE,POD ZEMLJOM,U VODI.
SVI TI SVECI SU NASLIKANI LJUDSKOM MASTOM I NISTA VISE.

"Ja, gospod mi je ime, svoje slave drugom ne dam, niti casti svoje kipovima" (Isaija 42:8 )


Boldovano crvenim je jako vazno procitaj 100 puta ako nemozes shvatiti iz 50 puta citaj sve dok neshvatis.


Boldovano plavim je takodje vazno ali sam odelio u dve boje da bi ti bilo lakse shvatiti brate.

Neka je Isus Gospod i Bog na svim putevima tvojim zeli tri brat Gera.

Ajmo konkretno svi Bog je rekao Da se ne klanjamo kipovima i likovima mi im se ne klanjamo to je razlika ja sam pravoslavac i pitas me dali ima se klanjam ja kazem ne one su podrednik imedju mene i Boga kao i zvezde i sunce i sve prirodne pojave
ja se njima ne kloanjam ja se njima ne klanjam ja se njima ne klanjam
Bog je rekao da im se ne klanjamo ja se njima ne klanjam
znaci pogresno je klanjati se a ja se njima ne klanjam
one su samo podsticaj podsecaj i posrednik
Gde Bog to zabranjuje da nam budu podsticaj i podsecaj?
Nigde i sam naredjuje mojsiju unosenje heruvima radi podsticaja i podsecaja
znaci ja to radim nari podsecaja i podsticaja
a ne klanjam im se a Bog je klanjanje zabrani niti sam ludak koji im ljubi noge ili ocekuje cudo od ikone(to je idolopoklonstvo vera u drvo da ima moc Boga)

Ja ti opravdavam sebe ne SPC

Dali razumes?
 
Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
Ajmo konkretno svi Bog je rekao Da se ne klanjamo kipovima i likovima mi im se ne klanjamo to je razlika ja sam pravoslavac i pitas me dali ima se klanjam ja kazem ne one su podrednik imedju mene i Boga kao i zvezde i sunce i sve prirodne pojave
ja se njima ne kloanjam ja se njima ne klanjam ja se njima ne klanjam
Bog je rekao da im se ne klanjamo ja se njima ne klanjam
znaci pogresno je klanjati se a ja se njima ne klanjam
one su samo podsticaj podsecaj i posrednik
Gde Bog to zabranjuje da nam budu podsticaj i podsecaj?
Nigde i sam naredjuje mojsiju unosenje heruvima radi podsticaja i podsecaja
znaci ja to radim nari podsecaja i podsticaja
a ne klanjam im se a Bog je klanjanje zabrani niti sam ludak koji im ljubi noge ili ocekuje cudo od ikone(to je idolopoklonstvo vera u drvo da ima moc Boga)

Ja ti opravdavam sebe ne SPC

Dali razumes?

No da sad te bolje razumem mada i dalje mislim da je jedini posrednik Ljudi i Boga Samo Isus Hrist a ne ikone,kipovi to je to brate tum5e
Kako govoris sada, ti im se ne klanjas i ne celivas dobro radis svaka ti cast to cenim.Nezaboravi da je hram Solomona unisten sta mislis zasto?Tum5e brate pa vec sam ti postavio jasno i glasno gde to Bog zabranjuje!! u (DRUGOJ ZAPOVEDI NECINI "NISTA"STO JE NA NEBU,NA ZEMLJI,POD ZEMLJOM,POD VODOM) Ali kako neshvatasa sta to znaci "NISTA" TO ZNACI AMA BAS NISTA.

E to je sad drugo ako su oni nacinili "NESTO" Kao ilustraciju biblije to je vise soblazan nego ilustracija,jer svaka kuca ima svog sveca kome pale svecu i kad a gde se taj svetac nalazi??? Mozda na nebu,zemlji,pod zemljom,pod vodom gde? Niko ne zna.

Zato Bog i govori "NISTA" dali me razumes.Niko nezna tacno kako je Isus izgedao!!Mislim da ljudi grese kad prave drvenu lutku Gospoda mnogi padaju u iskusenje i padnu na kolena pred tom lutkom,ikonom.Isus je rekao Tomi poverovao si zato sto me vide blago onom koji me veruje a nikad me nije video.

Znaci bilo kakva rukotvorina ljudcka je greh Pred Bogom on to naziva idolopoklonstvom. Jer je naredio u zakonu "NISTA NE CINI"

Ako ti kazes svom detetu ne crtaj po zidovima nista u sobi nikada,a on uzme i nacrta neke stvari ko je tebe nerviraju sta ces mu uraditi?? KAZNICES GA.

E to toliko od mene danas brate tum5e pozdrav od Gere.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.072
Postoje mnoge zablude kod nas u vezi sa ovom temom. Mnogi na primer i ne znaju da je naziv Vizantija nastao tek u 16 jer su tadasnji istoricari smatrali da ne zasluzuju naziv Rimsko carstvo kako su sebe nazivali vizantijci, zbog velikih razlika sa drugim rimskim carstvom. Prve razlike se javljaju tek u 4tom veku. Vizantija je zbog svog polozaja bila pod velikim uticajem helenske kulture, i filozofski je pristupala tumacenju hriscanstva, dok je u zapadnom carstvu se uglavnom svodilo na elitisticko svojatanje hriscanstva. Inace rani koreni hriscanstva su u judaistickoj sekti, tj jevrejskoj sekti koja je prihvatila hrista kao jevrejskog mesiju, po prorocanstvu iz jevrejske knjige tanah koja je danas poznata pod nazivom stari zavet, tek 100tinak godina kasnije se potpuno odvaja od judaizma, i nazareni jevrejska sekta postaju hriscani. Zbog neuspeha da dobije primat u Jerusalimu, i pod sve vecim sirenjem hriscanstva u Rimu, centar hriscanstva se seli u Rim, tj. u pocetku ne postoji centar hriscanske crkve vec svaki grad je episkopija, a so obzirom na moc i uticaj Rima, najveci uticaj dobija rimski episkop, koji kasnije dobija pocasnu titulu Papa(Otac). Posle podele Rima na istocno i zapadno carstvo, iz ne religijskih razloga(stekao sam utisak da mnogi misle da se Rim podelio zbog podele hriscanstva, a u stvari je bilo obratno). U prvom vremenu posle podele dolazi do manjih razmirica, 2 centra moci, a izrazenije razlike se javljaju u cini mi se 7 i 11 veku. Do tada razlike nisu bile gotovo nikakve. Mnogo njih smatra da je sadasnje pravoslavlje u Srbiji isto kao i u vizantiji, a jednostavnim poredjenjem sa drugim pravoslavnim zajednicama moze se lako utvrditi da mnogi obicaji ovdasnji imaju paganske slovenske elemente, kao i da u drugim zajednicama postoje takodje lokalni elementi, prethodnih religija.<br><br>&nbsp; Zanimljivo je sto vecina vernika u Srbiji smatra da ne treba "filozofirati" o hriscanstvu, a u stvari sam nastanak pravoslavlja bas nosi tu razliku u odnosu na katolicizam. Takodje mnogi ne shvataju da mnogi obicaji su nastali 1000 godina posle Hrista, ili pre 1000 godina, i da nikako danasnji nacin upraznjavanja ove religije nije nimalo slican hriscanskim pocecima. Zanimljivo je da se stvara elitisticka slika pravoslavnih vernika, velicaju se oni koji su pripadnici crkve, a takodje to je bila jedna od prvih stvari koju je Istocno-rimska crkva izbacila, jer je do tada vrsen elitisticki pristup utvrdjivanja ko je veci vernik, da bi dobio svoje mesto u hijerarhiji. Vizantija je promenila taj pristup i ucinilo je hriscanstvo dostupno svima, koji veruju u hrista. Vremenom pravoslavlje i katolicanstvo zbog pridobijanja veceg broja vernika, su primorane da prave sto vece razlike izmedju sebe, po mom misljenju, primenom stare izreke, zavadi pa vladaj. Na kraju te razlike su prilicno velike gledano pojedinacne uglavnom protokolarne stvari, a i dalje minimalne ako sagledamo sustinske stvari. Naravno ove razlicitosti su dovele do velike netrepeljivosti izmedju pripadnika oba oblika hriscanstva, koje su veoma primetne i u sadasnjem drustvu. Inace od samog nastanka hriscanstva, hriscanstvo nije bilo jedinstveno, vec je uvek postojalo razlicitih tumacenja, ona cak i mnogo vremena kasnije pocinju da se osecaju, unutar vec razdeljenog hriscanstva, vrlo primetno u katolicanstvu od koga se odvaja protestantizam kao jedna prilicno dominantna sekta, sada vec i religija. Hriscanstvo je mozda jedino, veoma kratko, bilo jedinstveno posle kanonizacije spisa 180-200 godine, tj. nakon nastanka novog zaveta, pre toga, a kratko i nakon toga su uvek postojale razlike. Vrlo primetno je i na ovom forumu stvaranje novih ili bar produbljivanje starih dogmi.&nbsp;<br>&nbsp; &nbsp;Sve jacom politickom potrebom, za jacanjem identiteta nacije koji je izgubljen nastankom Kraljevine Jugoslavije, a i pre toga je bio prilicno oslabljen dugom vladavinom Turaka, pravoslavlje postaje nesto sto je srpsko, pa se mnogi identifikuju kao Srbi samim tim sto su pravoslavne veroispovesti. A zbog netrepelijivosti izmedju katolicanstva i pravoslavlja, javlja se i netrepeljivost ka nacijama u kojima dominira, katolicizam, kao i zbog nedavnih sukoba i dugogodisnje vladavine turaka javlja se i netrepeljivost ka islamskim zajednicama. Identitet, srba kao naroda je prilicno izgubljen mesanjem raznih kultura na ovim prostorima, i uticajem raznih centara moci(primetnih veoma u srpskom jeziku), pa u poslednje vreme postoji tendencija kreiranja nove istorije srba, veoma slicna onome cemu su pre par vekova pribegavale druge nacije. Pravoslavlje kao nesto sto vuce najdalje korene iz nase istorije,(mada nam je nametnuto uticajem Vizantije, kao i nasilnim pokrstavanjem) je ostalo kao cinilac koji karakterise ovaj narod. Kao sto nase komsije koje su takodje bile na vetrometini velikih centara moci nemaju na cemu drugo da zasnuju svoju mladu naciju, ponovorodjenu, osim na isti nacin. Naravno veliki uticaj u ovome igra i gubljenje identiteta, jugoslovenskog naroda koji je imao jasne karakteristike jedne nacije.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Kad bi postojala opcija ''Unlike'' , odmah bi pritisnuo.
A to je i moj predlog da se uvede na forumu.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
A PC-ve i RKC se nisu razišle oko jeretičkih učenja, a jesu oko primata. Što znači da su obje duhovni Vavilon. Eto šta im je bitno hoće li služba biti nova ili stara. A nije im bitno što se i jedni i drugi klanjaju idolima. Što i jedni i druge se skupljaju u časni dan Sunca. Što vjeruju u besmrtnost duše, pakao i kojekakva paganska vjerovanja.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
A PC-ve i RKC se nisu razišle oko jeretičkih učenja, a jesu oko primata. Što znači da su obje duhovni Vavilon. Eto šta im je bitno hoće li služba biti nova ili stara. A nije im bitno što se i jedni i drugi klanjaju idolima. Što i jedni i druge se skupljaju u časni dan Sunca. Što vjeruju u besmrtnost duše, pakao i kojekakva paganska vjerovanja.

Najsigurnija metoda da odbacite kriva vjerovanja je slijedeća. Svako jutro odbacite ono što ste vjerovali sinoć prije nego što ste zaspali, i prihvatite neko novo vjerovanje, bilo kakvo. Tripo je velemajstor u tome, i bilo bi dobro da vam organizira kakav večernji kurs za ovladavanje ovom metodom.

P.S. Ne brinite što krivo vjerujete, bitno je da to ujutro odbacite.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top