Pravopis nepotreban za test u školi

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Pravopis nepotreban za test u školi[/h] Izvor: Tanjug



Beograd -- Učenicima osmog razreda koji će za nekoliko dana polagati završni ispit, biće priznati kao tačni i oni odgovori koji su pravopisno neispravni.

1323586294fd84afa34126337740627_368x230.gif
Zbog takve odluke danas je negodovao Aktiv profesora srpskog jezika i književnosti Moravičkog okruga.
Odgovor će biti tačan i ako učenik na testu, na primer, pogrešno upotrebi veliko ili malo slovo ili prekrši druga osnovna pravopisna pravila, što je, kako je za Tanjug rekao član Aktiva Vlada Dimitrijević, nedopustivo.
To uputstvo Ministarstva prosvete preneto je, prema Dimitrijevićevim rečima, tokom obuke za pregledače testova, koja je u Čačku održana krajem prošle nedelje.

"Kao profesori srpskog jezika i književnosti, zaduženi za opismenjavanje učenika, oštro se protivimo neracionalnoj odluci kojom se poništava sav naš trud da motivišemo učenike da se pravilno pismeno i usmeno izražavaju", rekao je Dimitrijević.

Kako kaže, uputstvo ne važi samo kada se pregledaju pitanja koja su neposredno vezana za pravopis. Takođe, đacima se neće računati u grešku ako mešaju latinično i ćirilično pismo.

Iako su testovi, osim za pripadnike nacionalnih manjina, štampani ćirilicom, učenicima će biti dozvoljeno da popunjavaju test latinicom, kaže Dimitrijević.

Početni standard na osnovnom nivou je elementarna pismenost, odnosno zahtev da se poznaju oba pisma, ćirilica i latinica. Učenik koji nedovoljno poznaje ćirilicu da bi tim pismom mogao rešiti test, pokazuje da nije ispunio prvi i osnovni standard, rekao je on.

Ministarstvo prosvete i nauke, kako smatra Aktiv, time grubo zanemaruje obrazovne standarde za kraj obaveznog obrazovanja, koji predviđaju na svim nivoima primenu pravopisne norme, počev od jednostavnih primera u koje se mora ubrojati bar pisanje vlastitih imena velikim slovom, ako ništa drugo.

"Želimo da sačuvamo profesionalizam koji nam nalaže da realizujemo ciljeve vaspitanja i obrazovanja među kojima je na prvom mestu kulturna baština: pismo, jezik i pravopis", rekao je Dimitrijević.



 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
I nepismenost se boduje

I nepismenost se boduje

RTS


Učenicima osmog razreda, koji će za nekoliko dana polagati završni ispit, biće priznati kao tačni i oni odgovori koji su pravopisno neispravni. Zbog takve odluke negoduju prosvetni radnici. Ministarstvo prosvete tvrdi da neće biti narušeni obrazovni standardi.

Naredne nedelje osmake čeka polaganje završnih ispita iz maternjeg jezika i matematike. Ministarstvo saopštava da mesta u srednjim školama ima više nego što ima osmaka. Konačni rezultati male mature biće poznati 25. juna, a spiskovi će biti istaknuti unutar škola, u skladu sa preporukama poverenika za informacije.
Pripremila Ivanka Ristovski

U jeku poslednjih priprema za testove, veliku polemiku pokrenulo je bodovanje tačnih odgovora. Naime, prema uputstvu Ministarstva prosvete i nauke, ako učenik da tačan odgovor, ali ga pravopisno pogrešno napiše - taj odgovor bodovaće se kao ispravan.

Prema uputstvu koje su profesori dobili na obuci za pregledanje testova, primera radi, na pitanje, ko je napisao Gorski vijenac - dovoljno je da učenik napise Petar Petrović Njegoš. Kako će to napisati i da li će se pridržavati pravopisa - nije bitno.

Odgovor će se u svakom slučaju uvažiti. Dakle, između ova dva odgovora razlike u bodovanju, zapravo - neće biti. Svoju logiku nadležni objašnjavaju još jednim primerom.

"Ako pitate koje napisao Plavi cuperak. Miroslav Antić. Tačno. Tačno je iako napišete naopako, ali piše Miroslav Antić. To su dva standarda koja se gledaju odvojeno, dakle neće biti pomešano u jednom od dva standarda", objašnjava Želimir Popov iz Ministarstva prosvete i nauke.

Pravopis će se bodovati samo u pitanjima gde se to eksplicitno traži - da se nešto napiše ispravno, ili pronađu greške u tekstu. Nastavnici nisu zadovljni, tvrde da takav stav dovodi u pitanje i njihovo ocenjivanje, jer su do sada za pravopisne greške snižavali ocene.

"Nas naravno u tome podržavaju i roditelji jer su stvarno iznenađeni takvom odlukom. Priznati pravopisno neispravan odgovor. Šta to znači? Da mi vaspitavamo generacije koje su polupismene , a polupismene su najmanje potrebni društvu. Bolje nepismen, nego polupismen oni su mnogo opasniji", smatra Jasmina Stanković, nastavnica srpskog jezika.

Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja donekle je razrešio dilemu. Pitanja iz književnosti biće koncipirana tako da đaci neće ni morati da išta pišu, već samo da zaokruže tačan odgovor.

To profesore, međutim, nije smirilo, a druge je inspirisao da u šali odu korak dalje.

Tako se na sajtu Njuz neta koji na duhovit način interpretira vesti, pojavio i tekst o tome kako će se ubuduće tolerisati grečke čak i iz matematike, da bi se konačno ukinula podela zadataka na tačne i netačne.

Protest profesora

Aktiv profesora srpskog jezika i književnosti Moravičkog okruga negodovao je zbog odluke da učenicima osmog razreda koji za nekoliko dana polažu završni ispit, budu priznati kao tačni i oni odgovori koji su pravopisno neispravni.

Odgovor će biti tačan i ako učenik na testu, na primer, pogrešno upotrebi veliko ili malo slovo ili prekrši druga osnovna pravopisna pravila, što je, kako je u izjavi Tanjugu rekao član Aktiva Vladan Dimitrijević, nedopustivo.

To uputstvo Ministarstva prosvete preneto je, prema Dimitrijevićevim rečima, tokom obuke za pregledače testova, koja je u Čačku održana krajem prošle nedelje.

"Kao profesori srpskog jezika i književnosti, zaduženi za opismenjavanje učenika, oštro se protivimo neracionalnoj odluci kojom se poništava sav naš trud da motivišemo učenike da se pravilno pisano i usmeno izražavaju", rekao je Dimitrijević.

Đacima se neće računati u grešku ako mešaju latinično i ćirilično pismo. Iako su testovi, osim za pripadnike nacionalnih manjina, štampani ćirilicom, učenicima će biti dozvoljeno da popunjavaju test latinicom, kaže Dimitrijević.

"Početni standard na osnovnom nivou je elementarna pismenost, odnosno zahtev da se poznaju oba pisma, ćirilica i latinica. Učenik koji nedovoljno poznaje ćirilicu da bi tim pismom mogao rešiti test pokazuje da nije ispunio prvi i osnovni standard", smatra Dimitrijević.

Ministarstvo prosvete i nauke, kako smatra Aktiv, time grubo zanemaruje obrazovne standarde za kraj obaveznog obrazovanja, koji predviđaju na svim nivoima primenu pravopisne norme, počev od jednostavnih primera u koje se mora ubrojati bar pisanje vlastitih imena velikim slovom, ako ništa drugo.

I Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije je negodovala zbog odluke Ministarstva prosvete i nauke, naglasivši da ona "ugrožava ovaj značajan trenutak u školskom procesu".

"Namera nam je da, makar u poslednjem trenutku, upozorimo na rizike od nametanja nedovoljno promišljenih i teško primenljivih pravila na završnom ispitu. Svako polurešenje u uvođenju nečeg novog u sistem gore je od prethodnog, makar i nesavršenog, ali celovitog rešenja", navodi se u saopštenju.

Na drugoj strani, u Zavodu za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja kažu da neće biti mnogo prilike da đaci u testovima prave pravopisne i gramatičke greške.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
"Informacije o pravopisu netačne"

[h=1]"Informacije o pravopisu netačne"
[/h] Izvor: Beta, Tanjug


Beograd -- Ministar prosvete i nauke Žarko Obradović kaže da u Uputstvu o polaganju završnog ispita "ne stoji da će biti tačni i odgovori koji su pravopisno nepravilni".

14148038164fc36b80eaf41658466361_640x479.jpg

(Tanjug)
"Pravilnik je jasan: biće 20 zadataka iz srpskog i 20 iz matematike, ukoliko bude bilo pitanja povezanih sa pravopisom biće potpuno jasna. Najveći broj zadataka će biti takvog karaktera da će tačni odgovori biti zaokruživani, podvlačeni ili povezivani. Nema nikakve opasnosti", rekao je Obradović za RTS.
Na pitanje da li se time štiti neznanje učenika, ministar je rekao da to nije tačno.

Obradović je povodom informacije koja je podigla mnogo prašine u javnosti - da će na maloj maturi iz srpskog biti priznavani i pravopisno netačni odgovori - rekao i da "je reč o tome da je grupa profesora rekla da je čula da to stoji u tom dokumentu, a da je potom sindikat rekao da je Ministarstvo i donelo odluku".

"Suština je da su oni to čuli, a između čuti i nešto što jasno stoji postoji razlika", rekao je Obradović.

Ministar prosvete i nauke Žarko Obradović izjavio je u Novom Sadu da su mogućnosti za bilo kakve nepravilnosti na maturskom ispitu iz srpskog jezika gotovo isključene.

Napominjući da je od nadležnih dobio uveravanja o tome da uputstvo za primenu “ključa” za rešavanje zadataka iz srpskog jezika neće sadržati nikakve formulacije koje bi mogle biti dvosmisleno tumačene, on je naglasio da će to uputstvo biti vrlo jasno i precizno kako đaci ne bi bili oštećeni.

Podsetivši da zadaci iz srpskog donose 20 bodova, odnosno petinu ukupnog broja bodova na maloj maturi, Obradović je rekao novinarima da će većina odgovora na tom ispitu u ponedeljak biti “zatvorenog tipa”, zaokruživanjem, podvlačenjem ili povezivanjem.

Ministar je napomenuo da on sam ne zna kakvi su zadaci i kako će izgledati “ključ” za njihovo rešavanje, ali je ponovio da su ga nadležni uverili u to da je uputstvo za primenu ključa precizno i da ne dozvoljava bilo kakve dvosmislenosti.

Podsećajući da je polaganje "male" mature 18. i 19. juna, Obradović je rekao da će završni ispit polagati 78.004 učenika, a da je nešto više od 83.000 mesta.

Prema njegovim rečima, rezultati će biti objavljivani u školi i biće javno dostupni svima - đacima, roditeljima i starateljima, a rezultati će moći da budu proveravani i na internetu, putem šifre koju svaki đak ima.

Kada je u pitanju upis na fakultete, koji kreće od 20. juna, Obradović je naveo da će broj studenata ove godine koji će biti na budžetu. 36.225, što je u odnosu na 2011. godinu 3,2 odsto više i da je una svim univerzitetima povećan broj studenata koji se finansiraju o trošku države.

 
Natrag
Top