Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Potkrovlje

bh0506-36b-284x284.jpg


Potkrovlja su interesantni prostori za život, jer je svako potkrovlje za sebe i organizovano na drugačiji način, tako da ne postoje dva ista. Potkrovlja mogu biti svetla, tamna, mala, velika, ispod dve kosine krova, ispod samo jedne kosine…Mogu se iskoristiti za najrazličitije namene i kao takva mogu biti vrlo originalna. U potkrovlju možete stanovati, imati atelje ili poslovni prostor.
Kako ćete iskoristiti potkrovlje zavisi od visine krovnog nadzitka, ugla krovnih ravni, pozicije krovnih prozora, prostiranja krovnih nosača…


tbh-bed-10-l-284x284.jpg
0106_attic81-284x333.jpg


Postoje pravila kod uređenja potkrovlja, kojih bi se tebalo pridržavati, kako bi prostor bio kvalitetno i pravilno iskorišćen.

1255724543-greyhouse-6-528x351-284x188.jpg
Modern-Penthouse-Decoration-3-284x177.jpg


Najviši delovi pod kosinom krova svakako treba da budu slobodni i da služe za komunikaciju kroz prostor.

Potrudite da vam niži delovi ispod kosine krova ne postanu mesta za nagomilavanje nepotrebnih stvari. Bolje rešenje je da duž krovnog nadzitka napravite ugradne ormare do visine krova koja je teže pristupačna i tu odlažite svoje stvari.

0413_attic01-284x212.jpg
1206027375_6615-284x189.jpg


Niži delovi su odlični i za smeštanje biblioteke, koja se može prilagoditi i ukrojiti shodno slobodnom prostoru ili za smeštanje radnog stola. U niže delove potkrovlja se može se postaviti krevet upravno ili paralelno s krovim u zavisnosti koliki je pad krovne ravni.

studio-damilano-atticus-7-284x378.jpg
Comfortable-Room-on-Attic-284x212.jpg


Krovna baža se može iskoristiti za smeštanje tuš kabine u kupatilu.Takođe mogu biti zgodne za smeštanje radnog stola jer obiluju dnevnim svetlom potrebnim za rad.

SCCLOS-284x239.jpg
Berry-Hse-Attic-1-Lr-284x189.jpg


Krovne kosine mogu biti obrađene na razne načine. Možete ih prekriti lakim gips-kartonskim pločama ili belom lamperijom kako bi prostor učinio vizuelno većim. Ili jednostavno možete zadržti postojeće delove krovne konstrukcije koji će ostati vidni u prostoru i uneti prepoznatljiv i šarmantan izgled potkrovlja.

93b20d655b7b5626_daybed-0908-de-284x362.jpg


Odabir boja ili tapeta za zidove potkrovlja zavisi od količine svetlosti i vrste prozora. Mala potkrovlja i ona sa krovnim badžama uvek je boje bojiti u svetle boje. Velika potkrovlja sa velikim krovni prozorima dopuštaju tamnije tonove.


polish-loft-conversion-1-284x223.jpg
apt-living-pod-726996-284x284.jpg


Svetlo u potkrovlju je najveća čar ove vrste prostora. Ukoliko vam manjka prirodnog svetla u kose i tamne delove krova ugradite rasvetu ili stavite podne lampe. Time ćete povećati kvalitet življenja i dobiti na ambijentalnosti.

Ukoliko živite u kući i imate tavanski prostor koji vam nije služio ničemu, uvek ga možete pretvoriti u kutak za sebe. Adaptirajte pod i krovne ravni s unutrašnje strane i napravite radnu sobu, prostor za dečiju igru ili prostor za vežbanje.

Izvor: Enterijer.rs



 
Član
Učlanjen(a)
12.01.2010
Poruka
472
Crvendac, bar lepo zvuci, ali sa ovim danasnjim uslovima i dozvolama, prosto je samo magija, pogotovo ono sa bazama ili badzama....
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Znam, i ja ceo život maštam o tome iznad svog stana, ali kako stvari stoje, mislim da bi mi pametnije bilo da prodam stan pa zidam negde nešto po svom.
Kod mene u kraju, ima ih mnogo koji su izgradili potkrovlja, pa tek onda predali papire za legalizaciju.
Ali, ovo nije mesto za razgovore o tome.
Ovo su ideje za one koji su u fazi gradnje ili nameravaju da počnu. A možda i one koji već imaju potkrovlja, pa nameravaju da ih renoviraju.
 
Član
Učlanjen(a)
12.01.2010
Poruka
472
Znam, i ja ceo život maštam o tome iznad svog stana, ali kako stvari stoje, mislim da bi mi pametnije bilo da prodam stan pa zidam negde nešto po svom.
Kod mene u kraju, ima ih mnogo koji su izgradili potkrovlja, pa tek onda predali papire za legalizaciju.
Ali, ovo nije mesto za razgovore o tome.
Ovo su ideje za one koji su u fazi gradnje ili nameravaju da počnu. A možda i one koji već imaju potkrovlja, pa nameravaju da ih renoviraju.
Evo, ja sam u fazi gradnje, i upravo pregovaram sa organima (da ne navodim) o potkrovlju i bazama, tj. o usaglasavanju lokacijske dozvole glavnog projekta i gradjevinske dozvole.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Bila bi steta odustati, stan 160m2, sa terasom 30m2, velix-ovim prozorima sam resio svetlost, mali jakuzi, stan po narudzbini......ne smem vise..nadam se

Stvarno bi bila šteta, ali uspećeš! Ne odustaj nikako. Biće to sve OK, samo treba malo više živaca.
A posle, kad kreneš da sređuješ, ako ti zafali ideja, javi se. ;-)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Moderno i funkcionalno potkrovlje

Moderno i funkcionalno potkrovlje

Potkrovlje je deo koji ima najviše simpatija i antipatija, oni koji vole da se smeste "pod krovom" smatraju ga romantičnim i ušuškanim, dok njegovi protivnici tvrde da je skučeno, neudobno...

1.jpg
Prednost opremanja prostora pod krovom je i to što možete da se igrate bojama

POTKROVLJE je deo koji ima najviše simpatija i antipatija, oni koji vole da se smeste "pod krovom" smatraju ga romantičnim i ušuškanim, dok njegovi protivnici tvrde da je skučeno, neudobno zbog kosih krovova, često mračno i na udaru vetrova...

Sve negativnosti potkrovlja danas se lako rešavaju uz pomoć krovnih prozora koji odlično dihtuju, gipsanih pregrada, ugradnih svetiljki, ali i nameštaja po meri.
Najbitnije je da se svaki kutak iskoristi, napravi dobar raspored i nabavi adekvatan nameštaj.
U zavisnosti od toga kolike su kosine, odnosno visina parapeta, iskoristite ih na najbolji način. Ispod greda možete da postavite garderober, cipelarnik ili niske police za razne sitnice, na primer za dečje igračke, kozmetiku, posteljinu, ali i da smestite bračni krevet, sofu, trpezarijski ili radni sto, kadu, kuhinjske elemente...
Najvažnije je da se svaka kosina iskoristi, ne samo u sobama, već i u kupatilu i u kuhinji. Na taj način ostatak doma može da bude potpuno rasterećen.
Prednost opremanja prostora pod krovom je i to što možete da se igrate bojama, da farbate grede koje su same po sebi ukras.

Ukoliko vam je potreban deo samo za spavanje, jedan ćošak pod kosinama možete da pregradite tankim panelima i da tako ne samo dobijete prostoriju pravilnog oblika, već i kutak za spavanje.
Po potrebi paneli mogu da se otvore i uđe vazduh i svetlo ili da se zatvore tako da gosti neće imati uvid u spavaći kutak.

2.jpg

Izvor: Večernje novosti
 
Natrag
Top