postavljanje foruma

Član
Učlanjen(a)
07.09.2009
Poruka
42
Imam jedan problem, hteo bih da napravim jedan forum, imam ideju i odabrao sam da mi forum bude tipa phpbb, nasao sam tutorijal kako da ga postavim na server, i tu je sve ok, ali sad dolaze problemi, posto pojma nemam o tome kako da ga postavim na internet. citao sam teme o web hostingu, i nisam postao pametniji, koji da uzmem, besplatni za pocetak ili odma onaj sto se placa? jel se moze forum seliti od besplatnog servera do onog sto se placa? ako imam ideju za ime foruma, kako da saznam da li tako nesto postoji, da li se placa za to ime sajta? sta su ti izrazi vps, cpanel, dns server, i koje su stvari na koje treba obratiti paznju pri izboru tog hostinga? da li mogu da postavljam adsense na besplatan hosting?
Nadam se da nisam naporan i da nisam postavio puno pitanja, nazalost moje znanje o ovome je blisko nuli pa bih voleo da mi neko objasni ove stvari.
Unapred zahvalan!!
 
Član
Učlanjen(a)
04.09.2009
Poruka
146
Izbor hostinga - ako samo testiraš, onda je ok koristiti besplatan hosting. Medjutim, ukoliko želiš da pokreneš nešto iole ozbiljno preporučujem ti da zakupiš neki hosting paket. Lično imam loša iskustva sa besplatnim hostingom, prve ozbiljnije pare od sajta sam zaradio tek kada sam prešao na plaćeni hosting i zakupio sopstveni domen (ime sajta).

Da li je neki domen slobodan možeš da proveriš npr. ovde:
Cheap Domain Names Registration, Domain Transfer, SSL Certificates, Free DNS, Privacy Protection • Namecheap.com
Who.is: Whois Lookup, Website, Domain Name, and IP Tools - Who.is
Naravno, zakup komercijalnih domena se plaća (cena može varirati), dok uz besplatan hosting najčešće dobijaš besplatan poddomen.

Što se tiče selidbe foruma sa besplatnog hostinga, sve zavisi od samog hostinga i toga da li će ti dozvoliti da preuzmeš bazu podataka svog foruma. Ukoliko ne možeš ovo da uradiš, u problemu si.

Postavljanje AdSense-a takodje zavisi od samog hostinga, neki dozvoljavaju a neki ne.

Šta su ti izrazi vps, cpanel, dns server? Da ne razglabam previše, ovo možeš lako naći koristeći Google.
 
Član
Učlanjen(a)
07.09.2009
Poruka
42
hvala na odgovoru, imam jos par pitanja, nadam se da nije problem
kada gledam te hosting kompanije i njihove ponude koliki paket trebam da uzmem? koliko moze jedan forum da bude velik? i na sta da obratim paznju? ako kupim komercijalni domen, jel to dozivotno moje ili samo na neko odredjeno vreme? i to moram da uzmem tamo gde i taj hosting ili moze posebno negde drugde? i jel mi mozete preporuciti neki komercialnihosting i gde da kupim domen?
hvala
 
Član
Učlanjen(a)
04.09.2009
Poruka
146
Po mojoj proceni, za početak ti ne treba mnogo. Možda 500 MB prostora na disku i 10 GB mesečnog protoka? Kasnije možeš i da zakupiš neki veći paket.

Domen se zakupljuje na odredjeno vreme, obično za period od 1-10 godina, a zakup se može produžiti. Ne moraš da ga zakupiš na istom mestu gde si zakupio i hosting, štaviše preporučljivo je da ga zakupiš na drugom mestu. Imaš "mali milion" registara domena kako domaćih tako i stranih. Na tebi je koji ćeš da izabereš, ali obavezno potraži preko Goggle iskustva korisnika.

Imaš privatnu poruku :)
 
Natrag
Top