Postanak Zemlje-Kako i Koliko dugo

Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Dobro brate Marko. Ali ako je to nebo koje se pominje zapravo taj svod tj. atmosfera koja okružuje Zemlju, kako onda shvatiti da su Mesec, Sunce i zvezde na tom svodu(1.Mojsijeva 1,17)? Da li je Sunce, Mesec i zvezde (makar i one najbliže) na tom svodu i na tom nebu?

Svako dobro.

Dobro jutro brate Mire,
nocas sam se setio jednog biblijskog teksta koji ce ti objasniti koliko nebesa postoji:


"Znam coveka u Hristu koji pre cetrdeset godina (ili u telu ne znam; ili osim tela, ne znam;Bog zna) BI ODNESEN DO TRECEGA NEBA." 2. Korincanima 12,2.

Mdire, verujes li sada da postoji vise nebesa, a ne samo jedno?

Lepo je napisano: "I stvori Bog SVOD... I SVOD NAZVA BOG NEBO." 1. Mojsijeva 1,7.8.

A taj sbvod jeste deo svemira, ali nije svemir.

Mire, shvati da je ovde rec o stvaranju nase zemlje, a nije i stvaranje svemira u kome postoje milioni zvezda, i planeta, podeljeni u galaksije, a to prostranstvo je za nas ne shvatljivo jer se meri svetlosnim godinsama a ne obicnim. Moguce je da Bog na nekoj galaksiji i danas stvara, a to stvaranje nema nikakve veze sa nasom zemljom.

Sve najbolje
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.394
Dobro jutro brate Mire,
nocas sam se setio jednog biblijskog teksta koji ce ti objasniti koliko nebesa postoji:


"Znam coveka u Hristu koji pre cetrdeset godina (ili u telu ne znam; ili osim tela, ne znam;Bog zna) BI ODNESEN DO TRECEGA NEBA." 2. Korincanima 12,2.

Mdire, verujes li sada da postoji vise nebesa, a ne samo jedno?

Lepo je napisano: "I stvori Bog SVOD... I SVOD NAZVA BOG NEBO." 1. Mojsijeva 1,7.8.

A taj sbvod jeste deo svemira, ali nije svemir.

Mire, shvati da je ovde rec o stvaranju nase zemlje, a nije i stvaranje svemira u kome postoje milioni zvezda, i planeta, podeljeni u galaksije, a to prostranstvo je za nas ne shvatljivo jer se meri svetlosnim godinsama a ne obicnim. Moguce je da Bog na nekoj galaksiji i danas stvara, a to stvaranje nema nikakve veze sa nasom zemljom.

Sve najbolje

Brate Marko1932, nije Mire nego Jovan piše ovaj tekst koji si citirao:).

Marko, znam za taj tekst. Ali on nema veze sa ovim o čemu pričamo. Naime, moje pitanje je da li su zvezde, sunce i mesec na "prvom" nebu tj. našem atmosferskom? Možeš li mi objasniti stih iz 1.Mojsijeve 1,17("postavi ih na svodu nebeskom")? Koje je to nebo? Pazi, tekst pominje samo "nebo" ne kaže nebesa ili drugo nebo itd....Gde su sunce,mesec i zvezde?

Hvala. Pozdrav
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Brate Marko1932, nije Mire nego Jovan piše ovaj tekst koji si citirao:).

Marko, znam za taj tekst. Ali on nema veze sa ovim o čemu pričamo. Naime, moje pitanje je da li su zvezde, sunce i mesec na "prvom" nebu tj. našem atmosferskom? Možeš li mi objasniti stih iz 1.Mojsijeve 1,17("postavi ih na svodu nebeskom")? Koje je to nebo? Pazi, tekst pominje samo "nebo" ne kaže nebesa ili drugo nebo itd....Gde su sunce,mesec i zvezde?

Hvala. Pozdrav

Izvinjavam se za pogresku.
Sve sto je navedeno u prvom poglavlju Biblije, sto se zove svod, a Bog je to nazvao nebom, u to je ukljuceno sve sto je potrebno nasoj Zemlji da bi se na njoj moglo ziveti. Na grckom jeziku umesto Svod upotrebljena je rec Sator. U tom svodu su spomenute i neke zvezde kao i Since i Mesec, sve sto se nalazi u tom prostoru. Sve je to deo Svemira, ali to nije svemir. U svemiru postej mnoge palanet i zvezde koje nisu deo naseg SVODA. Postoji bezbroj suncanih sistema koji su slicni nasemu, a koji se svrstavaju u galaksije.

Sve najbolje
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.394
U tom svodu su spomenute i neke zvezde kao i Since i Mesec, sve sto se nalazi u tom prostoru

Znači smatraš da izraz "svod" predstavlja prostor Sunca, Meseca i nekih zvezda. Verovatno onih najbližih? Onda je taj svod svakako veći od atmosfere kojom je okružena naša Zemlja. Dakle on obuhvata i po ovom rezonovanju milijarde kilometara itd...ako sam dobro razumeo.

U 2. Korinćanima 12 se pominju tri neba. To je tačno. Ovo treće nebo je Raj(stih 4). E sad to je mesto gde prebiva Bog i ono je svakako izvan našeg svemira. Ovo drugo nebo pak šta bi moglo predstavljati? Da li možemo tvrditi da je to ostatak našeg svemira van atmosfere(svoda) ili je to možda mesto izvan svemira tj. mesto gde prebivaju drugi svetovi. Jer znamo da je Božiji prestol gde je i Raj odvojen od svega drugog stvorenog. Raj je mesto gde prebiva Bog. Ako je to treće nebo onda drugo bi moglo predstavljati druge svetove koji su opet izvan našeg svemira a time bi se moglo zaključiti da je prvo nebo zapravo naš stvoreni univerzum tj. svemir. te je Bog ipak stvorio u četvrtom danu i druge zvezde u svemiru. Možemo li Biblijom pokazati da drugo nebo je ostatak našeg svemira? Ima li opis tog drugog neba negde?

Izvinjavam se za pogresku.

Nikakav problem brate.

Takođe sve najbolje.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Znači smatraš da izraz "svod" predstavlja prostor Sunca, Meseca i nekih zvezda. Verovatno onih najbližih? Onda je taj svod svakako veći od atmosfere kojom je okružena naša Zemlja. Dakle on obuhvata i po ovom rezonovanju milijarde kilometara itd...ako sam dobro razumeo..

U pravu si, Svod svakako zauzima veci prostor od nase atmosfere. A Kolika je njegova velicina, e pa to ne znam, ali zaista mora biti velik.

U 2. Korinćanima 12 se pominju tri neba. To je tačno. Ovo treće nebo je Raj(stih 4). E sad to je mesto gde prebiva Bog i ono je svakako izvan našeg svemira. Ovo drugo nebo pak šta bi moglo predstavljati? Da li možemo tvrditi da je to ostatak našeg svemira van atmosfere(svoda) ili je to možda mesto izvan svemira tj. mesto gde prebivaju drugi svetovi. Jer znamo da je Božiji prestol gde je i Raj odvojen od svega drugog stvorenog. Raj je mesto gde prebiva Bog. Ako je to treće nebo onda drugo bi moglo predstavljati druge svetove koji su opet izvan našeg svemira a time bi se moglo zaključiti da je prvo nebo zapravo naš stvoreni univerzum tj. svemir. te je Bog ipak stvorio u četvrtom danu i druge zvezde u svemiru. Možemo li Biblijom pokazati da drugo nebo je ostatak našeg svemira? Ima li opis tog drugog neba negde? [/QUOTE]

Drago mi je da si tako blizu.
Kao sto si i sam izjavio Biblija spominje TRE NEBA.
Prvo je nebo Svod nase Zemlje ili naseg suncanog sistema u koji jesu ukljucene i neke zvezde. To je stvoreno u toku sestodnevnog stvaranja, ali nije nista drugo.

Uzgred da napomenjem. U jevrejsko za rec stvoriti postoje dve reci: bara Stvoriti iz nista.Druga je asah sto znaci formirati, dovesti u red. Tako nismo sigurni da li je Bog Sunce i Mesec doveo u red da njihova svetlost sluzi Zamlji i da se po njima racuna vreme, ili ih je stvorio iz nista.

Drugo je Zvezdano nebo, astronomsko, u koji spadaju zvezde kao i drugi svetovi koji su stvoreni verovatno pre nase Zemlje, a neki mozda i posle. Od ovoga nista nije bilo stvoreno prilikom stvaranja nase Zemlje. To ima svoju posebnu istoriju.

Pocetak 1. Mojsijeve glasi: "U pocetku svori Bog NEBO I ZEMLJU." To znaci da je tom prilikom stvoreno sve ono sto sluzi nasoj zemlji i njenim stanovnicima. To se svakako ne moze odnositi na druge svetove niti na ceo Svemir.


Trece nebo, o kome i Pavle Govori to je mesto gde je Bozji presto.




Sve najbolje.[/QUOTE]
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.394
Drugo je Zvezdano nebo, astronomsko, u koji spadaju zvezde kao i drugi svetovi koji su stvoreni verovatno pre nase Zemlje, a neki mozda i posle.

Hvala brate Marko 1932, ima dosta logike u onome što pričaš. Moguće je zaista da je tako. Ali moram napomenuti da mi moramo definisati to "drugo" nebo. Zato sam i pitao ima li Biblijski prikaz tog drugog neba. Možemo li na osnovu Biblije doći do zaključka da je drugo nebo zaista ostatak Svemira? Kao drugo pitanje koje bih postavio jeste da li drugi svetovi moraju obitavati u našem svemiru ili postoji mogućnost da oni obitavaju negde izvan našeg svemira(koliko god on bio veliki)? Jer ti drugi svetovi možda žive u drugačijem univerzumu od našeg. No, bilo kako bilo važno je za ovu našu temu da definišemo to drugo nebo sa aspekta Pisma da li ono predstavlja ostataka svemira ili je to nešto drugo.

Pozdrav.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Hvala brate Marko 1932, ima dosta logike u onome što pričaš. Moguće je zaista da je tako. Ali moram napomenuti da mi moramo definisati to "drugo" nebo. Zato sam i pitao ima li Biblijski prikaz tog drugog neba. Možemo li na osnovu Biblije doći do zaključka da je drugo nebo zaista ostatak Svemira?

To drugo nebo svakako nije ostatak Svemira, nego to jeste Svemir, a nas suncani sistem bi mogo biti ostatak ili bolje receno jedan mali deo toga Svemira.


Kao drugo pitanje koje bih postavio jeste da li drugi svetovi moraju obitavati u našem svemiru ili postoji mogućnost da oni obitavaju negde izvan našeg svemira(koliko god on bio veliki)?[/QUOTE]

Ne postoji vise Svemira, nego samo jedan i sve je u njemu.

Jer ti drugi svetovi možda žive u drugačijem univerzumu od našeg. No, bilo kako bilo važno je za ovu našu temu da definišemo to drugo nebo sa aspekta Pisma da li ono predstavlja ostataka svemira ili je to nešto drugo.[/QUOTE]


Evo kako je to objasnjeno u Teoloskom reniku:

"Nebo... ovaj izraz opisuje: 1. atmosfersko nebo, 2, astronomsko ili zvezdano nebo, i 3. Mesto Bozijeg prebivanja. Atmosferska nebesa su mesto gde ptice lete ( 1. Mojsijeva 1,20), odakle kisa dolazi (7,11) i gde vetrovi duvaju (Danilo 8,8)...
Astronomska ili zvezdana nebesa oznacavaju mesta gde se krecu Sunca i Meseci (1. Mojsijeva 1,14, 15.17. Matej 34,29)

Mesto Bozjeg prebivanja stalno se spominje kao Nebo.(1. Carevima 8,30. 39; Psalam 11,4.; 53,2; 80,14; 102,19)

Isus se cesto obracao Ocu koji je na Nebesima: (Matej 5,16. 45. 48; 6,9)Svojim utelovljenjem, Hristos je dosao s neba (Jovan 3,13.31; 6,38) uzneo se na Ndbo. (Jevrejima 9,24)"
(BCD p. 449"

Jovan: Jer ti drugi svetovi možda žive u drugačijem univerzumu od našeg.

Ne postoji vise Svemira, nego samo jedan.
Ostali svetovi zive na svojim planetama koje su u istom svemiru samo uslovi zivota i prirodni zakonu mogu biti drugaciji, zavisno od polozaja planete na kojoj zive. A sto je jos vaznije na njima nema greha niti njegovih posledica.

Sve najbolje
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.394
Evo kako je to objasnjeno u Teoloskom reniku:

"Nebo... ovaj izraz opisuje: 1. atmosfersko nebo, 2, astronomsko ili zvezdano nebo, i 3. Mesto Bozijeg prebivanja. Atmosferska nebesa su mesto gde ptice lete ( 1. Mojsijeva 1,20), odakle kisa dolazi (7,11) i gde vetrovi duvaju (Danilo 8,8)...
Astronomska ili zvezdana nebesa oznacavaju mesta gde se krecu Sunca i Meseci (1. Mojsijeva 1,14, 15.17. Matej 34,29)

Marko, onda je Sunce i Mesec na drugom nebu(astronomskom) jel da? Pošto je po ovome ovde rečenom atmosfersko nebo tamo gde lete ptice, ili kiša dolazi. Onda Sunce i Mesec su u ovom drugom zar ne? Onda je taj svod koji se pominje u 1.Mojsijevojoj 1,17 ipak drugo nebo? Ako je tako onda je u stvaranje uključen ceo naš univerzum(prvo i drugo nebo) a izvan je Božiji presto.

Mesto Bozjeg prebivanja stalno se spominje kao Nebo.(1. Carevima 8,30. 39; Psalam 11,4.; 53,2; 80,14; 102,19)

To je tačno. Samim tim teško možemo onda kada se pominje samo izraz nebo razlučiti o kom se tačno nebu radi.

Isus se cesto obracao Ocu koji je na Nebesima: (Matej 5,16. 45. 48; 6,9)Svojim utelovljenjem, Hristos je dosao s neba (Jovan 3,13.31; 6,38) uzneo se na Ndbo. (Jevrejima 9,24)" (BCD p. 449"

Tačno. I Božiji prestol je Nebo. Ali kakvo? Drugačije od našeg sigurno. Tamo je svetlost a ne crno kao naš svemir. Zato ja i mislim da su druga neba gde eventulano žive druga stvorenja možda drugačije od našeg(svemirskog)

Ne postoji vise Svemira, nego samo jedan.
Ostali svetovi zive na svojim planetama koje su u istom svemiru samo uslovi zivota i prirodni zakonu mogu biti drugaciji, zavisno od polozaja planete na kojoj zive. A sto je jos vaznije na njima nema greha niti njegovih posledica.

E ovo je jako zanimljivo. Iz prostog razloga što možemo utvrditi posmatrajući nebeske pojave da je materija u svemiru podložna raspadjivosti. U Pismu stoji da sva tvar uzdiše i pati zbog Adamovog greha. Oni svetovi ako nastanjuju naš svemir su onda podložni raspadljivosti. Baš zato smatram da drugi svetovi su izvan našeg univerzuma, u univerzumima koji nisu raspadljivi.

Svako dobro i tebi brate i hvala ti što vodiš iskrenu diskusiju i trudiš se u objašnjavanju. Za svaku pohvalu. Ali moramo svaki detalj obraditi i zato ne zamneri što tražim i dalje argumente.

Pozdrav.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Stvorio je nase nebo, a nebesa nad nebesima su mesto gde je Bog i to nije svemir, ono je stvoreno ranije, Bog ne obitava u fizickom , vec duhovnom nebu, to sam dokazao!

Nije problem sto vi pricate o drugim svetovima, vec sto vi te svetove smestate u nas materijalni svemir!

Bogu ne trebaju planete i svemir da zivi u njima, on je Duh a ne materija...

Tacno Mire, stvorio je nebo, ali ti tvrdis upravo da je stvorio VISE NEBA, jer kazes "stvorio je nebo planete zemlje, i stvorio je kosmos"

To su dva razlicita neba, a biblija kaze - da je stvorio SAMO JEDNO nebo.

Naime, postoji i trece nebo o kome govori apostol Pavle, a to je Bozje carstvo.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Marko, onda je Sunce i Mesec na drugom nebu(astronomskom) jel da? Pošto je po ovome ovde rečenom atmosfersko nebo tamo gde lete ptice, ili kiša dolazi. Onda Sunce i Mesec su u ovom drugom zar ne? Onda je taj svod koji se pominje u 1.Mojsijevojoj 1,17 ipak drugo nebo? Ako je tako onda je u stvaranje uključen ceo naš univerzum(prvo i drugo nebo) a izvan je Božiji presto.


Brate Jovane, sa tobom je pravo zadovoljstvo diskutovati. Neka te Bog blagoslovi!

U Bibliji pisae da je Bog stvorio dva videla "I postavi ih Bog nad svodom Nebeski." 1. Mojksijeva 1,17. Ova dva svetla su stvorena radi nase zemlje, ona njoj pripadaju.
Zato stvaranje Sunaca, Meseca i zveda, ne mozemo mesati sa onim sto je stvoreno u Svemiru.
Nasa zemlja je deo tog istog Svemira, a nije niti moze biti odvojena. Drugo, mi raspravljamo o stvaranju nase Zemlje, Mojsije o tome pise, a ne o stvaranju Svemira.

Pronasao sam sliku najsvetlije zvezde u Svemiru koja je predstavljena kao jedna velika pomarandza, a uporedjena sa njom nasa Zemlja je manja od jedne tacke. Astronom tvrde da je ova zvezda daleko od nas oko 1000 svetlosnih godina. To je Svemir. Nas svet je jako mali u odnosu na druge planete i svetove.



Tačno. I Božiji prestol je Nebo. Ali kakvo? Drugačije od našeg sigurno. Tamo je svetlost a ne crno kao naš svemir. Zato ja i mislim da su druga neba gde eventulano žive druga stvorenja možda drugačije od našeg(svemirskog)[/QUOTE]

Svakako da jesu drugacija. I njiohovi stanovnici su drugaciji. Jedina planeta u svemiru koja je stala na stranu pobune protiv Bioga je nasa Planeta. Mi smo u izvesnoj meri degenerisani uticajem greha i poroka. Taj Boziji lik je potamneo u nama. Drugi svetovi zive u istom polozaju kao i Adam pre pada u greh a to cini ogromnu razliku.




E ovo je jako zanimljivo. Iz prostog razloga što možemo utvrditi posmatrajući nebeske pojave da je materija u svemiru podložna raspadjivosti. U Pismu stoji da sva tvar uzdiše i pati zbog Adamovog greha. Oni svetovi ako nastanjuju naš svemir su onda podložni raspadljivosti. Baš zato smatram da drugi svetovi su izvan našeg univerzuma, u univerzumima koji nisu raspadljivi.[/QUOTE]

Ne postoji drugi Univerz, Svemir, nego postoji samo jedan. Svi smo mi deo toga Svemira. Medjutim, dok na nasj Zemlji vlad smrt, trulaz, raspadanje, tog na drugom svetovima nem, jer to su posledice greha. [/QUOTE]

Sve najbolje
 
Natrag
Top