Postanak Zemlje-Kako i Koliko dugo

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Možda si i ti upravu ali kod JS se često menja..
Nije on u pravu, vec si ti rekao istinu.

On voli da prica o onome o cemu ne zna nista, tako i o pravoslavlju i o svemu ostalom. Nimalo poniznosti da kaze pogresio sam.

Jos je formalista, pa se hvata reci procitanog a ne smisla, a mene i druge optuzuje za formalizam, da nije smesno, bilo bi zalosno!

Jehovini Svedoci veruju da je Bog stvorio zemlju i nebo, potom je prosao neodredjen vremenski period pre nego sto je poceo da je oblikuje, a svaki od 7 dana trajali su hiljadama i vise godina (neodredjen period vremena).

Sto se tice sedmog dana "on i dalje traje", zato sto oni u svojoj Bibliji ne priznaju 'vau' konsekutiv koji recenici daje 'svrseno vreme', pa njima 2 stih glasi:

"I stade Bog pocivati sedmoga dana"!

To je lako oboriti ako uzmemo apostola Pavla koji citira taj stih u 'svrsenom vremenu' u NZ.

Dani jesu doslovni, ali je Tripo ponosni fundamentalista i formalista, koji svoje nedostatke pripisuje drugima.

Pripisace drugima da veruju sto ne veruju, jer se hvata reci kao i svaki formalista!

Pozdrav.

vi isto ne priznajete 6 dnevno stvaranje.

I to nije istina, kao sto Jehovinim Svedocima pripisujes da veruju ono sto ne veruju, tako i nama!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
I to nije istina, kao sto Jehovinim Svedocima pripisujes da veruju ono sto ne veruju, tako i nama!

Kako ko, ali pitaj Zorana Jovanovića koji mrzi subotu, onda je imao potrebu da napadne šestodnev jer i sam zna da se u stvaranju spominje subota i da je 7. dan i taj dan nije ništa stvarano.

Dakle opet svako ima neko svoje mišljenje. Rasulo kod vas totalno, svako teolog.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Jehovini Svedoci veruju da je Bog stvorio zemlju i nebo, potom je prosao neodredjen vremenski period pre nego sto je poceo da je oblikuje, a svaki od 7 dana trajali su hiljadama i vise godina (neodredjen period vremena).

Sto se tice sedmog dana "on i dalje traje", zato sto oni u svojoj Bibliji ne priznaju 'vau' konsekutiv koji recenici daje 'svrseno vreme', pa njima 2 stih glasi:

"I stade Bog pocivati sedmoga dana"!

To je lako oboriti ako uzmemo apostola Pavla koji citira taj stih u 'svrsenom vremenu' u NZ.

Dani jesu doslovni,

Naravno, JS ne prihvataju doslovno stvaranje za šest dana jer veruju da je prvi dan trajao neodređeno kao i sedmi. Međutim izveštaj iz četvrte zapovesti jasno kaže koliko je trajalo stvatanje. U šest dana ulazi i nebo i zemlja koja je bila u početku pusta ali je stvorena u tom prvom danu. Zatim se ostalo, sve za šest dana. To sam i ranije citirao Zaoketu međutim ovo nije ni razmatrao.

Lepo si naveo i konsekutiv 'vau'.

Svako dobro.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mire veruje da je za šest dana ( odnosno - u jednom danu od tih šest ), stvorena zemlja, ceo kosmos, i sve zvezde i planete u kosmosu, kojih ima milone i milione.

Bilo bi dobro da neko prokomentariše - o čemu se ovde radi.

Hvala!
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Mire veruje da je za šest dana ( odnosno - u jednom danu od tih šest ), stvorena zemlja, ceo kosmos, i sve zvezde i planete u kosmosu, kojih ima milone i milione.

Ja lično verujem da je tako. Biblija i kaže da su četvrtog dana stvoreni Sunce, Mesec i zvezde. Mi možemo verovati da je ceo zvezdani svemir stvoren tada. S tim što mi ne znamo koliki je taj svemir ali dovoljno je veliki da se ne može nikakvom ljudskom tehnologijom izračunati.

Lično smatram da vidljivi svemir ima granice a šta je iza toga, najverovatnije drugi svetovi koje je Bog stvorio i koji nisu pali.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ja lično verujem da je tako. Biblija i kaže da su četvrtog dana stvoreni Sunce, Mesec i zvezde. Mi možemo verovati da je ceo zvezdani svemir stvoren tada. S tim što mi ne znamo koliki je taj svemir ali dovoljno je veliki da se ne može nikakvom ljudskom tehnologijom izračunati.

Lično smatram da vidljivi svemir ima granice a šta je iza toga, najverovatnije drugi svetovi koje je Bog stvorio i koji nisu pali.

Ztao kod pravoslavaca misli svako kako mu se ćefne, evo kako Zoran Jovanović autor pamfleta "Crkva i sekte" ima potrebu da napadne 6 dnevno stvaranje.


27. децембар 2010.
ЦРКВА И СЕКТЕ



ЦРКВА И СЕКТЕ – Зоран Јовановић

(5) НЕДЕЉА И СУБОТА У СВЕТОМ ПИСМУ

Овој теми посветићемо мало више пажње с обзиром да је то једно од “ најјачих “ адвентистичких оружија у њиховом доказивању да су само они остали верни Христу и Његовим заповестима.
За почетак: У књизи Постања (1Мој. гл. 1 ; гл. 2) сви дани имају свој почетак и крај (јутро и вече ) – сем седмог дана, дана Божијег починка. Адвентистичка тврдња да је Бог створио свет за шест буквалних календарских седмичних дана, а у седми дан (Сабат – одмор, мир, субота) починуо од дела својих – и тај дан (суботу) посветио за сва времена је заиста сумњива, и само доказује њихово непознавање Библије.
Прво: Седмица (седмични дани) није могла да постоји пре стварања света, а Бог је тек четвртог дана (не седмичног) створио Сунце, Месец и звезде, да деле дан и ноћ, да буду знаци временима, данима и годинама (1Мој. 1.14-19).
Друго: Св. Писмо нам казује да је “ … један дан пред Господом као хиљада година, и хиљада година као један дан “ (2Пет. 3.8 ; Псл. 90.4).
Према томе, Библија је у овом случају сасвим категорична – дани стварања нису исто што и седмични календарски дани!
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ja lično verujem da je tako. Biblija i kaže da su četvrtog dana stvoreni Sunce, Mesec i zvezde. Mi možemo verovati da je ceo zvezdani svemir stvoren tada. S tim što mi ne znamo koliki je taj svemir ali dovoljno je veliki da se ne može nikakvom ljudskom tehnologijom izračunati.

Lično smatram da vidljivi svemir ima granice a šta je iza toga, najverovatnije drugi svetovi koje je Bog stvorio i koji nisu pali.

Slažem se sa napisanim - da vidljivi svemir ima granice, i da se iza nalaze svetovi koje je Bog stvorio, koji nisu pali, u kojima vlada Bog, i nebeski poredak.

Ne slažem se - da je Bog četvrtog dana stvorio ceo vidljivi kosmički prostor, sa svim postojećim zvezdama, planetama, galaksijama.. itd.. već da je stvorio sunce i mesec, i određeni broj zvezda u zemaljskom okruženju, recimo - vidljive golim okom sa zemlje, jer biblija kaže "DA OBASJAVAJU ZEMLJU"

Zvezde koje su toliko udaljene od zemlje da se i ne vide, one ne mogu da obasjavaju zemlju, i prema tome Bog njih nije ni stvorio u tu svrhu.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Ne slažem se - da je Bog četvrtog dana stvorio ceo vidljivi kosmički prostor, sa svim postojećim zvezdama, planetama, galaksijama.. itd.. već da je stvorio sunce i mesec, i određeni broj zvezda u zemaljskom okruženju, recimo - vidljive golim okom sa zemlje, jer biblija kaže "DA OBASJAVAJU ZEMLJU"

Zvezde koje su toliko udaljene od zemlje da se i ne vide, one ne mogu da obasjavaju zemlju, i prema tome Bog njih nije ni stvorio u tu svrhu.

Smatram da ipak je tog četvrtog dana stvoren ceo svemir jer koja je svrha tog svemira pre postanja čoveka? Ako su drugi svetovi izvan tog nama vidljivog svemira zašto bi Bog stvarao nešto nenastanjeno ko zna koliko? Uloga zvezda jeste da "upravljaju noću", Psalam 136,9 ali to ne znači da su druge zvezde stvorene pre toga. Sa druge strane mi i ne znamo na koji sve način i one najudaljenije zvezde doprinose osvetljavanju Zemlje. Sve zvezde imaju takvu ulogu bez obzira na njihovu udaljenost. U Pismu pak nemamo podatak da su postojale zvezde pre stvaranja Zemlje ili nekakav svemir. Tu se može spekulisati ali jednostavno bliže je shvatanju da je Bog četvrtog dana stvorio sav svemir jer nenastanjen nema svrhu a nemamo ni Biblijski dokaz da je pre stvaranju postojao neki vidljivi svemir sa zvezdama.

Pozdrav.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nema dokaza da je postojao svemir pre stvaranja zemlje, ali nema dokaza ni da je stvoren prilikom stvaranja, i mi mozemo samo da predpostavljamo.

Koliko znam, zvanicna nauka recimo govori - da je svemir mnogo stariji od zemlje.

Neki podaci kazu - da je zemlja stara 4, 5 milijardi godina, a svemir 9 milijardi.

Ja licno verujem da je svemir postojao mnogo vremena pre stvaranja zemlje, jer kada sam napisao da se slazem "da vidljivi svemir ima granice, i da se iza nalaze svetovi koje je Bog stvorio, koji nisu pali, u kojima vlada Bog, i nebeski poredak" ja tu nisam mislio na neki drugi svemir osim ovog koga vvidimo na nocnom nebu, vec smatram - da taj vidljivi svemir ima neku svoju nevidljivu granicu, iza koje je isti takav svemir, ali - gde ni sotona, ni Lucifer ne mogu doci, niti preci tu granicu.

Ipak, posto mi u sustini i ne znamo sta predstavlja tu crnu pod navodnicima "materiju" mozemo predpostaviti - da je on oduvek postojao, odnosno - da nije imao pocetak, vec da je Bog samo u tom prostoru tokom vremena stvarao zivot, tj - galaksije, sazvezdja, planete - naseljene i nenaseljenezvezde.. itd...
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Nema dokaza da je postojao svemir pre stvaranja zemlje, ali nema dokaza ni da je stvoren prilikom stvaranja, i mi mozemo samo da predpostavljamo.

To se slažem. Nema eksplicitnog teksta u Pismu koji se bavi ovom temom osim indirektog koji pre ukazuje da je svemir i sve zvezde nastao u četvrtom danu stvaranja.

Koliko znam, zvanicna nauka recimo govori - da je svemir mnogo stariji od zemlje.

Neki podaci kazu - da je zemlja stara 4, 5 milijardi godina, a svemir 9 milijardi.

To su špekulacije kao i teorija evolucije. To verujem da i ti tako shvataš.

Ja licno verujem da je svemir postojao mnogo vremena pre stvaranja zemlje, jer kada sam napisao da se slazem "da vidljivi svemir ima granice, i da se iza nalaze svetovi koje je Bog stvorio, koji nisu pali, u kojima vlada Bog, i nebeski poredak" ja tu nisam mislio na neki drugi svemir osim ovog koga vvidimo na nocnom nebu, vec smatram - da taj vidljivi svemir ima neku svoju nevidljivu granicu, iza koje je isti takav svemir, ali - gde ni sotona, ni Lucifer ne mogu doci, niti preci tu granicu

Ja lično mislim da ti drugi svetovi žive u drugačije oblikovanom vakumu od ovog našeg koji zovemo "svemir". Objasniću. A svaki od ovih svetova koliko ih ima(a ima verovatno mnogo-tek će se saznati) ima drugčaiji vakum i ne mora da znači da je kao naš svemir-crn.

Ipak, posto mi u sustini i ne znamo sta predstavlja tu crnu pod navodnicima "materiju" mozemo predpostaviti - da je on oduvek postojao, odnosno - da nije imao pocetak

Upravo ova crna materija koja bez svetlosti je tamna smatram da nije od Boga. Objasniću. Lično verujem da je ona posledica greha ne Adamovog i Evinog već pobune Sotone. Evo zašto. Kada čitamo izveštaj o stvaranju tekst kaže:"vide Bog svetlost da je dobra". Ne kaže da je i tama dobra. Mislim da tama nasuprot svetlosti predstavlja nešto što nije dobro a Bog koji živi u svetosti verujem da nije imao nameru da oblikuje "tamnu" materiju. Verujem da će na novoj Zemlji i novi svemir biti svetao i da neće postojiati nikakva tama. Pismo kaže:"Neće ti više biti sunce videlo danju, niti će ti sjajni mesec svetleti; nego će ti Gospod biti videlo večno i Bog tvoj biće ti slava", Isaija 60,19. Drugi tekst takođe kaže:"I noći tamo neće biti, i neće potrebovati videla od žižaka, ni videla sunčanoga, jer će ih obasjavati Gospod Bog, i carovaće va vijek veka", Otkrivenje 22,5 Meni lično Pismo ukazuje da je tama nešto loše i u duhovnom ali i u fizičkom smislu. Zato svetlost sa Božijeg prestola će obasjavati ceo naš svemir kao i druge svetove. Nebeska tela biće dekoracija ali ne da bi obasjavali nego sa drugom svrhom. Gospod će to objasniti kada dođe vreme. Neće postojati verovatno ni ovakva svemirska nepristupačnost i hladnoća(-273c) već sasvim drugačiji uslovi. Zato ovakav svemir koji poznajemo nije mogao postojati večno ali ni pre stvaranja.

Svako dobro.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top