Postanak Zemlje-Kako i Koliko dugo

Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Ne bi hteo da lupim o kojem se broju radi,ali ta barka je bila velika kao jedno povece fudbalsko igraliste,na tri sprata,onako po secanju,a ti me ispravi ako sam pogresio.Dal je bilo 1000 zivotinja ili vise hiljada,davanja imena je bio zadatak koji nije tako lak.Taj zadatak se ne resava ni za jedan minut ni za jedan sat.Sta ti mislis kolko je vremena bilo potrebno Adamu da jednoj zivotinji da ime?
Ono sto je kljucno ovde jeste da :
cak i pravoslavci uce na teoloskom fakultetu da jedan Bozji stvaralacki dan nije trajao bukvalnih 24 sata .(barem mi je tako rekla poznanica koja studira na teoloskom fakultetu u Bgd).
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Dakle jedan Bozji dan stvaranja ili oblikovanja svakako nije trajao doslovnih 24 sata! :)
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Nema sanse da se Bog Jehova upravlja po ljudskom vremenu po okretanju zemlje oko svoje ose....,
pa to je glupost crkve koja traje jos uvek ,da je zemlja centar svemira....
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Nema sanse da se Bog Jehova upravlja po ljudskom vremenu po okretanju zemlje oko svoje ose....,
pa to je glupost crkve koja traje jos uvek ,da je zemlja centar svemira....

Zaokret, šest doslovnih dana stvaranja je bilo učenje celog hrišćanastva od nastanka pa sve do 20-og veka. A onda pod uticajem TE počelo se sumnjati u doslovne dane stvaranja pa su mnoge Protestnske zajednice i Katolici počeli da govore o nekakvim simboličnim danima. Katolička Crkva je na II vatikanskom koncilu čak proglasila TE kao jedinu naučnu činjenicu i zato veruju da je Bog stvarao putem evolucije koja je trajala milionima godina. Takođe u zadnjih 10 tak godina i među Pravoslavlnim teolozima počinje da se razmatra i čak sugeriše verovanje da su dani simbolični i da je Bog stvarao milionima godina svet. Međutim, kao što rekoh Hrišćanska Crkva je sve do 20-og veka čvrsto verovala u doslovne dane stvaranja zato što biblijski tekst tako sugeriše.

Naime kada se nabrajaju dani stvaranja "dan prvi", "dan drugi" ispred brojeva prvi, drugi stoji hebrejski izraz Jom što označava doslovni dan. Takođe ispred rednih brojeva "prvi, drugi"....stoji tačka pa onda izraz Jom što ukazuje na konkretan dan od 24 časa. Nema nikakve naznake o simbolizmu. Kao što rekoh simbolizam postoji u zavisnosti od konteksta da li je proroštvo ili nešto drugo. U izveštaju o stvaranju nema nikakve naznake simbolizma ali ni u ostalim biblijskim tekstovima nema aluzije na stvaranje u nekom simboličkom smislu. Molim te priloži mi biblijski tekst koji se bavi stvaranjem i koji ukazuje na simbolizam. Ima li takvog teksta?

Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Zaokret, šest doslovnih dana stvaranja je bilo učenje celog hrišćanastva od nastanka pa sve do 20-og veka. A onda pod uticajem TE počelo se sumnjati u doslovne dane stvaranja pa su mnoge Protestnske zajednice i Katolici počeli da govore o nekakvim simboličnim danima. Katolička Crkva je na II vatikanskom koncilu čak proglasila TE kao jedinu naučnu činjenicu i zato veruju da je Bog stvarao putem evolucije koja je trajala milionima godina. Takođe u zadnjih 10 tak godina i među Pravoslavlnim teolozima počinje da se razmatra i čak sugeriše verovanje da su dani simbolični i da je Bog stvarao milionima godina svet. Međutim, kao što rekoh Hrišćanska Crkva je sve do 20-og veka čvrsto verovala u doslovne dane stvaranja zato što biblijski tekst tako sugeriše.

Naime kada se nabrajaju dani stvaranja "dan prvi", "dan drugi" ispred brojeva prvi, drugi stoji hebrejski izraz Jom što označava doslovni dan. Takođe ispred rednih brojeva "prvi, drugi"....stoji tačka pa onda izraz Jom što ukazuje na konkretan dan od 24 časa. Nema nikakve naznake o simbolizmu. Kao što rekoh simbolizam postoji u zavisnosti od konteksta da li je proroštvo ili nešto drugo. U izveštaju o stvaranju nema nikakve naznake simbolizma ali ni u ostalim biblijskim tekstovima nema aluzije na stvaranje u nekom simboličkom smislu. Molim te priloži mi biblijski tekst koji se bavi stvaranjem i koji ukazuje na simbolizam. Ima li takvog teksta?

Pozdrav.

Zdravo Jovane i ostali,
Dobio sam skoro 50 obavestenja za ovih par dana otsustva ,pa je tesko uhvatiti tok....,ima puno pisanije....pa da skratim.
Bog nije prvo stvorio Zemlju,pa tek onda Sunce ,Mesec itd...
Nakon stvaranja andjela i svega onoga sto nase oci ne vide,Bog je krenuo da pravi ceo Svemir,zvezde i planete izmedju kojih i nasu zemlju.
Dakle zemlja je postojala ko zna kolko vremena pusta i prazna.
Zatim je Jehova Bog resio da na njoj stvori zivot i poceo je da je oblikuje.
Da li shvatas razliku?
I tek kad Bog pocinje da je oblikuje u toku od 6 stvaralackih dana,
Inace bila bi suluda rec "U pocetku"...
1.Moj 1:1
1 U početku stvori Bog nebo i zemlju.
Dakle Bog ju je stvorio i nju i nebo...
A sada sledi oblikovanje u toku 6 stvaralackih dana.
Ko zna kolko vremena je zemlja bila pusta i prazna bez oblicja.???
1.Moj 1:2
A zemlja beše bez obličja i pusta, i beše tama nad bezdanom; i duh Božji dizaše se nad vodom...
I tek sada sa "I RECE BOG" pocinju stvaralacki dani
1.Moj 1:3
3 I reče Bog: Neka bude svetlost. I bi svetlost.
4 I vide Bog svetlost da je dobra; i rastavi Bog svetlost od tame.
5 I svetlost nazva Bog dan, a tamu nazva noć. I bi veče i bi jutro, dan prvi.
itd...

A pogledaj sta je sve Bog stvorio u 6.danu oblikovanja
24 Potom reče Bog: Neka zemlja pusti iz sebe duše žive po vrstama njihovim, stoku i sitne životinje i zveri zemaljske po vrstama njihovim. I bi tako.
25 I stvori Bog zveri zemaljske po vrstama njihovim, i stoku po vrstama njenim, i sve sitne životinje na zemlji po vrstama njihovim. I vide Bog da je dobro.
26 Potom reče Bog: Da načinimo čoveka po svom obličju, kao što smo mi, koji će biti gospodar od riba morskih i od ptica nebeskih i od stoke i od cele zemlje i od svih životinja što se miču po zemlji.
27 I stvori Bog čoveka po obličju svom, po obličju Božjem stvori ga; muško i žensko stvori ih.
28 I blagoslovi ih Bog, i reče im Bog: Rađajte se i množite se, i napunite zemlju, i vladajte njom, i budite gospodari od riba morskih i od ptica nebeskih i od svih zveri što se miče po zemlji

E sad pitanje za razmisljanje?
Sta mislis kad je u koje vreme tog 6,stvaralackog dana Bog stvorio Adama?i kolko je vremena trajalo njegovo stvaranje?
Ako to znas ,i ako i nadalje mislis da je to dan od bukvalnih 24 sata odgovori na sledece pitanje? A kog dana je stvorio Evu???
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
E sad pitanje za razmisljanje?
Sta mislis kad je u koje vreme tog 6,stvaralackog dana Bog stvorio Adama?i kolko je vremena trajalo njegovo stvaranje?
Ako to znas ,i ako i nadalje mislis da je to dan od bukvalnih 24 sata odgovori na sledece pitanje? A kog dana je stvorio Evu???

A čime dokazuješ da nije bilo 6x24 časa? Svojom riječju tj. kulinom riječju.

Ako nije 6x24 onda reci koliko je stvarao? Naravno da nećeš jer bi lupio veliku neistinu i glupost.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
A čime dokazuješ da nije bilo 6x24 časa? Svojom riječju tj. kulinom riječju.

Ako nije 6x24 onda reci koliko je stvarao? Naravno da nećeš jer bi lupio veliku neistinu i glupost.

Vidis kako vrdas kad ne znas odgovore.
A gde pise da se u Bibliji Bog sluzio ljudskim danima od 24 sata?
Po kom vremenu se sluzio kad jos nije postojala?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Izraz ''JOM'' dan, kada ispred ili iza njega stoji broj, uvek oznacava vreme od 24 sata.

U izvestaju o stvaranju stoji broj

JOM 1
JOM 2
JOM 3
JOM 4
JOM 5
JOM 6

JOM 7
 
Natrag
Top