Poreklo porodica i prezimena

Član
Učlanjen(a)
07.02.2011
Poruka
60
Postovani,

intersuje me nesto vise o poreklu Gavrilovica iz Bosne,opstina Kljuc,selo Sokolovo(ili Donje Sokolovo).
Pradeda mi je Djuradj,a deda Dragutin koji se sa zenom Krstinom doselio u Srpsku Crnju oko 1957.god

Unapred zahvalan!

Милан Карановић је крајишке Гавриловиће сврстао у групу родова, која је пореклом из Лике и са Змијања. Реч је о Борићима, Сантрачима, Гавриловићима и Вуковићима. Сви они славе Св. Пантелију. Могуће да су Ваши променили славу, а можда је реч и о некој другој грани Гавриловића. Иначе, Сантрачи и још неки родови у крајини који славе Св. Пантелију, даљим пореклом су из Колашина у Црној Гори.
Међутим, интересантан је податак да само Гавриловићи из кључког и сарајевског округа у Босни, славе Никољдан.
Претпостављам да је реч о сродним породицама. Гавриловићи из околине Сарајева су пореклом од породице Лубура/Лубурић, која је пореклом са Грахова у Црној Гори. Прво су стигли у Херцеговину, у Риђане, а после су се разгранали по целој Босни и има их са пуно различитих презимена. Једно је и Гавриловић. Сви славе Св. Николу.

Da li neko mozda ima neke podatke o poreklu prezimena Petrović iz Hrvatske, slava sv.Ignjatije.

Пошто не пише место одакле су Петровићи, на основу славе могу да претпоставим да припадају племену Малешеваца, који једини славе Св. Игњатију. Даље порекло им је из села Малине, између Требиња и Билеће.
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
05.04.2010
Poruka
1
Можете ли да ми кажете нешто о пореклу моје породице - славимо Светог архиђакона Стефана, а презиме Ивановић је настало релативно скоро, у 19. веку, од имена Иван (Село Ратаје, општина Александровац, Србија). Имам неке податке - запис из књиге Хронике села - ''Ратаје'' Драгише Милосављевића, у којој пише о родословима породица из тог села, па тако и о Ивановићима:''Ови староседеоци Ратаја пореклом су из Црне Горе. Време досељења и место из кога су дошли није познато.
У тефтер арачки села Ратаје 1833. године уписан је Ђурко Младеновић, рођен око 1743. године, и његов син Веселин (1795 - 1862). У тај тефтер уписан је Иван Агатоновић стар 30 година. Иван се касније помиње под презименом Младеновић, што наводи на закључак да је у сродству са Ђурком Младеновићем, родоначелником Веселиновића. Ову тврдњу поткрепљује чињеница да су им куће на истој локацији и да славе исту славу. По предању, род су фамилије Ратајац из Велике Дренове чији је родоначелник из Ратаја пребегао преко Мораве. Ово бекство преко Мораве делимично правда промену презимена, због останка у Ратају.
Презиме Ивановић носе по Ивану.
Иван, родоначелник Ивановића, помиње се под презименима - Агатоновић, Младеновић, Костић и Миловановић.
По спољашњем изгледу одају слику горштака јер су већином вишег раста и снажније телесне грађе, чиме се одликују и Веселиновићи. Изузетно су комуникативни, веома тачни и патријархално васпитани. Чувају сопствени углед, али цене и друге. Ивановићи славе Светог Стефана.''
 
Član
Učlanjen(a)
11.10.2012
Poruka
1
Poštovani,

da li možete da mi kažete nešto o poreklu porodice Glišanović?

Hvala!
 
Član
Učlanjen(a)
14.10.2012
Poruka
1
Veoma interesantno...Volela bih da otkrijem poreklo svoje porodice tj prezimena, pa ako neko zna kako bilo bi lepo da me uputi....

Tema je vise nego dobra. Mene interesira porjeklo prezimena Stevanovic. U Zenici, prema mojim saznanjima, Stevanovici postoje vec 350 godina ili otprilike 4-5 generacija. Krsna slava mog oca je sveti Stefan koju je naravno naslijedio od svog oca itd.
Veliki broj Stevanovica zivjeo je u selu Osojnica nedaleko od Zenice, a takodje veliki broj ih se iselio poslije rata u Bosni na podrucije grada Bijeljine. Ako neko posjeduje tacnije informacije od navedenih volio bih da ih objavi u ovoj temi.
Takodje ako neko zna od kud su doselili Stevanovici na podrucje opstine Zenica neka pise. Prema mojim saznanjima porjeklo ide iz Crne Gore ali nemam precizne informacije o ovome.

pozdrav :thinking::thinking::thinking::thinking::thinking:




Slucajno sam naleteo na ovaj post i vrlo je zanimljiv, zato sto se i ja preizvam Stevanovic a iz sela Osonice (sto lici na osojnicu) sam kraj Ivanjice u Srbiji. I moji slave Stevanjdan a od prilike 200 godina zive u ovom selu, ovo skoro pa da nemoze biti slucajnost...

Mnogi kazu da su stevanovici poreklom iz stare srbiji ali u okolini ivanjice su sva prezimena poreklom iz hercegovine i crne gore pa se pitam dal je moguce da smo poreklom iz stare srbije??

Kumujemo sa porodicom Mikanovic iz Zivice u dragacevu vec 600 godina (po pricama/zapisima) pa je to mozda detalj iz kojeg se moze zakljuciti odakle je poreklo moje familije? nadam se da strucnjak moze da pomogne po ovom pitanju...
 
Učlanjen(a)
03.11.2012
Poruka
1
Da li znate nesto o poreklu familije KALABA ? Mi se prezivamo Jovanovic i slavimo Sv. Djordja ali mi je deda pricao da su ih u selu uvek zvali Kalabe, te da je njegov pradeda sa tim prezimenom dosao iz Crne Gore u Podrinje, opstina Zvornik. Negde sam procitala da su se Kalabe raselile iz Drobnjaka u Crnoj Gori. Hvala
 
Član
Učlanjen(a)
10.12.2010
Poruka
4
poštovani interesuje poreklo prezimena Dakić u selu Banjani opština Bosanska krupa slava Svetikirijak otšelnik-miholjdan.hvala dakic_s@ptt.rs
 
Član
Učlanjen(a)
10.12.2010
Poruka
4
Postovani ropeobrs
i ja istrazujem poreklo Dakić-a iz Banjana Bosanska krupa.Posto u tvojoj poruci ima nekih imena koja se pojavljuju i mojim istrazivanjima, zamolio bi te da mi se javiš i na E-majl dakic_s@ptt.rs da razmenimo neke informacije o zajednickim imenima ostalo.

Drugo sto se tice donjeg odgovora na tvoju poruku o Dakić-ima moje je mišljenje da je stav da su se Dakići nekad prezivali Nožinići i li drugačije pogrešno.Moje je mišljenje o tvrdnjama da su se nakad prezivali Nožinići ili.... pogrešne. Prezime je dakić dosta rasprostranjeno i da bi se medjusobno raspoznavali pa i okviru jednog roda koji recimo slavi Sv.Kirijak -Miholjdan u Banjanima B.Krupa Oni od vajkada a i
dan danas daju razne nadimke pa i sa nastavkom ić.

Takodje ako nek ima neku gradju,informaciju ili bilo kakva saznanja i spreman ih je razmeniti stojim vam na raspolaganju.


Pozdrav Dakić Milovana Dragi dakic_s@ptt.rs
 
Učlanjen(a)
16.11.2012
Poruka
3
Za li ko sta o porijeklu Parojcica iz Crnog Luga (Livanjsko Polje) Krajisko Grahovo!? Od tamo su svi Parojcici a dosli nedje oko 1800 godine. Prije toga su se drugacije prezivali. Parojcici slave Sv. Nikolu. Hvala i pozdrav!
 
Natrag
Top