Pobedite nesanicu: Šta da radite kada ne možete da zaspite

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Pobedite nesanicu: Šta da radite kada ne možete da zaspite

Ukoliko ste se makar jednom u životu satima prevrtali po krevetu bezuspešno pokušavajući da utonete u san i ujutro ustali umorni, razdražljivi i nervozni, znate koliko nesanica iscrpljuje. Na sreću, zbog jedne besane noći, pa čak i nekoliko uzastopnih, ne morate da brinete jer su one posledica prevelikog umora, stresa, ljubavnih problema, pa čak i prevelikog uzbuđenja.

1417_spavanje_hf.jpg


Ukoliko nedeljama ne uspevate da utonete u san satima po odlasku u krevet, vreme je da potražite stručnu pomoć

LOŠ SAN UGROŽAVA SRCE

Istraživanja pokazuju da oko 40 odsto žena i 30 odsto muškaraca povremeno ima probleme sa snom, a da 10 odsto njih pati od hronične nesanice. Kao posledica konstantnog manjka sna kod njih se javljaju pospanost, umor, poremećaj koncentracije i pažnje, bolovi u mišićima, depresija, preterana osetljivost, napetost, zabrinutost i nervoza. Navedene tegobe ponekad drastično smanjuju radnu koncentraciju, što je naročito opasno za profesionalne vozače, građevince koji rade na visini, kao i one koji dolaze u kontakt s opasnim hemikalijama…

BRIGA OTEŽAVA PROBLEM
Ako dugo traje, loše spavanje oštećuje srce i krvne sudove, pluća, mozak, remeti nivo šećera i masnoća u krvi, dovodi do impotencije i pogoršava postojeće bolesti.
Da biste predupredili ozbiljne posledice koje se najčešće javljaju zbog manjka sna, pokušajte da rešite problem. Potrudite se da otkrijete uzroke nesanice i da izbegavate sve ono što vas razbuđuje. Ne zaboravite da su mnogi postupci koji treba da vam olakšaju uspavljivanje kontraproduktivni. Isto će vam biti i ukoliko preterano razmišljate. Što više brinete o nesanici, biće vam teže da zaspite. Međutim, ukoliko nedeljama ne uspevate da utonete u san satima po odlasku u krevet, vreme je da potražite stručnu pomoć.

207_spavanje-nesanica_kul.jpg


SAVETI ZA LAK I PRIJATAN SAN

- Pre spavanja radite nešto u čemu uživate i što vas opušta – gledajte TV, slušajte muziku, plešite…
- Nakon večere prošetajte se pola sata. Ubrzaćete probavu i pripremićete organizam za san.
- Voda fenomenalno opušta, te uronite u toplu kupku ili se istuširajte mlakom vodom. To će vam pomoći da lakše utonete u san.
- Spavaću sobu uredite tako da u njoj preovlađuju umirujuće boje. Za zidove, nameštaj i posteljinu preporučuju se plava kao nebo, zelena poput trave, kao i sve tople boje jeseni.
- Trudite se da u krevet uvek odlazite u isto vreme, uključujući i vikendom.

- Uveče ne treba da pušite niti da pijete kafu, gazirane sokove i vruću čokoladu.
- Ne vežbajte bar tri-četiri sata pred spavanje pošto fizički napor ubrzava metabolizam i razbuđuje organizam.
- Ne konzumirajte alkohol jer oslobađa hormon noradrenalin, poznat kao prirodni stimulans.
- Nemojte da idete u krevet ni punog ni praznog stomaka. Ne zna se šta je gore – kad vam zavijaju creva ili kad su zidovi punog želuca rastegnuti do pucanja.
- Ne očajavajte. Ako ni nakon sat vremena niste uspeli da zaspite, ustanite, prošetajte se po kući, čitajte knjigu ili pogledajte film koji će vas opustiti.

Blic žena
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Hm, imam "teoriju" o tome da, ko ne može noću da zaspi-nije se preko dana dovoljno naradio i istrošio! Da ostavimo na stranu uticaj nekih bolesti na san, ali pored tv-a, fotelje, grickalica i gaziranih "sokova" po ceo dan, pravo je čudo i zaspati...
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
A ima i lepših načina za uspavljivanje, ali o tome pričamo na jednom drugom forumu... :)

Šalu na stranu, povremeno patim od nesanice, ali sam već navikla, pa se više ne mučim. Kad vidim da ne mogu da spavam, ustanem, pa nešto radim. Već su me zaticali kako u sred noći peglam, kuvam ručak za sutra, otapam frižider, a nekad i gledam TV, čitam, ili sam na netu. Bilo šta je bolje od prevrtanja po krevetu i nerviranja što ne možete da zaspite. :)
 
que te vayas con el viento, como siempre
LEGEND
Učlanjen(a)
30.07.2009
Poruka
5.276
Re nije ti loša ta teorija, mukica treba da svari svu tu hemiju :(
Malo spavam, ali kad ne mogu da zaspim ustanem, skuvam kafu i ne vraćam se u krevet, preko dana ne spavam i jedva čekam kad će da se smrači da uskočim u krevet :(

@crvendac: baš tako, razumem te :)
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Ne znam, nemam tih problema... Od kad znam za sebe obavezno posle ručka odremam jednu "partiju", ali ne duže od jednog sata. Noću 6-7 sati i to je to! Dobro, ponekad mi treba malo duže da zaspim, ali nema govora o nesanici!
@crvendać: nisi me pratila. Napisao sam: ...dovoljno naradio i istrošio!!! :):dance2:
I da, moram da dodam još ovo. Nikad lepši san nisam imao nego u vojsci! Vecera u 7, pranje nogu u 8, i u 9 već spavam snom pravednika! Kad se čuje truba u 6 ujutro, ja naspavan i odmoran, ustajem raspoložen! Valjda je poenta u leganju i ustajanju u isto vreme, fizički napor preko dana, obroci u isto vreme, ustaljen "život"...
 
Član
Učlanjen(a)
25.01.2010
Poruka
2.174
U to mi je ogroman problem,ponekad nema sile da zaspim,tad radm sao jednu stvar,upalim pc i prodje cela noc...
 
Član
Učlanjen(a)
28.11.2009
Poruka
28
Ja citam, posle nekog vremena se oci umore...problem nastaje kada nadjete knjigu koja vam je toliko znaimljiva da ne mozete da se odvojite od nje....
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Pobedite nesanicu: 7 biljaka za mirne snove

Pre nego što posegnete za tabletama za spavanje, isprobajte mešavine lekovitog bilja koje će vam pomoći da utonete u san.

2h86dfb.jpg


Noćima ne uspevate da utonete u san, a umorni ste kao pas? Vrtite se po krevetu, gledate u sat, brojite ovčice, ali vam san nikako ne pada na oči? Ako vam ovo zvuči poznato, vreme je da isprobate proverene biljne preparate koji će vam pomoći da lakše utonete u svet snova i da sveži i odmorni dočekate jutro.


LAVANDA
Dve pune kašičice cvetova lavande prelijte sa šoljom kipuće vode, pa ostavite da odstoji deset minuta. Nakon toga procedite čaj i zasladite ga medom. Pijte dve šolje dnevno, najbolje neposredno pre spavanja.


MATIČNJAK
Prelijte deset kašika lišća matičnjaka litrom hladne vode, poklopite i prokuvajte. Ostavite da odstoji deset minuta, pa procedite. Pre spavanja napunite kadu toplom vodom, dodajte čaj i leškarite 20 minuta.


NANA
Sitno iseckajte šest do deset kašičica sveže nane i pomešajte s pola šolje jestivog suncokretovog ulja. Smesu držite u dobro zatvorenoj tegli oko četiri nedelje na tamnom mestu. Nakon toga procedite i prespite ulje u flašu od obojenog stakla s čepom za vakuumiranje. Uljem masirajte slepoočnice svaki put kad osetite da nećete moći da zaspite jer ste napeti ili nervozni.


JAGORČEVINA
Stavite u avan punu kašičicu sušenog korena jagorčevine, kašičicu majčine dušice i kašičicu semena anisa i dobro istucajte. Mešavinu prelijte šoljom kipuće vode, ostavite malo da odstoji, pa procedite. Pijte dve šolje dnevno.


HELJDA
Kašiku heljde prelijte šoljom ključale vode i kuvajte jedan minut. Ostavite da odstoji deset do petnaest minuta, a zatim procedite. Pijte dve-tri šolje dnevno.


HMELJ
Prokuvajte šolju mleka sa dve kašičice sušenog hmelja. Ostavite da odstoji pet minuta, procedite, pa zasladite medom. Pijte pre spavanja.
Za opuštanje pred spavanje poslužiće i dve pune šake šišarkica hmelja umotanih u pamučno platno koje ćete staviti u jastučnicu. Šišarkice menjajte svake dve nedelje.


CRVENI GLOG
Pomešajte kašičicu sušenog lišća i cvetova crvenog gloga s jednom kašičicom cvetova brđanke i pola kašičice matičnjaka. Mešavinu prelijte šoljom kipuće vode. Ostavite da se natapa deset minuta, zatim procedite. Pijte tri šolje na dan.

Blic zena


 
Natrag
Top