Pneumatici

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Rotacija guma




Izvor: 4gume.com

Rotacija guma je premeštanje guma s jednog na drugi točak s namerom da se postigne ravnomerno trošenje guma. Rotaciju je potrebno izvršiti zbog nejednakog trošenja guma na različitim pozicijama na vozilu.

Raspodela mase na prednjoj i zadnjoj osovini je kod svih vozila različita, što dovodi do neravnomernog trošenja guma. Kod vozila sa zadnjom vučom raspodela masa je približno 50:50. Kod vozila s prednjom vučom diferencijal se nalazi napred i prednja osovina je više opterećena, tako da je raspodela mase oko 60:40 u korist prednje osovine. To znači da se prednje gume brže troše jer trpe skoro dva puta veće opterećenje od zadnjih, posebno ako se uzme u obzir da prednje gume podnose dodatno naprezanje prilikom kočenja. Zato se kod vozila s prednjom vučom rotacija guma mora vršiti češće.

Zbog nejednake dubine šare prednjih u odnosu na zadnje gume, lošije je kočenje i upravljivost, posebno na mokrom putu. Ako ne rotirate gume na vreme, moraćete da menjate obe prednje gume odjednom tako da ćete sve vreme imati gume s različitom dubinom šare.

Skretanje automobila izaziva nejednako trošenje guma, prednje gume se više troše. Smatra se da su desne krivine oštrije od levih što prouzrokuje veće trošenja guma. U zemljama u kojima se vozi desnom stranom, bočni zid gume se više oštećuje i troši jer se pri parkiranju njime udara u trotoar.

Mehanički problemi na vozilu mogu biti uzrok naravnomernog trošenja guma. Točak koji nije centriran biće vučen od strane drugih točkova, tako da će se više trošiti. Ako točkovi nisu balansirani ili nije izvršeno centriranje trapa, vozilo će skretati kada se pusti volan. Vozač stalno ispravlja vozilo i gume skreću, što takođe izaziva neravnomerno trošenje.

Takođe ako se pritisak u gumama razlikuje, neke su previše naduvane a neke izduvane, gume se neće ravnomerno trošiti. Kada je pritisak iznad propisanog više se troši srednji deo protektora, a kada je ispod propisanog više se troši spoljni deo protektora. Rotacija u tom slučaju neće pomoći sve dok pritisak u gumama ne bude propisan.

Proizvođači u priručniku preporučuju pravilo po kome treba vršiti rotaciju i na koliko kilometara to treba učiniti. U tome postoje velike razlike između proizvođača (npr. Good Year - 7000km, Bridgestone - 5000-8000km, Michelin - 7000-10 000km, Fulda - 10 000-15 000km) tako da je najbolje poslušati preporuku proizvođača iz priručnika.

Gume treba rotirati čak i ako nema znakova neravnomernog trošenja!




Pravila rotacije

tire_rotation_abc.jpg


Unakrsna rotacija (A)
Unakrsna rotacija daje najbolje rezultate i može se primeniti na svako vozilo bez obzira da li je s prednjom il zadnjom vučom.(Ovo pravilo se ne odnosi jedino na gume sa usmerenom šarom koje se premeštaju samo s prednje na zadnju pozicju s iste strane vozila.)

Vozila s pogonom na sva četiri točka (B)
Kod ovih vozila važi pravilo rotacije 4 gume- gume sa obe osovine se premeštaju unakrsno.

Direktna (straight) rotacija (C)
Ova rotacija se primenjivala u ranim danima radijalnih guma.Tu se jednostavno zamenjuju prednje za zadnje gume.

Rotacija 5 guma

Ako imate regularnu rezervnu gumu i želite da je uključite u proces rotacije, ispravna procedura je da primenite pravilo rotacije koje važi za vozila s pogonom na sva četiri točka.
tire_rotation_fg.jpg

Pri tome vodite računa da rezervnu gumu obavezno ubacite na zadnju desnu poziciju. Gumu koja je trebala da dođe na zadnje desno mesto sada smestite u prtljažnik kao novu rezervnu gumu.
 
Poslednja izmena:

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Vidljiva oštećenja gume




Izvor: 4gume.com

Bubrezi i ispupčenja
Ispupčenja i bubrezi obično ukazuju na unutrašnje oštećenje strukture i gumu treba odmah zameniti.

Posekotine

Posekotine koje su toliko duboke da oštećuju unutrašnju strukturu gume čine gumu nesigurnom. Trebalo bi ih zameniti, a ako je moguće, popraviti.

Starenje guma

Vremenom gume propadaju, i ako se desi da ispucaju, to ukazuje da je njena struktura narušena. Gume bi trebalo zameniti.




Starost gume

Kolika je dozvoljena starost gume kada se kupuje? Ovo je jedno od najčešćih pitanja koja se postavlja prilikom kupovine guma. Odgovor na ovo pitanje jednako je zanimljiv i za kupce i za prodavce. Kupci žele kvalitetan proizvod, a prodavci imaju velike probleme da objasne da gume nisu kvarljiva roba i da ostaju „sveže“ i ako više godina stoje na polici. Starost guma u trenutku kupovine nije nigde zakonski regulisana jer stanje u kome se gume nalaze zavisi od pravilnog skladištenja guma. Zato se propisuju samo uslovi skladištenja i krajnji rok posle koga se gume ne smeju prodavati. Prenosimo preporuke nacionalnih udruženja prizvođača guma iz najrazvijenijih zemalja sveta.

Britansko udruženje proizvođača proizvoda od gume - The British Rubber Manufacturers Association (BRMA) preporučuje svojim članovima da gume koje nisu korišćene ne bi trebalo stavljati u upotrebu ako su starije od 6 godina, a da bi sve gume koje su starije od 10 godina od datuma proizvodnje trebalo zameniti.

Krajnji rok u kome se gume smatraju novim, uz obavezu propisnog skladištenja i kao takve mogu prodavati je 6 godina (Uzanse BS AU 50 Velika Britanija).

Udruženje japanskih proizvođača auto guma (Japan Automobile Tire Manufacturers Association - JATMA) preporučuje kupcima da redovno kontrolišu gume posle 5 godina da bi se utvrdilo da li se i dalje mogu koristiti, a da bi sve gume, uključujući i rezervne gume, koje su proizvedene pre više od 10 godina trebalo zameniti novim.

Gume su nove ako su stare do pet godina kako tvrde: Savez nemačke gumarske industrije, Savez industrije automobilskih guma i Udruženje vulkanizera Nemačke. Po isteku roka od 5 godina, mogu se i dalje prodavati, ali ih pre prodaje moraju pregledati stručnjaci ili se mora dobiti mišljenje proizvođača.

Ono što je zajedničko svima je važnost uslova u kojima se gume čuvaju. Uslove skladištenja propisuje Evropska tehnička organizacija za gume i felne (European Tyre and Rim Technical Organization). Propisno uskladištene gume ne smeju biti izložene sunčevim zracima, visokim temperaturama, velikim oscilacijama temperature, vlažnosti, agresivnim hemikalijama, uljima, ozonu itd. Gume obično kupujete od vulkanizera koji uglavnom ne drže velike zalihe guma već ih dopremaju iz velikih magacina veleprodavaca. Veleprodavci dobro znaju kako gume treba čuvati i, ako se obratite proverenim vulkanizerima, možete biti sigurni da su gume pravilno skladištene.

Pri kupovini gume, prvo pogledajte datum proizvodnje koji je utisnut na gumi i koji izgleda ovako:

starost-gume.jpg


U ovom slučaju DOT 3805 znači da je guma proizvedena u 38. nedelji 2005. godine.

Pošto prodavci guma i vulkanizeri imaju velike probleme prilikom prodaje guma, preporučujemo im da ovaj članak odštampaju i okače na vidno mesto u servisu ili prodavnici.

Još jednom ponavljamo: gume se mogu smatrati novim ako nisu starije od 5 godina, uz uslov da su pravilno skladištene. Po isteku roka od 5 godina, mogu se i dalje prodavati, ali ih pre prodaje moraju pregledati stručnjaci ili se mora dobiti mišljenje proizvođača. Sve gume starije od 10 godina od datuma proizvodnje bi trebalo zameniti.
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Zamena gume



Izvor: 4gume.com

Hladno je, već je pao mrak, pada kiša, vraćate se s puta - vreme kao stvoreno da vam pukne guma? To se obično dešava kada to najmanje očekujete. Zato morate biti spremni da imate u kolima sve što vam je potrebno da to uradite brzo i efikasno.

Prvo što treba da uradite je da što sporije parkirate vozilo pored ili uz ivicu puta, vodeći računa da podloga bude ravna. Šta treba imati u kolima?

-Odgovarajući ključ
-Dizalicu
-Čistu krpu
-Lampu i
-Trougao


1.Pošto ste sklonili vozilo na sigurno, ugasite motor, upalite stop svetlla i povucite ručnu kočnicu. Ako je menjač ručni ubacite ga u rikverc, a ako je automatski izaberite “Park”. Trougao stavite iza kola na rastojanju od najmanje 50m. Putnici treba da izađu i sklone se s puta. Ako vam prtljag smeta da dođete do rezervnog točka izvadite prtljag.

2.Proverite da li je rezervna guma naduvana i da li su tu ključ i dizalica. Izvadite točak iz gepeka, odvrnite šrafove na točku za pola kruga. Ako teško ide iskoristite sopstvenu težinu da biste odvrnuli maticu.

3.Pronađite u priručniku koje mesto je predviđeno za postavljanje dizalice i tu je postavite. To mesto je obično blizu točka koji menjate ali nemojte to raditi napamet jer auto može pasti i oštetiti se.

4.Kada ste vozilo dovoljno podigli, ali pre nego što se guma odvojila od podloge, stavite rezervni točak ispod kola. To je mera predostrožnosti u slučaju da auto sklizne sa dizalice.

5.Nastavite sa podizanjem sve dok se točkovi potpuno ne odvoje od podloge, odvrnite šrafove dva po dva u dijagonalnim parovima i sklonite ih u džep, kapu, čašu…da ih ne biste izgubili.

6.Pažljivo skinite točak jer je težak i prljav i stavite ga ispod auta.

Upozorenje:
Auto može lako da sklizne sa dizalice i na idealno ravnoj podlozi. Nikad se ne podvlačite pod kola kada ih drži samo dizalica.

7.Stavite rezervnu gumu i zavrnite prstima matice u dijagonalnim parovima (prvo jedan, a zatim drugi koji je dijagonalno na drugoj strani točka).

8.Spustite vozilo dok ne dodirne put, ključem lagano zategnite matice, uklonite izduvanu gumu ispod kola, završite spuštanje i zategnite matice do kraja. Sklonite alat i probušenu gumu u gepek.
Rezervni točak sa probušenom gumom osposobite što pre, kod prvog vulkanizera.

Pogledajte video koji demonstrira ceo postupak, korak po korak.

 
Poslednja izmena od urednika:

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Produžite vek trajanja guma



Izvor: 4gume.com

Ako se budete pridržavali ovih nekoliko jednostavnih saveta značajno ćete povećati broj kilometara koje ćete preći:

Redovno proveravajte pritisak u gumama

-Razlika u pritisku guma čini da se gume troše neravnomerno.
-Redovna kontrola guma je od izuzetne važnosti.
-Pritisak ispod propisanog smanjuje trajnost i do 60%. Gume se troše neravnomerno, više se troši spoljni deo gazeće površine.
-Ako je pritisak viši od propisanog trajnost guma se smanjuje do 20%. Više se troši srednji deo gazeće površine.

Rotirajte gume

Izvršite rotaciju guma (promenite pozicije guma) s jedne na drugu osovinu na svakih 5-10,000 kilometara, jer se gume različito troše na različitim pozicijama. Ne zaboravite da proverite pritisak u gumama posle promene pozicije guma. Proverite da li su gume montirane tako da se okreću u pravcu označenom strelicom na spoljnom zidu gume.

Vozite mirno

Vozite mirno bez naglih kočenja i ulazaka u krivinu velikom brzinom. Stil vožnje veoma utiče na trošenje guma.

Pumpajte gume azotom

Pumpanje guma azotom ima niz prednosti od kojih je najvažnije 3-4 puta manje ispuštanje u odnosu na gume punjene vazduhom, što rezultira u uvek propisnom pritisku vazduha u gumama i samim tim dužim životnim vekom guma.

Obratite se vulkanizeru...

Ako se gume neravnomerno troše obratite se vulkanizeru koji će proveriti da li su gume propisno montirane, da li je potrebno balansiranje i da li je ispravan pritisak u gumama.
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Pumpanje guma azotom



Izvor: 4gume.com

Pumpanje guma azotom je relativno nova, ali vrlo popularna tema. Pokušaćemo da vas upoznamao samo s najvažnijim od brojnih prednosti azota.

Azot je inertan, suv i nezapaljiv gas. Ima ga svuda oko nas, udišemo ga sa svakim udahom, jer se vazduh se sastoji od:

-78% azota
-21% kiseonika
-1% vodene pare i ostalih gasova

Auto gume su porozne i vremenom gube pritisak. Gume napumpane komprimovanim vazduhom izgube 0.1 bar ili više za manje od mesec dana. Azot, zahvaljujući molekulima koji su veći od molekula kiseonika, sporije ističe iz gume nego vazduh. Zato gume napumpane azotom izgube 0.1 bar za skoro pola godine. Ova osobina azota omogućuje duže održavanje propisnog pritiska u gumama.


Prednosti pumpanja guma azotom


Propisan pritisak u gumama i njegovo održavanje azotom

Nedovoljno napumpane gume su uzrok 90% oštećenja guma u vožnji što ponekad može biti vrlo opasno. Koristi koje se postižu održavanjem propisnog pritiska u gumama su sledeće:
-Optimalna kontaktna površina gume s putem
-Manji otpor kotrljanja
-Manje i ravnomernije trošenje gazećeg sloja. Loše napumpane gume se brže troše po obodu, a prepumpane po centralnom delu gazećeg sloja.
-Bolja upravljivost, posebno pri skretanju na mokrim i zaleđenim putevima
-Ekonomična potrošnja goriva

Smanjeno zagrevanje gume u vožnji

ume punjene azotom manje se zagrevaju nego gume napumpane komprimovanim vazduhom. Prednosti koje potiču od ove osobine azota su:
-Produžen vek trajanja gazećeg sloja. Koliko će gume trajati zavisi i od temperature koja se postiže u vožnji. Ako se vozi brzinama koje su blizu ili su veće od brzinskih indeksa naznačenih na gumi ili je opterećenje vozila veće nego što to dozvoljavaju indeksi opterećenja.
-Smanjen rizik od pucanja gume pri velikim brzinama

Smanjen rizik od porasta pritiska

Pritisak u gumama raste kada poraste temperatura. Koliko će pritisak porasti zavisi od brzine i opterećenja vozila. Kod trkačkih guma pritisak može porasti za 50% u odnosu na gume kada su hladne. Gume napumpane azotom imaju znatno manji porast pritiska sa temperaturom.

Azot sprečava koroziju

Do korozije čeličnih felni, ventila i unutrašnje žičane strukture gume dolazi zbog prisustva vode i kiseonika u vazduhu. Korišćenjem azota sprečava se korozija zato što azot slabije oksidira.
Da zaključimo, ako ne proveravate redovno pritisak u gumama onda je pumpanje guma azotom dobar izbor. Propisan pritisak u gumama se održava duže vreme, vek trajanja gume je 25% duži, potrošnja goriva manja, upravljivost bolja, vožnja udobnija i bezbednija. Gume punjene azotom se manje zagrevaju i manji je rizik od eksplozije pri velikim brzinama. Prednosti su mnogobrojne, vredi probati.
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Vožnja na snegu





Izvor: 4gume.com

Imajte u vidu da je dodirna površina vaše gume i podloge veličine dlana, pa je zato izbor pravog zimskog pneumatika veoma važan.

Da bi vožnja po snegu bila bezbedna treba se držati nekoliko jednostavnih pravila:

-Izbegavajte naglo skretanje
-Izbegavajte nagla ubrzanja—ubrzanje mora biti postepeno
-Izbegavajte iznenadna kočenja
-Ostavite dovoljno rastojanje u odnosu na vozilo ispred vas
-Kada vozite uzbrdo koristite viši stepen prenosa nego po suvom vremenu

Kočenje

-Da bi kočenje bilo bezbedno morate da procenite razdaljinu koja vam je za to potrebna.
-Kočite motorom u kombinaciji sa blagim pritiskanjem pedale nožne kočnice
-Kočite postepeno da bi se izbegla blokada točkova. Ako točkovi blokiraju, vozilo prokliza i gubi kontrolu. Otpustite kočnicu, zatim postepeno zakočite, a istovremeno kočite motorom.
-Kada vozite nizbrdo koristite niži stepen prenosa nego što biste po suvom vremenu. Tako ćete smanjiti rizik od blokade točkova.
-Ako imate ABS to će vam pomoći da izbegnete blokadu točkova, ali neće uticati na prijanjanje i sposobnost kočenja.Jedini način da povećate zimske performanse vašeg vozila je da koristite zimske gume prilagođene uslovima na putu.

Kretanje

Da biste sprečili proklizavanje kada krećete na snegu krenite lagano i postepeno ubrzavajte. Ako točkovi proklizaju potrebno je prebaciti menjač u viši stepen prenosa čime se smanjuje sila koja deluje na točkove i povećava pogonska snaga.
Ako imata automatski menjač uključite Winter režim.

Skretanje

Pre nego što uđete u krivinu usporite kako biste očuvali stabilnost vozila. Okrećite volan lagano, ali ako osetite da je prednji deo vozila neupravljiv sklonite nogu sa papučice gasa usporavajte i kočite ako je potrebno. Ako se zadnji deo vozila zanese ubrzajte da biste ga vratili na pravac.
U krivinama vozite sporo istom brzinom da biste izbegli zanošenje vozila.

Prednja vuča

Vozilo sa prednjom vučom imaju izvesne prednosti u odnosu na zadnju vuču, posebno ako su na sva četiri točka zimske gume. Prednost je u tome što je oko 60% težine vozila raspoređeno na prednje točkove što olakšava pokretanje iz mesta. Iako vam to pomaže da krenete, ne pomaže vam da se zaustavite.
Raspodela mase kod vozila sa prednjom vučom negativno utiče na upravljanje i vožnju u krivinama. Ipak, sa zimskim gumama na svim točkovima vožnja će biti udobnija a kočenje, skretanje i držanje na putu biće znatno bolji.
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Vožnja po kiši



Izvor: 4gume.com

Ukoliko se budete pridržavali ovog kratkog uputstva vozićete se bezbedno na mokrom i vodom prekrivenom putu.

Redovno kontrolišite gume

Pre nego što krenete na put proverite pritisak u gumama i dubinu šare.

Usporite

Kada kiša pada ona se na putu meša sa prljavštinom i uljem stvarajući uslove za klizanje. Najbolji način da izbegnete klizanje je da usporite. Sporija vožnja pomaže gumama da uspostave kontakt s podlogom i postignu bolje prijanjanje. Izbegavajte kočenje, a kad god je to moguće, usporavajte skidanjem noge sa papučice gasa i kočite motorom.

Kako se suprotsaviti klizanju?

Klizanje se može dogoditi i najiskusnijim vozačima. Ako vam se to desi nemojte jako pritiskati kočnicu. Ako imate ABS nemojte kočiti isprekidano već pritisnite jako kočnicu i ne pravite nagle pokrete volanom.

Držite odstojanje u odnosu na vozilo ispred vas

Na mokrom putu je duži zaustavni put kočenja nego na suvom. Što je potreban duži put da bi se vozilo zaustavilo to je važnije da ne vozite suviše blizu vozila ispred vas. Sa istrošenom gumom rastojanje mora biti mnogo veće. Kontrolišite dubinu šare da biste mogli da procenite koje rastojanje treba da držite.

Upalite svetla

Upalite farove čim krenete. Ne samo da će vam pomoći da bolje vidite ispred nego će pomoći drugim vozačima da bolje vide vas. Upaljena zadnja poziciona svetla omogućuju vozačima iza vas da vas lakše primete. Redovno kontrolišite da li rade farovi, zadnja pozicona svetla, stop svetla i migavci.

Pripremite se za put

Vožnja po kiši zahteva pažljivo korišćenje volana, kvačila, kočnice i gasa jer su šanse da pogrešite i dođete u opasnost mnogo veće nego na suvom putu. Za vreme kiše cipele su vam mokre, a nekad i blatnjave, i mogu lako skliznuti s papučice kočnice, kvačila ili gasa. Obrišite đonove o patosnice pre nego što krenete.

Zaustavite kada kiša postane suviše jaka

aka kiša može opteretiti brisače skoro neprekidnim mlazom vode koji se sliva niz staklo vetrobrana. Kada se vidljivost toliko smanji da ne možete videti ivice puta ni vozilo ispred vas sa bezbedne distance treba se zaustaviti i sačekati da kiša prestane. Najbolje je stati parkinzima pored puta ili drugim zaštićenim zonama. Ako je parkiranje u zaustavnoj traci jedino rešenje učinite to i sačekajte da kiša prođe. Uključite svetla za upozorenje kako biste opomenuli ostale vozače.

Prva kiša je najopasnija

Na početku kiše, uslovi na putu otežavaju vožnju pošto voda, blato i ulje formiraju veoma klizav sloj. Vozači će osetiti da je kontrola vozila umanjena i upozoravamo ih da budu pažljivi u prvih pola sata od početka kiše.

Oblačno vreme smanjuje vidljivost

Budite posebno pažljivi kada pretičete druga vozila.

Osušite kočnice posle vožnje kroz vodu

Ako vozite kroz vodu koja je toliko duboka da može da pokvasi disk pločice, lagano pritiskajte kočnicu da biste ih osušili.

Nemojte voziti umorni

Zaustavite se svakih 2-3 sata ili na svakih 150-200 km da biste se odmorili.
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Dubina šare gume


Izvor: 4gume.com

Preporuka vodećih proizvođača automobila: zamenite gumu kada dubina šare padne ispod 3mm

tyre-tread-vector.jpg

Testiranje guma u vožnji po mokrom putu pokazuje da gume treba zameniti kada dubina šare padne ispod 3mm. Testiranje koje je sprovela nezavisna asocijacija Motor Industry Research Association (MIRA) u Velikoj Britaniji 2004. god još jednom nam dokazuje da istrošene gume povećavaju šansu da doživite saobraćajnu nezgodu na mokrom putu jer se produžava zaustavni put kočenja.

Iako je zakonski minimum za dubinu šare u većini evropskih zemalja 1.6mm, testovi pokazuju da guma sa dubinom šare od 3mm ima 25% bolje performanse prilikom kočenja na mokrom putu nego ona sa dubinom šare od 1.6mm. To znači celih 8m kraći zaustavni put prilikom kočenja pri brzini od 80km/h! Ako se uporedi nova guma sa šarom dubine 8mm i guma sa šarom od 1.6mm razlika u zaustavnom putu je 13m pri istoj brzini.

Zato vodeći evropski proizvođači automobila preporučuju da gume zamenite kada dubina šare bude manja od 3mm.


zaustput1.gif

 
Natrag
Top