Plavi patlidžan u zimnici

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Pita mene danas moja najdraža prijateljica može li se plavi patlidžan ostaviti kao zamnica, i ja shvatim da o tome ranije nisam nešto mnogo ni razmišljala. Nemam mnogo iskustva sa ostavljanjem zimnice jer nemam ni uslova za to, ali znam da ga moja mama stavlja u pindžur, a nešto ne znam kako se još može pripremiti.
Znajući da je moja prijateljica već prekopala šta može da se nađe po internetu, ja zasučem rukave i prekopam kućnu biblioteku. I nađem vrlo zanimljive stvari, prekucam, i rešim da to podelim i sa Vama.
Ali da krenemo od početka, pa da prvo nešto saznamo o ovom, kod nas malo zapostavljenom, a odličnom povrću.

Plavi patlidžan

plavi-patlidzan-3.jpg

Plavi patlidžan spada u namirnice od kojih se spravljaju neki poznati bliskoistočni specijaliteti, a ima ih preko 100. Veoma je male kalorične vrednosti, a njegovo meso je prijatnog gorkastog ukusa.


Nije posebno bogat ni vitaminima ni mineralima, ali zato obiluje dijetnim vlaknima, koja pomažu rad creva, vezuju vodu za sebe, daju osećaj sitosti i pomažu regulaciji nivoa šećera i holesterola u krvi. Zato je ovo dobra namirnica u prevenciji gojaznosti, razvoja arterioskleroze i srčanih oboljenja.
Ova dijetna vlakna takođe pomažu u vezivanju i izbacivanju viška žučnih soli iz organizma.

Plavi patlidžan je veoma bogat antioksidansima, posebno antocijanima, koji mu i daju njegovu divnu ljubičastu boju, a tu su i nasunin i flavoni. Istraživanja su pokazala da ovi antioksidansi imaju preventivnu ulogu u sprečavanju nastanka tumora, kao i da deluju na smanjenje nivoa holesterola u krvi.


Izvor: Zdrava hrana




 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Sušeni plavi patlidžan

Sušeni plavi patlidžan

Mlade plave patlidžane nožem iseći na tanke režnjeve, nanizati ih na kanap i osušiti na jakom suncu. Kad su patlidžani potpuno suvi, ostavljati ih u platnene kese, na isto tako potpuno suvom mestu. Na ovaj način sušeni patlidžan kasnije ima ukus potpuno svežeg povrća.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Plavi patlidžan kao salata


Plavi patlidžan kao salata

Potrebno je: nekoliko plavih patlidžana, nekoliko crvenih, žutih i zelenih paprika, peršunov i celerov list, nekoliko čenova belog luka, biber u zrnu, malo soli, vinsko sirće.

Priprema: patlidžan oprati i ostaviti da se dobro ocedi. U ključalu slanu vodu staviti patlidžan (zajedno sa drškama) da se probari, ali paziti da ostane čvršći. Izvaditi patlidžane iz vode, poređati na dasku i pritisnuti drugom daskom ili većom šerpom u kojoj je neki teži predmet. Najbolje je da ovako pritisnuti patlidžani prenoće. Sutradan oprati paprike, očistiti ih, iseći na rezance i staviti u sud zajedno sa iseckanim peršunom i celerom, nekoliko čenova belog luka i nekoliko zrna bibera. Sve dobro izmešati i umereno posoliti. Patlidžane iseći po dužini ali kod drške ostaviti nekoliko santimetara nerasečeno. Pripremljenom smesom puniti patlidžane i povezati ih tankim koncem da se ne otvaraju. Patlidžane ređati u veću teglu i naliti vinskim sirćetom. Tegle povezati i kuvati u pari oko 30 minuta. Nakon toga ih izvaditi, izbrisati i odložiti da se ohlade.

 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Ukiseljeni patlidžani


Ukiseljeni patlidžani

Potrebno je: 1 kg patlidžana, litar vinskog sirćeta, litar suvog belog vina, 1 veza peršunovog lista, 3 čena belog luka, ulje, so.

Priprema: patlidžane oprati, obrisati i iseći na kocke. Propržiti ih na ulju da budu ravnomerno zlatno smeđe boje sa svih strana. Očistiti beli luk i iseckati ga sa peršunovim listom, pa pomešati s patlidžanima i sipati u tegle. Prokuvati vino, sirće i so, zaliti patlidžane i povezati tegle.

 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Nadeveni plavi patlidžani


Nadeveni plavi patlidžani

Potrebno je: plavi patlidžan, šargarepa, keleraba, celer, sirće, so.

Priprema: u slanoj vodi obariti patlidžane srednje veličine, da budu upola mekani. Izvaditi ih iz vode i ispresovati da sva voda izađe. Zaseći unakrst više od polovine da bi nadev mogao da se stavi u zareze. Nadev napraviti od šargarepe; očistiti i obariti šargarepu u slanoj vodi. Posebno obariti očišćenu kelerabu i celer. Sve iseći sitno i time puniti svaki bareni patlidžan, omotati ga celerovom grančicom i ređati u tegle. Skuvati presolac od vode, sirćeta i soli i preliti patlidžane. Držati tegle na suncu da prevru, pa tek onda povezati i ostaviti sa ostalom zimnicom.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Kalabrijski patlidžan

Kalabrijski patlidžan

1.jpg

Potrebno je:
1 kg plavog patlidžana, nekoliko čenova belog luka, 3 ljute papričice, malo seckanog origana, so, sirće i maslinovo ulje.


Patlidžan bez ljušćenja iseckajte na kockice, preručite u veću posudu, prelijte sirćetom, posudu prekrijte kuhinjskom krpom i ostavite da stoji dva dana. Posle dva dana patlidžan dobro ocedite i rasporedite u čiste staklene tegle. U svaku teglu dodajte po čen - dva očišćenog belog luka, nekoliko kolutića ljute papričice, posolite i pospite origanom. Tegle do vrha napunite uljem, hermetički zatvorite i poređajte ih u šerpu sa jedva proključalom vodom. Sasvim smanjite temperaturu i kuvajte sat vremena, pa izvadite iz vode, sačekajte da se ohladi i čuvajte na suvom, hladnom mestu. Ovako konzerviran patlidžan može se konzumirati tri do četiri meseca.

Izvor: Večernje novosti




 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
PLAVI PATLIDŽAN U ZIMNICI

POTREBNO JE

Za jednu teglu: 2-3 plava patlidžana, 1 supena kašika soli, 2 supene kašike šećera, 6 supenih kašika sirćeta, luk, peršun, ulje za prženje.

PRIPREMA

Luk i peršun sitno naseckamo. U teglu prvo staviti so, šećer, sirće, iseckani luk i peršun. Plavi patlidžan, očišćen i isečen na kolutove, pržiti na ulju. Vruć se stavlja u pripremljenu teglu. Po sredini staviti još malo luka i peršuna. Teglu zatvoriti i okrenuti naopako.

(Blic žena)
 
Natrag
Top