Placebo efekat

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Placebo efekat ima i fizičku osnovu

"Placebo efekat", odnosno blagotvoran uticaj lažnog leka na stanje pacijenta, nije samo stvar uobraženja, on je stvaran i dopire sve do kičme, zaključili su stručnjaci Univerzitetskog medicinskog centra Hamburg-Ependorf u Nemačkoj.



Ovo otkriće moglo bi da pomogne iznalaženju novih načina borbe protiv bola i drugih poremećaja, preneo je Rojters.

Koristeći specijalnu vrstu magnetne rezonance (fMRI), nemački stručnjaci su utvrdili da samo verovanje da je tretman protiv bola efikasan izaziva prekid signala bola u regionu kičmene moždine poznatom kao leđni rog. To ukazuje da se radi o "moćnom biološkom mehanizmu", zaključili su oni.

Vođa istraživanja Falk Ajpert i njegove kolege izložili su bolnoj vrelini mišice petnaestorice zdravih muškaraca i potom uporedili reagovanje kičmene moždine kod onih koji su mislili da su bolna mesta tretirana anestetičkim kremom i kod onih kojima je rreco da je u pitanju placebo.

Nijedna od krema uopšte nije bila delotvorna protiv bola, ali je kod ispitanika koji su verovali da dobijaju anestetičko sredstvo došlo do znatne redukcije nervne aktivnosti u kičmenoj moždini.

Osobina lažnih lekova, koji ne sadrže aktivne supstance, da ostvare pravi klinički boljitak dugo već muči doktore i nervira farmaceute.

U kliničkim testiranjima medikamenata jednom delu ispitanika se obično daje eksperimentalni lek, a drugom placebo. činjenica da se stanje često poboljšava i kod onih na placebu, otežava donošenje zaključka da li je lek koji se testira efikasan.

Placebo efekat je naročito jak kad se tretiraju neka stanja vezana za centralni nervni sistem, kao što su depresija ili bol.

Stručnjaci tradicionalno na taj efekt gledaju kao na čisto psihološki, ali nemačko istraživanje pokazuje da u tome postoji i važna fizička komponenta.

Još nije jasno šta to smiruje signale bola u kičmi kada se primenjuje placebo. Ajpert pretpostavlja da je u pitanju dejstvo više hemijskih jedinjenja, uključujući i prirodne opijate, noradrenalin i serotonin.


Izvor: Mondo
 
TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Placebo jači nego što se mislilo

[h=1]Placebo jači nego što se mislilo[/h]Varka deluje i na depresivne kao i osobe koje žele da smršaju, pokazuju nove studije.

2535334024f1099664d42e016454921_orig.jpg


Da i šećerna vodica može da pomogne obolelima koji veruju u njeno dejstvo pokazale su brojne studije, a dve nove tvrde da placebo uspeva i kod depresivnih osoba kao i kod onih koji žele da smršaju.

Novo istraživanje tvrdi da su pilule bez stvarnog dejstva pomogle učesnicima eksperimenta koji pate od poremećaja raspoloženja. Naučnici su podelili pilule koje nemaju nikakve veze sa antidepresantima, da bi posle izvesnog vremena između 30 i 45 odsto učesnika sa depresijom prijavilo poboljšanje.

Rutina pomaže


Naučnici sa Harvarda tvrde da lekari ne moraju da zavaravaju pacijente da bi placebo delovao. Istraživači su obolelima dali pilule za koje su im kazali da nemaju stvarno dejstvo, ali su im i pored toga savetovali da ih uzimaju. Ispostavilo se da su učesnici posle nekog vremena prijavili izvestan napredak. Profesori objašnjavaju da placebo može da deluje i kada je razotkriven, jer pacijent i tada gaji nadu.
Takođe, studija publikovana u žurnalu „Helt sajkoldži” tvrdi da placebo deluje ne samo na pacijente koji misle da unose pravi lek, već i na ljude kojima se plasiraju netačne, ali uverljive informacije. Istraživanje je pokazalo da manipulisanjem možete navesti ljudi da osete da su siti posle samo nekoliko zalogaja.

Naučnici su jednoj grupi ponudili milkšejk tvrdeći da on ima 650 kalorija, dok su drugoj ponudili istu poslasticu koja navodno ima 120 kalorija. Učesnici prve grupe su posle nekoliko gutljaja kazali da su siti i da ne mogu više, dok su učesnici iz druge grupe ispijali piće za pićem.

Istraživači su zaključili da je moguće ubediti organizam da je sit ne na osnovu količine hrane već na osnovu podataka o njenoj energetskoj vrednosti.

Studija još pokazuje i zašto je ljudima teško da drže dijetu: njihov mozak je ubeđen da se u organizam unosi samo slaba hrana koja ga neće zadovoljiti.

Takođe, naučnici su slično istraživanje sproveli i nad osobljem jednog hotela. Učesnicima eksperimentalne grupe su kazali da je utvrđeno da je njihov rad u hotelu izuzetno fizički zahtevan, dok učesnicima kontrolne grupe nisu kazali ništa.

Posle nekog vremena je utvrđeno da su radnici kojima je plasirana lažna primedba o fizičkom naprezanju smršali nekoliko kilograma, dok kod njihovih kolega nisu primećene promene u kilaži.

U jednoj ranijoj studiji se pokazalo da je pet od 33 žene sa teškoćom da zatrudni ostalo u drugom stanju posle placebo terapije.

Osim što su utvrdili dejstvo placebo pilula, naučnici su ispitali i efekat placebo akupunkture. Ženama u menopauzi koje se žale na napade toplote kazali su da će im ovaj vid alternativne medicine pomoći, ali su iglice namerno postavljali na pogrešna mesta na telu.

I pored toga, jedan broj učesnica je posle terapije kazao da oseća olakšanje. Vodeći stručnjak za ovu oblast univerziteta Harvard Ted Kepčak kaže, povodom ovih istraživanja, da naučnici nisu promenili prirodu i tok bolesti, ali da jesu promenili stav pacijenata.

"Placebo menja... način na koji osoba doživljava bolest ili reaguje na nju,"kazao je Kepčak.

B92
 
Natrag
Top