Plač beba iz epruvete

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Plač beba iz epruvete









Izvor:
Novosti.rs








BANjALUKA - Od početka ove godine postupkom vantelesne oplodnje u Srpskoj, koju u potpunosti ili delimično finansira Fond zdravstva Srpske, ostalo je trudno 105 žena. U prošloj godini rodila se ukupno 51 beba začeta na ovaj način, a u 2010 - 30, pokazuju podaci Fonda zdravstvenog osiguranja Srpske.
Kako za “Novosti” ističu u Fondu zdravstvenog osiguranja Srpske do prvog avgusta ove godine odobren je 341 zahtev bračnih parova za finansiranje prvog i drugog pokušaja vantelesne oplodnje. Zbog neispunjavanja propisanih kriterijuma, odbijeno je svega sedam zahteva.


reg-vantelesna_310x186.jpg



Darija Filipović, portparol FZORS, precizirala je za “Novosti” da komisija Fonda najčešće odbija zahteve onih parova koji su već ostvarili pravo i na prvi i drugi pokušaj vantelesne oplodnje. Ona je podsetila da FZORS u celini finansira dva postupka vantelesne oplodnje ženama do navršene 40. godine života, a ženama od 41. do navršene 42. godine 50 odsto troškova. Ženama starijim od 42 godine, ukoliko rode dete postupkom vantelesne oplodnje, Fond u celini refundira troškove.

Filipovićeva je istakla da se procedure vantelesne oplodnje za sada još obavljaju u klinici “Mediko S” u Banjaluci, koja proteklih nekoliko godina ostvaruje zavidne rezultate.

- Po uspešnosti postupaka vantelesne oplodnje, “Mediko S” je među vodećim zdravstvenim ustanovama u regionu. Podaci iz prošle godine pokazuju da je pozitivan test na trudnoću imalo 46,2 odsto žena kod kojih je izvršen embriotransfer. Poređenja radi, prema podacima Američkog udruženja za reproduktivnu medicinu, procenat žena istog životnog doba u SAD, kod kojih je test na trudnoću bio pozitivan nakon izvršenog embriotransfera, iznosi 38,9 odsto - precizirala je Filipovićeva.

Ona je dodala da je u Srbiji, u devet zdravstvenih ustanova, prosečna uspešnost izvršenih embriotransfera 35,5 odsto (najviša 47,1 odsto). Inače, rezultati “Medika S” objavljuju se na AIM listi ESHRE, evropske asocijacije za humanu reprodukciju i embriologiju, koja ima sedište u Briselu.

U Fondu su podsetili da od kraja prošle godine finansiraju dve procedure vantelesne oplodnje za parove kojima je to jedina mogućnost začeća. Do tada je, počevši od 2007. godine, iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja finansirana jedna procedura.

Inicijativa za uvođenje finansiranja i drugog pokušaja vantelesne oplodnje potekla je od predsednika Republike. Iz budžeta predsednika krajem prošle godine izdvojeno je 500.000 KM za finansiranje drugog pokušaja vantelesne oplodnje. Tim novcem finansirana je vantelesna oplodnja za oko 90 parova.


PROCEDURA VAN SRPSKE


PREMA Pravilniku o korišćenju zdravstvene zaštite izvan RS, pravo na vantelesnu oplodnju o trošku obaveznog zdravstvenog osiguranja izvan Srpske osiguranici mogu da ostvare u slučajevima kad nije moguće da se ta procedura obavi u RS, odnosno u zdravstvenoj ustanovi “Mediko S”. U tim slučajevima ova zdravstvena ustanova daje predlog Fondu da se osiguraniku odobri vantelesna oplodnja izvan RS. Tada Fond finansira postupak po cenovniku Fonda, odnosno po cenama koje važe u RS.






 
Natrag
Top