Pitanja i zadaci iz hemije

Član
Učlanjen(a)
22.05.2010
Poruka
138
Koliko se molova AgCl može dobiti dejstvom HCl na rastvor koji sadrži 34g AgNO3
Unaprijed hvala

Dodato posle 4 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Rastvoru koji sadrži 1g KOH dodat je rastvor u kojem se nalazi 1g čiste HNO3. Koja supstanca će ostati u višku i kolika je njena masa?
Tek sad sam video da postoji i drugi deo zadatka.Ovo su tzv. zadaci sa viškom.
Rešenje: Da biste videli koja supstanca je u višku i za koliko najjednostavnije je da sve mase pretvorite u molove i vidite čega ima manje nego što je potrebno.Iz jednačine hemijske reakcije KOH i HNO3 vidimo da reaguju u odnosu 1:1 tj. reaguje isti broj molova jedne i druge:
KOH + HNO3 ---> KNO3 + H2O
n(KOH)=0,018mol;n(HNO3)=1g/63g/mol=>n(HNO3)=0,016mol.Vidimo da je u višku KOH za nviška(KOH)=0,018mol-0,016mol=>nviš.(KOH)=0,002mol tj. mviška(KOH)=0,112g.
Toliko od mene.
Pozdarv
 
Član
Učlanjen(a)
03.11.2010
Poruka
23
Zadatak se radi na sledeći način:
Prvo preračunaš broj molova kiseline i baze.Na osnovu toga ćeš zaključiti čega ima, i da li ima, u višku.Broj molova viška supstance(ako ga ima) podeliš sa ukupnom zapreminom(300ml+200ml=0,5dm3) i tek na osnovu tog podatka vidiš kolika je koncentracija H+, odnosno, OH- jona.Dakle:
1) n=C*V:
n(HCl)=0,2M*0,3dm3=0,06molHCl-a
n(Ca(OH)2)=0,15M*0,2dm3=0,03mol Ca(OH)2.Takođe sad znamo da je Vuk=200ml+300ml=500ml(0,5dm3)
Napišeš jednačinu reakcije:
Ca(OH)2+ 2HCl -----> CaCl2 + 2H2O
Prema jednačini vidimo da jedan mol hidroksida reaguje sa 2 mol-a kiseline a izračunatih(pod 1) 0,06mol-a kiseline će reagovati sa X molova hidroksida:
2molHCl------------1molCa(OH)2
0,06mol-------------X Ca(OH)2 => n(Ca(OH)2)=0,03mol-a HCl-a.Taj broj molova HCl je isti kao i onaj koji smo dodali(vidi proračun pod 1) što znači da nema viška i da je pH=7=> pOH=7 tj. C(OH-)=1*10exp-7mol/L.Rastvor je neutralan jer nastaje CaCl2 koji je so jake kiseline i jake baze pa ne podleže ni hidrolizi.Takođe rastvor je neutralan jer si dodao tačno onoliko kiseline koliko ima i baze tako da su izreagovali u stehiometrijskom odnosu.
U slučaju da postoji višak npr. kiseline ti ćeš taj broj molova(višak) podeliti sa ukupnom zapreminom(0,5dm3) i na taj način dobiti Cviška HCl.Odatle lako možeš izračunati CH+ odnosno OH-.
Pozdrav
Hvala puno. I jos jedno pitanje. . . Kad je ponudjena Ar (I) = 127 i trazi se masa molekula tog elementa izrazena u miligramima, koju formulu da koristim ?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.11.2010
Poruka
23
Imam pitanje u vezi hidrolize soli. . . vezano za soli koje NE hidrolizuju, jasno mi je da su to soli jakih baza i jakih kiselina, ali zasto NaH2PO4 ne hidrolizuje, a Na2HPO4 hidrolizuje ? Ima li to veze sa tim sto primarni fosfat reaguje kiselo, a sekundarni slabo bazno ?
 
Član
Učlanjen(a)
22.05.2010
Poruka
138
Imam pitanje u vezi hidrolize soli. . . vezano za soli koje NE hidrolizuju, jasno mi je da su to soli jakih baza i jakih kiselina, ali zasto NaH2PO4 ne hidrolizuje, a Na2HPO4 hidrolizuje ? Ima li to veze sa tim sto primarni fosfat reaguje kiselo, a sekundarni slabo bazno ?
Nema to veze sa tim što primarni fosfat reaguje kiselo a sekundarni bazno.Baš suprotno, primarni i sekundarni fosfat i reaguju tako zbog disocijacije i hidrolize.
Primarni fosfat disosuje na Na+ i H2PO4- jone koji ne hidrolizuju jer prva konstanta disocijacije H3PO4(ona kao triprotična kiselina ima 3 konstante disocijacije za svaki proton po jednu) ima visoku vrednost što znači da je H3PO4 dobro disosovana u prvom stupnju(a jačinu kiseline odfeđuje Kdis. odnosno stepen disocijacije α) pa se prema tome i primarni fosfat ponaša kao so jake baze i jake kiseline i stoga podležu disocijaciji a ne hidrolizi H2PO4 <=> H+ + HPO42-.Disocijacijon se povećava konc H+ jona pa je rastvor kiseo.
Druga konstanta disocijacije fosforne kiseline je mala pa nema disocijacije HPO42- već se dešava hidroliza(zbog male konstante K2 so se ponaša kao so slabe kiseline i jake baze).So hidrolizuje bazno prema jednačini HPO42- + H2O <=> H2PO4- + OH-.
Dokaz:
K1=7,1*10exp-3,K2=6,3*10exp-8.Odnos K2/K1=1,13*10exp5.Skoro 113hiljada puta je prva konstanta veća od druge.To fosfornu kiselinu i svrstava među srednje jake kiseline.

Sve reakcije su ravnotežne!!!

Pozdrav
 
Član
Učlanjen(a)
03.11.2010
Poruka
23
Nema to veze sa tim što primarni fosfat reaguje kiselo a sekundarni bazno.Baš suprotno, primarni i sekundarni fosfat i reaguju tako zbog disocijacije i hidrolize.
Primarni fosfat disosuje na Na+ i H2PO4- jone koji ne hidrolizuju jer prva konstanta disocijacije H3PO4(ona kao triprotična kiselina ima 3 konstante disocijacije za svaki proton po jednu) ima visoku vrednost što znači da je H3PO4 dobro disosovana u prvom stupnju(a jačinu kiseline odfeđuje Kdis. odnosno stepen disocijacije α) pa se prema tome i primarni fosfat ponaša kao so jake baze i jake kiseline i stoga podležu disocijaciji a ne hidrolizi H2PO4 <=> H+ + HPO42-.Disocijacijon se povećava konc H+ jona pa je rastvor kiseo.
Druga konstanta disocijacije fosforne kiseline je mala pa nema disocijacije HPO42- već se dešava hidroliza(zbog male konstante K2 so se ponaša kao so slabe kiseline i jake baze).So hidrolizuje bazno prema jednačini HPO42- + H2O <=> H2PO4- + OH-.
Dokaz:
K1=7,1*10exp-3,K2=6,3*10exp-8.Odnos K2/K1=1,13*10exp5.Skoro 113hiljada puta je prva konstanta veća od druge.To fosfornu kiselinu i svrstava među srednje jake kiseline.

Sve reakcije su ravnotežne!!!
Pozdrav
Aha, znaci zbog K1 fosforne kiseline, jasno mi je sad, hvala.
Inace, meni je zapisano da ona spada medju soli koje ne hidrolizuju i niko me nije pitao zasto je to tako, ali mi je bilo bezveze da je pamtim ne znajuci zbog cega. . . za ostale koje ne hidrolizuju se da primetiti odmah da su soli jake baze i kiseline i odmah se eliminisu iz niza, za H3PO4 je bilo malo teze, s obzirom da je neki svrstavaju u slabu. . .
I izvinite sto davim ovoliko. . . nego zaista ima u zbirkama za fax mnostvo sitnica i detalja koje skrecu paznju, zanimljive su, a i ti podaci ce svakako trebati na fax-u, a bezveze je uciti napamet neke stvari u ovom predmetu, kad se sve moze lepo shavatiti.
Poooozdrav!
 
Član
Učlanjen(a)
22.05.2010
Poruka
138
Aha, znaci zbog K1 fosforne kiseline, jasno mi je sad, hvala.
Inace, meni je zapisano da ona spada medju soli koje ne hidrolizuju i niko me nije pitao zasto je to tako, ali mi je bilo bezveze da je pamtim ne znajuci zbog cega. . . za ostale koje ne hidrolizuju se da primetiti odmah da su soli jake baze i kiseline i odmah se eliminisu iz niza, za H3PO4 je bilo malo teze, s obzirom da je neki svrstavaju u slabu. . .
I izvinite sto davim ovoliko. . . nego zaista ima u zbirkama za fax mnostvo sitnica i detalja koje skrecu paznju, zanimljive su, a i ti podaci ce svakako trebati na fax-u, a bezveze je uciti napamet neke stvari u ovom predmetu, kad se sve moze lepo shavatiti.

Poooozdrav!
OK.Samo ti pitaj sve što ti nije jasno.To je potpuno normalno.Lepo je što si uočio nešto nedovoljno objašnjeno u školi ili udžbeniku.Tako se izgrađuje tzv. kritički način razmišljanja.Uvek pitati zbog čega je nešto tako kako jeste.Pitanje koje si postavio i ne spada u standardno srednješkolsko gradivo i čini mi se da bi mali broj nastavnika umeo da odgovori na ovo pitanje.
Za koji fakultet spremaš prijemni?
Pozdrav
 
Natrag
Top