Pet izgubljenih drevnih gradova u Srbiji

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Pet izgubljenih drevnih gradova u Srbiji

Davno izgubljeni gradovi, od Pompeje do Maču Pikčua, u moderna vremena su postali rudnici blaga za arheologe i već decenijama omiljene atrakcije miliona turista. Ali, i u Srbiji takođe ima neverovatnih otkrića iz prošlosti.

1_zps8c4c383e.jpg


Arheolog dr Miomir Korać, direktor Arheoloskog projekta Viminacijum

Izdvajamo pet izgubljenih gradova na teritoriji današnje Srbije kojima arheolozi danas udišu novi život.

5) Viminacijum - glavni grad rimske provincije

2_zpsc174bbeb.jpg

Viminacijum, rimski legijski logor na vrhuncu slave


    • Nastanak: Naselje je dobilo gradski status u prvoj polovini drugog veka, u vreme vladavine rimskog cara Hadrijana, najverovatnije 117. godine.
    • Nestanak: Razoren je sredinom 5. veka u najezdi Huna. Grad više nikad nije bio obnovljen, ali je ustanovljeno vojno uporište u 6. veku, u vreme vladavine cara Justinijana.
    • Novi život: Krajem 17. veka Viminacijum posećuje grof Marsilji koji svoja zapažanja objavljuje 1726. godine. Prva iskopavanja radi Mihajlo Valtrović tek krajem 19. veka.
    • Kako ga posetiti: Autobusom je moguće doći do Požarevca, a onda lokalnim prevozom do Termoelektrane Kostolac B koja se nalazi u blizini arheološkog parka. Udaljenost od Beograda je 95 kilometara; Autoputem E-75, 35 km posle odvajanja za Požarevac. Kontakt telefoni: 062/669013 i 062/232209.
Sela Stari Kostolac i Drmno, na 13 kilometara od Požarevca, leže na ostacima antičkog grada Viminacijuma, glavnog grada rimske provincije Mezije Superior, u kasnoj antici provincije Mezije Prime.

3_zpsfc76f060.jpg

4_zps9da8c924.jpg

5_zpsa7626232.jpg

6_zps1b65acb6.jpg

7_zps0deedeff.jpg


- Iskopavanja Viminacijuma dala su značajan doprinos za razumevanje organizacije naselja sa brojem stanovnika koji je ekvivalentan današnjem Beogradu. Ovaj rimski grad je bio prestonica provincije, administrativni, vojni, trgovački i industrijski centar. Imao je status prvo municipiuma, a zatim i kolonije, odnosno grada sa punom autonomijom. Pored se nalazio kastrum ili legijski logor, jedan od dve najveće fortifikacije u provinciji i centralna tačka u odbrani mezijskog Podunavlja - kaže arheolog dr Miomir Korać.

Veličina i značaj Viminacijuma posledica su više činjenica, od kojih svakako treba pomenuti bogato zaleđe u dolini Mlave, ali i izuzetno povoljan geografski položaj, kako u sistemu odbrane severnih granica Carstva, tako i u spletu komunikacija i trgovinskom prometu.

8_zps4fb59808.jpg


Mnogi rimski imperatori su prošli kroz Viminacijum ili su u njemu boravili
Na istraživanju rimskog grada i vojnog logora radi interdisciplinarni tim, a njihova želja je da trgovi i hramovi, pozorišta i hipodrom, kupatila, ulice i četvrti grada izrone iz oranica u kojima su se vekovima nalazili i postanu deo svetske i naše kulturne baštine.

Izvor: Blic Online
 
Poslednja izmena:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
4) Justinijana Prima - dom zlatnog, carskog spomenika

1_zps9ce1d1f7.jpg

Jedan od najznačajnijih vizantijskih gradova na Balkanu

2_zpsa968813b.jpg

Car Justinijan je potekao sa prostora koji se danas nalaze na jugu Srbije

  • Nastanak: Osnovao ga je car Justinijan I u 6. veku, u blizini naselja Bederijana.
  • Nestanak: Posle čestih upada Avara i Slovena, oko 615. godine, grad napušta domaće stanovništvo.
  • Novi život: Priča o Caričinom gradu započinje 1880. sa člankom Mite Rakića, a 30 godina kasnije počela su prva istraživanja antičkog grada.
  • Kako ga posetiti: Na 7 kilometara od Lebana ili 30 od Leskovca. Do lokaliteta može se doći automobilom ili autobuskim prevozom u okviru organizovanih turističkih poseta. Kontakt telefoni: 016/ 233-360 ili 016/233-361
Car Justinijan I, koji je potekao sa prostora koji se danas nalaze na jugu Srbije, odlučio je da u rodnom kraju podigne grad koji će veličati njegovo ime. Grad Justinijana Prima leži na blagim padinama od planine Radan ka Leskovačkoj kotlini, na mestu van glavnih putnih tokova.

3_zpsc5923319.jpg

Za Caričin grad se zna da je imao jako vojno utvđenje, a na Caričinoj reci su ostaci vodene brane, što dokazuje da su ljudi još u ta stara vemena koristili snagu vode

Opasan je zidinama, a jezgro je sačinjeno od tri celine: Akropolja, Gornjeg i Donjeg grada. Na Akropolju, koji je prvi sagrađen, podignuti su bazilika i arhiepiskopska palata. Iza crkve je veliki bazen uklesan u kamenu, do koga je vodio akvadukt sa Petrove gore. Ispod ovog kompleksa je kružni forum na kome je bio postavljen monumetalni pozlaćeni kip Justinijana.


5_zps9f3293ed.jpg

6_zpsdb35e164.jpg

7_zpscd961e0e.jpg


Caričin Grad je izuzetno važan spomenik antičkog urbanizma i arhitekture. Ruševine utvrđenja, ulica sa porticima, bazilika, javnih i privatnih građevina, bedema, sistema vodosnabdevanja sa akvaduktom i velikom cisternom, podni mozaici u luksuznim objektima... Sve to odaje nekadašnji izgled grada i predstavlja odraz dostignuća paleovizantijske civilizacije, nastale na grčko-rimskim tekovinama.


Izvor: Blic Online
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
3) Damastion - Srebrni grad Aleksandra Velikog?

1_zps65032870.jpg

Sve više ima razloga za pretpostavku da se Damastion nalazio u dolini Južne Morave

2_zps5dbfd3a9.jpg

Antički grad između Bujanovca i Vranja mogao bi da bude i naselje Filipa II i njegovog sina Aleksandra Velikog
  • Nastanak: Otkriveni su ostaci urbanog naselja iz 4. veka pre nove ere.
  • Nestanak: Prve decenije 3. veka pre nove ere.
  • Novi život: U arheološkoj literaturi je poznat od 1966. godine, a istražuje se od 2001. godine.
  • Kako ga posetiti: Lokalitet se nalazi u selu Kruševici kod Bujanovca. Organizovano vođenje ne postoji, ali posetioce tokom jula i avgusta, kada su u toku istraživanja, istraživači mogu povesti u obilazak lokaliteta
Naselje je bilo izgrađeno prema grčkom modelu i sve vreme postojanja održavalo je bliske veze sa Makedonijom i Grčkom. Mlađi horizont pripada nalazima iz 2. ili 1. veka pre nove ere, kada su Kelti - Skordisci i drugi balkanski varvari napuštenu akropolu iskoristili kao važno uporište u svojim pljačkaškim pohodima prema Makedoniji i Grčkoj.

Prema dosadašnjim rezultatima, naselje je zahvatalo oko pet hektara i bilo je smešteno na dominantnom mestu u blizini važne komunikacije koja je moravsko-vardarskom dolinom povezivala srednju Evropu sa Grčkom.

3_zpse2b33dc7.jpg

U srcu Balkana, daleko od tada "civilizovanog sveta", otkriveni su delovi urbanog naselja građenog po grčkim uzorima

Pokazalo se da su u srcu Balkana, daleko od tada "civilizovanog sveta", otkriveni delovi urbanog naselja, građenog po grčkim uzorima, koje je procvat doživelo u vreme Filipa Makedonskog i njegovog sina Aleksandra Velikog. Stanovništvo je koristilo sve savremene tekovine načina života za to vreme. Živeli su po principima koji su već bili definisani u grčkim gradovima u Egeji i Joniji.

Damastion je bio grad na centralnom Balkanu, retko se pominje u izvorima i to samo u kontekstu kopanja srebra i veza sa egejskom obalom tokom 4. veka. Pominje ga antički geograf, filozof i istoričar Strabon, ne navodeći njegovu tačnu lokaciju.

4_zps6c9f2612.jpg

5_zps38cab7d8.jpg

6_zpscac6039f.jpg

7_zps77f948f9.jpg

8_zps961ad9c0.jpg

9_zps064ed7db.jpg

10_zpse3757ac2.jpg


U okolini Krševice, kako svedoče i toponimi, bilo je dosta rudnika olova i srebra koji su se koristili od najstarijih vremena do Sasa, pa i kasnije. Na Krševici je nađen i srebrni novac "damastion".

U naseobini koja ima sve odlike urabnog naselja živelo se luksuzno. Nađena je luksuzna keramika, po amforama se vidi da je vino i maslinovo ulje ovde dopremano sa Tasosa i iz Mende, a zauzvrat je na jug putovalo srebro.

Sve više ima razloga za pretpostavku da se Damastion nalazio u dolini Južne Morave, na mestu lokaliteta Kale u Krševici, ali konačni odgovor pružiće samo dalja iskopavanja. Lokalitet je izuzetno važan.

Izvor: Blic Online
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
2) Izgubljeni gradovi u Srbiji: Bogato naselje Nemanjića

1_zps919c107d.jpg

Ostaci crkve: Srednjovekovni Srbi živeli su u gradu kraj današnje varošice Rudnik

2_zps75daf805.jpg

Najstariji pisani tragovi o ovom gradu potiču iz doba kralja Dragutina

  • Nastanak: Nađeni su ostaci naselja iz 14. i 15. veka
  • Nestanak: Život na ovom mestu prestaje možda i u drugoj polovini 15. veka, ali sa turskim osvajanjem Rudnika formira se novo naselje na drugom kraju planine.
  • Novi život: Istorijat arheoloških istraživanja na plalini Rudnik počinje 1865. godine, kratkim boravkom dr Janka Šafarika. Neposredni povod posete bilo je otkriće ploče sa natpisom o obnovi hrama Majke Zemlje, izvršene za vreme cara Septimija Severa (193-211).
  • Kako ga posetiti: Arheološki iskopi su zatrpani, a ostaje želja da se okriveni zidovi konzerviraju i prezentuju, da lokalitet postane arheološki park.
Pronađeni su po prvi put pouzdani podaci gde se nalazila srednjovekovna varošica Rudnik. Gradske kuće koje su oslikane freskama svedočanstvo su o standardu tadašnjeg stanovništva.

3_zpsbbf74fe8.jpg

Srednjevekovna kuća sa Rudnika

Prizemlje nije bilo namenjeno stanovanju, već se u njemu trgovalo, dok se stanovalo na spratu, u prostorijama ukrašenim freskama.

- Grad je bio grupisan kraj važne saobraćajnice kojom su stizali trgovci iz primorja. Odavde su Dubrovčani, Kotorani i Barani nosili rudu srebra, zlata i olova koja je bila osnova bogatstva srpske srednjovekovne države, a naselje je bilo poznato i kao mesto na kome se trgovalo - objašnjava dr Dejan Radičević, docent na Odeljenju za arheologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu, koji sa koleginicom Anom Cicović istražuje na Rudniku.

4_zps63274bd5.jpg

Freske iz jedne od rudničkih kuća

Najstariji pisani tragovi o ovom gradskom naselju potiču iz doba kralja Dragutina, a procvat je doživelo u 14. i 15. veku.

- Iz istorijskih izvora dalo se naslutiti da je Rudnik morao imati svoje gradsko naselje, a sada to arheološka istraživanja i potvđuju. Kraj rudnika i topionica su nicala velika gradska naselja, sa administrativnim, trgovačkim i zanatskim centrima cele oblasti. U našoj varoši, čiji smo samo mali deo istražili, otkrili smo ostatke najmanje dve crkve i građevine većih dimenzija koje su mogle imati javnu funkciju, sudeći po brojnim srpskim i ugarskim novčićima iz doba careva Dušana i Uroša, odnosno kraljeva Karla Roberta, Ludovika Prvog i Žigmunda Luksemburškog - dodaje dr Radičević.

Istraživanja su tek u početnoj fazi i, izuzimajući nekoliko manjih kampanja, ona se rade tek od 2009. godine.

- Na Rudniku se rudarilo od najstarijih vremena pa sve do danas postoji kontinuitet, od najstarijeg preistorijskog rudarstva, preko antičkog i srednjovekovnog - ističe dr Radičević.

Izvor: Blic Online
 
Poslednja izmena:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
1) Gradina na Jelici - Bezimeni grad

1_zpsecbdb617.jpg

Trodimenzionalna rekonstrukcija Gradine

  • Nastanak: Osnovan u 6. veku, najverovatnije za vreme vladavine cara Justinijana.
  • Nestanak: Najkasnije početkom 9. veka
  • Novi život: Prva poznata interesovanja za ostatke na putu Čačak - Dragačevo potiču iz 1865. godine, a dve godine kasnije obišao ih je dr Janko Šafarik i sačinio manji izveštaj.
  • Kako ga posetiti: Nalazi se desetak kilometara jugozapadno od Čačka, ali još nije pretvoren u arheološki park.
Na jeličkom visu i prostoru od 22 hektara bilo je podignuto čak pet hramova, uz niz svetovnih građevina, kuća magacina i radionica. Pet crkava, četiri zidane grobnice, stotinu pojedinačnih grobova i ostaci vojne i narodne arhitekture svedoče ne samo o romejskoj, već i o germanskoj populaciji.


Natpis na latinskom ukazuje da jedna bazilika potiče s kraja 4. ili iz prve polovine 5. veka, a neophodno je istaći i postojanje krstionice u jednoj od bazilika. Tako se nagoveštava da je grad nepoznatog imena mogao biti i sedište episkopije.


Grad na Jelici bio je osnovan u 6. veku, najverovatnije za vreme vlade cara Justinijana, postavši centar svog regiona, možda u većoj meri nego što je Čačak danas.


Među prvim nalazištima je u Srbiji koja su pobudila interesovanja istraživača starina, a prva poznata interesovanja za ostatke na putu Čačak - Dragačevo potiču iz 1843. godine kada je pisar Sreza dragačevskog Sreten Protić sačinio prepis jednog rismkog natpisa sa Gradine posvećenog boginji Dijani.

2_zps95880f37.jpg

Fotografija ranohrišćanskog relikvijara (mostohranilnice) slučajno nađenog na Jelici tridesetih godina 20. veka


Bedeme grada su ojačavale kule, a u grad se ulazilo kroz najmanje dve kapije. Krajem 6. ili početkom 7. veka grad je spaljen u silovitom požaru koji je, verovatno, posledica avarskih ili slovenskih napada tokom slovenskog naseljavanja Balkanskog poluostrva.


- Zanimljivo je da je posle kratkog vremena spaljeni grad ponovo naseljen. Nova populacija, koja je uglavnom koristila grnčariju izrađenu na način tipičan za Slovene, boravila je u njemu približno do prelaska iz 8. u 9. vek i najdalje početkom 9. veka u njemu se prekida život - kaže profesor dr Mihailo Milinković, koji već skoro 30 godina vodi istraživanja na ovom lokalitetu.

3_zpscd6c417b.jpg

Objekat VI - Na jeličkom visu i prostoru od 22 hektara bilo je podignuto čak pet hramova, uz niz svetovnih građevina, kuća, magacina i radionica


Bezimeni ranovizantijski grad bi posle godina istraživanja trebalo da bude pretvoren u arheološki park.

Izvor: Blic Online
 
Natrag
Top