„Pčelarski žurnal" i u Crnoj Gori

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
OD PONEDJELjKA NA KIOSCIMA

„Pčelarski žurnal" i u Crnoj Gori





Izvor: Dan 22-01-2011

Od naredne nedjelje časopis „Pčelarski žurnal" prodavaće se i na kioscima u Crnoj Gori, pa će se od ponedjeljka 24. januara naći u prodaji na kioscima Štampa Ad i i Tobacco`s pres. Iz štampe je upravo izašao najnoviji broj „Pčelarskog žurnala" za januar, februar i mart 2011. koji obiluje zanimljivim tekstovima i prilozima.
Novi broj "Pčelardkog žurnala" otvara tekst „Ko su zapravo pčelari?" koji donosi interesantne rezultate nesvakidašnje obimne i detaljne ankete urađene na uzorku od 1.300 pčelara sa pet kontinenata. U novom broju se izdvaja i članak Ilije Malovića, koji piše o pićima na bazi meda, ovoga puta o poljsko-litvanskom likeru "Krupnik" u tekstu „Kad je votka bila med". Poznati beogradski pčelar hobista Rajko Borić pripremio je vrlo zanimljivu reportažu o pčelarskim parkovima u Amsterdamu. U tekstu „Nosema ceranae i nestajanje pčela", jedan od vodećih naučnika, Robert Pakston piše o najnovijim saznanjima o mikrosporidiji Nosema ceranae. Od ovog broja „Pčelarski žurnal" u nastavcima će se objavljivati obiman rad o apiterapiji uglednih naučnih radnika sa Fakulteta veterinarske medicine u Beogradu doc. dr Jevrosime Stevanović i prof. dr Zorana Stanimirovića „Apiterapija – korisni efekti pčelinjih proizvoda i opravdanost njihove primjene u zdravstvenoj zaštiti". U ovom broju „Pčelarskog žurnalaĆ biće više riječi o korisnim efektima propolisa i opravdanosti njegove primjene u zdravstvenoj zaštiti. Čitaoci će pronaći i zanimljivu reporažu o pčelarenju azijskom pčelom Apis cerana u ovoj dalekoistočnoj azijskoj zemlji. U okviru stalne rubrike "Pčelarska praksa", Veroljub Umeljić piše zanimljiv tekst o izboru mjesta za pčelinjak, dok Dragoslav Ilić – Mrča iz Šetonja kod Petrovca na Mlavi u članku „Anti varoozna visoka podnjača" iznosi vrlo zanimljiv predlog načina za suzbijanje varoe. Tu je i redovna rubrika "Medonosno bilje" i japanski troskot, a objavljen je prevod veoma zanimljivog teksta „Matica - epigenetika kraljevske loze" autorskog tandema Aleksandre Čitka i Larsa Čitke iz Velike Britanije koji donosi uporednu analizu biologije i ponašanja pčela radilica i matice. Autori na maestralan način otkrivaju neke nove činjenice o dugovečnosti i plodnosti matice, matičnom mliječu... Nedavno je u organizaciji Evropske agencije za lekove u Londonu održana Radionica o ljekovima za pčele, gdje su se na jednom mjestu okupile sve zainteresovane strane, od pčelara praktičara, proizvođača ljekova, veterinara, pokreta za zaštitu potrošača, do predstavnika regulatornih tijela Evrpske Unije, i pčelarskih saveza zapadnoevropskih zemalja. U obimnom tekstu „Prevencija i liječenje bolesti pčela – prošlost, sadašnjost i budućnost" čitaoci mogu pročitati najvažnija izlaganja sa ovog značajnog skupa. Na kraju, u redovnoj rubrici "Uradi sam" prikazano je precizno uputstvo sa tehničkim crtežima za izradu LR košnice, kao i kombinovane LR-DB košnice.
Više detalja o časopisu i svemu sto bi još moglo zainteresovati čitaoce, mogu se naći na Veroljub Umelji - U svetu pčela.
D. D. P.


Lična karta Časopisa

Časopis „Pčelarski žurnal" izdaje „Izdavačka agencija Umeljić" iz Kragujevca, a glavni i odgovorni urednik je Ivan Umeljić. Urednik fotografije je jedan od najpoznatijih pčelara na ovim prostorima Veroljub Umeljić, a stručni konsultant prof. dr Zoran Stanimirović, šef Katedre za biologiju Fakulteta veterinarske medicine u Beogradu. U pripremanju i uređivanju časopisa učestvuju i brojni poznati stručnjaci i pčelari iz Srbije i šireg regiona. „Pčelarski žurnal" se objavljuje tromjesečno i upravo je ušao u četvrtu godinu redovnog izlaženja (od oktobra 2008). Časopis ima 52 strane i štampan je na finom kuntsdruk papiru u boji. "Žurnal" ima jasan i prepoznatljiv uređivački koncept koji je naišao na dobar prijem kod publike. U svakom broju objavljuje se nekoliko prevoda revijalnih autorskih članaka vodećih domaćih i svjetskih pčelara i naučnika iz oblasti biologije, ponašanja i patologije pčela. Pored toga tu je i redovna rubrika „Naučna istraživanja" koja donosi naučna saopštenja priređena na osnovu najnovijih članaka objavljenih u najprestižnijim svjetskim naučnim časopisima. U rubrici „U fokusu" na pregledan, zanimljiv i informativan način obrađuje se neka aktuelna, pčelarima nedovoljno poznata naučna tema koja bi mogla da bude zanimljiva i široj publici. U rubrici „Medonosno bilje" ilustrovanoj atraktivnim originalnim fotografijama, izložen je botanički opis, način uzgajanja i razmnožavanja biljaka korisnih za pčele. Uz rubrike „Pčelarska praksa" i „Uradi sam", a oslonjen na široku dopisničku mrežu koja pokriva prostore bivše Jugoslavije, ali i Evropu, Kanadu, Brazil i Kambodžu, „Pčelarski žurnal" objavljuje i putopisne reportaže i tekstove o pčelarskoj nauci i praksi u svetu.
 
Natrag
Top