Paulo Koeljo

Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
200px-Paulo_Coelho_30102007.jpg

Пауло КоељоПауло Коељо (порт. Paulo Coelho ) је рођен у Рио де Жанеиру(порт. Rio de Janeiro) 24. августа 1947. године. Водио је изузетно занимљив живот. Дух побуне одредио је његову младост: био је хипик, писао је текстове за песме неколицине чувених бразилских поп звезда, укључујући и Елиса Регину и Раула Сеишаса. Кратко после тога запослио се као новинар. Пауло Коељо је проучавао магију и окултизам од своје 25. године. Пошто је пешице прешао пут дуг 830 km на ходочашћу до Сантијаго де Компостела (шп. Santiago de Compostela), написао је 1986. године књигу Дневник једног чаробњака (порт. O diário de um mago), која је убрзо постала бестселер у Бразилу.

Након Алхемичара (порт. O Alquimista), (1988), који је његов први светски бестселер, Коељо је објавио још десет књига:

Брида (порт. Brida) (1990)
Валкирије (порт. As Valkírias) (1992)
Мактуб (порт. Maktub) (1994)
На обали реке Пједре седела сам и плакала (порт. Na Margem do Rio Piedra Eu Sentei e Chorei) (1994)
Пета гора (порт. O Monte Cinco) (1996)
Приручник ратника светлости (порт. O manual do guerreiro da luz) (1997)
Вероника је одлучила да умре (порт. Veronika Decide Morrer) (1998)
Ђаво и госпођица Прим (порт. O Demônio e a Srta. Prym) (2000)
Једанаест минута (порт. Onze Minutos) (2003)
Захир (порт. O Zahir) (2005)
Вештица из Портобела (порт. A Bruxa de Portobello) (2006)
Буди као река која тече (порт. Ser como um rio que flui) (2006)
Десет година су сви романи Паула Коеља заузимали највиша места на листама бестселера широм света. Према француском магазину Лире, рангиран је као други најпродаванији писац света (март 1999). Номинација је заснована на релевантним бестселер листама у великом броју земаља на свим континентима.

У Србији су сва његова дела била на врху листа бестселера и добијала награду Златни бестселер (ТВ Београд и Вечерњих новости) од 1995. до 2002. Осим тога, приликом посете Београду, септембра 1998. уручена му је награда Специјални златни бестселер, као најчитанијем страном писцу у претходној деценији.

Dodato posle 3 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

прочитала сам доста његових књига. " веронику ", " алхемичара ", " пету гору ", " поред ријеке пједре ", " приручник за ратника свјетлости ", " брида ", " вјештица из портобела ", " ђаво и госпођица прим ", која ми се и најбише свидјела. са нета сам скинула " 11 минута " и " побједник је сам " и треба да их прочитам ускоро.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
08.07.2010
Poruka
490
Koliko god Koeljo bio komercijalizovan širokim narodnim masama, to ne umanjuje njegovu vrednost, baš naprotiv :) On je genije koji ume naosetljiviju a ujedno i najtežu filozofiju da uprosti toliko da bude bliska svima koji ga čitaju, a da istovremeno ne izgubi filozofija na svojoj vrednosti. Za tako nešto potrebno je imati briljantan um... da je Koeljo fizičar kojim slučajem, čitav svet bi znao kvantnu fiziku :) Koeljo je najproduhvljeniji pisac kojeg sam ikada čitala. Verovatno i najinteligentniji.
 
Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
“ Samo oni koji se plase da zauzmu neki stav u zivotu
prihvataju na sebe ulogu dobre duse.
Uvek je neuporedivo lakse verovati u sopstvenu dobrotu,
nego se sukobiti sa drugima
I boriti se za svoja prava.
Sigurno je lakse otrpeti uvredu ne uzvrativsi je,
nego smognuti hrabrost
I upustiti se u borbu sa jacim od sebe;
uvek mozemo reci da nas baceni kamen nije pogodio,
a onda tek nocu ,
u samoci,
dok nas sustanar ili supruznik spava,
oplakivati,
u potaji ,
svoj kukavicluk! “

Djavo i gospodjica Prim
Paulo Koeljo
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
"... Kada covek dublje zagleda u dusu sveta
lako shvati da na svetu uvek postoji
jedna osoba koja ceka onu drugu,
bilo to nasred neke pustinje
ili nasred nekog velikog grada...
I kada se te osobe sretnu
i njihovi pogledi se ukrste,
sva proslost i sva buducnost
gube svaki znacaj...
i samo postoji taj trenutak..."

(Paulo Koeljo - Alhemicar)
 
Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
Ratnik Svjetlosti vjeruje.

Vjeruje u cuda, i cuda se pocinju dogadjati.

Siguran je da nacin razmisljanja moze promijeniti zivot, i zivot mu se pocinje mijenjati.

Uzda se da ce pronaci ljubav i ta ljubav se dogodi.

Tu i tamo se razocara. Ponekad biva povrijedjen.

I tada cuje primjedbe: "Kako je naivan!"

No Ratnik zna da sve ima svoju cijenu. Na svaki poraz biljezi dvije pobjede.

Svi koji vjeruju to znaju.

Paulo Koeljo-Prirucnik za ratnika svetlosti
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Novi roman Paula Koelja u prodaji od srede

Novi roman Paula Koelja u prodaji od srede

Novi roman poznatog brazilskog pisca Paula Koelja "Rukopis otkriven u Akri" u domaće knjižare stiže 18. septembra

1.jpg
Novi roman Paula Koelja "Rukopis otkriven u Akri"

BEOGRAD - Novi roman poznatog brazilskog pisca Paula Koelja "Rukopis otkriven u Akri" u domaće knjižare stiže 18. septembra, saopšteno je danas iz "Lagune".

Samo u knjižari Delfi u SKC-u svi čitaoci Paula Koelja imaće priliku da dan ranije, 17. septembra od podneva premijerno kupe "Rukopis otkriven u Akri".
Četrnaesti jul 1099. godine. Dok se Jerusalim sprema za napad krstaša, jedan Grk poznat kao Kopt saziva skup svih građana: mladih i starih, muškaraca i žena.
Mnoštvo Jevreja, hrišćana i muslimana stiže na trg očekujući besedu kako da se pripremi za bitku, ali to nije ono što Kopt ima da im prenese.
Sve ukazuje na to da je poraz neizbežan, no Grk jedino želi da uputi ljude kako da pronađu mudrost skrivenu u svakodnevici, iskovanu od izazova i teškoća sa kojima se suočavaju.Istinsko poznanje, veruje on, počiva u proživljenim ljubavima, otpaćenim patnjama, u trenucima krize i slave, i u neprestano prisutnoj svesti o neminovnosti smrti.
Knjige Paula Koelja, autora brojnih bestselera, prevedene su na 80 jezika i objavljene u 168 zemalja sveta u tiražu od preko 145 miliona primeraka.

ALHEMIČAR

Svetsku slavu stekao je romanom "Alhemičar", koji je u SAD-u objavljen u maju 1993. godine. Dvadeset godina kasnije, u junu 2013. godine, "Alhemičar" se nalazio na 4. mestu "Njujork tajmsove" top-liste bestselera i tako postao najuspešniji roman koji se ikada našao na ovoj prestižnoj listi najpopularnijih knjiga.
Zahvaljujući ogromnom interesovanju koje je "Alhemičar" (u Srbiji ga je objavila Paidea) pobudio u čitavom svetu, Paulo Koeljo se 2009. godine upisuje u Ginisovu knjigu rekorda kao najprevođeniji svetski autor.

(Večernje novosti)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Novogodišnja poruka Paula Coelho-a: Što reći sutra…

eNadcMz.jpg


Paulo Coelho nas na kraju godine podsjeća da nitko ne može krenuti unatrag, ali svi možemo krenuti unaprijed …

A sutra, kad izađe sunce, sve što trebate reći sebi je:

O ovoj godini ću misliti kao o prvoj godini svog života.

Pogledat ću sve članove obitelji, iznenađeno i uzbuđeno, sretan što su tu uz mene i što u tišini dijelimo ono o čemu se toliko priča, a tako malo razumijemo – ljubav.

Proći ću kraj prosjaka koji će mi zatražiti nešto novca. Možda ću mu ga dati, a možda ću samo proći pored njega misleći kako će ga potrošiti na piće. I dok prolazim, čuti ću njegove uvrede i znat ću da je to jednostavno način na koji on komunicira sa mnom.

Proći ću pored nekog tko pokušava uništiti most. Možda ću ga pokušati spriječiti, a možda ću shvatiti da on to čini jer nema nikog tko bi ga čekao na drugoj strani mosta i da je ovo samo način da izbjegne usamljenost.

Gledat ću sve i svakog oko sebe kao da ih vidim prvi put, osobito one male stvari na koje sam se navikao, zaboravljajući magiju koja ih okružuje. Pijesak u pustinji, na primjer, koji se pomiče energijom koju ne razumijem, jer ne mogu vidjeti vjetar.

Umjesto da zabilježim stvari vjerojatno neću zaboraviti, u bilježnici koju uvijek nosim zapisat ću pjesmu. Čak i da nikad nisam napisao nijednu i čak i ako nikad više ne napišem nijednu, bar ću znati da sam jednom imao dovoljno hrabrosti da svoje osjećaje pretočim u riječi.

Kad stignem do malog sela koje tako dobro poznajem, ući ću iz drugog smjera. Osmjehivat ću se, a seljani će govoriti: “Mora da je bijesan što su rat i uništavanje ostavili pustoš”.

Međutim, ja ću se samo smiješiti, jer mi prija što znam da misle kako sam bijesan. Osmijeh je moj način da kažem: “Možete mi uništiti tijelo, ali ne i dušu.”

Večeras, prije nego što krenem, provest ću malo vremena sređujući gomilu stvari za koju nikad nisam imao dovoljno strpljenja. I otkrit ću da je tu i mali dio moje povijesti.

Sva pisma, poruke, isječci i recepti će krenuti u svoj život i moći će mi ispričati neobične priče – o prošlosti i o budućnosti. O najrazličitijim stvarima na svijetu, o svim cestama na koje smo išli, o svim ulascima i izlascima iz mog života.

Obući ću košulju koju često nosim i po prvi put ću obratiti pažnju na to kako je sašivena. Zamislit ću ruke koje su brale pamuk i rijeku u kojoj su niti rođene. Shvatit ću da su sve te sad nevidljive stvari dio povijesti moje košulje.

I sve one stvari na koje sam navikao – kao što su sandale koje su, poslije duge upotrebe, postale produžetak mojih stopala, bit će uvijene u misteriju otkrića.

Pošto krećem u budućnost, pomagat mi ogrebotine na sandala nastale onda kad sam se saplitao u prošlosti.

Neka sve što mi ruka takne, a oči vide i usta okuse bude drugačije, a opet isto.

Na taj način, sve te stvari će prestati biti mrtva priroda i, umjesto toga, objasnit će mi zašto su tu tako dugo – otkrit će mi čudo ponovnog susreta s emocijama koje su se uglačale rutinom.

Iz “Rukopisa otkrivenog u Akri”
Prijevod: Kristina Ivanović / lovesensa.rs
 
Natrag
Top